Kotki z reguły nie mają żadnych problemów z tym, by zajść w ciążę. Dlatego jeśli kocia ciąża, konieczność zajęcia się kociętami i znalezienia dla nich nowych, dobrych domów, jest dla Ciebie czymś bardzo problematycznym – wysterylizuj kotkę. To da Ci pewność, że kotka nie będzie w niechcianej przez Ciebie ciąży. Ciąża to też stan bardzo obciążający dla organizmu, co też należy mieć na uwadze – zwłaszcza jeśli planujesz kontrolowany rozród rasowej kotki. Jak przebiega ciąża u kota? Ile trwa? Jak rozpoznasz jej objawy? Co należy zapewnić ciężarnej kotce i jak się nią zająć po porodzie? Przeczytaj!
Kiedy kotka może zajść w ciążę?
Kotka jest gotowa do zajścia w ciążę, gdy osiąga już dojrzałość płciową. Wbrew pozorom może to nastąpić bardzo szybko – nawet w szóstym miesiącu życia zwierzaka. Tak wczesna ciąża kota jednak jest bardzo niewskazana. Kotka jest jeszcze za mała i dopóki jej waga nie osiągnie minimum dwa i pół kilograma, to ciąża będzie dla jej organizmu zbyt obciążająca, zwierzę może jej nie znieść pod względem fizjologicznym. Dlatego uważa się, że najbezpieczniej, gdy ciąża rozpoczyna się najwcześniej około osiemnastego miesiąca życia kota.
Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że koty mogą bardzo łatwo zachodzić w ciążę. Jest to możliwe w okresie rui. Teoretycznie kotki przechodzą ją wiosną, rzadziej jesienią. Jednak w praktyce kotka może mieć ruję częściej. Dużo zależy od jej trybu życia czy długości dnia. Dlatego koty mieszkające w domach, mogą zachodzić w ciążę dużo szybciej i łatwiej.
Jeśli ta sytuacja jest dla Ciebie problematyczna – wysterylizuj zwierzę, wtedy nie przytrafi się żadna ciąża. Jeżeli oczekujesz pojawienia się małych kociąt, pamiętaj, że organizm kota musi się zregenerować po ciąży, porodzie i karmieniu młodych. Sam fakt, że kotka może być gotowa do zajścia w kolejną ciążę bardzo szybko, nie oznacza, że powinna to robić. Powie Ci to każdy doświadczony, działający legalnie hodowca kotów rasowych, a także każdy lekarz weterynarii. W końcu ciąża u kotów mocno obciąża ich organizm i powoduje wiele zmian.
Ja rozpoznać, że kotka jest w ciąży?
Jeśli ciąża u kota nie była planowana, w początkowym jej okresie możesz w ogóle przeoczyć fakt, że kotka jest ciężarna. Jeśli jednak dopuściłeś do niej świadomie i wiesz, kiedy kotka została pokryta przez kocura, możesz spodziewać się ciąży i wypatrywać jej pierwszych objawów. Zachowanie kota a ciąża: czy coś się zmienia u kotki ciężarnej? To tak naprawdę zależy.
W późniejszym okresie kotki mogą stać się bardziej przymilne i domagać się czułości. Może też stać się bardziej wycofana i dużo mniej tolerancyjna na innych. To wszystko kwestie bardzo indywidualne. Każda kotka może zachowywać się inaczej. Również zachowanie kotki w kolejnych ciążach może być zupełnie inne. Z biegiem czasu kotka będzie miała też coraz większy apetyt.
Coraz bardziej będą widoczne jej sutki – nabrzmiałe i ciemnoróżowe. Na ogół są one mało widoczne, ale w okresie ciąży organizm kotki przygotowuje się już do karmienia. Będzie też coraz bardziej powiększał się jej brzuch – choć to dopiero w późniejszym etapie ciąży, na początku może być nadal jeszcze całkiem niewielki.
Ile trwa ciąża u kota?
Ile koty są w ciąży? Tak naprawdę to zależy od wielu czynników. Koty rasowe zazwyczaj chodzą w ciąży nieco dłużej niż popularne i powszechnie spotykane dachowce. Kotka ma też zdolność do samoistnego wstrzymania ciąży i porodu – przynajmniej przez pewien czas. Dzieje się tak w momencie, gdy przyszła mama dochodzi do wniosku, że okoliczności nie sprzyjają porodowi. Może to być spowodowane na przykład przez stres lub chorobę. Z tych samych powodów może dojść też do przyspieszenia porodu – to kwestia bardzo indywidualna. W takim razie ile trwa ciąża u kota?
Na ogół jest to okres od pięćdziesięciu ośmiu do siedemdziesięciu dwóch dni. Średnio przyjmuje się więc, że ciąża kota trwa sześćdziesiąt pięć dni. Jeśli kotka urodzi wcześniej, na przykład po czterdziestu ośmiu dniach, jest duża szansa, że kociaki tego nie przeżyją.
Rozpoznasz, że poród już się zbliża, gdy kotka będzie szukać spokojnego, cichego i bezpiecznego miejsca, w którym będzie mogła urodzić i zająć się małymi. Może mościć się w szufladach, szafach, koszach na pranie i w wielu innych miejscach, które uzna za bezpieczne i wygodne dla siebie.
Jak opiekować się ciężarną kotką?
Musisz szczególnie uważać na ciężarną kotkę. Nie podawaj jej żadnych lekarstw, powstrzymaj się też przed samodzielną próbą pozbycia się pasożytów – robaków lub pcheł. W okresie ciąży kota lepiej to robić pod nadzorem lekarza weterynarii, by nie zaszkodzić kotce ani kociętom w jej brzuchu.
Nie naciskaj na jej brzuch. Niektórzy próbują samodzielnie policzyć liczbę młodych w miocie, dlatego naciskają na brzuszek kotki. W ten sposób możesz zrobić jej jednak krzywdę, dlatego powstrzymaj się od tego. Liczbę młodych sprawdzisz u lekarza weterynarii podczas USG.
Bardzo ważna jest dieta dla kotki ciężarnej. Musi być wysokomięsna. Podawaj kotce karmy wysokiej jakości, a jeśli przygotowujesz posiłki samodzielnie, tym bardziej dbaj o ich jakość. W okresie ciąży kotki mają większe zapotrzebowanie na wapń oraz taurynę. Zwłaszcza tauryna ma ogromne znaczenie, zarówno dla kotki, jak i dla kociąt. Dlatego w tym okresie wskazana może być dodatkowa suplementacja tych składników. Nie rób tego jednak bez konsultacji z lekarzem weterynarii.
Kotka w ciąży potrzebuje sporo pożywienia, ale trzeba rozłożyć je na jeszcze większą liczbę posiłków w ciągu dnia, by łatwiej jej było trawić.
Ciąża u kota – podsumowanie
Koty bardzo łatwo zachodzą w ciążę, w dodatku pierwsza ciąża może nastąpić już w momencie, gdy kotka skończy szósty miesiąc życia, a więc bardzo szybko. Dlatego jeśli nie planujesz prowadzić hodowli, rozważ sterylizację, by nie powiększać problemu bezdomności wśród kotów oraz nie obciążać organizmu Twojego pupila.
Objawy ciąży u kota na samym początku ciąży mogą być praktycznie niezauważalne – zwłaszcza jeśli nie spodziewasz się, że zwierzak może spodziewać się potomstwa. Kotka będzie miała coraz większy apetyt, może ulec zmianie też jej zachowanie – choć to akurat nie jest regułą. Jej sutki staną się nabrzmiałe i dobrze widoczne, bo kotka przygotowuje się do karmienia. W tym okresie będzie potrzebować dobrej opieki, w tym też odpowiednio zbilansowanej diety. Poród nastąpi po średnio sześćdziesięciu pięciu dniach.
Witam moja kotka jest w ciązy ale nie wiem ktory to tydzien ,martwi mnie jej zle samopoczucie jedt osowiała i przestała jesc troche pije wody dwa dni temu wymiotowała ale to nie byly resztki jedzenia co mam robic.
Witaj!🐱
To, że Twoja kotka jest w ciąży i wykazuje zmiany w zachowaniu, takie jak osowiałość, brak apetytu, picie wody i wymioty, może być powodem do zmartwień. Zwłaszcza, że wymioty nie zawierały resztek jedzenia, co może wskazywać na różne problemy zdrowotne, niekoniecznie związane bezpośrednio z ciążą. 🤔
W takiej sytuacji, najlepiej będzie jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Ciąża u kotek zazwyczaj trwa około 64-67 dni (około 9 tygodni), ale ocena, w którym tygodniu ciąży jest Twoja kotka, wymagałaby bezpośredniego badania przez specjalistę. Weterynarz może przeprowadzić badanie fizykalne, a w razie potrzeby również badania dodatkowe, takie jak USG, aby sprawdzić stan zdrowia kotki i rozwijających się kociąt. 🏥💼
Brak apetytu i wymioty mogą być objawem różnych stanów, od zatrucia po komplikacje związane z ciążą, dlatego niezwykle ważna jest szybka interwencja weterynaryjna. Weterynarz może również doradzić, co robić, aby wspomóc kotkę w tym trudnym okresie, np. jakie zmiany w diecie wprowadzić lub czy są potrzebne jakieś suplementy. 🍲💊
Na tym etapie, staraj się zapewnić kotce spokojne i komfortowe miejsce do odpoczynku oraz niech ma zawsze dostęp do świeżej wody. Obserwuj jej zachowanie i próbuj zachęcić do jedzenia małymi, ale częstymi porcjami łatwostrawnego pokarmu, chyba że weterynarz zaleci inaczej. 🛌💧
Pamiętaj, że zdrowie i bezpieczeństwo Twojej kotki oraz jej przyszłych kociąt są najważniejsze, więc nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Trzymam kciuki, żeby wszystko było w porządku! 🍀