Kot nie chce jeść – 3 najczęstsze przyczyny

O kotach zwykło się mówić, że są najbardziej kapryśnymi zwierzętami domowymi. Chodzą swoimi drogami, jeśli nie mają ochoty, nie zwracają uwagi na otoczenie, a nowe zabawki nudzą im się szybciej niż innym pupilom. Dlatego zwykle, kiedy kot nie chce jeść, tłumaczymy to jedynie jego kapryśną naturą. Kiedy jednak kot nie je przez dłuższy czas, podejrzewamy u niego chorobę i zawozimy do lekarza weterynarii. Przyczyna może być czasem bardziej prozaiczna i łatwa do naprawienia.

kot-na-dywanie-przed-2-miskami-z-jedzeniem-i-piciem

Wybredny kot czy kwestia karmy?

Brak apetytu u kota najczęściej powodowany jest nieprzyjemnym zapachem, złą dietą lub zbyt częstą albo zbyt nagłą zmianą dotychczasowej karmy. Jeśli chodzi o pierwszą przyczynę, tutaj objawia się nie tyle kapryśna, ile bardzo czysta natura kota. To zwierzęta, które dbają o higienę. Przykry zapach pozostający po wcześniejszych posiłkach może być dla nich wystarczająco odstraszający, aby spowodować brak apetytu. Dlatego tak istotne jest regularne czyszczenie miski z jedzeniem, najlepiej po każdym posiłku.

Pamiętaj również o częstej zmianie wody, dwa razy dziennie, zwłaszcza jeśli karmisz kota suchą karmą. Niechęć do jedzenia może być też spowodowana przykrym zapachem samej karmy, która po prostu nie przypada Twojemu pupilowi do gustu. Warto wypróbować niewielką ilość innej karmy, zanim zawieziesz kota do lekarza.

A może nie niewłaściwa dieta?

Drugą najczęstszą przyczyną tego, dlaczego kot nie chce jeść, jest nieodpowiednia dieta. Niestety ulubionym przysmakiem kotów są „kocie fast foody”, czyli karmy o niezbyt zdrowym składzie. Jeśli więc nagle zamieniasz je na pełnowartościową karmę, to nie powinno być zaskoczeniem, że w Twoim domu nagle pojawia się wybredny kot. Tutaj działa podobny mechanizm, jak u człowieka, który z większą przyjemnością sięga po mniej zdrowe rzeczy. Kot może być też niezadowolony z faktu, że karmisz go jedynie suchą karmą, która w jego mniemaniu jest o wiele mniej smaczna niż ta mokra. Warto więc od czasu do czasu nagrodzić pupila mokrą odmianą karmy o dobrym składzie.

dlaczego kot nie chce jeść?

Kot nie chce jeść, bo ma swoje przyzwyczajenia

Trzecim powodem może być z kolei zbyt częste zmieniane karmy. Koty mają swoje przyzwyczajenia i nie przepadają ani za zmianą miejsca kuwety, ani za nową przestrzenią do jedzenia i tym samym za zbyt częstym zmienianiem ich pożywienia. Testowanie naraz różnych karm nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego staraj się być konsekwentny i trzymaj się jednej karmy uzupełnianej o ulubione smakołyki, oczywiście w racjonalnej ilości.

Jeśli brak apetytu u kota postępuje pomimo zwrócenia uwagi na powyższe przyczyny, może okazać się on skutkiem choroby zwierzaka. W takiej sytuacji koniecznie zabierz kota do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia podstawowych badań i znalezienia przyczyny braku apetytu.

Wbrew temu, co się powszechnie uważa, żadne zachowanie kota nie wynika z jego złośliwości. Tym bardziej, jeśli chodzi o brak apetytu do jedzenia. Jeśli kot nie chce jeść, sprawdź, czy któryś z wymienionych powodów nie jest może związany z „głodowym protestem” twojego pupila. Jeśli niechęć do jedzenia nadal postępuje, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.