Olej lniany dla psa – właściwości i dawkowanie

Odpowiednie żywienie psa jest naprawdę bardzo ważne. Psy potrzebują właściwie zbilansowanej diety, by mieć szanse na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Psu trzeba dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach. A to wcale nie jest takie łatwe zadanie. Istnieje też mnóstwo dodatków i suplementów psiej diety. Czy olej lniany dla psa to dobry pomysł? Czy warto go dodawać do diety psa? Przeczytaj!

Pies je karmę, w której jest olej lniany dla psa.

Co kryje się w oleju lnianym?

Len zwyczajny to roślina, która pochodzi z terenów Bliskiego Wschodu i znana jest ludzkości od wielu stuleci. Niegdyś len rósł w stanie dzikim, obecnie jest już jednak wyłącznie rośliną uprawną i w stanie dzikim po prostu nie występuje. Charakterystyczne dla niej są kwiatki w kolorze niebieskim. Roślina osiąga do 70 cm wysokości. Z niej też właśnie bierze się siemię lniane – małe nasiona, które wytwarzane są w torebkach nasiennych lnu zwyczajnego.

Z tej rośliny właśnie wytwarza się też olej lniany. Tłoczony jest on na zimno i od dawna cieszy się uznaniem wśród ludzi. Olej ma całkiem charakterystyczny aromat i posmak orzechów oraz przyjmuje barwę słomkową. Jest bardzo cennym źródłem niezwykle wartościowych NNKT – w tym tak cennego kwasu Omega 3.

Przez wieki ludzie używali oleju lnianego na wiele sposobów. Stanowił on uzupełnienie diety w cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, ale był też stosowany zewnętrznie – znalazł zastosowanie w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.

Prozdrowotne właściwości sprawiają, że wiele osób zastanawia się, czy olej lniany dla psa to dobry pomysł. W końcu ułożenie dobrej, właściwie zbilansowanej psiej diety, może być bardzo trudne – zwłaszcza jeśli chcesz samodzielnie gotować psu i ułożyć jadłospis od podstaw. Czy tam znajdzie zastosowanie olej lniany? Pies w końcu swojej diecie potrzebuje tłuszczu, ale czy ten będzie właściwy?

Olej lniany dla psa w swojej pierwotnej formie fioletowych kwiatów na łące.

Przeczytaj także: Czy tran dla psa to dobry pomysł? Dowiedz się, czy pies tego potrzebuje!

Czy podawać psu olej lniany?

Olej lniany dla psa też może być dla niego cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają one ogromne znaczenie w psiej diecie. Jeśli nie bardzo orientujesz się w psich potrzebach dietetycznych, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub z dietetykiem weterynaryjnym, by dokształcić się w tym temacie i zyskać większą pewność, że podaje się psu to, co dla niego najlepsze.

Psy w swojej diecie potrzebują przede wszystkim mięsa, na dalszym miejscu są warzywa, zioła i owoce. Mięso jest źródłem nie tylko białka, ale również doskonale przyswajalnego tłuszczu. Tłuszcz poza energią to również ważne NNKT – wiele z nich znajdziemy w tłuszczu ryb, jednak trzeba wybrać ryby z dobrych rejonów. Najbardziej wartościowy tłuszcz dla psa to ten pochodzenia zwierzęcego – na przykład olej łososiowy. Też jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, a przy tym bardzo dobrze się przyswaja.

Olej lniany, pomimo iż pochodzenia roślinnego, zawiera jednak duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Organizm psa nie potrafi ich wytworzyć samodzielnie, stąd konieczność ich dostarczenia z zewnątrz. Olej lniany doskonale się do tego nadaje, jednak musi być stosowany z umiarem.

Olej lniany dla psa stojący na stole.

Jakie korzyści niesie olej lniany?

Olej lniany słynie z tego, że bardzo dobrze wpływa na organizm. Może to dotyczyć też Twojego psa, który potrzebuje dobrze zbilansowanej i pełnowartościowej diety, by mieć większe szanse na zachowanie zdrowia. Jak bywa wykorzystywany olej lniany dla psa?

Na zaparcia może w pewnym momencie swojego życia cierpieć naprawdę wiele psów. Jest to stan dla nich bolesny i nieprzyjemny. Olej lniany może pobudzić pracę układu trawiennego, choć jest wchłaniany z jelit, dlatego nie jest w stanie stworzyć odpowiedniego poślizgu dla kału. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój pies często ma zaparcia, może to być kwestia złej diety lub problemów, które rozwijają się w jego organizmie. Dlatego nie wahaj się poprosić o pomoc lekarza weterynarii, który pomoże Ci ustalić, z jakiego powodu pies cierpi i jak ten problem rozwiązać.

Olej lniany na sierść psa też jest w stanie dobrze zadziałać – jest w stanie poprawić kondycję sierści, sprawić, że będzie ona mocniejsza i bardziej lśniąca. Może też przyczynić się do rozwiązania problemu wypadającej sierści. Ponownie jednak – jeśli Twojemu psu nadmiernie wypada sierść i widzisz, że nie jest ona w zbyt dobrej kondycji, może to być objaw choroby lub źle zbilansowanej diety, dlatego nie możesz tego lekceważyć. 

Olej lniany dobrze działa też na skórę psa, jest w stanie również przyspieszyć proces gojenia się ran.

Olej lniany dla psa – ile podawać?

Jeśli chcesz podawać olej lniany dla psa, dawkowanie to kolejna kwestia, którą warto poruszyć. Tak naprawdę to dość trudne, bo to niezwykle indywidualne. Każdy pies ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, każdy też ma inną dietę, która mu ich dostarcza. Psy są też w różnym wieku i mają różną kondycję zdrowotną.

Warto też wiedzieć, że dawkowanie musi przebiegać ostrożnie i z rozmysłem. Olej lniany ma to do siebie, że bardzo szybko się utlenia. Przez co nie tylko traci swoje właściwości zdrowotne, ale może stać się wręcz toksyczny dla psa.

Czasami właściwą porcją będzie kilka kropel, czasami pół łyżeczki dodanej do karmy. Olej lniany podawaj jednak zawsze dopiero po konsultacji z lekarzem weterynarii. To on może zasugerować odpowiednią dawkę. Pamiętaj też, że podaje się go seriami, a nie ciągle przez cały rok.

Sklep ZooArt

Czy zawsze trzeba dodawać do diety olej lniany?

Nie zawsze. Czasami w ogóle nie ma potrzeby suplementowania oleju lnianego. O tym też może powiedzieć Ci lekarz weterynarii. Wszystko to kwestia zapotrzebowania Twojego psa na konkretne składniki odżywcze.

Jeśli pies ma właściwie zbilansowaną dietę – dostaje dobrej jakości karmę komercyjną dla psa lub samodzielnie przygotowujesz mu doskonałe posiłki – nie ma potrzeby dodawania jeszcze oleju lnianego. Wszystko, czego Twój pies potrzebuje czerpie bowiem bezpośrednio z diety.

Olej lniany dla psa - dawkowanie oleju do psiej karmy.

Olej lniany dla psa – podsumowanie

Olej lniany jest ceniony przez ludzi od wieków. Wykorzystywany jest w celach zdrowotnych, jako wzbogacenie diety o wartościowe składniki, a także w celach pielęgnacyjnych. Twój pies też może skorzystać na oleju lnianym, choć tutaj należy być ostrożnym.

Nie zawsze pies potrzebuje takiego dodatku w swojej diecie – jeśli jego jadłospis jest dobrze ułożony, żadne dodatkowe suplementy nie są zwierzęciu potrzebne. Jeśli masz wątpliwości, czy jest to rozwiązanie dla Twojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii – to on Ci powie czy warto stosować olej lniany dla psa, ile podawać i jak go przechowywać, by nie doszło do utlenienia, które może być groźne w skutkach.

Olej lniany dla psa dobrze działa na sierść, poprawiając jej stan. Może też pomóc rozwiązać problem zaparć. Dostarczy psu cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, choć tutaj trzeba pilnować odpowiednich proporcji między nimi a witaminą E, która też jest obecna w oleju lnianym. Olej ten jest też kaloryczny, dlatego nie możesz z nim przesadzać.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.