Co je jeż pigmejski? Z jednej strony jeże mogą wybierać z szerokiej oferty produktów, również tych dedykowanych innym zwierzakom, z drugiej zaś bardzo istotne jest odpowiednie i przemyślane skomponowanie ich diety, tak by dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników. Jeże pigmejskie to niewielkie i delikatne zwierzątka, u których nie trudno o zatrucia pokarmowe.
Co je jeż domowy? Na przykład kocią karmę!
Co je jeż domowy? Jego dieta powinna opierać się o kilka produktów, które dostarczają mu różnorodnych witamin i minerałów, niezbędnych dla poprawnego funkcjonowania. Czym więc karmić jeże? Pierwszym i najważniejszym produktem jest dobrej jakości karma. Dużo białka, mało tłuszczu – tak najlepiej scharakteryzować jej skład.
Co ciekawe, zaleca się podawanie jeżom pigmejskim karmy przeznaczonej dla kotów, którą kupimy w sklepach zoologicznych. Najlepszym wyborem jest sucha karma, którą można rozmoczyć w wodzie, gdyby jeż, zwłaszcza bardzo młody, miał problem z gryzieniem. Od czasu do czasu można jeżowi podać także mokrą kocią karmę, która z pewnością będzie dla niego pysznym przysmakiem.
Najważniejsza jest jednak jakość kociej karmy dla jeży pigmejskich. Nie zaleca się podawania jeżom popularnych kocich karm, które są przepełnione zbożowymi wypełniaczami, a ilość mięsa jest w nich bardzo ograniczona. Wbrew panującemu stereotypowi, że jeże najchętniej jedzą jabłka, te zwierzaki są mięsożercami (w naturze żywią się insektami), dlatego dobrej jakości mięso musi się znaleźć w ich codziennym pokarmie.
Jeż pigmejski: co je? Mięso, owoce i warzywa
Co oprócz kociej karmy je afrykański jeż pigmejski? Karmienie jeży domowych może się także opierać o gotowane mięso kurczaka, indyka, kaczki, a także o jagnięcinę. Niektórzy podają również jeżom gotowaną rybę, jednak tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na nawet najmniejsze ości, którymi jeż może się łatwo zadławić.
Gotowane mięso należy drobno pokroić, tak aby ułatwić gryzienie i trawienie. Zawsze podawaj jeżowi czyste mięso, przygotowane od razu do spożycia. Czym karmić jeże oprócz mięsa? Jeże mogą także w niewielkich ilościach spożywać gotowane jajka. Pamiętaj, aby nie podawać jeżom nabiału, ponieważ te zwierzęta nie tolerują laktozy.
Czym jeszcze żywi się jeż pigmejski? Co je oprócz karmy i gotowanych produktów? Owoce i warzywa, które często towarzyszą jeżom na licznych obrazkach, są odpowiednią przekąską, która jednak nigdy nie powinna stać się głównym składnikiem pożywienia. Jabłka, banany, gruszki, melony, truskawki to owoce, które smakują każdemu, docenią również małe jeże.
Podawaj je w niewielkich ilościach, jedynie jako dodatek i uzupełnienie diety – tłuszcz w nadmiarze może być powodem zdrowotnych komplikacji. Oprócz owoców jeże często przepadają także za warzywami, dlatego śmiało możesz poczęstować swojego pupila gotowaną marchewką, szparagiem, zielonym groszkiem, czy szpinakiem. To warzywa bogate w cenne składniki, witaminy i minerały, które z pewnością korzystnie wpłyną na zdrowie jeża.
Jeż pigmejski: żywienie i zbilansowana dieta
Białko to bardzo istotny składnik, bez którego nie obejdzie się jeż pigmejski. Zadając sobie pytanie, co jedzą jeże, pamiętaj, że żywienie tego zwierzaka musi opierać się o różnorodne produkty, bogate właśnie w ten składnik. Najlepiej jest dostarczyć białko w postaci robaczków, takich jak mączniki, świerszcze i karaczany. Robaki traktuj jako uzupełnienie diety. Możesz podawać swojemu pupilowi 2 lub 3 owady do posiłku lub sporadycznie jako przekąskę.
W codziennym pożywieniu jeża nie może także zabraknąć czystej, świeżej wody, której napije się w każdej chwili. Nigdy nie podawaj jeżykom wody gazowanej, która może im poważnie zaszkodzić. Jeśli woda z kranu jest zdatna do picia, możesz używać jej lub wody mineralnej oraz wody gotowanej. Nigdy nie podawaj jednak zbyt gorącej albo zbyt zimnej wody. To samo tyczy się również mrożonego lub gotowanego jedzenia. Zarówno podawane picie, jak i jedzenie, powinno mieć temperaturę pokojową.
Co więc je jeż pigmejski? Jedzenie tego zwierzaka jest dosyć zróżnicowane, jednak w głównej mierze powinno opierać się o karmę bogatą w mięso. Owoce, warzywa i robaki powinny być jedynie uzupełnieniem diety. Pamiętaj także o stałym dostępie do świeżej wody oraz o kontrolowanej ilości serwowanych posiłków. I jeszcze jedno – charakter jeża pigmejskiego. Jeże na wolności i te udomowione to uparte stworzenia i nie zawsze jedzą to, co im podasz. Miej to na uwadze, zastanawiając się, czym karmić jeża i przygotowując dla niego posiłki.
Właśnie kupuje jeża pigmejskiego więc się przyda
Zajrzyj na grupy jeżowe- tam więcej życia i praktycznych uwag niż w artykule, który jest dobry
bardzo dobry artykuł, bardzo mi pomugł