Adoptowanie bezdomnego psa to początek pięknej przygody i wiernej przyjaźni z nowym członkiem rodziny. Zanim zdecydujemy się jednak na ten krok, powinniśmy dokładnie przemyśleć obowiązki, jakie wiążą się z wychowaniem czworonoga. Jak karmić psa wziętego ze schroniska? Czy jego potrzeby różnią się od potrzeb pupili z hodowli? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!
Jak karmić psa wziętego ze schroniska? Jakie warunki mu zapewnić i na co zwrócić szczególną uwagę?
Pies ze schroniska ma zazwyczaj takie same potrzeby żywieniowe, jak każdy inny przedstawiciel tego gatunku. Wyjątek mogą stanowić zwierzęta cierpiące na jakąś chorobę lub takie, które wykazują dużą aktywność fizyczną. W takich przypadkach należy ustalać jadłospis czworonoga indywidualnie, w porozumieniu z dietetykiem i/ lub lekarzem weterynarii.
Zazwyczaj dorosły pies powinien otrzymywać 2–3 posiłki dziennie, przy czym zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej z pokarmów suchych i mokrych w proporcji 1:1 pod względem masy produktów. Warto serwować zwierzęciu posiłki regularnie, o stałych porach, tak aby jego organizm mógł przyzwyczaić się do określonego rytmu podaży kalorii i składników odżywczych. Około 30 minut przed posiłkiem i 30 minut po nim należy zapewnić psu możliwość odpoczynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów dużych i olbrzymich (powyżej 25 kg masy ciała), u których występuje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka przy niewłaściwych zwyczajach żywieniowych.
Każdy pies (także pies ze schroniska) powinien mieć zapewnione optymalne warunki spożywania posiłków. Podczas przyjmowania pokarmów i ich trawienia ważny jest spokój i brak pośpiechu. W związku z tym miski z jedzeniem i piciem dla psa muszą znajdować się z daleka od ruchliwych korytarzy czy zatłoczonych lub głośnych pomieszczeń. Jeżeli opiekujemy się kilkoma czworonogami, warto odseparować je od siebie na czas posiłku. Zapobiegnie to rywalizacji o jedzenie, która może wystąpić w przypadku, gdy psy wzajemnie widzą się lub słyszą.
Miskę z jedzeniem należy wystawić na 20–30 minut, po czym zabrać, opróżnić z resztek i przygotować do ponownego użycia. Psy najadają się na zapas, przez co nieograniczony dostęp do pożywienia może skutkować nadwagą i otyłością. Jedyne naczynie, które musi być zawsze do dyspozycji zwierzęcia, to miska ze świeżą wodą pitną. Dbanie o optymalne nawodnienie organizmu pupila ma duże znaczenie m.in. dla zdrowia jego układu moczowego.
Jaka karma dla psa ze schroniska jest najlepsza?
Wielu opiekunów zastanawia się, jak karmić psa wziętego ze schroniska. Tak samo jak w przypadku innych czworonogów jedzenie adoptowanego pupila musi być kompletne i zbilansowane. Takie wymagania spełniają przede wszystkim pełnoporcjowe pokarmy dla zwierząt, których receptury są opracowywane przez specjalistów do spraw żywienia na podstawie wytycznych Europejskiej Federacji Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (FEDIAF).
Pełnoporcjowe pokarmy gotowe zawierają 100% niezbędnych substancji odżywczych i kalorii w optymalnych dla psa ilościach i proporcjach. Ich skład różni się nieco w zależności od linii produktu („junior”, „adult”, „senior”), dlatego tak ważne jest, żeby dobrać pożywienie odpowiednie dla czworonoga na danym etapie rozwoju. Inne czynniki, które należy brać pod uwagę, to masa ciała zwierzęcia (w przypadku szczeniąt – docelowa masa ciała) oraz poziom jego aktywności fizycznej. Stosując pokarmy pełnoporcjowe, nie musimy dodatkowo suplementować żadnych substancji odżywczych.
Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham zaleca stosowanie u psów diety mieszanej – równych proporcji jedzenia mokrego i suchego pod względem masy produktów. Dzięki temu zwierzę może czerpać korzyści płynące ze spożywania obu tych rodzajów pożywienia:
- pokarm suchy jest około 4 razy bardziej kaloryczny od mokrego. Dostarcza więc proporcjonalnie więcej energii w tej samej masie produktu. Wspiera też zdrowie jamy ustnej czworonoga, mechanicznie ścierając odkładający się osad nazębny. Dodatkowo umożliwia zwierzęciu realizowanie jego naturalnej potrzeby żucia i gryzienia;
- pokarm mokry jest mniej kaloryczny, dzięki czemu wspomaga zachowywanie przez pupila szczupłej sylwetki i prawidłowej masy ciała. Wspiera też optymalne nawodnienie organizmu czworonoga
Pokarmy pełnoporcjowe, zarówno suche, jak i mokre, występują w wielu wariantach smakowych. Warto zwrócić uwagę na indywidualne preferencje czworonoga i podawać mu jedzenie, które najbardziej mu odpowiada. Większość czworonogów uwielbia wołowinę, jednak nie brakuje miłośników ryb lub drobiu. Po adopcji psa ze schroniska dobrą praktyką jest sprawdzenie (metodą prób), jaki pokarm najbardziej mu odpowiada, a następnie ułożenie jego diety w taki sposób, żeby przeważały w niej jego ulubione produkty.
Ważnym zagadnieniem dotyczącym tego, jak karmić psa wziętego ze schroniska, jest prawidłowe porcjowanie posiłków. Można je ustalić na podstawie informacji zawartych w tabelach żywienia, które znajdują się na opakowaniach pokarmów pełnoporcjowych. W przypadku problemów lub wątpliwości można zwrócić się o poradę do dietetyka lub lekarza weterynarii.
Warto zwrócić również uwagę na pokarmy uzupełniające. Są to tzw. przysmaki dla psów, czyli dodatki dietetyczne, które można stosować w formie przekąski lub nagrody. Karmienie psa ze schroniska to nie tylko zaspokajanie jego potrzeb żywieniowych, lecz także sposób na budowanie z nim więzi. Przysmaki podawane w ciągu dnia lub podczas treningu wzmacniają pozytywną relację czworonoga z opiekunem. Należy pamiętać, że powinny one pokrywać maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania na energię. Ich kaloryczność należy również uwzględnić w dziennym bilansie, czyli odliczyć od posiłków głównych.