Czy pępek u psa w ogóle występuje? Odpowiedź na to pytanie wydaje się całkiem oczywista. W końcu to ssaki, które będąc jeszcze w brzuchu swojej matki, były z nią połączone pępowiną. Gdzie w takim razie jest pępek u psa? Jakie funkcje pełni? Czy pępek może powodować kłopoty? Przeczytaj!
Czym jest pępek?
Pępek to nic innego jak swoista blizna, którą mają ssaki. Powstaje ona po pępowinie, czyli przewodzie, który łączył płód w ciele matki z łożyskiem. W tym okresie życia pępowina dostarcza płodowi wszystkiego, co niezbędne do życia – zaopatruje bowiem płód zarówno w tlen, jak i w składniki odżywcze, przez co płód w ogóle może się rozwijać.
Zasada ta dotyczy wszystkich ssaków łożyskowych, czyli również psów. Po porodzie pępowina przestaje być potrzebna. U ludzi odcina się ją niedługo potem. W przypadku psów natomiast psia mama po porodzie odgryza ją i zjada wraz z łożyskiem. To dla nich zupełnie normalne zachowanie.
Choć ludzie na ogół poświęcają kwestii własnych pępków mało uwagi, nie znaczy to, że nie ma on swojego miejsca w kulturze. Obecnie to bardzo częste miejsce na kolczyk. W kulturze indyjskiej natomiast pępek uważa się za najbardziej atrakcyjną część ciała kobiety. Z tego powodu wiele rzeźb ma mocno zaznaczony i wyeksponowany pępek. Tę fascynację widać też w indyjskich filmach, malarstwie czy literaturze.
W przypadku ludzi pępek może być wklęsły lub wypukły – wszystko zależy od tego, jak została odcięta pępowina i jak przebiegał proces zabliźnienia rany. Bywa, że pępek wypukły uważany jest za wadę kosmetyczną, dlatego istnieją zabiegi, które mają na celu korekcję pępka.
Czy psy mają pępek?
Pępek u ludzi to ciekawe zagadnienie, jednak jak to jest w przypadku psów? Czy psy mają pępek? Pies to ssak łożyskowy, więc – oczywiście – pępek ma. Znajdziesz go około 10 centymetrów poniżej linii mostka. Jednak nie zobaczysz nic specjalnego. Tylko ludzie i małpy mają widoczne pępki.
Pępek u psa z biegiem czasu po prostu zarasta i znajduje się pod skórą. To, że go nie widzisz, nie znaczy jednak, że go nie ma. Może Ci się jedynie udać, wykryć go pod dotykiem palców – gdy na niego trafisz, wyczujesz lekkie zgrubienie.
Możesz też zobaczyć pępek u szczeniąt tuż po porodzie, gdy matka dopiero odgryzła pępowinę i ciało w tym miejscu jeszcze się zrasta. Pępek u szczeniaka może być dobrze widoczny. Czy raczej – dobrze widoczne jest miejsce, które po zagojeniu się stanie się właśnie pępkiem.
Pamiętaj jednak, że tuż po porodzie psia mama i jej potomstwo potrzebują przede wszystkim ciszy i spokoju. Nie niepokój swojej suczki i nie zabieraj jej szczeniaków tylko po to, by zaspokoić swoją ciekawość. Stres może jej bardzo zaszkodzić. Dlatego jeśli chcesz sprawdzić, czy z miotem jest wszystko w porządku, musisz się wykazać dużą delikatnością. Pamiętaj, że Twoja suczka kocha Cię i Ci ufa – nie nadużywaj jej zaufania.
Przeczytaj także: Jak rozpoznać, czy pies będzie duży? I czy da się to zrobić?
Jakie funkcje pełni pępek u psa?
Pępek u psa to blizna i jako taka nie pełni żadnych funkcji. To miejsce, w którym była pępowina. Tuż po porodzie psia mama przegryza pępowiny swoich szczeniąt i zjada je. Psy pod tym względem są całkowicie samodzielne, suczka nie potrzebuje Twojej pomocy w radzeniu sobie z pępowiną jej szczeniąt. Wszystko sama zrobi i posprząta. To dla nich naturalne, by zlikwidować wszelkie ślady porodu, bo pozostawienie ich mogłoby sprowadzić na zwierzaki niebezpieczeństwo. Nowo narodzone szczenięta są zupełnie głuche, ślepe i zależne od mamy. Suczka zapewnia im wszystko to, co niezbędne do życia. Dba też o ich bezpieczeństwo na wszelkie możliwe sposoby.
Pępek z biegiem czasu powinien się samoistnie zagoić w przypadku szczeniąt, jeśli jednak coś Cię w jego stanie niepokoi nie wahaj się skonsultować z lekarzem weterynarii.
Pępek u psa a przepuklina
Pępek u psa może, niestety, powodować problemy. Wszystko dlatego, że pępek u ssaków to miejsce w zmniejszonym oporze. Oznacza to, że w tym miejscu ściana brzuszna jest słabsza niż w innych częściach brzucha. To z kolei sprawia, że miejsce to podatne jest na przepukliny.
Przepuklina pępkowa u psa może pojawić się tuż po urodzeniu. Dochodzi do niej wtedy, gdy po urodzeniu nie do końca zamknie się pierścień pępkowy. Przez ten pierścień w życiu płodowym zwierzęcia przechodzą naczynia krwionośne pępowiny. W ten sposób pępowina dostarcza płodowi tego, co niezbędne do życia i rozwoju.
Przepuklina pępkowa zaliczana jest do grona przepuklin zewnętrznych. Może powstać nie tylko tuż po urodzeniu, ale też, na przykład, na skutek zbyt intensywnej zabawy, gdy mięśnie brzucha nie są jeszcze zbytnio rozwinięte.
Najczęściej jest bezbolesna. Może mieć wielkość od 1 do około 3 centymetrów. Składa się z 4 części: wrót, kanału, worka oraz zawartości worka. Możesz ją zaobserwować u szczeniaka, gdy ten stoi lub szczeka. Jest łagodnym zgrubieniem, widocznym gołym okiem i wyczuwalnym pod palcami.
Jeśli zauważysz coś takiego u swojego psa, zabierz go do lekarza weterynarii. Lekarz zaproponuje odpowiednie rozwiązanie, które będzie najlepsze dla Twojego psiaka. Nie zawsze jest konieczność przeprowadzenia operacji, ale zdarza się, że bywa ona konieczna.
Pępek u psa – podsumowanie
Czy pies ma pępek? Oczywiście, że tak! Pępki mają wszystkie ssaki łożyskowe, do których przecież zaliczamy psa. Nie zobaczysz psiego pępka gołym okiem – gdy miejsce po odgryzionej przez psią mamę pępowinie się zarośnie, pępek będzie ukryty pod warstwami skóry. Poza ludźmi to tylko małpy mają widoczne pępki. Możesz spróbować wyczuć go palcami, 10 centymetrów poniżej mostka.
Pępek to miejsce po odgryzionej pępowinie i równocześnie miejsce o zmniejszonym oporze. Przez to ten obszar ciała narażony jest na przepuklinę. Przepuklina pępkowa nie zawsze wymaga operacji, ale zawsze skonsultuj ją z lekarzem weterynarii, który wykona odpowiednie badania i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
Przepuklina może być widoczna u szczeniąt tuż po urodzeniu lub wytworzyć się z powodu zbyt dużego nacisku na niewyrobione jeszcze mięśnie brzucha szczeniaka.