Ile koty mają palców? Łapy mruczka z bliska

Mogłoby się wydawać, że każdy wie, jak wygląda łapa kota. W końcu koty to bardzo powszechnie występujące zwierzaki, które od wielu stuleci związane są z człowiekiem. A jednak kocia łapka nadal skrywa swoje tajemnice, a jej budowa wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Ile koty mają palców? Przeczytaj!

Ile koty mają palców?

Jak wyglądają kocie kończyny?

Kocie kończyny przyjmowane są często jako coś oczywistego – kot je ma, dzięki czemu chodzi, biega i wspina się. Jednak ich budowa to temat, który warto zgłębić. Gdy wiesz, na jakiej zasadzie zbudowane są kończyny kota, wiesz, dlaczego zdolne są do pewnych rzeczy, które dla innych stworzeń są niemożliwe – na przykład do przeciskania się przez wąskie szczeliny.

Przednie kończyny kota nie są połączone z kocim kręgosłupem. Same obojczyki są szczątkowe, a łopatki tych zwierząt podtrzymywane są przez ścięgna i mięśnie. To właśnie dzięki szczątkowym obojczykom kot jest w stanie zacząć się przeciskać przez wąskie szczeliny, bo potrafi odpowiednio manipulować swoim ciałem, a kości nie stanowią dla niego przeszkody.

Gdyby zobaczyć koci szkielet, okazałoby się, że kocie kończyny dolne mają jedną kość ramienia, kość łokciową i kość promienistą, które we dwie tworzą kości przedramienia, a także po kilka kości nadgarstka, śródstopia i palców.

W przypadku kończyn tylnych jest trochę inaczej. Przede wszystkim te mają już połączenie z kręgosłupem. Łączą się z nim dzięki kościom miednicy, czyli kością łonową, kulszową i biodrową. Sama budowa szkieletu kończyny dolnej przedstawia się następująco: jedna kość udowa, kość strzałkowa, kość piszczelowa – razem tworzą kości podudzia, kilka kości stawu skokowego, czyli stępu, kilka kości śródstopia. Kilka kolejnych kości przypada na palce u kota.

Interesujące są też kocie poduszki. Potrafią chronić zwierzaka nawet w bardzo trudnym terenie, choć są bardzo wrażliwe na dotyk i ekstremalne temperatury. Są w stanie z łatwością dzięki nim polować i wyczuwać wszelkie zmiany w terenie.

Pomiędzy poduszkami znajdują się specjalne gruczoły zapachowe – wyczuwalne tylko przez inne koty, dlatego zwierzaki te mogą bez problemu zaznaczać swoją obecność na danym terenie. W samych poduszeczkach natomiast mieszczą się gruczoły potowe – dlatego kot poci się przez łapy. Możesz to zaobserwować, gdy zwierzakowi jest gorąco lub gdy jest mocno zestresowany.

Ile koty mają palców ?

Przeczytaj także: Czy ogon kota ma kości? Poznaj bliżej szkielet kota

Ile koty mają palców?

Palce kota są dla niego bardzo ważne. W końcu koty to stworzenia palcochodne – oznacza to, że – inaczej niż ludzie, którzy chodzą, stawiając całe stopy na podłożu – koty chodzą właśnie na palcach. Pozwala im to poruszać się ciszej, bez względu na powierzchnię, po której zmuszone są się przemieszczać. To ma dla kotów ogromne znaczenie, bo choć kocie łapki wyglądają naprawdę uroczo, to jednak są to drapieżnicy – cichy sposób poruszania się pozwala im podchodzić blisko nieświadomej ofiary i skutecznie polować.

Ile koty mają palców? Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale łącznie jest ich 18. Po pięć znajduje się w łapach przednich i po cztery w tych tylnych. W przednich łapach umiejscowiony jest wilczy pazur – pozwala on kotom na wspinaczkę, a także ułatwia chwytanie swoich ofiar lub zabawek podczas zabawy. Pełni on rolę podobną do ludzkiego kciuka. 

Polidaktylia

Wiesz już, ile kot ma palców – ich łączna liczba na wszystkich łapach to 18. Jednak czy może mieć ich więcej? Okazuje się, że tak. Jest to zjawisko zwane wielopalczastością, czyli właśnie polidaktylią. Koty dotknięte tym zjawiskiem noszą też nazwę po prostu „kotów Hemingwaya”.

Nazwa ta wzięła się, rzecz jasna, od pisarza Ernesta Hemingwaya, który niesamowicie cenił sobie koty i ich towarzystwo. Wszystkim swoim pupilom nadawał też interesujące imiona – zawsze nazywał je bowiem po znanych, sławnych postaciach. Zarówno tych fikcyjnych, jak i rzeczywistych.

To właśnie wśród kotów tego amerykańskiego pisarza pojawiła się Królewna Śnieżka – kotka z polidaktylią. Takie koty mają po 20 palców. Dodatkowy palec najczęściej nie znajduje się jednak na tylnej łapie, jak można by sądzić, ale na przedniej. W takim przypadku koty z polidaktylią z reguły mają po sześć palców u łap przednich i nadal po cztery w przypadku łap tylnych.

Polidaktylia jest mutacją genetyczną, choć wielu hodowców bardzo sobie ją ceni i nie uważa jej za wadę. Jeśli jeden z rodziców miał polidaktylię, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jego potomstwo też może być wyposażone w dodatkowe palce.

Koty z większą liczbą palców były bardzo cenione przez marynarzy. Uważali oni bowiem, że takie zwierzaki przynoszą szczęście na morzu. Dodatkowe palce na statku miały też dla kotów wymiar czysto praktyczny – łatwiej im było zachować równowagę podczas niesprzyjających warunków na statku.

Choć stosunkowo najczęściej polidaktylia polega na wykształceniu się dwóch dodatkowych palców na każdej z przednich łap, mogą zdarzyć się sytuacje, w których jest ich jeszcze więcej. Ile palców ma kot-rekordzista? Tym jest rudy kot o imieniu Jake – miał on aż 28 palców, po siedem w każdej łapie. W związku z tym trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa.

Choć w Internecie można znaleźć informacje o kocie o imieniu Mickey Mouse, który żył ponoć w latach 70. XX wieku i miał być dumnym posiadaczem 32 palców, to jednak nie istnieją żadne dowody czy dokumenty, które by to udowadniały ponad wszelką wątpliwość, dlatego nie dzierży on tytułu kota-rekordzisty.

Palce u kota - ile ich jest?

Palce u kota – podsumowanie

Ile koty mają palców? Zazwyczaj jest to 18, choć zdarza się mutacja, zwana polidaktylią, która sprawia, że kot ma ich więcej. Może to być 20, ale rekordzista miał ich aż 28.

W przypadku kota, którego nie dotknęła ta mutacja genetyczna, czyli u kota-wzorcowego ma on po 5 palców w przednich łapach i po 4 w tylnych. Dodatkowe palce na przednich łapach pozwalają im się wspinać i lepiej chwytać ofiary i inne rzeczy.

Polidaktylia w przypadku kotów hodowlanych nie jest uważana za wadę, jest za to bardzo ceniona. Prym wśród kotów rasowych w polidaktylii wiodą koty rasy maine coon, choć u innych ras też się zdarza.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.