Czy koty płaczą? Wszystko o kocim smutku

Koty zdecydowanie mają uczucia. Mają również swój rozbudowany świat emocji. Potrafią odczuwać radość, smutek, strach, miłość. Emocje wcale nie są im obce. Czy jednak okazują je jak ludzie? Czy potrafią na przykład… zalać się łzami? Jak to jest? Czy koty płaczą?

Kocie jęczenie,  wycie, wydawanie piskliwych dźwięków – to faktycznie może sprawiać wrażenie, jakby kot płakał. Tak rzeczywiście jest. Koty są zdolne do płaczu. Robią to, gdy są smutne, czują się opuszczone, samotne, cierpią lub… chcą coś od Ciebie wyłudzić. Jednak czy ronią przy tym łzy? Czy w ogóle są do tego zdolne, a jeśli tak – czy robią to z powodów emocjonalnych? Przekonaj się!

Czy koty płaczą? Fizyczna zdolność do płaczu

Płacz jednoznacznie kojarzy się z łzami. W ludzkim rozumieniu płacz bez łez nie jest płaczem. Jak to jest w przypadku kotów? Koty faktycznie są w stanie ronić łzy. Widok kota, któremu z oczu ciekną łzy na pewno jest bardzo smutny i robi spore wrażenie. Nie oznacza to jednak, że Twój kot potrzebuje Twojego pocieszenia.


Z dużą dozą prawdopodobieństwa potrzebuje fachowej pomocy lekarza weterynarii. Kocie organizmy wyposażone są w kanaliki łzowe. Z czysto fizycznego punktu widzenia – są więc zdolne do tego, by płakać. Koci płacz jednak nie wiąże się z łzami, a łzy u kota nie pojawiają się z powodów emocjonalnych.

czy koty płaczą?

Czy koty płaczą tak jak ludzie?

Wiesz już, czy koty płaczą. Wiesz też, że łzy u kota nie są oznaką smutku. Czy to znaczy jednak, że nie płaczą tak jak ludzie? Niezupełnie! Koty to stworzenia niezwykle sprytne. Żeby w pełni zrozumieć fenomen kociego płaczu, musisz zdawać sobie sprawę z bardzo ważnej rzeczy. Dorosłe koty miauczą jedynie, gdy podejmują interakcje z ludźmi. Nie miauczą do siebie nawzajem. Kocie mamy miauczą do swoich maluchów, ale przestają z chwilą, w której przestają je też karmić.


To właśnie powód, dla którego płacz kota trafia do serc ludzi. Ty też na pewno nie możesz się mu oprzeć. W końcu jest przeznaczony tylko dla Twoich uszu. Koty bez trudu tak operują swoim głosem, by jak najbardziej Cię zmanipulować. Uczą się i przyswajają częstotliwość, która porusza ludzi i wzbudza największy instynkt opiekuńczy. Dlatego kot płacze jak dziecko. To wcale nie jest złudzenie, kot robi to specjalnie.


Płacz dziecka, płacz niemowlaka to coś, co wzbudza największe instynkty opiekuńcze w człowieku. To też coś, co wybudza natychmiast z nawet bardzo głębokiego snu. Kot, który płacze w taki sposób, ma całkiem spore szanse, że zostanie natychmiast usłyszany, a jego potrzeby spełnione. To wszystko sprawia, że w pewnym sensie koty płaczą jak ludzie. Płaczą… głosem. Potrafią też imitować płacz ludzkiego dziecka. Nadal jednak najważniejszy w tym wszystkim jest głos i łzy nie mają z tym nic wspólnego.

jak koty okazują emocje?

Przyczyny kocich łez

Wiesz już, że koty są zdolne do płaczu. Wiesz też, że są zdolne do łez. Łzy te nie mają jednak nic wspólnego z płaczem pod względem emocjonalnym. W takim razie skąd się biorą łzy? Dlaczego koty w ogóle je ronią? Odpowiedzi na to pytanie może być kilka. Bo i z kilku powodów mogą pojawić się kocie łzy. Poznaj te najpopularniejsze powody.


Pamiętaj, że kocie łzy mogą być poważnym symptomem. Dlatego, gdy zauważysz je u Twojego kota, nie lekceważ ich. Niezbędna może okazać się pomoc lekarza weterynarii. W przypadku zdrowego kota łzy po prostu nawilżają jego oczy. Czasami jednak droga odpływu łez zostaje zablokowana. Wtedy z oczu kota ciekną łzy. Dlaczego?

Alergia 

Jedną z przyczyn, dla którego Twój kot płacze może być alergia. Alergie wcale nie są tak rzadkie w świecie zwierząt. Mylisz się, jeśli myślisz, że mogą dotyczyć tylko ludzi. Twój kot też może mieć alergie. A pod jej wpływem kichać, prychać i właśnie płakać łzami. Nie lekceważ kociej alergii, ulżyj Twojemu kotu na tyle, na ile to możliwe. Pomoże Ci w tym lekarz weterynarii.

Infekcja

Kocie łzy mogą mieć też swoje podłoże w infekcji bakteryjnej, która atakuje Twojego kota. To może być infekcja górnych dróg oddechowych, zapalenie spojówek, a nawet objaw kociego kataru. Sam koci katar jest chorobą bardzo groźną i podstępną, mimo, że brzmi dość niewinnie. Nie lekceważ go. Nabawić się go mogą koty w każdym wieku. Wiele innych kocich chorób objawia się też poprzez łzawienie.

Uszkodzenie mechaniczne

Łzy u kota mogą pojawić się też przez podrażnienie lub uszkodzenie mechaniczne. Kocie oczy i pyszczek są bardzo wrażliwe. Nawet stosunkowo niewielkie uszkodzenie może powodować łzawienie. Może je też wywołać zanieczyszczenie w oku, choćby miał to być tylko jeden, pojedynczy włos.


W tym miejscu budowa kociego oka wcale tak bardzo nie różni się od ludzkiego.  Tak samo może podrażnić je nawet bardzo drobna rzecz. Wypłakanie tego zanieczyszczenia to podstawowy system obronny oka.

Kształt pyska

Kocie pyszczki są najróżniejsze. Dłuższe, krótsze i te całkiem spłaszczone. Płaska budowa pyszczka sprzyja częstszemu łzawieniu z oczu. Dlatego nie każde łzawienie Twojego kota jest oznaką groźnej choroby. Jeśli masz kota o płaskim pyszczku z dużym prawdopodobieństwem zdarzy mu się ronić łzy.

Długość sierści

Długość sierści też ma znaczenie. Statystycznie koty długowłose łzawią znacznie częściej niż koty krótkowłose. Długa sierść o wiele łatwiej może dostać się do kociego oka i je podrażnić. A to prowadzi prosto do pojawienia się łez.

Kocie emocje

Koty nie ronią łez, by pokazać, że są smutne. Nadal jednak mają całkiem rozbudowane sposoby zakomunikowania człowiekowi swoich emocji. Miauczenie jest jednym z nich. Twój kot wcale nie wydaje z siebie przypadkowych dźwięków. Odpowiednia wokalizacja i właściwe modulowanie głosu to jego podstawowy sposób komunikacji z Tobą.



Miauczenie, mruczenie, syczenie – to wszystko są komunikaty. Niektóre są bardzo jednoznaczne, inne – zwłaszcza miauczenie – są w stanie wyrazić wiele różnych emocji. Obserwowanie Twojego kota pozwoli Ci nauczyć się je odróżniać. W ten sposób jest w stanie Ci przekazać wszystkie swoje emocje. Głos nie jest jednak jedynym czynnikiem. Bardzo ważna w wyrażaniu emocji przez Twojego kota jest też mowa ciała. Oczy, wąsy, głowa, ogon – to wszystko powie Ci o nastroju Twojego kota naprawdę wiele.

jak poznać że kot jest smutny?

Czy koty płaczą? Podsumowanie!

Teraz nie masz już wątpliwości. Doskonale wiesz, czy koty płaczą. Płaczą, wcale też przy tym nie różnią się od ludzi. Ich płacz jest w stanie doskonale imitować płacz dziecka. Nie ronią jednak łez. Są do tego fizycznie zdolne, jednak nie łączą łez z emocjami. Kocie łzy pojawiają się za to w innych przypadkach.


Uszkodzenie mechaniczne, choroba, infekcja, alergia, zanieczyszczenie oka, długość sierści, budowa pyska – wszystko to powoduje, że kot może płakać. Nie należy lekceważyć kocich łez. Pocieszenie nic nie da. Przyda się za to wizyta u lekarza weterynarii.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.