Wszystkie kocięta mają niebieskie oczy – rodzą się one bowiem bez melaniny. Jej produkcja w komórkach barwnikowych dopiero się rozpocznie. Z biegiem czasu oczy dorastającego kociaka nabierają koloru – zielonego, żółtego czy nawet pomarańczowego. Zdarza się też, że u kotów występuje heterochromia – czyli różnobarwność tęczówek. Jest to bardzo rzadka przypadłość, ale można ją zaobserwować. Rzadkie są też niebieskie oczy u kotów dorosłych – jednak i takie się zdarzają. Takie koty uchodzą za naprawdę wyjątkowe. Jakie są koty z niebieskimi oczami? Poznaj je bliżej!
Koty z niebieskimi oczami – dlaczego są takie rzadkie?
Za niebieski kolor oczu nie odpowiada żaden barwnik. To brak barwnika – u takich kotów nie dochodzi do produkcji melaniny, która zabarwia tęczówkę na określony kolor. Bez melaniny oczy są po prostu niebieskie. Dlatego mają je wszystkie kociaki po urodzeniu – z biegiem czasu ich oczy nabierają koloru – lub właśnie zostają niebieskie.
Niebieskie zostaną wtedy, gdy dojdzie do swoistej mutacji genetycznej i pojawią się konkretne geny-blokery melaniny. Nie zawsze jest to związane z albinizmem. Choć, oczywiście, w przypadku albinosów oczy też mogą być niebieskie. Mogą być nawet czerwone czy prześwitywać na czerwono – to wszystko przez to, że widoczne są wtedy naczynia krwionośne.
Najczęściej występują białe koty z niebieskimi oczami. Te kolory są ze sobą powiązane – w obu przypadkach chodzi o braki melaniny. Niestety, choć takie koty z niebieskimi oczami uchodzą za wyjątkowo piękne, mają też swoje problemy.
Najpoważniejszym jest głuchota – białe koty o niebieskich oczach mają sporą szansę na brak słuchu. Szacuje się, że na tę przypadłość cierpi aż 40% niebieskookich kotów w kolorze białym. Dlatego jeśli jesteś posiadaczem takiego kota lub szczególnie Ci się one podobają i zależy Ci na właśnie takim kocie – musisz to wziąć pod uwagę. Taki kot może normalnie funkcjonować w domu – bez problemu nauczy się funkcjonować bez słuchu. Należy jednak na niego szczególnie uważać i nie wypuszczać z domu – nie jest bowiem w stanie usłyszeć nadciągającego niebezpieczeństwa. Biała sierść, niebieskie oczy i brak słuchu są ze sobą powiązane – problemu tego nie mają z reguły koty szare z niebieskimi oczami ani koty w innych barwach.
Przeczytaj także: Głuchy kot – jak się z nim porozumieć? Jak rozpoznać, że kot jest głuchy?
Rasy kotów z niebieskimi oczami
Choć kot o niebieskich oczach z powodu mutacji może się pojawić właściwie w każdej rasie, niektóre z nich są bardziej na to podatne, więc i koty z niebieskimi oczami są częstszym zjawiskiem. Jakie są rasy kotów z niebieskimi oczami? Wbrew pozorom wcale nie jest ich aż tak mało. Poznaj część z nich!
Kot syjamski
To stara rasa, która wywodzi się z Azji. Najczęściej wiązana jest z obszarem dawnego Syjamu, czyli współczesnej Tajlandii, choć istnieją też badacze, którzy wiążą te koty z Egiptem. Niegdyś nazywano te koty królewskimi, a w Syjamie były bardzo poważane. Zgodnie z legendami miały stanowić naczynie na dusze zmarłych – a gdy dusza zmarłego wniknęła w kota, mógł on żyć w świątyni w luksusie i szczęściu do samej śmierci.
Ich oczy są zawsze niebieskie, a ubarwienie jest typu „point” z charakterystyczną maską. To koty, które najlepiej określić mianem ekstrawertyków. Koty syjamskie mają ognisty temperament, nienawidzą za to samotności i potrafią dać temu wyraz. Można go uczyć różnych sztuczek, wymaga jednak, by poświęcać mu sporo czasu. Ma ogromne pokłady energii, które muszą zostać spożytkowane.
Kot brytyjski
Choć początki kota brytyjskiego sięgają czasów Starożytnego Rzymu i podbojów legionistów to celowa hodowla rasy przypada dopiero na epokę wiktoriańską. Podczas II wojny światowej cała rasa została jednak praktycznie zgładzona i cały przeszły wysiłek hodowców zmarnowany. Koty te zostały jednak odtworzone praktycznie od zera i do dzisiaj cieszą się dużą popularnością, nie tylko w Wielkiej Brytanii.
Szary kotek z niebieskimi oczami ma całkiem spore szanse, by być kotem brytyjskim. Koty brytyjskie w ogóle słyną z tego, że występują w przeszło 150 najróżniejszych kolorach i odcieniach. Ich oczy też mogą występować w różnych kolorach – w tym właśnie w niebieskim. Koty te słyną jako pozbawione agresji, choć nie są typem kotów, które uwielbiają noszenie na rękach. Kot brytyjski przyjdzie po pieszczoty i bliskość, ale wyłącznie na swoich warunkach. Rasa ta nadaje się do domów z nieco większymi dziećmi.
Kot Ragdoll
Ragdolle to stosunkowo nowa rasa – jej początek to dopiero lata 60. XX wieku. Twórczyni rasy, Ann Baker, opowiadała o nich niestworzone rzeczy – sugerowała, że to koty pochodzące z kosmosu, wyhodowane przez CIA lub wręcz są mieszanką genów nie tylko kocich czy zwierzęcych, ale wręcz ludzkich.
Koty te faktycznie można nazwać niezwykłymi – w ramionach człowieka wiotczeją i zwisają jak szmaciane lalki – stąd zresztą wzięła się ich nazwa. Są bardzo przyjacielskie i łagodne, raczej spokojne i zrównoważone. Potrzebują towarzystwa człowieka, jego miłości i zainteresowania. Ich oczy zawsze mają intensywnie niebieski kolor – to ich kolejna cecha charakterystyczna.
Ojos Azules
Czarne koty z niebieskimi oczami to prawdziwy ewenement. Mogą pojawić się wśród kotów rasy ojos azules. To wciąż jeszcze nieuznawana przez FIFe rasa, która wywodzi się z Nowego Meksyku. Sama nazwa tych kotów „ojos azules” oznacza właśnie „niebieskie oczy” i to jest ich cechą charakterystyczną. Koty te są niezwykle rzadkie, w 1992 roku na świecie było tylko 9 przedstawicieli tej rasy.
Koty te są do tej pory na tyle rzadkie, że trudno powiedzieć coś więcej na temat ich charakteru. Niektóre źródła twierdzą jednak, że – po tym, co udało się zaobserwować – są to koty żywiołowe i towarzyskie. Mogą występować we wszystkich kolorach, poza kolorem białym. A ich oczy są zawsze niebieskie – mają niezwykłą jak na koty, ciemnoniebieską barwę.
Koty z niebieskimi oczami – podsumowanie
Koty o niebieskich oczach są stosunkowo rzadkie, dlatego budzą nadal spore zainteresowanie. Nie wszystkie koty o takich oczach cierpią z powodu głuchoty, ale szacuje się, że ta przypadłość dotyczy około 40 % białych, niebieskookich kotów.
Za niebieskie oczy odpowiada brak barwnika – dlatego wszystkie kocięta mają właśnie takie oczy, a z biegiem czasu nabierają one innego koloru. Jeśli występuje gen blokujący produkcję barwnika, oczy już zawsze pozostaną niebieskie.