Karma mokra dla suk karmiących i ciężarnych oraz szczeniąt

ilość znalezionych towarów: 3

Przyjście na świat nowych, psich członków rodziny to bardzo radosny okres, który jednak wymaga solidnych przygotowań. Przyszłe psie mamy wymagają szczególnej opieki. Nie tylko w trakcie ciąży, ale również po porodzie. Bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniej, zbilansowanej diety, która zapewni sukom, a także ich potomstwu siłę oraz dobre zdrowie i kondycję. Samice w trakcie ciąży i laktacji oraz szczenięta w pierwszych tygodniach życia mają specjalne wymagania żywieniowe, które z całą pewnością zaspokoją specjalne karmy dla suk karmiących i ciężarnych. Co powinna zawierać taka karma? Jak żywić sukę w ciąży i w czasie laktacji? Podpowiadamy.

  Potrzeby żywieniowe suk w trakcie ciąży i w okresie okołoporodowym oraz szczeniąt do 2 m-ca życia

  Jeśli chcemy, by nasza suczka zaszła w ciążę, powinniśmy ją do tego wcześniej odpowiednio przygotować, m.in. poprzez zmianę diety, tak by organizm samicy był gotowy na przyjęcie potomstwa. Oczywiście żywienie suki ciężarnej i karmiącej warto konsultować z lekarzem weterynarii. Ważne jest to, by nie doprowadzić do przekarmienia lub niedożywienia suczki, ponieważ może to negatywnie odbić się na jej zdrowiu i źle wpłynąć na szczenięta.

  Pamiętajmy, że ciąża w przypadku psów trwa mniej więcej 65 dni (w zależności od rasy). Pierwsza faza zazwyczaj nie wymaga szczególnych zmian w diecie. W drugiej fazie, czyli mniej więcej między 3 a 6 tygodniem ciąży, rośnie zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze (m.in. na białko). W tym okresie powinniśmy podawać suce pożywienie charakteryzujące się wyższą kalorycznością. Szczególnie warto zadbać o to, by posiłki były odpowiednio zbilansowane (zawierały niezbędne składniki odżywcze we właściwej ilości). Trzeba je podzielić na kilka mniejszych porcji w ciągu dnia. Między 7 a 8 tygodniem stopniowo zmniejsza się zapotrzebowanie suk na poszczególne składniki pokarmowe (oczywiście przy obliczaniu dziennej dawki trzeba uwzględnić potrzeby żywieniowe płodów)

  Po porodzie suki karmią swoje młode mniej więcej przez 6 tygodni. Początkowo głównym pokarmem szczeniąt jest siara (bogata w cenne witaminy i składniki odżywcze), poziom mleka zaczyna wzrastać stopniowo przez kolejne przez 2-3 tygodnie. Wtedy rośnie również zapotrzebowanie na energię i pozostałe składniki odżywcze (maksymalny wzrost następuje w 3-4 tygodniu), które suka traci wraz z pokarmem.

  Mniej więcej, kiedy szczeniak ukończy 4 tygodnie, można wprowadzać mu powoli posiłki stałe (początkowo podawane naprzemiennie z mlekiem, powinny mieć płynną konsystencję). Około 6 tygodnia życia warto całkowicie odstawić młodego psa od mleka matki, zastępując je posiłkami stałymi. Szczenięta po odsadzeniu rosną bardzo szybko, wzrasta również ich zapotrzebowanie na energię (potrzebują jej prawie trzy razy więcej niż psy dorosłe). Dlatego ich posiłki powinny być skondensowane i lekkostrawne.

  Jakie składniki odżywcze powinny się znaleźć w karmie dla suk w czasie ciąży i laktacji?

  W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że pięć najważniejszych etapów rozwoju psów obejmuje:

  • ciążę,
  • poród,
  • laktację,
  • odsadzenie,
  • wzrost szczeniąt.

  Pełnowartościowa, najlepsza karma dla suki ciężarnej i w okresie laktacji musi odznaczać się dobrą jakością. Jej receptura powinna być dostosowana do specjalnych potrzeb suk w tym wyjątkowym okresie. W trosce o prawidłowy rozwój szczeniąt oraz w celu poprawienia kondycji matki karmiącej karma powinna zawierać w swoim składzie większą ilość wysokostrawnego białka i składników energetycznych.

  Karma dla suk w ciąży i w trakcie laktacji powinna być bogata w cenne składniki mineralne, takie jak wapń, fosfor, cynk, miedź, mangan i jod. W składzie nie może zabraknąć cennych antyoksydantów (np. z dzikiej róży). Niemniej ważna jest:

  • witamina D3,
  • witamina A, 
  • witamina E,
  • witaminy z grupy B (obecne m.in. w drożdżach piwnych). 

  Szczenięta w okresie intensywnego wzrostu mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Trzeba uwzględnić ich duże zapotrzebowanie na energię. Ważna jest odpowiednia podaż białka, tłuszczy, witamin i składników mineralnych. Cennym dodatkiem w karmach dla młodych psów jest m.in. olej z łososia. Jest cennym źródłem kwasów EPA i DHA - wspomagają prawidłowy rozwój układu nerwowego, a dodatkową dbają o dobrą kondycję skóry i sierści.

  W naszym sklepie znajdziesz karmy dla szczeniąt i suk w okresie ciąży oraz laktacji. Sprawdź, co oferujemy.

  Mokra karma dla suk karmiących - dlaczego jest najlepsza?

  Na rynku mamy bogaty wybór karm dostępnych dla suk karmiących i ciężarnych. Możemy podzielić je na mokrą i suchą karmę. Najważniejsze jest to, by była pełnowartościowa i odznaczała się dobrym składem. Ważne jest tu skoncentrowane białko pochodzenia zwierzęcego oraz wartościowe witaminy i składniki mineralne.

  Suki w ostatnim tygodniu ciąży mogą mieć mniejszy apetyt, co jest spowodowane sporym obciążeniem. Mokra karma jest bardziej aromatyczna, a przez to smaczniejsza i chętniej jedzona. Suczka preferuje wieprzowinę, a może delikatnego indyka? Wybór jest duży, możemy wybrać smak, który najbardziej przypadnie jej do gustu. Porcje warto podzielić na kilka mniejszych w ciągu dnia - na pewno będą szybko znikać z miski.

  Mleko karmiących suk składa się w prawie z 80% wody. Dlatego bardzo ważne jest stałe uzupełnianie płynów. Oprócz nieograniczonego dostępu do świeżej wody możemy zaserwować świeżo upieczonej psiej mamie karmę mokrą, która jest wilgotniejsza i dobrze nawadnia organizm.

  Szczeniaki mają wrażliwy układ pokarmowy, mokra karma nada się dla nich idealnie, ponieważ jest lekkostrawna. Organizm młodego psa szybko ją strawi, dzięki czemu nie będzie zalegała w żołądku. Dodatkowo, dzięki swojej wodnistej, miękkiej konsystencji, jest łatwiejsza do pogryzienia i połknięcia.

  Podsumowanie

  Troskliwi opiekunowie dbają o swoje psy. Kiedy suka spodziewa się potomstwa, warto otoczyć ją szczególną troską. W tym czasie ważne jest zadbanie o prawidłową dietę swojego czworonoga. Powyżej przedstawiliśmy podstawowe zasady żywienia suk podczas ciąży i karmienia. Dobrym sposobem na zapewnienie niezbędnych składników odżywczych we właściwej ilości jest podawanie pełnowartościowych karm mokrych dedykowanych brzemiennym suczkom. Wymieniliśmy ich najważniejsze zalety, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

  pixel