Kot brytyjski – charakter i odmiany. Czy wiesz, ile kolorów ma brytyjczyk?

Kot brytyjski to wspaniały towarzysz długich, zimowych wieczorów. Zamiast wychodzić z domu, woli w nim zostać i rozkoszować się ciepłem domowego ogniska. Gęste, pluszowe kocie futerko zachęca, by je głaskać, zanurzyć w nim dłoń i cieszyć się tym momentem jak najdłużej. Kot brytyjski może wyglądać jak pluszowy miś. To nadal jednak kot – dość charakterny i niezależny. Zaakceptuje głaskanie, jednak wszelkie pieszczoty należy dawkować mu ostrożnie. Tylko wtedy wprowadzi dużo ciepła do Twojego domu i uprzyjemni Ci zimową porę. Ceni sobie leniwy wypoczynek w domu i nie należy do najbardziej aktywnych. Co nie znaczy, że nie jest skory do zabaw! Chcesz wiedzieć o nim więcej? Oto szczegółowe informacje – dowiedz się, jak to jest być kotem brytyjskim!

kot brytyjski patrzacy sie w obiektyw

Kot brytyjski w organizacjach felinologicznych

Kot brytyjski jest rasą powszechnie znaną, zaakceptowaną przez różne organizacje felinologiczne. Należy do nich FIFe (Federation Internationale Féline). Brytyjczyk przynależy do III kategorii kotów krótkowłosych i somalijskich. Jego kod EMS to BSH. Co ciekawe, długowłosa odmiana kota brytyjskiego nie została uznana przez FIFe.

Inne organizacje felinologiczne również zaakceptowały kota brytyjskiego. A oto niektóre z nich:

  • CFA (The Cat Fanciers’ Association),
  • TICA (The International Cat Association),
  • AACE (American Association Of Cat Enthusiastis),
  • ACFA (American Cat Fanciers Association),
  • ACF (The Australian Cat Association),
  • CCA (Canadian Cat Association).

Kot brytyjski – długa i zaskakująca historia rasy

Historia tych kotów jest dłuższa i bardziej zaskakująca, niż mogłoby się wydawać. Sięga czasów samego Imperium Rzymskiego. Ich przodkowie przywędrowali do Rzymu z Egiptu, miejsca, w którym koty były otoczone boską czcią.

Przyprowadzili je ze sobą legioniści, którzy szybko odkryli zalety brania kotów na wojskowe wyprawy. Zwierzęta te broniły wojskowych zapasów żywności przed plagą gryzoni i nie pozwalały żołnierzom cierpieć z powodu głodu. Co w tamtych czasach było bardzo poważnym problemem, który mógł zaważyć na losach każdej wojennej kampanii.

Koty british shorthair podróżowały wraz z legionistami i tak jak oni, rozprzestrzeniały się na świecie. Dotarły też na wyspy brytyjskie, na tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii.

spiacy na kanapie kot brytyjski

Kot brytyjczyk – niezwykły rozwój rasy

Od tego czasu zaczyna się historia kota brytyjskiego krótkowłosego. W tamtym okresie jednak nadal nie był to typowy brytyjczyk. Kot brytyjski musiał jeszcze trochę poczekać, zanim zaprezentował się w pełnej krasie. Rozwijać rasę zdecydowano się dopiero w słynnych czasach wiktoriańskich. Zrobiono to, by stworzyć konkurencję dla bardzo popularnych kotów orientalnych, które podbiły serca mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Okres I wojny światowej przyniósł prawdziwe zmiany dla tej rasy. Wtedy właśnie doszło do pierwszej krzyżówki krótkowłosego kota brytyjskiego i majestatycznego persa. Wynikiem tej krzyżówki było powstanie długowłosego kota brytyjskiego.

Nie wiadomo jak dalej rozwijałaby się rasa, gdyby nie II wojna światowa. Okrutna wojna przyniosła ogromne zniszczenie i siała spustoszenie w każdym zakątku świata. Kot brytyjski krótkowłosy został praktycznie zgładzony i mówiło się o zaniku rasy. Ten ciężki okres zdołały przeżyć tylko nieliczne egzemplarze. Na tym mogłaby się zakończyć historia kotów brytyjskich, na szczęście nie dopuszczono do tego.

Jak zmieniał się kot brytyjski?

Hodowcy i miłośnicy kotów byli zmuszeni odtwarzać rasę praktycznie od zera. Dlatego współczesny kot brytyjski krótkowłosy różni się od swojego przodka sprzed kilkudziesięciu lat. Pozostałych przy życiu przedstawicieli kota brytyjskiego krótkowłosego krzyżowano z wieloma różnymi rasami. Cel był jeden – odtworzenie populacji, dużej i popularnej przed wybuchem II wojny światowej. Najczęściej krzyżowano je z persami i niebieskimi rosyjskimi kotami.

Przez te międzygatunkowe krzyżówki kot brytyjski krótkowłosy stał się bardziej smukły i delikatny. Żeby przywrócić przedwojenny wzorzec rasy, wprowadzono do niej geny niebieskiego persa. To okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Krótkowłosy kot brytyjski odzyskał swoją dawną, charakterystyczną sylwetkę.

Popularność kota brytyjskiego

Kot brytyjski jest powszechnie znany i bardzo lubiany w kręgu miłośników kotów. Jego wizerunek pojawia się w filmach i literaturze. Kojarzycie może Cheshire z „Alicji w Krainie Czarów” lub Greebo Niani Ogg ze „Świata Dysku”? To właśnie kot brytyjski! Często jest też bohaterem reklam różnych kocich akcesoriów.

Kot brytyjski w Polsce

W Polsce brytyjski krótkowłosy kot to stosunkowo nowa rasa. Choć szturmem podbił serca Polaków i obecnie nie jest już uważany za kota egzotycznego czy rzadko spotykanego, to nie zawsze tak było. Pierwszy kot brytyjski (a ściślej mówiąc – kotka) przybył do Polski z Ukrainy. Miało to miejsce dopiero w 1994 roku. Sprowadzona wtedy kotka nosiła dostojne imię: Arabella Big Ben.

Kot brytyjski – wygląd – 150 kocich odcieni

Okrągła głowa, duże oczy i miękkie futerko upodabniają kota brytyjskiego do pluszowego misia. Nie sposób nie lubić mruczka o takiej aparycji. Czym jeszcze się wyróżnia? Opowiemy trochę więcej na temat jego wyglądu.

Wygląd ogólny kota brytyjskiego

Ciało kota brytyjskiego jest masywne i muskularne. Kocury są zauważalnie cięższe od kotek. Krótki tułów, szeroka klatka piersiowa i krótkie, za to bardzo mocne nogi, ogon zaokrąglony u góry i bardzo gruby przy nasadzie – to charakterystyczne cechy tej rasy. Głowa jest okrągła i masywna jak całe ciało, z mocno zarysowanymi policzkami. Duże, szeroko rozstawione oczy mogą występować w różnych kolorach, w zależności od ubarwienia. Najczęściej są złociste, bursztynowe, niebieskie, pomarańczowe, turkusowe lub zielone.

Ile waży kot brytyjski?

Kot brytyjski krótkowłosy jest uważany za kota średniej wielkości. Kocury są zauważalnie cięższe od kotek. Samice ważą ok. 3-5 kg, a samce 4-8 kg. Osiągają mniej więcej 30 cm wysokości.

Rodzaje i kolory umaszczenia

Brytyjski krótkowłosy kot to bardzo piękne zwierzę. Jego futro jest bardzo gęste i krótkie. W dotyku przypomina miękki plusz. Występuje także w odmianie długowłosej, jednak nie jest uznawana przez niektóre organizacje felinologiczne. Kocięta brytyjczyka rodzą się w widocznym śladem pręgowania, które zanika wraz z upływem czasu. Ich sierść na początku jest nieco dłuższa, w miarę upływu czasu staje się krótsza i bardziej pluszowa.

Rasa ta występuje aż w 150 odmianach kolorystycznych! Nie sposób wymienić wszystkich dozwolonych wzorów, kolorów, ich odcieni i mieszanek. Podajemy przykłady najbardziej popularnych odmian kota brytyjskiego:

  • liliowy,
  • biała,
  • dymna,
  • niebieska,
  • ruda,
  • czekoladowa,
  • pręgowana,
  • dwubarwna,
  • jednobarwna,
  • szynszylowa,
  • srebrzysta
  • cieniowana,
  • srebrzysta pręgowana,
  • colorpoint (pyszczek, uszy, łapy i ogon występują w ciemniejszym odcieniu barwy podstawowej, niż reszta ciała).
zblzienie pyska kota brytyjskiego

Kot brytyjski na wystawie – jak go przygotować?

Kot brytyjski jest ceniony ze względu na swój niezwykły wygląd. Rasę często możemy spotkać na wystawach. Jeśli też pragniesz wystawić swojego brytyjczyka w pokazie, musisz pamiętać go wcześniej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musisz od małego zaznajamiać kota ze szczotką i suszarką. Nasz mruczek musi wyróżniać się nienaganną prezencją. Oprócz dokładnego wyczesania sierści i kąpieli, ważne jest również dbanie o higienę uszu i jamy ustnej, warto również przyciąć pazurki (jeżeli są za długie).

Trzeba także dbać o odpowiednią socjalizację kota, przyzwyczajać go do przebywania w nowych miejscach i dotyku obcych ludzi. Pamiętaj, że mruczek, który bierze udział w pokazie, nie może być w żadnym wypadku agresywny, ani bardzo przestraszony.

Szczotki i grzebienie dla kota - Sklep Zoologiczny Zooart

Kot brytyjski – tajniki pielęgnacji

Pielęgnacja kota brytyjskiego krótkowłosego nie należy do najbardziej wymagających. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku odmiany długowłosej. Podpowiemy, jak dbać o wygląd brytyjczyka.

Jak pielęgnować sierść kota brytyjskiego?

Jeśli chodzi o czesanie sierści brytyjskiego kota krótkowłosego, zdania na ten temat są bardzo podzielone. Część z hodowców uważa, że kota o tej odmianie futra należy wyczesywać, przynajmniej raz w tygodniu. Druga część natomiast wychodzi z założenia, że nie powinno się go czesać, by nie doprowadzić do usunięcia i uszkodzenia podszerstka, który kryje się pod wierzchnią warstwą kociego futra. A to właśnie on odpowiedzialny jest za charakterystyczną fakturę sierści kotów brytyjskich. Sam musisz zdecydować, do której grupy będziesz należeć.

W przypadku odmiany brytyjskich kotów długowłosych warto czesać ich futro przynajmniej raz w tygodniu, by nie plątało się i nie zbijało w kołtuny. Trzeba pamiętać o regularnym wyczesywaniu sierści w okresach linienia, najlepiej codziennie. Warto robić to przy użyciu szczotki z miękkim włosiem, by nie podrażniać skóry kota, do wyczesywania trudno dostępnych miejsc można użyć grzebienia.

Uzupełniające zabiegi pielęgnacyjne

Niezależnie od poglądu na temat czesania, musisz pamiętać o sprawdzaniu uszu, oczu i uzębienia Twojego kota. W razie potrzeby musisz regularnie przemywać oczy i uszy mruczka, jeśli zajdzie taka potrzeba. Bardzo ważne jest też dbanie o pazurki. Przycinaj je regularnie. Chyba że Twój egzemplarz kota, co niezwykłe dla tej rasy, polubi wspinanie i będzie aktywnie korzystał z drapaka. Wtedy pozwól mu samodzielnie radzić sobie z tym problemem.

Kot brytyjski – temperament, styl bycia. Charakterystyka rasy

Zastanawiasz się, jaki jest charakter kotów brytyjskich krótkowłosych? Usposobienie tych zwierząt kształtuje się przez całe życie. Mały kociak najczęściej będzie, jak każde dziecko, nadaktywny i bardzo ruchliwy. Ciekawski i chętny do zabawy, zawsze będzie chciał wszędzie zajrzeć i wszystko sprawdzić samodzielnie. Z biegiem czasu jednak będzie coraz bardziej się uspokajał i wyciszał. Chcesz wiedzieć więcej o jego temperamencie? Zapraszamy do przeczytania dalszej części wpisu.

Kot brytyjski wśród bliskich

Kot brytyjski jest całkowicie pozbawiony agresji, dlatego idealnie nada się na towarzysza dla nieco starszych dzieci. Nie jest jednak typowym pieszczochem, nie przepada za noszeniem na rękach i na pewno nie będzie natrętnie szukał Twojego towarzystwa. Nie lubi się narzucać. Chętnie za to wybierze sobie jednego członka rodziny, który będzie poświęcał mu najwięcej uwagi.

Kot brytyjski w stosunku do kotów innych ras i psów

Większość przedstawicieli tej rasy jest towarzyska i niekonfliktowa, brytyjczyk na ogół żyje w zgodzie z innymi zwierzętami. Może mieszkać z nimi pod jednym dachem, ale pamiętajmy, że kociak musi być wcześniej zsocjalizowany. Przed wprowadzeniem nowego czworonoga do domu wskazane jest wcześniejsze zapoznanie.

Ulubione zajęcia kota brytyjskiego

Nie warto decydować na kota brytyjskiego, jeśli szukacie pieszczocha, którego całymi dniami będziecie mogli przytulać i nosić na rękach. To raczej zwierzęta niezależne, jeśli będą chciały być głaskane, z całą pewnością się o to upomną. Poszukujecie bardzo aktywnego zwierzęcia, by mógł dopasować się do Waszego trybu życia? Przemyślcie jeszcze raz swoją decyzję. Kot brytyjski krótkowłosy może nie dać rady w dotrzymywaniu Wam kroku. Chętnie pobawi się przez chwilę wędką lub piłeczką, lecz przez resztę dnia zdecydowanie będzie wolał wylegiwać się na kanapie. Młodsze osobniki są zdecydowanie bardziej energiczne.

bialy kot brytyjski

Kot brytyjski – czy jego wychowanie jest trudne?

Brytyjczyk jest kotem odważnym, bystrym i inteligentnym. Może pochwalić się silnym charakterem. Gdy tylko wyrośnie z etapu dziecięcego, będzie bardzo spokojnym i zrównoważonym kotem. Przedstawiamy najważniejsze informacje odnośnie jego wychowania.

Jakich warunków potrzebuje kot brytyjski?

Kot brytyjski doskonale odnajdzie się nawet w bardzo małych mieszkaniach, bo nie potrzebuje zbyt wiele przestrzeni do życia. Potrafi też zająć się sam sobą. Jak typowy kot może mieć okresy, w których chce być sam i będzie wręcz unikał Twojego towarzystwa. Gdy ten etap minie, wtedy znowu zacznie przychodzić i domagać się pieszczot – nie jest przy tym natrętny. W końcu to kot brytyjski. Charakter i wygląd pełen siły i majestatu – właśnie z tego słynie. Nie będzie prosił o uwagę zbyt mocno, to poniżej jego godności. Będzie idealny dla osób starszych, rodzin z nieco starszymi dziećmi i dla osób, które mają małe mieszkania.

Jakich akcesoriów potrzebuje kot brytyjski?

Wiele da się powiedzieć o kotach rasy brytyjskiej. Nie można ich jednak nazwać problematycznymi. Niezależne, inteligentne i stosunkowo mało aktywne, potrafią doskonale zorganizować sobie czas samodzielnie. Mogą też być doskonałymi towarzyszami ludzi, są cierpliwe i nie ma w nich agresji.

Tak naprawdę ich wyprawka w zasadzie nie różni się od wyprawki każdego innego kota. Oprócz drapaka, kuwety i misek na jedzenie, powinniśmy zaopatrzyć naszego mruczka w wygodne legowisko, dzięki któremu będzie mógł spokojnie zrelaksować się w domowym zaciszu. Potrzebne będą mu także zabawki (zwłaszcza młodemu kotu), które zaspokoją jego wrodzony instynkt łowiecki. Mogą być to np. wędki lub gumowe piłeczki.

Legowiska maty i budki dla kota - Sklep Zoologiczny Zooart

Hodowla kota brytyjskiego

Kot brytyjski cieszy się dużą popularnością, również w Polsce. Możemy spotkać się z wieloma hodowlami kota tej rasy. Przed zakupem kociaka powinniśmy dokładnie ją sprawdzić, by mieć pewność, że nie trafiliśmy na pseudohodowle. Jak wybrać mądrze? Podpowiadamy!

Nie kupuj kota w worku! Rodowodowy = rasowy

Jeśli chcemy mieć pewność, że kot jest rasowy, a nie jedynie w typie rasy, powinniśmy poprosić hodowcę o wydanie rodowodu. Kociak z każdej, zarejestrowanej hodowli musi otrzymać rodowód. Dokument ten potwierdza pochodzenie danego kota. Dzięki niemu mamy pewność, że wygląd i charakter mruczka nie będzie odbiegał od opisu, który jest zawarty we wzorcu.

Skąd wiadomo, że mamy do czynienia z dobrą hodowlą?

Przed zakupem kota brytyjskiego powinniśmy wziąć pod uwagę jego wady i zalety, a następnie zastanowić się, czy faktycznie jest to zwierzę dla nas. Zawsze możemy liczyć na dobre rady ze strony hodowców w kwestii wychowania tych kotów. W pierwszej kolejności warto odwiedzić hodowlę, by zobaczyć, jak żyją kociaki. Powinny być otoczone troskliwą opieką ze strony właścicieli i być odpowiednio zsocjalizowane. Dodatkowo muszą posiadać książeczkę zdrowia, microchip i komplet właściwych szczepień.

Czasem hodowcy decydują się na podarowanie nowemu opiekunowi skromnej wyprawki dla kociaka, które zawiera m.in. małe opakowanie karmy i żwirku dla kota oraz zabawki na start.

Rasa kota brytyjskiego – zdrowie i typowe choroby

Ciekawi Cię, ile żyją koty brytyjskie? Przeciętnie od ok. 12 do 15 lat, chociaż zdarzają się osobniki, które mogą żyć dłużej. Generalnie nie należą do kotów zbytnio chorowitych, jednak czasem mogą dotykać ich różne schorzenia.

Typowe choroby u kotów brytyjskich

Pamiętajmy, że brytyjczyk należy do ras brachycefalicznych – charakteryzuje go skrócony pyszczek. Dlatego może być narażony na problemy z oddychaniem i niedrożnością kanalików nosowo-łzowych. Oczy naszego kota będą wtedy bardzo łzawić. Warto regularnie przemywać oczy mruczka, by nie wdała się infekcja. Trzeba również udać się z pupilem do lekarza weterynarii, który zajmie się przepłukaniem kanalików łzowych. W bardziej ekstremalnych przypadkach konieczna może okazać się operacja.

Kot brytyjski może być dotknięty wrodzoną wielotorbielowatością nerek. To choroba genetyczna, w jej skutek dochodzi do powstania wielu torbieli na nerkach. Zazwyczaj pojawia się u młodych osobników, pierwsze zauważalne objawy często występują dość późno, a należy do nich: utrata apetytu, owrzodzenia jamy ustnej, spadek wagi ciała, wzmożone pragnienie. Niestety wielotorbielowatość nerek to choroba śmiertelna. Kot musi być pod stałą opieką lekarza weterynarii, powinniśmy także zapewnić mu właściwą dietę.

Kardiomiopatia przerostowa to pogrubienie mięśnia sercowego. Można ją wykryć za pomocą specjalnych badań w gabinecie weterynaryjnym. Najczęściej objawia się dusznością, zianiem, ospałością, a nawet omdleniami.

Czasem u kotów brytyjskich może wystąpić hemofilia, czyli zaburzenia w krzepnięciu krwi. Objawy występują głównie u kocurów, chociaż to kotki są nosicielkami wadliwego genu. Do typowych objawów należy powstawanie krwiaków i krwawień.

Witaminy i odżywki dla kota - Sklep Zoologiczny Zooart

Żywienie kota brytyjskiego

Kot brytyjski ma tendencję do otyłości, dlatego musimy skomponować mu właściwą dietę i zapewnić odpowiednią ilość ruchu każdego dnia. Poniżej opisaliśmy, jak powinno wyglądać żywienie kota brytyjskiego.

Karma komercyjna a dieta BARF

Przede wszystkim bardzo ważny jest wybór odpowiedniej metody żywienia swojego kota. Można karmić go dietą BARF lub karmami komercyjnymi. Pamiętajmy, że kot brytyjski, jak każdy przedstawiciel kociego gatunku, jest mięsożercą. Właśnie dlatego stosowanie diety BARF to dobry pomysł. Składa się ona bowiem głównie z surowego mięsa i podrobów. Dodatek stanowią wybrane warzywa i owoce. By upewnić się, że mruczek w pożywieniu dostanie wszystko, czego potrzebuje jego organizm, dietę powinniśmy suplementować o potrzebne witaminy, jednak lepiej róbmy tego na własną rękę. Warto skontaktować się raczej z doświadczonym hodowcą lub lekarzem weterynarii. Ogólnie w kwestii żywienia kota dietą BARF warto skonsultować się ze specjalistą.

Możemy podawać swojemu kotu brytyjskiemu również dobre karmy suche i mokre. Musimy patrzeć na ich skład, ważne, by zawierały dużo mięsa oraz cennych witamin i składników mineralnych. Unikajmy produktów bogatych w zboża, które są ciężkostrawne i mogą negatywnie wpływać na trawienie mruczka.

Co powinna zawierać dobra karma dla kota brytyjskiego?

Karma dla kota brytyjskiego powinna zawierać oczywiście mięso, które stanowi podstawę jego diety. Białko i tłuszcze to ważne składniki odżywcze. Dodają naszemu mruczkowi niezbędnych sił i energii. W diecie kotów ważna jest tauryna, reguluje ona pracę mięśnia sercowego. Wybierajmy zatem karmy bogate w ten aminokwas. Niemniej istotne są kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które znajdziemy w oleju z łososia. Warto zwracać również uwagę na obecność składników mineralnych (wapń, fosfor) oraz witamin (np. A, D oraz witaminy z grupy B), które są niezbędne do prawidłowego rozwoju naszego mruczka na każdym etapie jego życia. Kawałki karmy dla kota brytyjskiego mają specjalny kształt, dzięki któremu pożywienie można łatwiej pogryźć i przełknąć.

Co jest ważne w żywieniu kota brytyjskiego?

Kot brytyjskim można podawać kilka posiłków w ciągu dnia, powinny być podzielone na małe porcje. Warto również serwować pożywienie o stałych porach. Pamiętajmy, że karma nie może stale zalegać w misce, ponieważ będzie się psuć (niezjedzone resztki można schować na później). Brytyjczyki muszą mieć zapewniony stały dostęp do wody, którą codziennie musimy wymieniać na świeżą. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnych poideł dla kota, które imitują fontannę.

Ile kosztuje kot brytyjski? Cena i koszt utrzymania

Cena kota brytyjskiego, który pochodzi z legalnie działającej hodowli, może wynosić od ok. 2000 do 4000 tysięcy złotych. Jest wyższa w przypadku kocurów i kotek przeznaczonych do rozmnażania. Generalnie cena zależy przede wszystkim od płci i umaszczenia. Jeśli chcemy mieć w swoim domu rasowego brytyjczyka, powinniśmy wziąć pod uwagę koszty związane z jego utrzymaniem. Poniżej krótko je podsumowaliśmy.

Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym

Kotu brytyjskiemu musimy zapewnić pełnoporcjową karmę dobrej jakości, żwirek do kuwety i opcjonalnie kocie przysmaki. Produkty te będą mu potrzebne na co dzień, w związku z tym szybko się zużywają. Można wliczyć je w wydatki miesięczne. Kosztują ok. 200-250 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Akcesoria potrzebne kotu brytyjskiemu to: kuweta, miski na jedzenie i wodę, legowisko, zabawki, drapak, transporter, szczotka do wyczesywania sierści, szampon, preparaty do przemywania uszu i oczu, obcinaczki do pazurów, obroża. Wszystko to może kosztować ok. 300-500 zł. Pamiętajmy jednak, że niektóre z wyżej wymienionych artykułów trzeba wymieniać zdecydowanie rzadziej.

Oprócz niezbędnych narzędzi do pielęgnacji i innych akcesoriów warto uwzględnić wydatki związane z usługami, jak np. wizyty w gabinecie weterynaryjnym lub konsultacje ze zwierzęcym dietetykiem. Cena w tym przypadku jest kwestią indywidualną.

Koty brytyjskie – podsumowanie

Kotom brytyjskim nie można odmówić urody i charakteru. Długa, bardzo burzliwa i pełna zawirowań historia sprawiła, że prawie wyginęły. Bardzo mało brakowało, byś traktował kota brytyjskiego nie jako potencjalnego domownika, a jako ciekawostkę z czasów przedwojennych. Przedstawiliśmy krótko ich fascynującą historię.

Dzięki determinacji i oddaniu miłośników kotów brytyjczyki przetrwały i współcześnie mają się znakomicie. Choć najbardziej kojarzą się z barwą niebieską, to występują w wielu kolorach. Gdybyśmy chcieli wymienić wszystkie barwy, odcienie i ich konfiguracje, które są dopuszczalne przez hodowców, zajęłoby to dobrych kilka godzin. A Tobie, jakie umaszczenie podoba się najbardziej? Wybór nie powinien stanowić problemu, ponieważ w niniejszym artykule opisaliśmy również wygląd kota brytyjskiego.

Nie zapomnieliśmy dodać najważniejszych informacji odnośnie charakteru i wychowania tej rasy kota. Brytyjczyki przebyły naprawdę długą drogę. Od czasów Imperium Rzymskiego, aż do współczesności. Fakt ten jeszcze bardziej skłania do tego, by je doceniać i szanować za to, jakie są. Chcecie mieć w domu mruczka i zastanawiacie się nad kupnem kota brytyjskiego? Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Wam podjęcie tej odpowiedzialnej decyzji.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Rasy kotów
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Kot brytyjski – charakter i odmiany. Czy wiesz, ile kolorów ma brytyjczyk?
  • Avatar

    Ja jestem z nim już ponad 15 lat. Wszystkie cechy się zgadzają. Jest bardzo spokojny , niezależny i cały czas piekny. Nie lubi noszenia ,ściskania i hałasu ale uwielbia głaskanie i czesanie od czasu do czasu. Sam przychodzi po pieszczoty i odchodzi , również zawołany przychodzi na głaski. Jedyne co trzeba robić to regularne szczepienia i odrobaczanie . Je mięso lub wysokobiałkową karmę . Czasem biały serek ze śmietanką, lub surowe żółtko ale to raz w mc . Ja przygarnęłam również tzw. dachowca i na początku było trudno , więc nie polecam. Koty dachowe dominują i dodatkowo ten musiał zdobywać pokarm, więc zabiera jedzenie większemu 3 razy, na początku i silniejszemu brytyjczykowi. Cały czas muszę pilnować, aby zjadł, gdyż odchodzi od miski ,gdy drugi kot mu zjada. i tak już 7 lat. Słabym pomysłem jest też branie drugiego małego kota ,do dorosłego . Lepiej brać od razu dwa, w tym samym wieku, tak myślę. Kocham obydwa ,ale to było spore utrudnienie. Drugiego za to można nosić, wskakuje na kolana itd. Obydwa łapią myszy ale tylko mały je zjada.

  • Avatar

    Mój Brytyjczyk był bardzo specyficzny, miałam tylko jednego, nie mam porównania, ale jeśli większość tych kotów jest taka jak mój to zdecydowanie odradzam do domu z dziećmi. Mój kot uwielbiał ciszę i spokój. Nie lubił wrzasków, nie lubił dzieci i to bardzo. Był indywidualistą, robił co chciał i sam się sobą zajmował, jeśli miał ochotę to przychodził, nie wskakiwał na kolana, natomiast zdarzało mu się leżeć przy mnie w łóżku. Lubił głaskanie, ale na krótko. Miałam problem z obcinaniem pazurów. Nigdy nic nie zniszczył, dla mnie był wyjątkowy i kochany, dla innych zły i niewychowany, tęsknie za nim

    • Avatar

      ja mam dwa 5 miesieczne, rodzeństwo, on przytulas ona odwrotnie super bawia sie z 7 latkiem wszędzie za nim chodza ogólnie sa bardzo rodzinnie w jakim pomieszczeniu jestesmy ona zawsze ida za nami i na dodatek wzielismy rodznstwo z jednego miotu i to jest super swietnie sie bawia ze soba. maść tez rózna ona niebieska on bikolor

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.