Sucha karma dla suk w ciąży, suk karmiących i szczeniąt do 2 miesiąca życia

ilość znalezionych towarów: 6

Ciąża to piękny czas zarówno dla suczek, jak i ich opiekunów. W tym szczególnym okresie w organizmie suki zachodzą poważne zmiany (w trakcie których zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze). Dlatego musimy otoczyć ją szczególną troską, również po porodzie. Warto serwować przyszłej psiej mamie zbilansowane posiłki, by była zdrowa i pełna sił. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie jej specjalnej karmy dla suk karmiących i ciężarnych. Dostępna jest w naszym sklepie zoologicznym ZooArt. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

  Jak powinna wyglądać dieta suk ciężarnych i karmiących?

  Ciąża u psów trwa ok. 63 dni. Suki karmiące i w ciąży potrzebują specjalnej diety, która jest w stanie zaspokoić ich potrzeby żywieniowe. To, co będziemy podawać brzemiennej suczce, ma duży wpływ na rozwój szczeniąt. Niedożywienie suk może być przyczyną większej śmiertelności jej nowonarodzonego potomstwa. W trakcie ciąży i laktacji zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze zmienia się.

  Jeśli chodzi o odpowiednie odżywianie, pierwsza połowa ciąży jest najmniej wymagająca. Wystarczy, że będziemy podawać swojej suczce odpowiednio zbilansowane posiłki zgodne z jej wiekiem, wagą i poziomem aktywności fizycznej. Drugi trymestr, czyli mniej więcej piąty tydzień ciąży, to okres, w którym suka ma zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Potrzebuje ona więcej kalorii, zawartość poszczególnych wartości odżywczych w posiłkach warto zwiększyć o ok. 20-40%. Pod koniec ciąży (7-8 tydzień) trzeba stopniowo je zmniejszać, oczywiście uwzględniając potrzeby rozwijających się płodów.

  Okres karmienia młodych przez suki trwa ok. 6-7 tygodni. Szczyt laktacji przypada mniej więcej w 3-4 tygodniu. To właśnie wtedy pożywienie, które zapewniamy naszej suce powinno dostarczać niezbędnych wartości odżywczych. Powinno zawierać zwiększoną ilość białka, tłuszczy oraz niezbędnych witamin i składników mineralnych. Wszystko po to, by suka mogła na nowo odzyskać siły po porodzie i dostarczyć nowo narodzonym szczeniakom odpowiedniej dawki energii i składników odżywczych do prawidłowego rozwoju.

  Pierwsze pokarmy stałe możemy wprowadzać do diety szczeniaka, kiedy ukończy 4-5 tygodni. Oczywiście cały proces odstawienia powinien przebiegać stopniowo, najpierw pożywienie powinno być podawane w postaci półpłynnej. Całkowite odsadzenie od mleka następuje zazwyczaj w 6-7 tygodniu życia młodego psa. Szczeniaki w tym okresie mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż dorosłe psy. Początkowo muszą być karmione ok. 4-5 razy dziennie, z biegiem upływu czasu należy zmniejszyć ilość porcji. Młodemu psiakowi można zaproponować specjalne karmy przeznaczone dla tej grupy wiekowej, oznaczone są zazwyczaj "puppy" lub w późniejszym etapie "junior". Idealnie zaspokoi potrzeby żywieniowe szczeniaków, by mogły dobrze się rozwijać.

  Co zawiera karma dla suk w ciąży i karmiących?

  W tym wyjątkowym okresie, jakim jest ciąża i laktacja, warto szczególnie zadbać o odpowiednie żywienie psich mam. Specjalne potrzeby suk najlepiej zaspokoi wysokiej jakości karma premium. Oczywiście wybór tej najlepszej powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii. Zastanawiasz się, jaka karma będzie najlepsza? Na rynku zoologicznym możemy znaleźć różne rodzaje, przeznaczone dla suk w czasie ciąży i laktacji oraz szczeniąt. Dostępne są w kilku wersjach, a mianowicie:

  • dla małych (mini breed dog), 
  • dla dużych i średnich (medium i large breed dog) ras psów. 

  Suczki w ciąży i w czasie laktacji oraz młode psy mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Karma dla nich przeznaczona powinna zawierać dużo białka pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze. Dla prawidłowego rozwoju szczeniąt ważny jest dodatek cennych kwasów tłuszczowych EPA i DHA, ponieważ zapewniają prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz dobrą kondycję skóry i sierści. Źródłem kwasów może być np. olej z łososia. Natomiast składniki o działaniu prebiotycznym FOS i MOS korzystnie wpływają na florę jelitową. Karma zawiera również antyoksydanty (mogą być pozyskiwane np. z dzikiej róży). Niezbędne są także beta-glukany, które wspierają układ odpornościowy oraz witaminy (A, D, E oraz witaminy z grupy B) i minerały (wapń, fosfor, cynk, jod). Utrzymują szczeniaki i ich matki w dobrym zdrowiu. Wspierają wszystkie funkcje hormonalne, a także przyczyniają się do prawidłowego wzrostu kości i mięśni.

  Sucha karma dla suk w okresie ciąży i laktacji - najważniejsze informacje

  Ciężarne i karmiące suczki wymagają szczególnej troski. W tym czasie trzeba serwować im pożywienie pokrywające ich zapotrzebowanie energetyczne oraz dostarczające wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku gotowe karmy, które zawierają wszystko, by utrzymać sukę oraz jej potomstwo w dobrym zdrowiu i kondycji. Młodym, a także suce należy zapewnić karmy o wysokiej przyswajalności. Z myślą o psach ze szczególnymi potrzebami zostały opracowane m.in. karmy dla suk ciężarnych i szczeniąt. Dzielą się na dwa rodzaje, mogą być to:

  • karmy suche dla suk w czasie ciąży i laktacji oraz szczeniąt,
  • mokre karmy dla suk karmiących, ciężarnych i szczeniąt.

  Wybór suchej karmy pełnoporcjowej to dobre rozwiązanie. Jest ona bardziej kaloryczna i znacznie wydajniejsza. Poza tym posiada właściwości czyszczące zęby. Jej granulki zostały opracowane tak, by zmieściły się do małych lub nieco większych pyszczków (w zależności od potrzeb).

  Najlepsze karmy dla ciężarnych i karmiących suk - podsumowanie

  Jeśli Twoja psia przyjaciółka jest brzemienna, warto poznać zasady prawidłowego żywienia suk w trakcie ciąży i laktacji, by utrzymać ją w dobrym zdrowiu i w pełni sił. Opowiedzieliśmy trochę o tym, co powinna zawierać karma dla suczek, które spodziewają się potomstwa. Zaznaczamy, że dobrym wyborem jest zakup karmy suchej. Powyżej przedstawiliśmy jej najważniejsze zalety. Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Ci dokonanie wyboru. W sklepie ZooArt znajdziesz produkty odpowiednie dla Twojej suki oraz jej szczeniaków. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

  pixel