Opieka nad kotem polega nie tylko na dbaniu o jego zdrowie fizyczne. To również troska o zdrowie psychiczne muczącego pupila, czyli uwzględnianie jego potrzeb emocjonalnych. A w kociej naturze leży drapanie różnych powierzchni. Jeśli nie chcemy, by nasz podopieczny niszczył nasze meble, powinniśmy zaoferować mu drapak. Możemy go kupić, ale też wykonać własnoręcznie. Jak zrobić drapak dla kota? Przeczytaj poniższy artykuł i obejrzyj nasz film na YouTube.
- 1. Dlaczego kot drapie meble?
- 2. Drapak dla kota – zrób go samodzielnie!
- 3. Jak samemu zrobić drapak dla kota? Wyjaśniamy krok po kroku
- 4. Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?
- 5. Drapak do kota – gdy roboty ręczne nie są Twoją mocną stroną
- 6. Samodzielnie wykonany drapak dla kota – satysfakcja dla opiekuna i radość dla kota
Dlaczego kot drapie meble?
Dlaczego kot drapie meble? Zwykło się mówić, że koty ostrzą w ten sposób swoje pazury. To prawda, choć ostrzenie to nie przypomina ostrzenia noży czy nożyczek. Kocie pazury mają budowę warstwową. Zewnętrzna warstwa z czasem ulega zniszczeniu, więc zwierzak musi się jej pozbyć, a robi to właśnie podczas drapania. W ten sposób nasi pupile ostrzą pazury wyłącznie w przednich kończynach, natomiast te w tylnych łapach ostrzą zębami.
Powinniśmy jednak wiedzieć, że drapanie nie służy wyłącznie ostrzeniu pazurów. Ma ono jeszcze jedną, o wiele ważniejszą funkcję – to jeden ze sposobów znaczenie rewiru. Na poduszkach palców, koty posiadają specjalne gruczoły zapachowe, wydzielające feromony, czyli specyficzne związki zapachowe, odgrywające istotną rolę w komunikacji między zwierzętami. W trakcie drapania nasz mruczący podopieczny pozostawia je na drapanym obiekcie, by zaznaczyć swoją obecność.
Skłonność do drapania jest u kotów wrodzona. Oznacza to, że nie nauczysz swojego zwierzaka, by tego nie robił. Możesz jedynie zaoferować mu przedmiot, w który będzie mógł drapać do woli. Dzięki drapakowi Twój pupil będzie zaspokajał swoje wrodzone potrzeby związane z zachowaniami społecznymi. Dodatkowo będzie to dla niego rozrywką oraz doskonałym ćwiczeniem fizycznym. Nie mówiąc już o tym, że dzięki drapakowi dla kota możesz uchronić swoje meble przed zniszczeniem.
Drapak dla kota – zrób go samodzielnie!
Biorąc pod uwagę to wszystko, o czym powiedzieliśmy sobie powyżej, nie ma wątpliwości, że drapak dla kota jest niezbędnym elementem wyprawki dla naszego mruczącego zwierzaka. Najprostszym rozwiązaniem będzie oczywiście, kupienie go w sklepie zoologicznym ZooArt. Tym bardziej że aktualna oferta tych kocich akcesoriów jest naprawdę bardzo szeroka. Co jednak powiesz na to, by drapak dla kota wykonać samodzielnie?
Niewątpliwie jest to opcja warta rozważenia. Zaoferowanie pupilowi samodzielnie wykonanego drapaka z pewnością będzie bardziej satysfakcjonujące niż zakupienie gotowego produktu. Nie mówiąc już o tym, że do jego zbudowania możesz wykorzystać materiały, które trafiłyby na śmietnik, np. części starych mebli. W ten sposób oszczędzasz pieniądze i chronisz środowisko.
Jak samemu zrobić drapak dla kota? Wyjaśniamy krok po kroku
Własnoręcznie zbudowanie drapaka dla kota nie jest aż tak trudne, jak może się wydawać. Dzięki naszemu filmowi instruktażowemu na YouTube wykonasz go bez problemu.
Katarzyna Harmata krok po kroku wytłumaczy, jak zrobić drapak dla kota. Zaproponowana przez nią konstrukcja jest bardzo prosta, jeśli jednak nauczysz się ją wykonywać, możesz pokusić się o zbudowanie bardziej skomplikowanych drapaków dla kota.
Jak zrobić drapak – krok pierwszy: przygotowanie materiałów
Jak samemu zrobić drapak dla kota? Zacznij od przygotowania odpowiednich materiałów. Potrzebne będą:
- 2 deski o wymiarach 50cm x 35cm oraz 35cm x 12cm,
- lina jutowa o długości około 30m i grubości 10mm,
- dobry klej do drewna,
- nożyczki,
- wkręty do drewna,
- wkrętarka,
- papier ścierny.
Jeśli chcesz zbudować większy drapak – np. gdy Twój kot należy do dużej rasy – możesz użyć większych desek, pamiętaj tylko, by długość mniejszej z nich była taka sama jak szerokość większej. Nie zapomnij, że w takim przypadku będziesz potrzebował również dłuższej liny.
Jak zrobić drapak – krok drugi: wygładzenie desek
W przypadku, gdy wybrane przez ciebie deski mają gładkie powierzchnie, nie musisz tego robić. Jeśli jednak są chropowate, trzeba będzie je wygładzić papierem ściernym.
Jak zrobić drapak – krok trzeci: wykonanie główniej części drapaka
Zacznij od stworzenia powierzchni do drapania dla kota. Przyklej koniec liny do większej deski – około 5 cm od krawędzi. Następnie ciasno owiń linę wokół deski, pokrywając całą jej powierzchnię. Koniec liny również przyklej około 5 cm od krawędzi. Następnie pozostaw całość aż do wyschnięcia kleju.
Jak zrobić drapak – krok czwarty: połączenie obu desek
Mniejszą deskę ustaw tak, by stanowiła oparcie dla większej, następnie scal je wkrętami. Połączenie możesz wzmocnić przy pomocy kleju do drewna. W takim przypadku pamiętaj, by dokładnie wyczyścić papierem ściernym powierzchnie styku.
Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?
Gdy klej, który użyłeś do połączenia desek, dokładnie wyschnie, drapak dla kota będzie gotowy. Teraz możesz udostępnić go swojemu pupilowi. Niestety, może zdarzyć się tak, że Twój zwierzak nie będzie wykazywał zainteresowania nową zabawką. Na szczęście istnieją sposoby, by go do tego zachęcić. Katarzyna Harmata podpowie Ci jak to zrobić – obejrzyj film uważnie.
Drapak do kota – gdy roboty ręczne nie są Twoją mocną stroną
Samodzielne wykonanie drapaka dla kota nie jest więc aż tak trudne, jak może się to wydawać. Nie jest również bardzo czasochłonne. Dlatego warto pokusić się, by to zrobić. Jeśli jednak uznasz, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem lub po prostu nie masz na to czasu, bez problemu zakupisz odpowiedni drapak w internetowym sklepie zoologicznym ZooArt. W naszej ofercie znajdziesz drapaki podobne do tego, którego wykonanie możesz obejrzeć w przygotowanym przez nas instruktażu, jak i konstrukcje dużo bardziej skomplikowane.
Samodzielnie wykonany drapak dla kota – satysfakcja dla opiekuna i radość dla kota
Drapak dla kota – jak zrobić? Wystarczą odpowiednie materiały i trochę umiejętności manualnych. Warto spróbować! Jednak jeśli nie czujesz się na siłach, aby zbudować samodzielnie drapak, w każdej chwili możesz nabyć gotowy produkt w ZooArt. Nie da się bowiem ukryć, że będzie Ci potrzebny, by zapobiec zniszczeniu mebli i zapewnić pupilowi przedmiot do zabawy, ostrzenia pazurów i znaczenia rewiru.
Ten drapak który zrobiła ta pani rozpadnie się po 3 dniach max.
Lina luźna., płyta OSB i wkręty ? Góra trzy dni życia dla tego drapaka…