Catahoula leopard dog to pies o bardzo starym rodowodzie. Niegdyś był pupilem prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodore’a Roosevelta, dziś jest mało popularny i rzadko spotykany poza granicami kraju swojego pochodzenia. Mimo wszystko to świetny pies myśliwski, stróżujący i zaganiający, a także wspaniały psi towarzysz rodzin. To psiak wielu talentów – wyróżnia go nie tylko charakter, ale również wyjątkowe, nakrapiane umaszczenie. Chcesz poznać więcej szczegółów na temat jego wyglądu, usposobienia i umiejętności? Zapraszamy do przeczytania wpisu.
- 1. Catahoula leopard dog według wzorca
- 2. Catahoula leopard dog – pochodzenie i historia rasy
- 3. Jak wyglądają psy catahoula leopard dog?
- 4. Pielęgnacja psów rasy catahoula leopard dog
- 5. Charakter catahoula dog
- 6. Jak wychować louisiana catahoula leopard dog?
- 7. Szkolenie niezależnego psa z Luizjany
- 8. Hodowla rasy psów catahoula leopard dog
- 9. Zdrowie rasy catahoula leopard dog
- 10. Catahoula leopard dog – żywienie
- 11. Catahoula leopard dog – cena w hodowli i koszty utrzymania
- 12. Catahoula leopard dog – podsumowanie
Catahoula leopard dog według wzorca
Catahoula leopard dog pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. To pies, który do tej pory wciąż nie został uznany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), w związku z tym brak oficjalnego wzorca w przypadku FCI. Rasę zaakceptowała za to amerykańska organizacja kynologiczna – United Kennel Club (UKC), a wzorzec rasy catahoula leopard dog powstał 1 stycznia 1995 roku. Natomiast w American Kennel Club (AKC) catahoula leopard dog widnieje obecnie w Fundation Stock Service. Zbierane są tam wszystkie rasy psów, które obecnie nie są uznane przez AKC, ale może się to zmienić w przyszłości.
Catahoula leopard dog – pochodzenie i historia rasy
Historia powstania psów rasy louisiana catahoula leopard dog nie są do końca jasne. Jedna z teorii głosi, że Indianie hodowali małe psy w typie pierwotnym, o czerwonym umaszczeniu, wyglądem przypominające wilki, które zostały skrzyżowane najprawdopodobniej z mastifami i chartami, przywiezionymi do Nowego Świata przez hiszpańskich konkwistadorów. W późniejszym czasie Francuzi zasiedlający tamtejsze tereny, zachwyceni psami o jasnych oczach i cętkowanym umaszczeniu, dodali do tej mieszanki domieszkę krwi beaucerona (psa pasterskiego). Nazwa tej rasy psa wzięła się od świętego jeziora Catahoula.
Jednymi z pierwszych hodowców catahouli w XIX w. byli bracia Bowie, dobrze znani na Dzikim Zachodzie. Ich potomkowie kontynuowali hodowlę, w wyniku czego powstały trzy linie:
- najcięższa, psy w typie molosa (40-50 kg) – linia Wright,
- lżejsza, psy żółte i pręgowane (30-35 kg) – linia Fairbanks,
- najlżejsza, psy marmurkowe (ok. 25 kg) – linia McMillin.
Z krzyżówek tych trzech linii powstały dzisiejsze catahoula.
Wielozadaniowy pies z Luizjany – do czego był wykorzystywany kiedyś i dziś?
Catahoula leopard dog to pies o wszechstronnych zdolnościach. W przeszłości pełnił wiele ważnych funkcji. Rdzenni amerykanie wykorzystywali go do polowania na dzikie zwierzęta. Hiszpanie zaś dostrzegli w nim większy potencjał. Docenili go nie tylko, jako świetnego psa myśliwskiego (na jelenie, dziki, szopy i niedźwiedzie), który bezbłędnie potrafi wytropić zwierzynę, ale również potrafi pilnować dobytku, a także zaganiać dzikie świnie i bydło.
Obecnie Catahoula leopard dog świetnie sprawdza się w roli psa stróżującego oraz psiego przyjaciela rodzin. Niekiedy możemy spotkać go także na zawodach, dobrze wytrenowany chętnie bierze udział w psich sportach.
Popularność catahoula leopard dog w Polsce i na świecie
Catahoula leopard dog mimo swojej wszechstronności nie cieszy się dużą popularnością. Rasa jest rzadko spotykana w Polsce. Nieliczne hodowle możemy spotkać poza granicami naszego kraju, m.in. w Słowacji, Czechach lub Niemczech. Psa tej rasy najliczniej występują na terenach dzisiejszej Luizjany (USA). W 1979 roku catahoula leopard dog został okrzyknięty oficjalną rasą stanu Luizjana.
Jak wyglądają psy catahoula leopard dog?
Catahaula leopard dog to pies, który może występować w rozmaitych wzorach i kolorach sierści oraz oczu. Jak dokładnie wygląda wielozadaniowy pies z Luizjany? Podpowiadamy!
Wygląd ogólny – najważniejsze cechy wyglądu catahouli
Louisiana catahoula leopard dog to świetny pies pracujący, posiada cały wachlarz cech fizycznych, które potwierdzają tę tezę. Przede wszystkim jest dobrze umięśniony i silny. Dzięki temu sprawia wrażenie niezwykle wytrzymałego i zwinnego psa. Jest dłuższy niż wyższy. Jego linia grzbietu delikatnie opada na dół. Klatka piersiowa jest głęboka i umiarkowanie szeroka. Możemy zauważyć widoczne (ale nie przesadnie) wcięcie w brzuchu.
Uszy są trójkątne i oklapnięte, sięgają mniej więcej do połowy policzka. Catahoula leopard dog posiada magnetyzujące spojrzenie, tęczówka może występować w najrozmaitszych kolorach. Może być, np. intensywnie błękitna, brązowa lub dwukolorowa. Ogon powinien stanowić naturalne przedłużenie linii grzbietu. Grubszy przy nasadzie – stopniowo zwęża się ku końcowi. Kończyny natomiast są mocne i średniej długości.
Wzrost i waga
Idealny wzrost samców w rasy catahoula leopard dog wynosi ok. 61 cm, w przypadku suk jest to ok. 56 cm wysokości w kłębie. Dopuszczalna jest tolerancja ok. 5 cm w górę lub w dół. Natomiast waga może wahać się w granicach ok. 23-43 kg, w zależności od wysokości psa.
Sierść – rodzaj i występujące kolory umaszczenia
Sierść catahoula nie ma podszerstka, jest krótka i przylegająca, dzięki czemu nie przeszkadza mu w pracy. Może mieć różną teksturę, od gładkiej do szorstkiej. W obrębie psa tej rasy występują najrozmaitsze wzory i kolory umaszczenia (plamiste, w paski, jednolite, wątrobiane, czekoladowe, mogą występować podpalania i białe znaczenia).
Pielęgnacja psów rasy catahoula leopard dog
Psy catahoula leopard dog są dość łatwe w pielęgnacji. Jak się do niej zabrać? Jakich akcesoriów warto użyć? Chętnie odpowiemy na to pytanie.
Szczotkowanie psa krótkowłosego
Do szczotkowania catahoula leopard dog wystarczy szczotka włosiana lub specjalna rękawica z wypustkami. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać psa, w okresie linienia, gdy włos wypada intensywniej, warto robić to nieco częściej. Dzięki temu unikniemy kępek futra zalegającego na tapicerkach i ubraniach.
Jak wygląda kąpiel catahoula leopard dog?
Psa catahoula nie trzeba kąpać zbyt często. Przeważnie wtedy, gdy widać na nim wyraźne ślady brudu. Do tego celu najlepiej użyć szamponu dla psów krótkowłosych. Po kąpieli psa trzeba oczywiście dokładnie wysuszyć – najlepiej przy pomocy miękkich ręczników i suszarki ustawionej na odpowiednią temperaturę.
Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne
Dbanie o higienę psa jest bardzo ważne, nie tylko ze względów estetycznych. Stosowanie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych ma duży wpływ na zdrowie każdego psiaka. Warto regularnie sprawdzać uszy i oczy psa, a kiedy zajdzie taka potrzeba, przemywać je specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami. Zbyt długie pazury mogą utrudniać chodzenie, a także powodować duży ból i dyskomfort. Zatem, jeśli dotykają ziemi, warto je przyciąć obcinaczkami dla psów. Dodatkowo, by uniknąć powstawania kamienia nazębnego, możemy czyścić zęby catahouli szczoteczkami i pastami dla psów.
Charakter catahoula dog
Catahoula leopard dog to niewątpliwie pies wszechstronny. Jakie jego cechy charakteru składają się na taki stan rzeczy? A może istnieją takie, nad którymi warto popracować? Poniżej chętnie odpowiemy na to pytanie.
Catahoula leopard dog w stosunku do ludzi
Catahoula leopard dogs są świetnymi stróżami, dzięki dużemu oddaniu opiekunowi i wrodzonej nieufności wobec obcych. W stosunku do dzieci są łagodne i opiekuńcze, jednak trzeba uważać na ich kontakty z najmłodszymi członkami rodziny. Zwłaszcza niesforne i energiczne szczeniaki, nieumyślnie mogłyby zrobić krzywdę maluchowi. Nasze pociechy również powinniśmy uczyć, jak dobrze traktować psy.
Catahoula wobec innych zwierząt
Catahoula leopard dog jest obdarzony silnym instynktem łowieckim i terytorialnym. W związku z tym może przeważać nad nim chęć dominacji wobec innych zwierząt. Dlatego też ważna jest socjalizacja i oswajanie psa z nowymi sytuacjami już od szczeniaka. Im wcześniej zaczniemy, tym istnieje większa szansa na osiągnięcie celu.
Jakie są jego ulubione zajęcia?
Catahoula leopard dog potrzebuje aktywnego opiekuna, który byłby w stanie zapanować nad jego ognistym temperamentem. Psa warto angażować w aktywności, które zaspokoiłyby jego potrzebę ruchu, by w domu był spokojniejszy i nie rozładowywał swojej frustracji niszcząc rzeczy. Polecamy zakup zabawek do aportowania i gryzienia oraz zabawek interaktywnych, które pomogłyby mu rozwijać zmysł węchu.
Jak wychować louisiana catahoula leopard dog?
Catahoula leopard dog przez swój niezależny charakter nie powinien być wychowywany przez osoby niedoświadczone. Zdecydowanie nie nadaje się dla początkujących. W odpowiednich rękach może być świetnym oddanym psem. Warto jednak w pierwszej kolejności zrozumieć jego potrzeby. Piszemy o tym, co ważne w wychowaniu catahoula leopard dog.
Dom z ogrodem czy mieszkanie w bloku? Najlepsze warunki do życia dla catahouli
Catahoula leopard dog najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem, terenem, który mógłby strzec. Niemniej jednak, ze względu na jego rozmiary, może mieszkać również w mieszkaniu w bloku. Musimy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu oraz stymulacji umysłowej.
Możemy zostawić psa samego raz na jakiś czas i będzie dobrze znosił nasze krótkie nieobecności, jednak powinien być odpowiednio wcześniej przygotowany do chwilowej samotności.
Akcesoria dla catahoula leopard dog
Dla bezpieczeństwa catahoula leopard dog powinniśmy zakupić mu smycz z wytrzymałego materiału, np. nylonu, czy też skóry. Oczywiście przyda mu się także wygodne legowisko do odpoczynku. Nic tak nie wzmacnia więzi między człowiekiem a jego czworonożnym przyjacielem, jak wspólny relaks.
Szkolenie niezależnego psa z Luizjany
Catahoula leopard dog to pies dość uparty i niezależny, jednak chętnie się uczy. Oprowadzony przez konsekwentnego opiekuna z pewnością będzie oddanym stróżem i obrońcą rodziny. Jak powinno wyglądać jego szkolenie? Podpowiadamy.
Nauka posłuszeństwa niepokornego catahoula leopard dog
Jak już wspominaliśmy wcześniej catahoula leopard dog to pies, który może pełnić wiele różnych funkcji – jest świetnym psem zaganiającym, myśliwskim, a także stróżem podwórka. Powinniśmy wykorzystać drzemiący w nim potencjał i skupić się na wyodrębnieniu tych cech, które okażą się przydatne w jego pracy.
W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się jednak na nauce posłuszeństwa, która pomoże w wypracowaniu dobrych zachowań, przydatnych w dalszych etapach szkolenia. Do tego potrzebujemy dużej dawki cierpliwości i konsekwencji, gdyż catahoula leopard dog może okazywać pewne opory w szkoleniu, dzięki swojej buntowniczej naturze. Ważne jest budowanie z psem silnych więzi i jasne przestrzeganie wyznaczonych na początku zasad.
Metoda pozytywnych wzmocnień
Psa tej rasy warto zachęcić do wykonywania danych komend. Oczywiście na początku warto zacząć od tych najprostszych i nagradzać go za poprawnie wykonane ćwiczenie. Można do tego celu użyć, np. smaczków treningowych – z pewnością zachęcą catahoula leopard dog do aktywnego udziału w szkoleniu. Plus jest taki, że możemy wybrać dowolny smak, taki który nasz pupil lubi najbardziej. Musimy jednak pamiętać, by nie przekraczać dziennego zapotrzebowania energetycznego.
Sporty, w jakich sprawdzi się catahoula leopard dog
Catahoula leopard dog świetnie sprawdzi się w psich sportach, np.:
- agility – to sport, w którym pies musi szybko i zręcznie przejść przez przeszkody takie jak skoki, tunel, huśtawka, slalom i inne. Catahoula leopard dog, dzięki zwinności i wrodzonej inteligencji, często świetnie sobie radzą w agility,
- obedience (posłuszeństwo) – w tych zawodach psy są oceniane na podstawie tego, jak dobrze wykonują określone polecenia. catahoula leopard dog mimo upartej osobowości, odpowiednio wyszkolone z pewnością sprawdzą się w zawodach tego typu,
- flyball – jest to zespołowy sport wyścigowy, w którym psy biegną przez przeszkody, aby dotrzeć do maszyny wystrzeliwującej piłkę, którą muszą złapać i przynieść z powrotem. To świetny sposób na wykorzystanie energii i umiejętności catahoula,
- tracking (tropienie) – catahoula leopard dogs mają doskonały węch i mogą być wykorzystywane do tropienia w ramach sportu lub pracy.
Hodowla rasy psów catahoula leopard dog
Catahoula jest psem, który w naszym kraju nie zdobył dużej popularności. W związku z tym hodowli najlepiej szukać za granicą. Opowiemy o niej trochę więcej.
Dokumenty świadczące o rasowości psa
Kupując rasowego psa, mamy pewność, że jego charakterystyczne cechy (fizyczne i charakteru) zostaną zachowane zgodnie z obowiązującym wzorcem. Poza tym otrzymując rodowód, bądź metrykę, otrzymujemy psy z zarejestrowanych hodowli, które muszą przestrzegać pewnych zasad i trzymać się ustalonych standardów. Psy rozmnażane są w sposób etyczny, poza tym wykonywane są badania, by wykluczyć możliwe wady genetyczne. Do rozrodu typuje się najlepsze osobniki – zdrowe, o wzorcowym wyglądzie i usposobieniu.
Co warto wiedzieć o hodowli zanim kupisz psa?
Pseudohodowcy rozmnażają psy zupełnie bez kontroli. Zwierzęta takie często obciążone są wadami genetycznymi, a także nie jest im zapewniona odpowiednia socjalizacja. Dlatego właśnie należy wystrzegać się pseudohodowli. Jak to zrobić? Najlepiej przed zakupem psa odwiedzić wybraną hodowlę – można poprosić hodowcę o okazanie rodowodów rodziców szczeniąt oraz wyniki ich badań genetycznych. To także dobra okazja do tego, by sprawdzić, w jakich warunkach trzymane są psy i ocenić czy są zdrowe, zadbane i socjalizowane. W żadnym wypadku nie powinny przejawiać zachowań destrukcyjnych i agresywnych.
Zdrowie rasy catahoula leopard dog
Catahoula leopard dog może żyć mniej więcej od 10 do 12 lat. By żył, jak najdłużej musimy zapewnić mu odpowiednią dietę, suplementację oraz dbać o jego kondycję fizyczną.
Catahoula to pies z reguły wytrzymały i odporny na choroby. Istnieją jednak schorzenia, na które jest bardziej podatny, a jest to m.in.:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – powoduje problemy ze swobodnym poruszaniem się. Może wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej ma podłoże genetyczne. Dlatego bardzo ważne jest wykonywanie badań pod kątem występowania dysplazji oraz wybieranie hodowcy, który odpowiedzialnie rozmnażają zwierzęta,
- głuchota – najczęściej występuje u catahouli o słabej pigmentacji, u których dominuje kolor biały. Może także pojawić się u psów z genem merle (który m.in. odpowiada za charakterystyczne umaszczenie), dlatego nie powinno się kojarzyć dwóch catahouli o umaszczeniu merle, wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia głuchoty jest znacznie wyższe. Psy tej rasy powinny mieć wykonywane w hodowli testy BAER (badanie słuchu),
- postępujący zanik siatkówki – niektóre osobniki rasy catahoula leopard dog mogą być narażone na występowanie postępującego zaniku siatkówki, który niestety z czasem prowadzi do ślepoty.
Catahoula leopard dog – żywienie
Catahoula leopard dog nie jest wybredny, w związku z tym jego żywienie nie jest zbytnio skomplikowane. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad z zakresu odżywiania psów. Poniżej wyszczególniliśmy najważniejsze aspekty.
Dieta BARF zamiast karmy komercyjnej?
Catahoula leopard dog może być żywiony karmą komercyjną i dietą BARF. Obie metody są dobre, ale ostateczny wybór należy do nas. Warto dopasować sposób żywienia do indywidualnych potrzeb i preferencji psa. Ważne, by miał zapewnioną odpowiednią ilość składników odżywczych we właściwych proporcjach. Z pewnością dostarczy ich karma komercyjna, możemy dobrać ją odpowiednio do rozmiaru, wieku, czy też specjalnych wymagań żywieniowych. Nie musimy, więc martwić się o nadmiar lub niedobór poszczególnych składników w diecie. Warto wybierać karmy dobrej jakości, należy wystrzegać się tych, w których zboża są na pierwszym miejscu, a konserwanty występują w dużych ilościach.
Psa możemy żywić również dietą BARF, w której skład wchodzi surowe mięso, podroby, wybrane kości oraz niektóre owoce i warzywa. Ta naturalna dieta jest w 100% zdrowa dla naszego psiego pupila. By jednak była bezpieczna musimy znać proporcje dodawania poszczególnych składników. Najlepiej sięgnąć po fachową literaturę w tym temacie lub zasięgnąć porady zwierzęcego dietetyka.
Żywienie catahoula leopard dog – szczeniaki i dorosłe psy
Powinniśmy dostosować żywienie psa rasy catahoula leopard dog do jego wieku. Szczenięta Catahoula rosną szybko i potrzebują częstych posiłków – najlepiej karmić je cztery razy dziennie od 8 do 12 tygodnia życia, a potem trzy razy dziennie od 3 do 6 miesiąca życia. Ich dieta powinna być bogata w białko, które doda sił oraz niezbędnych witamin i minerałów dla wsparcia ich prawidłowego wzrostu i ogólnego rozwoju. Ważny jest odpowiedni stosunek wapnia do fosforu.
Gdy szczenię Catahoula osiągnie wiek 6-7 miesięcy, można stopniowo zmniejszać liczbę posiłków do dwóch dziennie. W tym okresie ważne jest, aby utrzymać równowagę między ćwiczeniami a dietą, aby zapobiec nadwadze. Dorosłym psom rasy catahoula leopard dog, zazwyczaj wystarczają dwa posiłki dziennie. Dieta dorosłego psa powinna być zbilansowana. Przede wszystkim musi zawierać dobrej jakości łatwo przyswajalne białko zwierzęce, zdrowe węglowodany, witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3 i -6 dla wsparcia pracy mózgu, serca, układu nerwowego oraz dobrej kondycji skóry i sierści.
O czym warto dodatkowo pamiętać przy karmieniu catahouli?
Pies catahoula leopard dog może mieć problemy z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych, dlatego warto, by jego dieta była wzbogacona o dodatkową suplementację. Warto wybierać karmy z zawartością glukozaminy i chondroityny, które wchodzą w skład chrząstki i mazi stawowej. Pomagają w regeneracji chorych stawów, a także zapobiegają zmianom kostno-stawowym.
Pamiętajmy również o odpowiednim nawodnieniu psa. Zawsze obok miski z jedzeniem powinna stać druga miska napełniona świeżą wodą. Pomaga ona w usunięciu toksyn z organizmu i chroni przed przegrzaniem. Pies powinien mieć stały dostęp do czystej wody. Warto obserwować swojego psa (zwłaszcza w upalne dni), aby upewnić się, że pije wystarczającą ilość wody, i zwracać uwagę na typowe znaki odwodnienia, by w razie konieczności udać się z pupilem do lekarza weterynarii.
Catahoula leopard dog – cena w hodowli i koszty utrzymania
Szczeniak catahoula leopard dog z hodowli może kosztować ok. 3000-5000 tysiące złotych w wzwyż. Chcąc sprowadzić psa z zagranicy, musimy doliczyć także koszty transportu. Ważne są także wydatki związane z wyprawką. Krótko je dla Was podsumowaliśmy.
Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym
W ciągu miesiąca psa tej rasy będziemy musieli zaopatrzyć w:
- karmę,
- smaczki,
- worki na nieczystości.
Te produkty z pewnością skończą się nam w ciągu najbliższych 30 dni. Zapłacimy za nie ok. 300-400 zł.
Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim
Oprócz produktów związanych z wydatkami miesięcznymi, musimy uwzględnić w wyprawce psa akcesoria, które obejmują:
- dwie miski,
- smycz,
- obrożę,
- zabawki,
- legowisko,
- transporter,
- szczotka,
- preparaty do czyszczenia uszu i oczu,
- szampon,
- pasta i szczoteczka dla psów,
- obcinaczki do pazurów.
Za te produkty zapłacimy ok. 1000 zł.
Catahoula leopard dog – podsumowanie
Catahoula leopard dog jest bardzo wszechstronny. Psy te były hodowane do zaganiania zwierzyny, polowań i pilnowania dobytku. Mimo to niewiele organizacji kynologicznych przystąpiło do uznania rasy. Opowiedzieliśmy trochę o pochodzeniu catahoula leopard dog, które jest ściśle związane z historią Luizjany. Opisaliśmy jego najważniejsze cechy wyglądu i charakteru, a także opowiedzieliśmy, co jest ważne w hodowli oraz szkoleniu psów tej rasy. Nie zapomnieliśmy przedstawić najważniejszych zagadnień z zakresu pielęgnacji i żywienia catahoula leopard dog. Wszystko po to, byście wiedzieli, jak najwięcej na temat tego czworonoga. Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł Wam zdecydować, czy pies tej rasy jest dla Was.