Pies w pociągu. Przygotuj się na wycieczkę!

Wakacje to czas wyjazdów, podróży i wypoczynku. Urlop poza domem to bardzo częsta i niezwykle lubiana forma wypoczynku. Nie musisz z tego rezygnować, gdy masz psa. Twój pies nie musi też tego czasu spędzać pod opieką Twoich krewnych lub przyjaciół. Nie musi też czekać na Ciebie w hotelu dla zwierząt. Z powodzeniem możesz go przecież zabrać ze sobą! Nawet jeśli nie masz własnego samochodu. W końcu pies w pociągu wcale nie jest taki dziwny – podróżuje tak naprawdę sporo osób. Jeśli chcesz do nich dołączyć, musisz się najpierw przygotować. Jak to zrobić? Przeczytaj!

Przewóz psa w pociągu

Pies w pociągu – jak się przygotować?

Warto zacząć od samych podstaw. Czy pies może jechać pociągiem? Tak, przepisy kolejowe w Polsce na to pozwalają. Oczywiście, zarówno Ty, jak i Twój pies musicie być do tego przygotowani. Zwierzak absolutnie nie może być uciążliwy dla pasażerów. Dlatego jeśli Twój zwierzak jest nerwowy, ma problemy z lękiem czy jest wyjątkowo wyczulony na sytuacje stresowe – być może zabieranie go nie będzie najlepszym pomysłem.

Tak samo, gdy masz psa od niedawna i jeszcze nie bardzo wiesz, jak może zareagować w takiej sytuacji lub gdy masz psa z problemami wynikającymi z jego dawnego życia, który po prostu bardzo źle reaguje na obcych ludzi. Nie unikniesz bowiem ich obecności. Możesz jedynie postarać się pracować nad psem przed podróżą lub poszukać innego, bezpieczniejszego dla psiaka środka transportu.

Jeśli jednak masz psa, który nie ma problemów z ludźmi, nie jest przesadnie lękliwy, możesz przewozić go PKP. Przewóz psa w pociągu wiąże się jednak z wymaganiami, które musisz spełnić. Tylko wtedy wasza – Twoja i psa – podróż minie bez żadnych przykrych niespodzianek. Czego potrzebujesz?

Czy do pociągu można zabrać psa?

Zakup biletu

Podróż pociągiem z psem może – choć nie musi! – wiązać się z koniecznością zakupu biletu dla psa. Jeśli Twój psiak jest niewielki i będzie podróżował w transporterze, wtedy jego przewóz jest bezpłatny. Transporter możesz trzymać na kolanach, na podłodze i w innym miejscu, w którym pies będzie bezpieczny, a przy tym nie będzie nikomu przeszkadzał.

Jeśli jednak zwierzak jest za duży do transportera lub po prostu nie chcesz go tam trzymać, bo chcesz, by mógł się przemieszczać, wtedy konieczny jest zakup specjalnego biletu dla psa. Bilet ten to koszt 15,20 złotych. Koszt jest zawsze ten sam, niezależnie od długości przejazdu.

Wybór wagonu

W pociągach spotkasz się z wagonami przedziałowymi i takimi, które są przedziałów pozbawione. W klasycznym wagonie z przedziałami może być od 6 do 8 miejsc. Takie przedziały są niewielkie, dlatego nie ma mowy o dużej izolacji od innych ludzi. Psu może być nieprzyjemnie w takich warunkach, także pasażerowie mogą narzekać.

W przypadku wagonu bez przedziałów miejsc w rzędzie może być dwa, ale też cztery – ułożone przodem i tyłem do kierunku jazdy, nierzadko również ze stolikiem. Tutaj łatwiej odizolować psa od reszty pasażerów, sam zwierzak sprawia też innym mniej problemów, bo jest po prostu więcej miejsca.

Jeśli masz taką możliwość, wybieraj wagony pozbawione przedziałów. Pamiętaj, że obecność psa w danym miejscu zależy od zgody współpasażerów – w takim wagonie o nią dużo łatwiej, w przypadku klasycznego przedziału ktoś może odmówić podróży razem z psem. Wtedy konduktor będzie musiał Ci poszukać nowego miejsca do siedzenia.

Na jakich zasadach powinien się odbywać przewóz psa w pociągu?

Przeczytaj także: Pies w samolocie. Podróżniczy poradnik dla właścicieli psów

Kaganiec

Pies w pociągu PKP musi mieć kaganiec. Takie są przepisy. Chyba że podróżuje w transporterze. W innym wypadku weź dla niego kaganiec. Możesz zdecydować się na kaganiec metalowy DINGO, dobierz go tylko odpowiednio do wielkości psa. Dobrym pomysłem może okazać się też silikonowy kaganiec TRIXIE, a jeśli masz psiaka z krótkim pyszczkiem, wybierz kaganiec dla ras krótkopyskich, również marki TRIXIE.

Czy pies w pociągu zawsze musi mieć kaganiec? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli nie podróżuje w transporterze to tak. W praktyce jednak jeśli współpasażerowie się na to zgadzają i sama obsługa pociągu nie ma nic przeciwko, możesz spróbować go psiakowi zdjąć. Pamiętaj jednak, by go założyć, jeśli ktoś będzie z tego powodu niezadowolony.

Miska podróżna i zapas wody

Twój psiak w pociągu może poczuć pragnienie, musisz być na to przygotowany. Wożenie ze sobą misek ceramicznych, plastikowych czy metalowych może być niewygodne. Dlatego zdecyduj się na miskę podróżną. Silikonową i składaną miskę, która jest lekka i nie zajmuje dużo miejsca oferuje marka BECO PETS.

Obowiązkowo zabierz dla psa też wodę – tak, by nie mieć problemów z jej zdobyciem podczas podróży. Zestresowany pies może naprawdę być męczony przez pragnienie.

Zabawki

Jeśli nie chcesz, by pies w pociągu się nudził i denerwował, możesz zabrać mu zabawki. Pamiętaj jedynie o tym, by nie wybierać tych piszczących – nawet jeśli Twój zwierzak jest ich wielkim miłośnikiem. Tobie te dźwięki mogą zupełnie nie przeszkadzać, ale współpasażerowie mogą mieć na ten temat odmienne zdanie.

Może to być gumowa kość marki IMAC, pluszowa krowa lub gęś marki KERBL, pluszowa lama TRIXIE lub pluszowy niedźwiadek, wiewiórka, lisek czy skunks marki BARRY KING.

Transporter

Transporter dla psa do pociągu jest bardzo ważny. Pies w takim transporterze może jechać za darmo. Dopilnuj, by pies czuł się tam bezpiecznie i mógł się swobodnie poruszać. Możesz do środka wsadzić mu różne zabawki, by miał się czym zająć.

Możesz zdecydować się na transporter na kółkach, choć musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu kółek w pociągu – taki transporter jednak bardzo łatwo się przenosi. Innym dobrym do pociągu transporterem może być transporter Linus lub Carry Sport – oba te modele w swojej ofercie również posiada marka IMAC. Możesz wybrać też klasyczny, wygodny transporter Gulliver marki ZOLUX.

Pies w pociągu ze swoją opiekunką.

Przewóz psa pociągiem – podsumowanie

Czy do pociągu można zabrać psa? Tak! A jeśli podróżuje on w transporterze, możesz to zrobić nawet za darmo. W innym przypadku musisz wykupić bilet. Jego cena jest zawsze taka sama, niezależnie od długości trasy i wynosi 15,20 złotych. Kupisz go przez Internet, w kasie lub u konduktora, ale wtedy musisz liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty pokładowej.

Na psa w przedziale lub w swoim bezpośrednim sąsiedztwie muszą się zgodzić współpasażerowie. Pies musi mieć kaganiec, a Ty musisz mieć przy sobie dokument poświadczający ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie Twojego psa.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Ciekawostki na temat psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.