Jak wybrać gryzak dla psa? Oto nasze porady!

Psy gryzą – im psiak młodszy, tym większa szansa na to, że ofiarą jego ostrych ząbków padną meble, buty i inne rzeczy, które absolutnie nie powinny być gryzione. Możesz temu zaradzić, kupując zwierzakowi odpowiednie gryzaki. Także starszy pies nimi nie pogardzi – to dla niego doskonały sposób spędzania wolnego czasu i to z wielu powodów. Jakie to powody? Jak wybrać odpowiedni gryzak? Sprawdź to!

Jaki gryzak dla psa wybrać?

Dlaczego warto psu kupować odpowiednie gryzaki?

Gryzaki dla psa mają bardzo duże znaczenie. W innym przypadku ryzykujesz tym, że Twój pies pogryzie coś, czego nie powinien. Nie tylko w ten sposób zniszczy daną rzecz, ale też może sobie bardzo poważnie zaszkodzić – nie wszystkie rzeczy mogą być w końcu bezpiecznie gryzione przez zwierzaka.

Gryzaki dla szczeniaka pozwalają mu radzić sobie ze swędzącymi dziąsłami. W tym okresie życia psa dochodzi do wymiany zębów mlecznych na stałe – piesek szuka ukojenia poprzez gryzienie rzeczy – wtedy dziąsła mniej go swędzą. Gryzienie rzeczy pozwala im też na szybsze wypadnięcie ruszających się mlecznych zębów.

Kolejnym powodem, dla którego Twój pies powinien mieć gryzak, jest to, że psy po prostu lubią żuć rzeczy – dlatego gryzak może być doskonałym sposobem na nudę, na przykład wtedy, gdy pies zostaje sam w domu. To też sposób na to, by pies w sposób bezpieczny i kontrolowany rozładował swój stres i pobudzenie – zamiast skakać na gości, biegać czy stresować się z powodu podróży, może po prostu zająć sobie czas gryzieniem. Gryzaki pozwalają też na trening mięśni żuchwy, co jest bardzo ważne, zwłaszcza dla psów, których dieta w większości składa się z pokarmów miękkich.

Jak wybrać gryzaki dla szczeniaka

Jak wybrać idealny gryzak dla psa?

Jak wybrać właściwy gryzak dla psa? To wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele gryzaków – różnej wielkości, w różnym kształcie czy wykonanych z różnorodnych materiałów. Co wziąć pod uwagę, gdy wybierasz gryzak dla psa?

Zabawki dla psa ZooArt

Bezpieczeństwo

To naprawdę bardzo ważne – w końcu to rzecz, którą pies ma gryźć. Gryzak musi być pozbawiony ostrych elementów, a także elementów, które łatwo się odrywają. W innym wypadku psiak może się poranić albo nawet zakrztusić.

Gryzak musi też być dobrany pod względem wielkości zwierzaka – tak, by psiak mógł go swobodnie i pewnie chwycić – to pomoże mu uniknąć podrażnienia dziąseł czy problemów z zębami. Pamiętaj też o zachowaniu odpowiedniej higieny – szczeniaki – choć nie tylko one – bardzo lubią gryzaki z wypustkami, ale zachowanie ich w nienagannej czystości może zabierać nieco więcej czasu.

Wiek psa

To też bardzo ważne kryterium doboru odpowiedniego gryzaka. Szczeniaki nie mogą mieć ich bardzo twardych – ich ząbki sobie z nimi nie poradzą, to może doprowadzić też do problemów z żuchwą. Szczeniaki potrzebują czegoś delikatniejszego oraz wykonanego z bardziej miękkich materiałów. Tak, by mogły gryźć bez żadnych problemów.

Starsze psy mogą poradzić sobie z twardszymi gryzakami, choć też musisz tutaj uważać – psy w podeszłym wieku czy psy niewielkich rozmiarów mogą mieć problem z bardzo twardymi gryzakami. Dlatego zawsze bierz pod uwagę indywidualne potrzeby i możliwości Twojego zwierzaka.

Naturalne poroże dla psa do gryzienia

Gryzaki naturalne

Naturalne gryzaki dla psa to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Są to zabawki trwałe i bardzo atrakcyjne dla Twojego zwierzaka, który chętnie się nimi zainteresuje. Jeśli chcesz kupić poroże dla psa i martwisz się, że przez to jakieś zwierzę ucierpiało – nie martw się! Takie poroża pochodzą ze zrzutów, więc żadnemu zwierzakowi nie dzieje się krzywda. Zwierzęta wyposażone w poroże bowiem co roku zrzuca je, by mogło wyrosnąć nowe. Nie dzieje mu się przy tym żadna krzywda – to naturalny proces.

Tego typu gryzaki oferuje John Dog – gryzaki naturalne wykonane z poroża jeleniowatych dostępne są w różnych rozmiarach od S do XL, co pozwala na możliwość dopasowania wielkości gryzaka do danego psa.

Innymi naturalnymi gryzakami są te wykonane z wymion, skóry czy ścięgien wołowych – takie w ofercie ma marka PETNER. W ofercie tej marki znajdziesz też gryzaki wykonane z uszu królika czy skóry jelenia, a także filetów drobiowych czy ogonów wieprzowych.

Spośród naturalnych gryzaków możesz wybrać również te drewniane – na przykład te oferowane przez markę TRIXIE.

Gryzaki z tworzywa sztucznego

Innym znanym i popularnym rozwiązaniem są gryzaki z tworzywa sztucznego. Tu możesz wybrać gryzaki gumowe – jak gryzaki kółko na sznurze, oferowane przez markę BECO. Sznur również został wykonany z tworzywa bezpiecznego dla psa. Możesz też wybrać sam sznur jako doskonały gryzak, a także zabawkę dla psa – takie sznury w swojej ofercie ma marka TRIXIE. Ta sama marka ma w swojej ofercie również gryzak winylowy.

Jeśli szukasz czegoś wykonanego z nylonu, może Cię zainteresować antybakteryjny gryzak marki Ferribiella.

Najlepsze i bezpieczne gryzaki dla psa

Gryzak dla psa – podsumowanie

Gryzak to bardzo ważna rzecz dla psa. Wybór masz tutaj naprawdę duży – możesz zdecydować się na naturalne gryzaki dla szczeniaka lub psa dorosłego, a także na produkty wykonane z tworzyw sztucznych.

Najważniejsze jest to, by wybrać produkty bezpieczne dla psa, dopasowane do jego wieku, stanu zębów czy siły jego szczęk.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Polecane wyprawki dla psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.