Kot brytyjski – charakter i odmiany. Czy wiesz, ile kolorów ma brytyjczyk?

2019-01-14
Kot brytyjski – charakter i odmiany. Czy wiesz, ile kolorów ma brytyjczyk?

Koty brytyjskie to zwierzęta, które natychmiast przyciągają wzrok. Duże, szeroko rozstawione oczy, duża głowa, miękkie, krótkie i bardzo gęste, pluszowe futerko – to cechy, które sprawiają, że kojarzy się z pluszowym misiem. Cenią sobie leniwy wypoczynek w domu i nie należą do najbardziej aktywnych. Co nie znaczy, że nie są gotowe na zabawę! W sprzyjających warunkach bardzo chętnie się z Tobą pobawią.
Zimowa aura, szarość i błotnisty śnieg nie zawsze zachęcają do wychodzenia z domów i długich, aktywnych spacerów. Kot brytyjski doskonale to rozumie. Zamiast wychodzić z domu, woli w nim zostać i rozkoszować się ciepłem domowego ogniska. To wspaniały towarzysz długich, zimowych wieczorów.

Gęste, pluszowe kocie futerko zachęca, by je głaskać, zanurzyć w nim dłoń i cieszyć się tym momentem jak najdłużej. Kot brytyjski może wyglądać jak pluszowy miś. To nadal jednak kot. Dość charakterny i niezależny kot, który zaakceptuje głaskanie, jednak wszelkie pieszczoty należy dawkować mu ostrożnie. Tylko wtedy wprowadzi dużo ciepła do Twojego domu i uprzyjemni Ci zimową porę.


Kot brytyjski – długa i zaskakująca historia

Historia kotów brytyjskich jest dłuższa i bardziej zaskakująca, niż mogłoby się wydawać. Sięga czasów samego Imperium Rzymskiego. Ich przodkowie trafili do Rzymu z Egiptu, miejsca, w którym koty były otoczone boską czcią.

Przyprowadzili je ze sobą legioniści, którzy szybko odkryli zalety brania kotów na wojskowe wyprawy. Koty broniły wojskowych zapasów żywności przed plagą gryzoni i nie pozwalały żołnierzom cierpieć z powodu głodu. To w tamtych czasach było bardzo poważnym problemem, który mógł zaważyć na losach każdej wojennej kampanii.

Koty podróżowały wraz z legionistami i tak jak oni, rozprzestrzeniały się na świecie. Dotarły też na wyspy brytyjskie, na tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii.


Kot brytyjczyk – niezwykły rozwój rasy

Od tego czasu zaczyna się historia kotów brytyjskich. W tamtym okresie jednak nadal nie był to typowy brytyjczyk. Kot brytyjski musiał jeszcze trochę poczekać, zanim zaprezentował się w pełnej krasie. Rozwijać rasę zdecydowano się dopiero w słynnych czasach wiktoriańskich. Zrobiono to, by stworzyć konkurencję dla bardzo popularnych kotów orientalnych, które podbiły serca mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Okres I wojny światowej przyniósł prawdziwe zmiany dla tej rasy. Wtedy właśnie doszło do pierwszej krzyżówki krótkowłosego kota brytyjskiego i majestatycznego persa. Wynikiem tej krzyżówki było powstanie długowłosego kota brytyjskiego.

Nie wiadomo jak dalej rozwijałaby się rasa, gdyby nie II wojna światowa. Okrutna wojna przyniosła ogromne zniszczenie i siała spustoszenie w każdym zakątku świata. Koty brytyjskie zostały praktycznie zgładzone i mówiło się o zaniku rasy. Ten ciężki okres zdołały przeżyć tylko nieliczne egzemplarze. Na tym mogłaby się zakończyć historia kotów brytyjskich, na szczęście nie dopuszczono do tego.


Jak zmieniał się kot brytyjski?

Hodowcy i miłośnicy kotów byli zmuszeni odtwarzać rasę praktycznie od zera. Dlatego współczesny kot brytyjski różni się od swojego przodka sprzed kilkudziesięciu lat. Pozostałych przy życiu przedstawicieli kotów brytyjskich krzyżowano z wieloma różnymi rasami. Cel był jeden – odtworzenie populacji kotów brytyjskich, dużej i popularnej przed wybuchem II wojny światowej. Najczęściej krzyżowano je z persami i niebieskimi rosyjskimi.

Przez te międzygatunkowe krzyżówki kot brytyjski stał się bardziej smukły i delikatny. Żeby przywrócić przedwojenny wzorzec rasy, wprowadzono do niej geny niebieskiego persa. To okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Kot brytyjski odzyskał swoją dawną, charakterystyczną sylwetkę.

W Polsce kot brytyjski to stosunkowo nowa rasa. Choć szturmem podbił serca Polaków i obecnie nie jest już uważany za kota egzotycznego czy rzadko spotykanego, to nie zawsze tak było. Pierwszy kot brytyjski (a ściślej mówiąc – kotka) przybył do Polski z Ukrainy. Miało to miejsce dopiero w 1994 roku. Sprowadzona wtedy kotka nosiła dostojne imię: Arabella Big Ben.

Kot brytyjski – wygląd – 150 kocich odcieni

Koty brytyjskie to bardzo piękne zwierzęta. Próby odtworzenia rasy nie pozostały obojętne na ich wygląd. Obecnie występują aż w 150 najrozmaitszych kolorach i odcieniach! Kot brytyjski – liliowy, biały, dymny, niebieski, czekoladowy, pręgowany, dwubarwny, jednobarwny – nie sposób wymienić wszystkich dozwolonych wzorów, kolorów, ich odcieni i mieszanek.

Kot brytyjski – biały, czarny, niebieski… To nieważne. Nie kolor i nie odcień tworzą kota brytyjskiego. Ważne są inne cechy jego wyglądu. Ciało takiego kota jest masywne i muskularne. Kocury są zauważalnie cięższe od kotek. Krótki tułów, szeroka klatka piersiowa i krótkie, za to bardzo mocne nogi, ogon zaokrąglony u góry i bardzo gruby przy nasadzie – to charakterystyczne cechy tej rasy.

Głowa jest okrągła i masywna jak całe ciało, z mocno zarysowanymi policzkami. Duże, szeroko rozstawione oczy. Futro miękkie, bardzo gęste i krótkie. Kolor oczu zależy od koloru futra. Najczęściej są złociste, bursztynowe, niebieskie, pomarańczowe, turkusowe lub zielone.


Kot brytyjski – tajniki pielęgnacji

Pielęgnacja kota brytyjskiego nie należy do najbardziej wymagających. Sierść jest bardzo gęsta i ma skłonności do samooczyszczania się. Koty w tym zakresie bardzo często radzą sobie same. Wśród hodowców zdania na temat czesania tych kotów są bardzo podzielone. Część z nich uważa, że koty brytyjskie należy wyczesywać, przynajmniej raz w tygodniu.

Druga część natomiast wychodzi z założenia, że tych kotów nie powinno się czesać, by nie doprowadzić do usunięcia i uszkodzenia podszerstka, który kryje się pod wierzchnią warstwą kociego futra. A to właśnie on odpowiedzialny jest za charakterystyczną fakturę sierści kotów brytyjskich.

Sam musisz zdecydować, do której grupy będziesz należeć. Niezależnie jednak od poglądu na temat czesania, musisz pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu uszu, oczu i uzębienia Twojego kota. Bardzo ważne jest też dbanie o pazurki. Przycinaj je regularnie. Chyba, że Twój egzemplarz kota, co niezwykłe dla tej rasy, polubi wspinanie i będzie aktywnie korzystał z drapaka. Wtedy pozwól mu samodzielnie radzić sobie z tym problemem.

Kot brytyjski, jak każdy przedstawiciel kociego gatunku, jest mięsożercą. Podawaj mu dobre, mięsne karmy suche i mokre. W razie potrzeby możesz suplementować potrzebne witaminy lub składniki odżywcze, jednak lepiej nie decyduj się na to na własną rękę. Skontaktuj się raczej z doświadczonym hodowcą lub lekarzem weterynarii.

Kot brytyjski – charakter, temperament, styl bycia

Zastanawiasz się jakie są koty brytyjskie? Charakter tych zwierząt kształtuje się przez całe życie. Mały kociak najczęściej będzie, jak każde dziecko, nadaktywny i bardzo ruchliwy. Ciekawski i chętny do zabawy, zawsze będzie chciał wszędzie zajrzeć i wszystko sprawdzić samodzielnie.

Z biegiem czasu jednak będzie coraz bardziej się uspokajał i wyciszał. To kot bardzo inteligentny. Może pochwalić się bardzo silnym charakterem. Nie należy jednak do temperamentnych. Gdy tylko wyrośnie z etapu dziecięcego będzie bardzo spokojnym i zrównoważonym kotem.

Jest całkowicie pozbawiony agresji, dlatego idealnie nada się na towarzysza dla nieco starszych dzieci. Nie jest jednak typem typowego pieszczocha. Nie lubi noszenia na rękach i na pewno nie będzie natrętnie szukał Twojego towarzystwa. Nie lubi się narzucać. Chętnie za to wybierze sobie jednego członka rodziny, który będzie dla niego najważniejszy. Jego będzie otaczał szczególnymi uczuciami i poświęcał mu najwięcej uwagi.

Potrafi też zająć się sam sobą. Jak typowy kot może mieć okresy, w których będzie chciał być sam i będzie wręcz unikał Twojego towarzystwa. Gdy ten etap minie, wtedy znowu zacznie przychodzić i domagać się pieszczot. Nadal jednak nie będzie w tym natrętny. To przecież kot brytyjski. Charakter i wygląd pełen siły i majestatu – właśnie z tego słynie. Nie będzie prosił o uwagę zbyt mocno. To poniżej jego godności.


Kot brytyjski – czy jest odpowiedni dla Ciebie?

Wiele można powiedzieć na temat kotów brytyjskich. Nie można ich jednak nazwać problematycznymi. Niezależne, inteligentne i stosunkowo mało aktywne, potrafią doskonale zorganizować sobie czas samodzielnie. Potrafią też być doskonałymi towarzyszami ludzi.
Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, są cierpliwe i nie ma w nich agresji.

Doskonale odnajdą się nawet w bardzo małych mieszkaniach, bo nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni do życia. To wszystko sprawia, że koty brytyjskie są idealne dla osób starszych, rodzin z nieco starszymi dziećmi i dla osób, które mają małe mieszkania.

Nie powinieneś się jednak decydować na kota brytyjskiego, jeśli szukasz typowego pieszczocha, którego będziesz mógł przytulać i nosić na rękach. Także jeśli szukasz bardzo aktywnego zwierzęcia, by mógł dopasować się do Twojego bardzo aktywnego trybu życia, przemyśl jeszcze raz swoją decyzję. Kot brytyjski może nie dać rady w dotrzymywaniu Ci kroku.

W każdym innym przypadku – droga wolna! To bardzo zdrowe koty, które dadzą Tobie i Twojej rodzinie mnóstwo radości.

Koty brytyjskie – piękne i charakterne 

Kotom brytyjskim nie można odmówić urody i charakteru. Długa, bardzo burzliwa i pełna zawirowań historia sprawiła, że prawie wyginęły. Bardzo mało brakowało, byś traktował kota brytyjskiego nie jako potencjalnego domownika, a jako ciekawostkę z czasów przedwojennych.

Dzięki determinacji i oddaniu miłośników kotów brytyjczyki przetrwały i współcześnie mają się znakomicie. Historia odbiła na nich piętno. To silne, choć łagodne koty. Największe spośród wszystkich kotów krótkowłosych! Choć najbardziej kojarzą się z barwą niebieską to występują w tylu kolorach, że potrafią doprowadzić do prawdziwego zawrotu głowy. Gdybyś chciał wymienić wszystkie kolory, odcienie i ich konfiguracje, które są dopuszczalne przez hodowców, zajęłoby Ci to dobrych kilka godzin.

Koty brytyjskie przebyły naprawdę długą drogę. Od czasów Imperium Rzymskiego, po czasy współczesne. To tym bardziej skłania do tego, by je doceniać i szanować za to, jakie są i jakie się stały z biegiem czasu.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel