Smutne jęczenie, zamglone oczy, podkulony ogon i wycie tak przenikliwe, że trudno pozostać na nie obojętnym – oto sygnały, które jednoznacznie kojarzą nam się z płaczącym, smutnym psem. Jednak czy psy płaczą w takim rozumieniu, jak robią to ludzie? W jaki sposób wyrażają swoje emocje, kiedy jest im przykro?
Płaczący pies to bez wątpienia bardzo smutny obrazek. Zazwyczaj widzisz go w takim nastroju, kiedy zostawiasz psa samego w domu, kiedy pies wyraża żal za swoje nieodpowiednie zachowanie lub gdy wokół panuje atmosfera smutku i przygnębienia.
Nie ma wątpliwości, że psy potrafią nie tylko wyczuwać, ale także komunikować swoje własne emocje, zarówno te pozytywne, jak i te związane ze smutkiem. Jednak czy pies może płakać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy się przede wszystkim zastanowić, czy psy posiadają kanaliki łzowe.
Odpowiedź jest jednoznaczna: jak najbardziej, ponieważ to one są odpowiedzialne za wydzielanie łez, bez względu na to, jaką funkcję mają pełnić. A mogą pełnić trzy: nawilżającą, ochronną oraz emocjonalną. Które z nich posiada Twój pies?
Czy psy płaczą za pomocą łez?
Nawilżająca funkcja łez sprowadza się do permanentnego nawilżania oka, co umożliwia mruganie bez bolesnego poczucia suchości gałki ocznej. Takie łzy wytwarzane są bardzo powoli, ale bez przerwy. Zarówno ludzie, jak i psy posiadają tę funkcję kanalików łzowych, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania aparatu wzrokowego.
Kiedy zostaje ona zaburzona, narząd wzroku zaczyna się pogarszać i niezbędna jest wizyta u lekarza. Druga funkcja to kwestia ochrony oczu przed nagłym zanieczyszczeniem, pyłem lub alergenami. W tym przypadku kanaliki łzowe również u psów działają z większą intensywnością i produkują więcej łez w celu oczyszczenia oka. To dokładnie ten sam mechanizm, jak w przypadku oka ludzkiego.
Oko chroni się przed zewnętrznymi czynnikami i najlepszym na to sposobem jest wzmożona produkcja płynu łzowego. Trzecia funkcja kanalików to produkowanie tak zwanych łez emocjonalnych, czyli tych, które w jednoznaczny sposób wyrażają smutek lub radość. Czy pies płacze również i takim rodzajem łez?
Twój pies płacze? Może to być objaw choroby lub zapalenia
Niestety, pomimo oczywistej zdolności do wykazywania swoich emocji, psy nie posiadają możliwości płakania emocjonalnego. Ich kanaliki nie produkują tego rodzaju łez, co oznacza, że jeśli oczy Twojego psa są zamglone, pies jest osowiały, nie jest to spowodowane nagłym przypływem smutku. Mogą być jednak objawem choroby lub zakażenia oka.
Zapalenie spojówek u psa to najczęstsza przyczyna „psich łez”. Inne przyczyny to rozwijające się jaskra, grudkowe zapalenie trzeciej powieki, ropne zapalenie spojówki oraz entropia, czyli wadliwe ustawienie powiek powodujące rysowanie i podrażnianie powierzchni oka. Co zrobić, kiedy Twój pies płacze? Czy te problemy czworonoga to sygnał, że należy od razu udać się do lekarza weterynarii?
Każda z tych chorób cechuje się nieco odmiennymi objawami, jednak wszystkie mogą powodować wzmożoną produkcję łez w kanalikach łzowych. Niektóre z nich wystarczy wyleczyć za pomocą oczyszczających kropli do oczu lub domowymi sposobami, jak okłady z rumianku. Niestety jaskra, czy entropia wymaga już poważniejszego leczenia pod okiem specjalisty. Z racji tego, że nieraz trudno rozróżnić problemy z funkcjonowaniem spojówek od poważniejszej choroby, najlepiej w każdym z tych przypadków skonsultować się z lekarzem weterynarii i rozpocząć odpowiednie leczenie pupila.
Reakcje, które zastępują psie łzy
Skoro psie łzy nie oznaczają smutku, w jaki sposób czworonogi dają nam znać o swoich emocjach? Reakcje psa mogą być różne, w zależności od sytuacji, w jakiej się znajduje. Kiedy zostanie skarcony za swoje zachowanie, zazwyczaj kuli pod siebie ogon oraz uszy, spuszcza głowę na dół, pies jest osowiały – w ten sposób okazuje smutek, złe samopoczucie i wysyła informację, że jest mu przykro. Kwestia tego, czy jest mu rzeczywiście przykro za swoje zachowanie, czy po prostu jego smutek spowodowany jest niezadowoleniem ze strony właściciela, pozostaje nieodgadnion.
Inną reakcję u psów powodują negatywne emocje związane z bólem i przerażeniem. Podczas gdy wycie psa może oznaczać smutek z powodu samotności, to już piskliwe skomlenie pupila oznacza wielkie przerażenie lub intensywny fizyczny ból. Psy z natury nie są nauczone okazywania słabości. Oczywiście to zmienia się w zależności od rasy, jednak w większości przypadków pies nie posiada instynktu okazywania bólu przy każdej okazji.
Pojawia się on wtedy, kiedy ból lub przerażenie jest tak wielkie, że pies nie potrafi sobie z nim poradzić. Oprócz jęków i skomlenia mogą pojawiać się także dreszcze lub intensywne drżenie. Taka reakcja czworonoga powinna jasno dać do zrozumienia, że pies nie tylko się boi, ale jest wręcz przerażony zaistniałą sytuacją.
Kiedy ból pojawia się w wyniki choroby lub urazu, u psa może także pojawić się szereg innych reakcji, które powinny wzmocnić czujność właściciela. Podniesiona temperatura, brak apetytu i to, że pies nie chce jeść, rozszerzone źrenice, przyspieszony oddech, ziajanie, lub agresywna reakcja na próbę zbliżenia się, również są oznakami tego, że z Twoim psem dzieje się coś niedobrego.
Takich oznak nigdy nie należy ignorować. Wręcz przeciwnie, jeśli nie znasz przyczyny takich symptomów u Twojego psa, natychmiast udaj się do weterynarza w celu przeprowadzenia badań i znalezienia przyczyny bólu lub czynnika stresogennego.
Płaczący pies a szczęśliwy pies – jak to rozpoznać?
Ciekawostką jest, że psy potrafią wyrażać nie tylko smutek i reakcję na ból. Oprócz skakania i merdania ogonem, które są jednoznaczną oznaką radości i szczęścia, mimika psów również jest warta bacznego obserwowania. Badania dowodzą, że pies potrafi w pełni wykorzystywać mimikę swojego pyska i wyrazić swoje samopoczucie. Najlepszym dowodem jest zmiana nastroju i inny wyraz na pysku psa przebywającego w schronisku oraz tego, który posiada kochający dom i dogodne warunki do życia. Psy za pomocą mimiki potrafią pokazywać uśmiech i radość w oczach, tak samo, jak potrafią przekazać nam spojrzenie pełne bólu i tęsknoty za domem.
Czy psy płaczą? W sensie dosłownym płaczą wtedy, kiedy dolega im choroba lub zapalenie oczu, lub kiedy ich oko zostało zanieczyszczone. W sensie przenośnym, psy jak najbardziej płaczą, ale nie za pomocą łez, lecz za pomocą szeregu innych reakcji, które jednoznacznie informują nas o smutku, bólu lub przerażeniu psa.