Zmiana karmy u kota. Jak to zrobić prawidłowo?

Każdy kochający opiekun kota chce dla niego jak najlepiej. Dotyczy to każdego aspektu kociego życia – również odpowiedniej diety. Istnieje całe mnóstwo możliwości żywienia kota. Czasami jednak wybrany wcześniej sposób, choć wydawał się najlepszym z możliwym, wymaga modyfikacji. Zmiana karmy u kota to poważny proces, który trzeba przeprowadzać powoli, by dać kotu szansę się przyzwyczaić do nowego jedzenia. Jak podejść do tego zadania? Z czym należy się liczyć? Na co uważać? Czytaj dalej!

Jak powinna przebiegać zmiana karmy u kota?

Odpowiednia kocia dieta – wcale nie taka prosta sprawa!

Koty są drapieżnikami i naturalnymi mięsożercami. W swojej diecie potrzebują przede wszystkim mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, by mieć szansę na zdrowe, szczęśliwe i długie życie. Kot potrzebuje przede wszystkim diety opartej na wartościowym białku zwierzęcym, tłuszczach i zawierającej również inne niezbędne składniki odżywcze.

W naturze kot owoce, warzywa i inny rodzaj pożywienia roślinnego przyswaja w zasadzie wyłącznie wraz z treścią żołądkową swojej ofiary – w naturze kot bowiem raczej zjada całą swoją ofiarę, jeśli jest tylko w stanie. Te niewielkie ilości pokarmu pochodzenia roślinnego w zupełności mu wystarczają.

Nie znaczy to jednak, że powinieneś karmić kota wyłącznie w ten sposób. Choć, istotnie, istnieje kocia dieta opierająca się na naturalnym sposobie żywienia – whole prey. W takim przypadku zgodnie z jej założeniami kot dostaje do zjedzenia całą swoją ofiarę, w tym właśnie tez żołądek z treścią. Dieta ta jest jednak stosunkowo droga i nadal jeszcze potrafi wzbudzać sporo kontrowersji.

Nie musisz wcale przygotowywać kotu posiłków samodzielnie, możesz wybrać dobrej jakości karmy komercyjne dla kota. Bez względu na to, jaki tryb żywienia zastosujesz, może pojawić się konieczność zmiany tego sposobu żywienia czy podawanej karmy.

Jak zmienić kotu karmę w prawidłowy sposób?

Przeczytaj także: Biegunka u kota po zmianie karmy. Jak mu pomóc?

Kiedy może być konieczna zmiana karmy u kota?

Zmiana karmy dla kota to duże wydarzenie, może też zwierzaka stresować. Dlatego nie warto tego robić, jeśli nie ma ku temu odpowiednich przesłanek. Nie martw się, jeśli dieta jest dobrze zbilansowana, kotu nic nie będzie, jeśli będzie jadł ciągle to samo. Jest to też dobre dla jego brzuszka, bo układ trawienny może na zmiany reagować gwałtownie. Czasami jednak karmę trzeba zmienić. W jakich okolicznościach?

Zmiana sposobu karmienia następuje już w momencie, gdy kocię dorasta. W pierwszych tygodniach życia żywi się wyłącznie mlekiem matki. Z biegiem czasu można przedstawiać mu coraz to nowe smaki oraz konsystencje i wprowadzać karmę, ale należy to robić bardzo powoli, by wrażliwy brzuszek kociaka nie zareagował źle.

Zmiana sposobu karmienia może być też konieczna, jeśli okaże się, że kot ma uczulenie na to, co dostawał do tej pory. Wyeliminowanie alergenu jest bardzo ważne dla jego zdrowia i samopoczucia.

Tymczasowa lub stała potrzeba zmiany karmy może pojawić się też w momencie, w którym kot zachoruje. Koty chore mogą mieć specjalne wymagania żywieniowe, które trzeba spełnić, by pomóc im dochodzić do zdrowia lub zatrzymać rozwój choroby. Karm weterynaryjnych nie stosuj jednak na własną rękę – zdaj się w tym zakresie na lekarza weterynarii, który zdecyduje, czy zmiana diety jest koniecznym krokiem.

Zmiana sposobu żywienia kota może nastąpić też wtedy, gdy nie masz pojęcia, co wcześniej jadł dany kot lub w miejscu, w którym przebywał, dostawał tylko jedzenie kiepskiej jakości. Wtedy chcesz podnieść komfort jego życia i podawać mu lepsze jedzenie, ale nawet na to trzeba uważać. Każda zmiana karmy u kota może powodować problemy.

Zmiana karmy dla kota - jak to zrobić?

Jak zmienić karmę kotu?

Jak zmienić kotu karmę? Przede wszystkim powoli. Nie spiesz się, bo nawet przy najlepszych intencjach możesz doprowadzić kota do problemów z żołądkiem czy jelitami. Jego układ pokarmowy musi mieć czas, by przestawić się na trawienie i przyswajanie innego pokarmu.

Dlatego zmiana karmy u kota to proces, który trwa nawet przez okres około 10 dni. Nie warto go przyspieszać – nawet jeśli wydaje Ci się, że kot przepada za nową karmą i chętnie zjadłby jej jeszcze więcej. Koty potrafią być prawdziwymi łakomczuchami i w ogóle nie znać umiaru – potem jednak mogą bardzo cierpieć z powodu swojego łakomstwa. Nie możesz do tego dopuścić.

Najlepiej przez około tydzień dosypywać nieco nowej karmy do tej dawnej. Pamiętaj o zachowaniu właściwych proporcji, by nie przekarmiać zwierzaka. Możesz zacząć od około 20% nowej karmy przy 80% tej dawnej.

Obserwuj uważnie kota i jeśli je chętnie i nic mu się nie dzieje, zwiększaj ostrożnie dawki.

Jeśli kot nie chce jeść nowej karmy, możesz dołączyć do kociej miski ulubione mięso lub polać wywarem mięsnym, by zwiększyć jej smakowitość i zainteresowanie kota.

Inna karma dla kota

Odpowiednie żywienie kota

Odpowiednio zbilansowana, zdrowa i smaczna karma dla kota pomoże mu zachować zdrowie. Jeśli Twój kot nie będzie chciał jeść nowej karmy – niektóre zwierzaki są nieufne względem takich nowości – musisz go odpowiednio zachęcić do jedzenia.

Mokrą karmę możesz nieco podgrzać, by zaczęła wydzielać intensywny, smakowity aromat. Możesz też wymieszać starą i nową karmę tak, by kot nie był w stanie wyjadać tylko swojej dawnej karmy i zasmakował też w tej nowej.

Jeśli szukasz idealnej karmy dla swojego kota, może zainteresować Cię marka DOLINA NOTECI, oferująca smakowite karmy mokre dla kotów w różnym wieku. Podobnie interesującą ofertę ma też marka ORIJEN, proponująca suche karmy wysokiej jakości oraz polska marka WIEJSKA ZAGRODA.

Jeśli nie masz pewności jaki sposób żywienia czy jaka karma będą dla Twojego kota odpowiednie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Zmiana karmy u kota – podsumowanie

Każdy kot lubi dobrze zjeść, nie każdy sposób żywienia jest jednak dla niego tak samo dobry. Czasami może okazać się, że dieta, którą żywi się Twój kot wymaga modyfikacji lub całkowitej zmiany na inną. Jak zmienić kotu karmę?

Przede wszystkim rób to powoli i stopniowo. Rozłóż ten proces na dni, tak, by koci organizm miał szansę przyzwyczaić się do nowego sposobu żywienia. Jeśli to zaniedbasz i będziesz próbować przyspieszyć zmiany, kot może zacząć cierpieć z powodu kłopotów trawiennych; wszelkie alergie będą też dużo bardzie dotkliwe po dużej porcji nowego jedzenia, niż po kilku jego kawałkach. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z dietą Twojego kota zgłoś się do lekarza weterynarii.

Nawet jeśli zmieniasz karmę kotu z kiepskiej na dobrą, to nadal powinieneś mieć zapas kiepskiej karmy. Po pierwsze z powodu stopniowego przestawiania przewodu pokarmowego, a po drugie dlatego, że kiepskie karmy są zwykle bardzo tłuste, a co za tym idzie – smaczne. Kotu ciężko przestawić się z fast foodu na zdrowe pożywienie i może początkowo odmawiać jedzenia tylko pokarmu dobrej jakości.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.