Problem alergii dotyczy nie tylko ludzi, ale także domowych pupili. Obecnie jest to jedna z najczęstszych przyczyn problemów skórnych u psów, a z roku na rok pojawia się coraz więcej jej przypadków. Psy uczulić mogą się na każdym etapie życia, a lista substancji alergizujących jest długa. Po wykluczeniu innych przyczyn świądu, trudno jest od razu wskazać konkretny alergen jako źródło problemu. Na szczęście istnieją sposoby, żeby pomóc zwierzakom, ułatwić im codzienne funkcjonowanie i dać więcej radości z życia.
Atopia – co to jest?
Atopowe zapalenie skóry u psów jest jedną z odmian alergii, polegającą na świądowym zapaleniu skóry. Zmiany na skórze najczęściej znajdziemy na pysku, łapach i bokach ciała naszego czworonoga. Skóra jest zmieniona zapalnie i bardzo swędząca. Zmiany mogą zanikać i powracać.
Alergenem może być niemal wszystko: pyłki, roztocza, spory grzybów, środki czystości… Najlepiej, jeśli potrafimy połączyć wystąpienie objawów z konkretnym wydarzeniem w życiu psa. Czasem objawy mają charakter sezonowy, co również ułatwia zawężenie listy podejrzanych alergenów.
Atopowe zapalenie skóry u psa – sposoby leczenia
Kiedy lekarz weterynarii rozpozna atopowe zapalenie skóry u psa, leczenie jest koniecznością. Musimy nie tylko przynieść zwierzęciu ulgę, pozbywając się świądu, ale także wspomóc skórę , by mogła się właściwie zregenerować. Z pomocą przychodzą nam leki eliminujące niepożądane reakcje organizmu na alergeny, a także preparaty zawierające kwasy Omega-3, Omega-6 oraz m.in. biotynę, cynk, witaminę E.
Sporą ulgę przynosi skórze szamponoterapia – ważne by wybrać głęboko nawilżające, niealergizujące szampony i pozostawić je przed spłukaniem na skórze 5 – 10 minut (to czas, jaki musimy dać preparatowi, by właściwie się wchłonął i rozpoczął swoje działanie). Oczywiście, jeżeli zmiany uległy wtórnym zakażeniom, lekarz przepisze dodatkowo antybiotyki lub preparaty do terapii miejscowej. Natomiast jeśli uda nam się wykryć źródło problemu, wtedy istnieje też możliwość zastosowania immunoterapii alergenowej, specyficznej dla konkretnego alergenu.
Co możemy zrobić w domu?
Czy w przypadku atopowego zapalenia skóry u psa, domowe sposoby leczenia są w ogóle możliwe? Zasadniczo niestety niewiele możemy zrobić. Najważniejsze to unikanie alergenu – jednak sprawdzi się to tylko wtedy, jeśli go znamy i jeśli w ogóle jesteśmy w stanie go wykluczyć.
I tak możemy zrezygnować ze spacerów w parku, czy lesie, jeśli wiemy, że pyłki z tych miejsc podrażniają psiaka…jednak wiatr może przenieść je dużo dalej, a tego już nie unikniemy. Nie uciekniemy też przed trawami, czy kurzem, choć regularne porządki na pewno pomogą. Możemy też zmienić domowe środki czystości.
Co ważne, nie pozwalajmy psu na drapanie i lizanie zmian – mogą przez to ulec wtórnej infekcji, a to jeszcze pogłębi objawy. Pomoże nam w tym kołnierz ochronny, lub odwrócenie uwagi psa – np. przez zabawę, wyjście na spacer, itp.
Przy zapaleniu skóry u psa, domowe sposoby służą jedynie zapobieganiu rozprzestrzeniania się objawów – jednak nie leczą.
Czy dieta ma znaczenie?
Przy atopowym zapaleniu skóry u psa, dieta niewiele zmienia. Alergie pokarmowe to inna jednostka chorobowa. Zadbajmy jednak, by pożywienie było świeże, dobrze zbilansowane i z zawartością witamin, minerałów i olei wspomagających kondycję skóry.
Atopia to uciążliwa choroba, z którą mierzy się coraz więcej zwierząt i ich właścicieli. Nieznośny świąd przeszkadza w funkcjonowaniu, a nawet przerywa sen. Terapia zwykle musi być prowadzona przez całe życie psa, ale jej efekty, pozwalają przywrócić psu komfort i swobodę. Nie zwlekajmy więc z wizytą u lekarza weterynarii, kiedy tylko zauważymy niepokojące objawy.
Witam
Mam psa yorka ,lat 11
W wieku 4 miesięcy piesek zaczął się drapać ,dostawał encorton 1 mg,
Tak było przez wiele lat
Potem 8 miesięcy cytopoint, było bardzo dobrze, ale po 9 zastrzyku objawy powróciły
Potem apoquel, nie pomógł , cytopoint bez poprawy
Kapie psa w hexodermie
Liże łapy i ma rany między palcami , skóra jest sucha i częściowo
Wyłysiała , teraz pojawiły się brodawczaki na pysku
Jestem zrozpaczona, nikt nie potrafi mi pomoc
Proszę o poradę
Pozdrawiam Ewa
Dzień dobry Pani Ewo,
Rozumiem, że Twój piesek ma poważne problemy skórne, które trudno leczyć. Przy tak długotrwałym i złożonym przypadku konieczna jest dokładna diagnoza i dalsze leczenie zgodne z nią.
Sugeruję, abyś skontaktowała się z weterynarzem specjalizującym się w dermatologii zwierząt. Taki specjalista będzie miał wiedzę i doświadczenie w leczeniu trudnych przypadków skórnych i pomoże w ustaleniu dokładnej przyczyny objawów Twojego psa.
Ponieważ Twój pies otrzymał wiele leków, może to skomplikować diagnozę, ale dermatolog zwierzęcy będzie w stanie pomóc w ustaleniu, które leczenie będzie dla niego najlepsze.
Jeśli nie masz jeszcze weterynarza specjalizującego się w dermatologii zwierząt, możesz skorzystać z narzędzi online, takich jak katalogi lekarzy weterynarii, aby znaleźć lekarza w swojej okolicy.
Pamiętaj, że skóra jest największym organem Twojego psa i zasługuje na właściwe leczenie. Dlatego też należy skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w dermatologii, aby pomóc Twemu psiakowi w powrocie do zdrowia.
Życzę powodzenia! <3
Domowe sposoby nie leczą , sterydy i leki uszkadzają wątrobę. Więc jak pomóc pupilkowi ?