Lampa ledowa LEDDY SLIM DUO 10W MARINE&ACTINIC jest przeznaczona do oświetlania niewielkich morskich zbiorników otwartych o długości od 20 do 30 cm. Zawiera dwa rzędy diod o łącznej mocy 10 W. Połowę stanowią diody MARINE, emitujące silne, białe światło o temperaturze barwowej 10000 K, zapewniające dobry rozwój koralowców. Pozostałe diody ACTINIC emitują niebieskie światło aktyniczne, które intensyfikuje barwy zwierząt morskich. Lampa zapewnia idealną iluminację akwarium gwarantując doskonałe warunki do życia dla jego mieszkańców oraz wyjątkowy efekt wizualny. Jej płaski, futurystyczny kształt i modny, biały kolor sprawiają że doskonale komponuje się z nowoczesnymi zbiornikami akwariowymi i świetnie wygląda w każdym wnętrzu. Poza tym jest uniwersalna – rozsuwane wsporniki umożliwiają jej instalowanie również na zbiornikach o niestandardowych rozmiarach.
Lampa ledowa LEDDY SLIM DUO 10W MARINE&ACTINIC działa w trzech trybach pracy: DAY (MARINE 100% mocy), DAYBREAK (MARINE 50% mocy & ACTINIC 50% mocy) i ACTINIC (ACTINIC 100% mocy). DAY to podstawowe i najmocniejsze światło, do oświetlania akwarium w ciągu dnia. DAYBREAK sprawdza się jako pierwszy tryb po nocy oraz podczas karmienia ryb – szczególnie w przypadku posiadania płochliwej obsady. ACTINIC to niebieska poświata pozwalająca na unikalną obserwację akwarium po zmroku, w tym ryb i zwierząt o nocnym trybie życia. Oświetlenie DAY & ACTINIC pięknie wyeksponuje aranżację w akwarium zarówno w dzień, jak i w nocy, a także sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne. Zmiana trybu pracy DAY / DAYBREAK / ACTINIC następuje po wyłączeniu i włączeniu modułu przełącznikiem w czasie nie dłuższym niż 5 sekund. Przełączenie bezpośrednio w tryb DAY odbywa się po wyłączeniu modułu na okres dłuższy niż 5 sekund i jego ponownym włączeniu. Najlepiej zautomatyzować ten proces stosując nowoczesny sterownik akwariowy SOCKET DUO.
Światło białe i aktyniczne
Morskie akwarium rafowe powinno być oświetlone dwoma rodzajami światła, które różnią się kolorem, czyli – mówiąc fachowo – temperaturą barwową. Temperatura barwowa to pojęcie wymyślone przez fizyków-teoretyków. Jest to temperatura do jakiej należy rozgrzać hipotetyczne „ciało doskonale czarne” aby samo zaczęło emitować światło o określonym kolorze. Wyraża się ją w Kelwinach. Główny rodzaj światła stosowanego w akwarystyce rafowej stanowi światło białe. Zapewnia ono energię konieczną do fotosyntezy dla zooksantelli, poza tym doskonale odwzorowuje piękne barwy zwierząt morskich.
Drugim rodzajem światła niezbędnego w akwarium rafowym jest tzw. światło aktyniczne, intensywnie niebieskie do lekko fioletowego o temperaturze barwowej 16000-24000 K. Pomaga ono w imitowaniu efektu wschodu i zmierzchu słońca oraz przyczynia się do lepszego wybarwienia ryb, a także koralowców i innych bezkręgowców osiadłych. W przypadku wielu z nich wzmacnia również efekt tzw. fluorescencji (zwierzęta wydają się świecić w półmroku co nadaje im wyjątkowo atrakcyjnego wyglądu). Ma również bardzo istotne, choć nie do końca jeszcze naukowo wytłumaczone znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wielu organizmów morskich. Przykładowo, zastosowanie wysokiej jakości światła aktynicznego często stymuluje niektóre gatunki zwierząt słonowodnych w akwarium do rozrodu.
Zalety
- przeznaczona do nano akwariów
- zużywają o połowę mniej energii elektrycznej niż tradycyjne świetlówki
- długowieczne (nie wymagają częstej wymiany)
- kompleksowe - łączy dwa typy oświetlenia
- płaski, nowoczesny kształt
- uniwersalne - także do zbiorników o niestandardowej długości
- wspomagają wzrost koralowców
Dane techniczne:
- Szerokość akwarium [cm] 20-30
- Grubość szyb [mm] 4 - 10
- Użyteczny strumień świetlny [lm]: 900
- Skorelowana temperatura barwowa [K]: 10000
- Klasa energetyczna: G
- Moc [W]: 10
- Długość samej belki oświetleniowej: 24 cm.