Kanarki to niewielkie, wesołe ptaszki. Od wieków zachwycają ludzi swoją urodą, jednak tym, co najbardziej w nich zachwyca, nie jest ich piękny wygląd czy radosne usposobienie, tylko ich przepiękny głos. Ptaszki te słyną ze swojej ogromnej muzykalności i jeszcze większego talentu do śpiewania. Ich świergot jest w stanie poprawić humor każdemu. Kanarki słyną ze swojego śpiewu, dlatego gdy nagle zwierzak milknie, bywa to przyczyną niepokoju. Czy trzeba się martwić? Dlaczego kanarek nie śpiewa i jak go do tej aktywności zachęcić? Przekonaj się!
O czym świadczy śpiew kanarka?
Każdy wie o tym, że kanarki śpiewają. To ich cecha charakterystyczna – słyną ze śpiewu i hodowane są właśnie ze względu na ich umiejętności wokalne. Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś, o czym świadczy śpiew kanarka? Skąd się bierze i dlaczego brzmi tak pięknie?
Odpowiedź jest prosta. To naturalna aktywność tych ptaków i odpowiada za nią poziom hormonów. Zdrowy ptak z wysokim poziomem testosteronu będzie śpiewał najgłośniej i najpiękniej jak potrafi. To zachowanie zgodne z jego popędami naturalnymi – w ten sposób wabi do siebie samice, a także ostrzega innych samców – swoją konkurencję o względy ptasiej damy – że on tu jest i nie podda się bez walki.
Dlatego bardzo często kanarki urządzają sobie bitwy na głosy. To też pomaga im rozwijać swój naturalny talent i sprawia, że są jeszcze lepszymi śpiewakami. Oczywiście – dzieje się to w naturze, gdy kanarki żyją na wolności i czują konkurencję ze strony innych samców.
Dlaczego kanarek nie śpiewa?
Śpiew kanarka jest jego cechą charakterystyczną, dlatego jeśli nagle przestaje śpiewać, może to bardzo mocno zaniepokoić jego opiekuna. Nie zawsze jednak trzeba się martwić. W wielu przypadkach można mu pomóc – co zrobić, aby kanarek zaczął śpiewać i dlaczego tego nie robi? Przekonaj się, o czym może świadczyć uporczywe milczenie Twojego pierzastego ulubieńca.
Jest zestresowany
Jeśli kanarek nie śpiewa, gdy przyniosłeś go do domu, a u hodowcy czy w sklepie koncertował w najlepsze, najprawdopodobniej jest zestresowany. Zmiana otoczenia, sam transport do nowego domu – to wszystko jest dla niego bardzo stresujące. Musi przywyknąć do nowej sytuacji i oswoić się z nowym otoczeniem. Zapewnij mu ciszę, spokój i dobrą opiekę, a w końcu się rozśpiewa i urządzi Ci przepiękny koncert.
Jeśli jesteś właścicielem kanarka od dłuższego czasu, a on nagle przestał śpiewać, sprawdź przede wszystkim, czy coś go nie zestresowało. Może klatka jest w miejscu zbyt hałaśliwym lub ptaszek jest nadmiernie zaczepiany przez ciekawskich domowników, lub Twoich gości i nie znosi tego zbyt dobrze. Przenieś klatkę w spokojniejsze miejsce i daj zwierzakowi czas na ochłonięcie.
Jest samicą
Być może chciałeś kupić rozśpiewanego kanarka i utalentowanego śpiewaka, ale trafił Ci się wybitnie milczący egzemplarz. Śpiewy kanarków są domeną samców, dlatego być może jesteś właścicielem samiczki, co tłumaczyłoby milczenie. Wbrew obiegowej opinii, one również są w stanie śpiewać. Zdarza się nawet, że to robią. Nigdy jednak nie rozwijają swojego talentu aż tak, jak robią to samce.
Dlatego jeśli zależy Ci na utalentowanym śpiewaku, pamiętaj, że to samiec-kanarek śpiewa najpiękniej i najchętniej.
Wymienia pióra
Śpiew kanarków rozbrzmiewa praktycznie przez cały rok. Mówi się, że gdy już ptaszek zacznie koncert, to nigdy nie skończy popisywać się swoimi trelami. Tak jednak nie jest. Kanarek milknie regularnie w porze pierzenia – dzieje się to około dwóch razy w roku.
Wtedy wszystkie jego siły i cała uwaga poświęcone są tej zmianie. Ptaszek nie ma ochoty na to, by popisywać się swoim głosem. Nie ma też na to sił, bo całą swoją energię przekierowuje na to, by wymienić swoje piórka. Kanarki pierzą się dwa razy w roku – na wiosnę w okresie marca i kwietnia oraz jesienią, w okresie od sierpnia do września. To dla nich całkowicie naturalny czas na przerwę w śpiewaniu. Jeśli chcesz pomóc kanarkowi poradzić sobie z pierzeniem się, suplementuj jego dietę – w ten sposób mu pomożesz. Jeśli ptak wymienił już wszystkie piórka, nadal jednak nie śpiewa – możesz go do tego zachęcić poprzez muzykę klasyczną lub puszczanie mu nagrań ptasich treli.
Jest za stary
Kiedy kanarek śpiewa? Wtedy, kiedy jest młody! Za śpiew odpowiadają bowiem jego hormony, w dużym stopniu testosteron, który z wiekiem opada. Być może Twój pierzasty pupil postanowił już przejść na zasłużoną emeryturę śpiewaczą i zamilknąć już na dobre. Może mu się jeszcze zdarzyć, że przypomną mu się młode lata, jednak przez większość czasu będzie już milczał.
Dokucza mu zły stan zdrowia lub niewłaściwe warunki bytowe
W Twoim domu zawitał kanarek. Śpiew rozbrzmiewał każdego dnia, jednak nagle umilkł. Zwierzak na pewno nie jest zestresowany, nie pierzy się właśnie i wcale nie jest jeszcze taki stary, by całkowicie zamilknąć – co wtedy? W takich okolicznościach może się okazać, że ptaszek jest po prostu chory.
Być może dokuczają mu pasożyty, dopadła go infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza. W takich okolicznościach skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by mógł postawić diagnozę i zadecydować o dalszym postępowaniu.
Możliwe też, że kanarek przestał śpiewać, bo jest niewłaściwie karmiony. Dieta bardzo wpływa na jego samopoczucie i ochotę do śpiewania. Może być przekarmiany i dostawać zbyt dużo tłustego ziarna. Wtedy zaczyna cierpieć na nadwagę, czuje się ociężały i po prostu nie chce mu się śpiewać. Może też dostawać zbyt mało jedzenia lub jedzenie złej jakości, dlatego jest zbyt chudy i słaby, by śpiewać.
Może też mieć małą klatkę, która go unieszczęśliwia i nie pozwala mu rozwinąć skrzydeł. Kanarki potrzebują przestrzennej klatki dla ptaków do lotów i zabawy, by czuć się szczęśliwe i mieć ochotę na popisy wokalne.
Śpiew kanarka – podsumowanie
Pewne ptaszki słyną ze swojego ogromnego talentu muzycznego. Zdarza się jednak, że takie zwierzątko zamieszka pod Twoim dachem i nie zechce śpiewać lub nagle zamilknie. Dlaczego kanarek nie śpiewa?
Powodów może być wiele. Być może zwierzak po prostu wymienia piórka i na tym skupia całą swoją uwagę. Może też być chory lub zestresowany, co wpływa na jego chęci do śpiewu. Dopilnuj też, by ptaszek miał odpowiednio dużą klatkę i możliwości do rozprostowania skrzydełek.
Mam na ten sam problem. Co Pani zrobiła żeby kanarek zaczął śpiewać ?
Dzień dobry, mam kanarka 2 lata, śpiewał, choć koncertów długich nie dawał. Dbam o niego, klatkę ma dużą, wchodzi 2 razy w tygodniu do basenu, kupuje mu witaminy, pokarm na spiew i piórka, ale od dwóch miesięcy nie śpiewa, rzadko wydaje dźwięki, niewiem jak mu pomóc? Postanowiłam kupić mu zaliczkę, postawiłam obok w drugiej klatce i nic, samiczka radosna piszczy, skacze, a mój Kubuś je , pije obserwuje, ale dźwięków żadnych. Zrobił się taką kuleczką. Dziuba czyści o drążek , czasem wyfrunie z klatki, po krótkim czasie wraca do siebie. Proszę pomóżcie, co mam zrobić, żeby zrobił się wesoły i zaczął śpiewać?
Kupiłam samiczkę