Żwirek dla kota
Tutaj znajdziesz szeroki wybór żwirków dla kota. Wypróbuj, który z nich będzie najlepszy dla Twojego pupila. W naszej ofercie znajdziesz żwirek silikonowy, zbrylający się oraz tofu.
Żwirki dla kotów
Kuweta i żwirek dla kotów to podstawa kociej wyprawki. Rodzaj żwirku musisz dopasować przede wszystkim do kocich potrzeb i preferencji. Nieodpowiednie podłoże może sprawić, że kot zacznie załatwiać potrzeby fizjologiczne poza kuwetą. Jeśli chcesz wybrać żwirek, którego łatwo się pozbyć, a nie odpowiada on zwierzęciu – pamiętaj, że znacznie dłużej będziesz się pozbywać zapachu kociego moczu z kanapy.
Jaki żwirek dla kota wybrać?
Najlepszy żwirek dla kota to taki, który spełnia oczekiwania zarówno kota, jak i Twoje. Nie ma jednej recepty na między kotem a właścicielem. Są jednak tylko trzy rodzaje żwirku (ze skały, z drewna i silikonowy), z których przynajmniej jeden sprawdzi się w Twoim domu.
Żwirek bentonitowy wykonany jest z chłonnej skały. Jej niewielkie granulki wchłaniają płyny i bardzo ułatwiają sprzątanie. Wyglądem przypomina żwir i świetnie wchłania zapach. Żwirki bentonitowe dostępne są w workach o pojemności od 5 do 25 litrów oraz w różnych wariantach zapachowych, np. lawendy lub zielonego lasu.
Żwirek sepiolitowy, czyli pianka morska, podobnie jak podłoże bentonitowe, ma postać ziarenek. Nie zbryla się – toaletę należy oczyszczać z kału, a całe podłoże wymienia się raz na kilka dni. Podobnie jak żwirek bentonitowy może pachnieć lawendą lub aloesem.
Żwirki dla kotów drewniane produkowane są z materiałów roślinnych. Są lekkie i drobne, wyglądem przypominają trociny. Ich zaletą jest pochłanianie zapachu i wydajność. Są ekologiczne i biodegradowalne - wytwarzane z tworzywa naturalnego. Żwirki drewniane można kupić w workach o wielkości od 5 do nawet 60 litrów.
Żwirek silikonowy otrzymuje się z mieszanki wapna palonego i piasku kwarcowego. Pochłania mocz, odparowuje wodę, zatrzymuje mocznik. Przy codziennym sprzątaniu wyrzuca się grubsze nieczystości. Całość podlega wymianie po ok. 3 tygodniach, kiedy nabierze żółtej barwy. Ma postać granulek lub perełek, które można wyrzucać do toalety w małych ilościach. Polecany jest dla zwierząt z alergiami – zapobiega mnożeniu się baterii i nie pyli się. Żwirek silikonowy jest lekki – pakowany najczęściej w opakowania o objętości 13 litrów.
Najlepszy żwirek dla kota
Dobrze zastanów się jaki żwirek dla kota będzie najlepszy w przypadku twojego pupila. Rodzaj podłoża dobierz m.in. do stanu pazurków – dobry żwirek dla kota nie podrażni jego łapek.
Niezwykle istotna jest informacja z jakiego materiału wykonany jest żwirek dla kota. Sklep internetowy ZooArt w swojej ofercie dysponuje podłożami bentonitowymi, drewnianymi, sepiolitowymi i silikonowymi.
Zwróć uwagę na koszt, szczególnie przy kilku zwierzętach – jeśli wybierzesz luksusowy żwirek dla kota, cena może przerosnąć Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że koty to czyste zwierzęta i trzeba go będzie często wymieniać.
Wybierając koci żwirek kieruj się przede wszystkim potrzebami zwierzęcia, ale i swoimi. Jeśli nie masz ochoty sprzątać rozniesionych po mieszkaniu cząstek kociej toalety – wybierz żwirek bentonitowy lub silikonowy. Pamiętaj, że nie każdy nadaje się do spuszczania w toalecie. Zastanów się także, jak często chcesz wymieniać żwirek w kuwecie. Zbrylające i silikatowe znacznie dłużej utrzymują świeżość, absorbują mocz i zapach.
Koty przywiązują się do typu podłoża, więc nie zmieniaj jego rodzaju zbyt często. Może to zniechęcić zwierzę do korzystania z kuwety. Jeśli chcesz wypróbować nowy produkt o innej fakturze, rób to stopniowo i obserwuj zachowanie kota.
Jeśli zwierzę ma problemy ze zdrowiem, wybierz produkt dla alergików. Pylący się, tani żwirek dla kota może okazać się fatalnym wyborem. W takiej sytuacji lepiej poradź się weterynarza.