Nie dla kota… kabanosy? Czy kabanosy dla kota, szynka i parówki to dobry pomysł?

Jak to jest z wędliną dla kotów? Czy szynka, parówki lub kabanosy dla kota to dobry pomysł? A może lepiej zostawić je dla siebie? Przekonaj się!

Odpowiednie żywienie kota ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia. Niegdyś sądzono, że kotom wystarczy miska mleka i miejsce do spania, a kot – wychodzący swobodnie, nierzadko mieszkający gdzieś w stajni czy w stodole – sam zadba o swoje wyżywienie, bo będzie polował. Dzisiaj wiadomo już, że takie podejście jest niewłaściwe, a o odpowiednim żywieniu zwierząt domowych, w tym kotów napisano już naprawdę wiele publikacji. Czy kot może jeść kabanosy?

kabanosy dla kota

Odpowiednia dieta kota

Kot to zwierzę mięsożerne i podstawą jego wyżywienia musi być przede wszystkim białko pochodzenia zwierzęcego – mięso mięśniowe, najlepsze, bo najbardziej wartościowe dla kota, jest to z przerostami tłuszczu i żyłami, ale też podroby – wątroby, serca czy żołądki.

Możesz samodzielnie przygotowywać kotu posiłki. Możesz nawet stosować w wyżywieniu kota specjalistyczne diety – BARF lub whole prey. Ta pierwsza polega na podawaniu kotu surowego mięsa wraz z dodatkami, ta druga polega na podawaniu kotu całej ofiary i jest jak najbardziej zbliżona do naturalnego sposobu żywienia – dlatego w jej ramach kot je na przykład myszy, przepiórki czy pisklęta kurcząt w całości.

Jeśli nie chcesz stosować tego typu diet, nie masz też odpowiednio dużo czasu lub brakuje Ci umiejętności i wiedzy, by przygotowywać kotu posiłki domowe, zawsze możesz też wybrać dobrej jakości karmy komercyjne dla kota.

Niezależnie od Twojego wyboru, ważne jest to, by dieta była przemyślana, dobrze zbilansowana i dostarczała kotu wszystko to, co jest mu niezbędne do życia. To ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia.

kARMA DLA KOTA zOOaRT

Przeczytaj także: Tauryna dla kota – gdzie występuje i czy należy ją suplementować? Dowiedz się!

Parówki, szynka, pasztet, kabanosy dla kota – dobry pomysł?

Każdy kot jest mięsożerny, wiele z nich jest też bardzo łakomych i mogą bardzo się przymilać, by dostać kawałek wędliny, kiełbaski lub innego mięsa, które właśnie jest spożywane przez Ciebie. Sporo właścicieli kotów nie może się oprzeć błagalnemu kociemu spojrzeniu i chętnie się z nim dzieli pasztetem lub wędliną. Czy jednak kabanosy dla kota, czy inne rodzaje przetworzonego mięsa to dobry pomysł?

Niestety, niezupełnie. Kabanosy dla kota, tak samo jak wędlina i przetworzone mięso stworzone z myślą o ludziach mogą być bardzo szkodliwe. 

W tego typu produktach znajduje się całe mnóstwo soli, obecne są też inne przyprawy, nierzadko dodawany jest na przykład czosnek, który dla kotów jest toksyczny, a także konserwanty. Szynka dla kota może brzmieć jak dobry pomysł, w końcu to mięso i to w dodatku bardzo smaczne, ale niestety jest przyprawione i  zawiera w sobie szkodliwe dodatki – wzmacniacze smaku, koloru, czy inne konserwanty.

Nie są one kotu do niczego potrzebne, w dodatku mogą być bardzo szkodliwe. Pasztet dla kota to doskonały pomysł, bo może być smaczną przekąską, ale jeśli zdecydujesz się podać mu pasztet, który sam kładziesz na kanapkę, możesz mu bardzo zaszkodzić – w pasztetach dla ludzi nierzadko są składniki dla ludzi zupełnie nieszkodliwe – na przykład czosnek czy cebula – ale dla kotów są wręcz toksyczne. Z powodzeniem możesz za to zrobić pasztet dla kota samodzielnie – po prostu z mięsa i ewentualnie niewielkiego dodatku warzyw.

czy koty mogą jeść parówki

Kot zjadł wędlinę przeznaczoną dla ludzi – co teraz?

Parówki dla kota, tak samo jak inna wędlina, która z reguły ląduje na Twoim talerzu, to nie jest dobry pomysł i zdecydowanie nie podawaj kotu takich rzeczy do jedzenia, bo tylko mu zaszkodzisz. Koty to jednak bardzo sprytne stworzenia, które zrobią naprawdę wiele, by dobrać się do jedzenia, które ich interesuje i nęci swoim zapachem. Tak może być z parówkami, szynką, kabanosami i innymi tego typu rarytasami, które zostawiłeś sobie z myślą o sobie, dlatego może się zdarzyć, że kot sam się poczęstuje czymś takim, co wtedy?

Nie musisz od razu biec do lekarza weterynarii, bo Twój kot zjadł plasterek szynki, dobrał się do pasztetu czy ściągnął kiełbasę z kanapki – w małych ilościach nie powinno mu to zaszkodzić. Choć nadal – nie częstuj tym kota, bo konserwanty, sól i inne przyprawy nie są kotu do niczego potrzebne. W dodatku istnieją koty tak wrażliwe, że po małych cząstkach również zdarzają się biegunki, bóle brzucha lub alergie – to też musisz mieć zawsze na uwadze.

Dlatego jeśli Twój kot zjadł kiełbasę czy przetworzone mięso – przede wszystkim go obserwuj. Jeśli zauważysz niepokojące Cię objawy – na przykład wymioty lub biegunkę, zabierz go do lekarza weterynarii.

Czy kot może jeść pasztet

Jak żywić kota, by był zadowolony?

Najważniejsze jest to, by dostarczyć kotu zdrową, zbilansowaną i wysokomięsną dietę. Możesz to zrobić na wiele sposobów – przygotowywać posiłki samodzielnie lub zdecydować się na zakup karmy komercyjnej. Do wyboru masz karmę suchą lub mokrą. Możesz je też podawać łącznie. Pamiętaj, że w każdym z tych przypadków musisz uważać na porcję, by nie przekarmiać kota, bo to prosta droga do nadwagi i otyłości.

Jeśli szukasz dobrej jakościowo karmy, sprawdź suchą karmę Applaws dla kota. Dostępne są też saszetki i puszki z mokrą karmą tej samej marki. Inna interesującą opcją są mokre karmy marki Arion.

Jeśli chcesz rozpieścić swojego kota i zaoferować mu smaczną przekąskę, poza karmą podstawową, możesz mu dać jakiś smakołyk – pasztet dla kota czy mięsny mus, na przykład marki Alpha Spirit. Dobrym pomysłem są też paski kurczaka, wołowiny czy innego mięsa – te w swojej ofercie ma, na przykład, Jane Cat. Możesz też podać zwierzakowi kabanosy dla kota marki Vitakraft.

Koty a wyroby mięsne przygotowane z myślą o ludziach – podsumowanie 

Czy koty mogą jeść parówki, pasztet, kabanosy – ogólnie kiełbasę, wędlinę i inne wyroby mięsne przeznaczone dla ludzi? Nie jest to najlepszy pomysł. W małych ilościach nie powinny kotu zaszkodzić, chyba że ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy lub cierpi z powodu alergii.

Nadal jednak istnieje ryzyko, że zwierzak się zatruje – takie wyroby mięsne wykonane z myślą o potrzebach ludzi zawierają sporo soli i innych przypraw, często przy ich wytwarzaniu wykorzystywane są też konserwanty. To wszystko jest dla kota szkodliwe.

Jeśli chcesz dać kotu jakiś przysmak poza tym, co normalnie dostaje do jedzenia, dużo lepszym pomysłem niż dzielenie się z nim swoją własną kanapką, jest zakupienie specjalnych przekąsek wykonanych z myślą o kotach.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.