Badanie krwi kota – wszystko, co musisz wiedzieć

Badanie krwi dostarcza wielu informacji o potencjalnych chorobach. Często wykonywane jest w pierwszej kolejności. Nawet kiedy nic nam nie dolega, lekarze zalecają wykonywanie profilaktycznych badań, by wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie. Czy tak samo traktujemy nasze zwierzęta? Warto wiedzieć, czy ich narządy wewnętrzne funkcjonują sprawnie. Kiedy należy przebadać kota?

badania krwi kota

Koty powinniśmy profilaktycznie przebadać w momencie przygarnięcia, a także cyklicznie przez całe ich życie. Koniecznością natomiast jest badanie w momencie gorszego samopoczucia zwierzęcia.


W większości gabinetów weterynaryjnych aparaty do badania krwi są na miejscu, dlatego wynik uzyskujemy po niedługim czasie od pobrania materiału. Jest to znaczna pomoc przy wyborze odpowiednich leków w trakcie leczenia szpitalnego, a także tych przepisywanych do domu. Wybór parametrów możliwych do zbadania może przyprawić o zawrót głowy. Najlepiej będzie zaufać lekarzowi prowadzącemu, który dobierze liczbę i rodzaj badanych parametrów krwi do przypadłości naszego pupila.


Sama procedura, choć wiąże się z wkłuciem, dla większości zwierząt nie jest tak straszna. Stres przy pobieraniu krwi, na pewno nie powinien przeszkodzić nam w decyzji o wykonaniu badań. Otrzymane wyniki znacznie poprawią naszą świadomość o stanie zdrowia pupila, ułatwią ewentualne leczenie i wybór dalszego postępowania.

weterynarz z kotem na rekach

Badanie krwi kota – czy to konieczne?

Koty to zwierzęta, które nie od razu pokazują nam swoje dolegliwości. Jeżeli wychodzą na dwór, tym bardziej możemy nie zauważyć dyskretnych zmian w zachowaniu czy pierwszych objawów. Często dopiero po dłuższym czasie trwania choroby, zwracamy uwagę na to, że coś dzieje się z naszym pupilem. Stąd właśnie zalecane przez lekarzy weterynarii profilaktyczne badanie krwi. Lepiej odpowiednio wcześnie dowiedzieć się o problemie, by móc właściwie zareagować i mieć większe szanse na powodzenie w leczeniu.


Pierwsze objawy też nie zawsze są specyficzne – posmutnienie, niechęć do jedzenia, wzmożone pragnienie, wymioty – tak wyraża się wiele chorób. Dzięki badaniu krwi, lekarz łatwiej i szybciej dotrze do chorego narządu i rozpocznie trafną terapię.


Analiza krwi ułatwia też monitorowanie przebiegu choroby, pomaga lekarzowi wyznaczyć kierunek kolejnych badań dodatkowych oraz przygotować kota do znieczulenia przed zabiegiem chirurgicznym.

Najważniejsze wskazania do badania krwi u kota.

Badanie krwi to cenne narzędzie diagnostyczne, nie tylko w przypadku kotów starszych, czy chorych (pozwala na wczesne wykrycie chorób i ich kontrolę), ale również u młodych lub nowo przybyłych do grupy zwierząt. W przypadku młodych, badanie wykonujemy, by wykryć ewentualne choroby wrodzone lub problemy ukryte. Analizy wykonywane u kotów dopiero co przygarniętych (czy to młodych, czy już dorosłych) dają nam możliwość precyzyjnego wyznaczenia czasu trwania kwarantanny. Badania są także konieczne przed planowanymi zabiegami operacyjnymi.

gdzie zrobię badania krwi kota?

Co możemy zbadać?

Do wyboru mamy naprawdę sporą ilość parametrów. Jeśli tylko są odpowiednio dobrane, potrafią dać lekarzowi odpowiedź na wiele pytań. Podstawowym badaniem wykonywanym niemal w każdym przypadku jest morfologia. W niej zawarte są informacje na temat ewentualnej obecności stanu zapalnego, kondycji krwinek czerwonych, a także podstawowych zdolności krzepnięcia krwi. Jeżeli badanie zostanie wykonane ręcznie, przez zrobienie rozmazu, możliwe jest policzenie określonych krwinek i ocena ich jakości, a to daje lekarzowi wskazówki odnośnie dalszej diagnostyki.


Innym badaniem jest biochemia krwi – tutaj mamy do wyboru szereg parametrów związanych z pracą określonych narządów. Możemy sprawdzić funkcjonowanie m.in. wątroby, trzustki, nerek, wykonać pomiar poziomu glukozy, jonów lub hormonów. Parametrów jest wiele – każdy z nich jest bardziej lub mniej specyficzny dla danego narządu, dlatego zwykle wykonuje się kilka z nich, lub powtarza po upływie określonego czasu, by uzyskać najbardziej wiarygodny wynik.


Lekarz weterynarii może też wysłać krew do specjalistycznego laboratorium w celu potwierdzenia bądź wykluczenia chorób zakaźnych. Coraz częściej podobne badania są możliwe do wykonania w gabinecie pod postacią testów paskowych.


To oczywiście niepełna lista możliwych do wykonania analiz. Warto jednak wiedzieć, że krew daje nam ogromne możliwości diagnostyczne, a jej badanie jest nieocenione.

Jak interpretować badania krwi u kota?

Jakie parametry są najczęściej wybierane?

Wszystko zależy od tego w jakim celu pobieramy krew do analiz. Jeżeli chcemy wykonać badanie ogólne u pupila, który wydaje się być zdrowy (czy to profilaktycznie, czy przed zabiegiem operacyjnym), lekarz najczęściej na pierwszym miejscu wybiera morfologię, a następnie kilka parametrów biochemicznych, by uzyskać informację o pracy narządów wewnętrznych. Koty młode dodatkowo warto przebadać w kierunku podstawowych chorób zakaźnych jak białaczka, czy nabyty  niedobór immunologiczny.


Jeśli zwierzę choruje, lista potrzebnych badań może się wydłużyć – lekarz weterynarii wybierze je w zależności od kondycji zwierzaka i jego dolegliwości.

Badanie krwi kota – przygotowanie

Na badanie krwi powinniśmy przyprowadzić kota przegłodzonego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku badania większości parametrów biochemicznych oraz morfologii. Kot powinien rozpocząć głodówkę ok. 8-12 godzin przed badaniem. Jest to wystarczający czas, by uzyskać wiarygodne wyniki. Wodę podajemy bez ograniczeń.

Jeżeli naszym celem jest oznaczenie poziomu glukozy, czy poziomu hormonów u zwierzęcia będącego w trakcie terapii – lekarz pomoże wyznaczyć, po jakim czasie od podania leków wyniki będą najbardziej wiarygodne.

Jak możemy pomóc kotu w dniu badania?

Nie mamy wpływu na temperament naszego zwierzęcia. To co możemy zrobić, to zadbać o spokojne otoczenie kota, by uniknąć nadmiernego stresu już w domu. Możemy nawet wiele dni wcześniej zacząć przyzwyczajać pupila do transportera, by nie kojarzył mu się on wyłącznie z wyjazdem do gabinetu.


W dniu badania zachowujmy się normalnie, natomiast na wizytę nie zabierajmy całej rodziny, a jedynie osoby czujące się na siłach by przytrzymać kota w trakcie zabiegu. Zwykle to nie ukłucie, a trzymanie łapy, jest dla kota największym problemem. Niestety tego nie unikniemy. Pobranie trwa dłuższą chwilę i w tym czasie nasz pupil musi wykazać się cierpliwością.


Czasem zwierzak zachowuje się spokojnie przy swoim właścicielu, a czasem wręcz odwrotnie – w obecności osób które zna, ucieka i broni się. W takich wypadkach nie bójmy się pozostawić kota personelowi przychodni – najczęściej w nieznanych sobie rękach kot jest bardziej spokojny i łatwiej poddaje się zabiegowi. Są również zwierzaki, które walczą ze wszystkich sił, a wszelkie metody wyciszenia nie skutkują. W takich przypadkach lekarz weterynarii może zastosować sedację, czyli uspokojenie kota przy pomocy leków.


Pobranie krwi jest wtedy wykonywane po zaśnięciu zwierzęcia w sposób spokojny, bezpieczny i zupełnie bezbolesny, a kot zostaje w szpitalu do momentu wybudzenia.

badania krwi u kota na co zwrócić uwagę?

Badanie krwi kota – interpretacja wyników

Lekarz kierujący zwierzę na badanie, po uzyskaniu wyników, przekazuje je wraz z interpretacją i zaleceniami właścicielowi. Przy niewielkich odchyleniach od normy zdarza się, że zalecanym postępowaniem jest jedynie obserwacja (są koty, u których wyniki nie trzymają się sztywno norm – musimy poznać jak to wygląda w przypadku konkretnego pupila).

Czasem lekarz decyduje o zmianie sposobu żywienia lub suplementacji i powtórzeniu badań po upłynięciu wyznaczonego czasu. Jeżeli zwierzak ma większe rozbieżności pomiędzy wynikiem, a normą dla niego przyjętą – konieczne będzie wdrożenie leczenia.

Nie rezygnuj z badania swojego kota

Pobranie krwi u kota wiąże się z jego niewielkim dyskomfortem. Jest jednak na tyle ważne i daje nam tak wiele możliwości, że naprawdę nie warto z niego rezygnować. Koty, jako zwierzęta ciche i skryte, nie pokazują nam swoich dolegliwości w początkowej fazie ich trwania. Część chorób ujawnia się dopiero po dłuższym czasie. Nie zwlekajmy więc z badaniem.


Badanie profilaktyczne jest zdecydowanie wskazane u kotów w średnim i starszym wieku, ale nawet u młodych zwierząt nie warto go zaniedbywać. Korzystajmy z możliwości badania, by ewentualne schorzenia wykryć na wczesnym etapie ich rozwoju. Postępowanie jest wtedy dużo bardziej proste. Zwykle udaje się też uniknąć nieprzyjemnych dla naszego czworonoga objawów choroby i nierzadko uciążliwego leczenia.

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Badanie krwi kota – wszystko, co musisz wiedzieć
  • Avatar
    Katarzyna pisze:

    Dzień dobry.
    Mój kotek ma mieć dzisiaj badanie krwi na czczo. Nie zauważyłam, kiedy podgryzl trochę kociej trawki. Czy to to dyskwalifikuje do badania?
    Z góry dziękuję

    • Izabela Stachyra
      Izabela Stachyra pisze:

      To zależy pod jakim kątem wykonywane jest badanie. Najlepiej byłoby zapytać się o radę osobę, która będzie pobierała krew. W razie konieczności zawsze można przenieść badanie na inny dogodny termin.

  • Avatar

    2 .grudnia koci 21 letniej usunięto 5 ząbków dziś 11 grudnia już ją pożegnaliśmy mam ogromny żal do lekarzy weterynarzy dlaczego przecież wyniki kwalifikowały kotkę do zabiegu😢

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.