Jakie mięso dla kota? Surowe czy gotowane?

Jako przyszły opiekun mruczka stoisz właśnie przed dylematem, jakie mięso dla kota jest lepsze – surowe czy gotowane? A może od lat karmisz zwierzę gotową karmą i zastanawiasz się nad zmianą diety na surowe lub gotowane mięso? Odpowiedź może Cię zaskoczyć, ponieważ ani jedno, ani drugie nie jest odpowiednie dla Twojego pupila. Przeczytaj, dlaczego karmienie kota surowym lub nawet gotowanym mięsem nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jakie mięsto dla kota Surowe czy gotowane

Jakie mięso dla kota?

Kot z natury jest bezwzględnym mięsożercą – w jego diecie muszą znajdować się mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest tak, ponieważ w nich zawarte są pewne niezbędne dla zwierzęcia składniki odżywcze, np. retinol czy tauryna. Nie oznacza to jednak, że w miseczce Twojego pupila powinno znajdować się wyłącznie mięso (mięśnie szkieletowe).

Mięso stanowi źródło białka zwierzęcego, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Znajduje się w nim między innymi łatwo przyswajalne żelazo hemowe, witamina A w formie retinolu czy witaminy z grupy B. Mimo cennych wartości odżywczych mięso nie może stanowić samodzielnego składnika diety. W jadłospisie mruczka powinny znaleźć się również inne produkty pochodzenia zwierzęcego, a także produkty roślinne. Warto przytoczyć przykład dziko żyjących krewnych kota domowego. Ich ofiary to drobne ssaki i ptaki, które czworonogi zjadają w całości. Ich dieta składa się więc nie tylko z mięśni szkieletowych, lecz także z wnętrzności, kości i niestrawionych resztek pokarmu, znajdujących się w ich żołądkach i jelitach.

W żywieniu zwierząt ważniejsze niż to, jakie mięso dla kota wybrać, są ilość i proporcje poszczególnych składników odżywczych. W składzie gotowych karm pełnoporcjowych znajdziesz nie tylko mięso, lecz także inne produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym serca, wątroby czy żołądki. Producenci karm gotowych dodają do nich również surowce roślinne, które są źródłem włókna pokarmowego (błonnika). Pomaga on m.in. w usuwaniu z przewodu pokarmowego mruczka włosów połkniętych podczas wylizywania sierści. Produkty pełnoporcjowe dla kotów zawierają odpowiednie ilości tauryny – aminokwasu koniecznego między innymi do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego zwierzęcia.

Czy koty mogą jeść surowe mięso?

Jeśli rozważasz, jakie surowe mięso dla kota wybrać, to od razu uprzedzamy, że żadne produkty pochodzenia zwierzęcego, niepoddane obróbce termicznej nie są odpowiednim pokarmem dla Twojego pupila. Potwierdzają to specjaliści do spraw zdrowia i żywienia zwierząt, którzy są zgodni co do tego, że karmienie kota surowym mięsem nie jest właściwym postępowaniem. Oficjalne stanowisko WSAVA (World Small Animal Veterinary Association, Światowej Organizacji Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt) jest krytyczne w stosunku do diety bazującej na surowym mięsie. Takie posiłki nie są bezpieczne ani dla kotów, ani dla ludzi przebywających w ich otoczeniu.

Najlepsza karma dla kota - sklep internetowy ZooArt

Surowe mięso dla kota może być źródłem groźnych bakterii, wirusów i pasożytów. Spożycie zanieczyszczonego mięsa wywołuje zatrucia bakteriami m.in. Salmonella, E. coli, Listeria. Podawanie kotu surowego mięsa z niepewnych źródeł, na przykład dziczyzny, przyczynia się do inwazji pasożytniczych włośniem czy tasiemcem. Najgroźniejsze jednak jest podawanie surowej wieprzowiny – niesie ze sobą ryzyko śmiertelnej choroby Aujeszkyego wywoływanej przez wirusa SHV-1. Niebezpieczne jest szczególnie surowe mięso dla małego kota oraz dla kociego seniora, których system immunologiczny może być słabszy niż u dorosłego, zdrowego zwierzęcia.

Niektóre bakterie czy pasożyty nie dają wyraźnych objawów u kotów, ale zwierzęta te stają się ich nosicielami i mogą przenosić drobnoustroje na ludzi. Zarazki łatwo dostają się z organizmu mruczka do środowiska człowieka. Może to być przyczyną groźnych zatruć bakteriami i zarażeń pasożytami, szczególnie niebezpiecznych dla małych dzieci, kobiet w ciąży, seniorów i innych osób o obniżonej odporności.

Zwolennicy karmienia kotów surowym mięsem wychodzą z założenia, że dzikie kotowate w naturze żywią się upolowanymi zdobyczami. Tymczasem nie ma potrzeby rekompensowania mruczkowi tego, co mógłby mieć w warunkach naturalnych. Podawanie mu pełnoporcjowej karmy gotowej jest dla niego najbezpieczniejsze, ponieważ gwarantuje dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.

Gotowane mięso dla kota

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy dawać kotu surowe mięso, ale czy wiesz, że gotowane również nie jest dla niego wartościowe? Chociaż gotowane mięso jest bezpieczne pod względem mikrobiologicznym oraz dostarcza dużą ilość białka zwierzęcego, to nie może stanowić podstawy kociej diety, ponieważ nie jest pokarmem kompletnym i zbilansowanym. Karmienie kota wyłącznie mięsem może doprowadzić do niedoborów pokarmowych.

Mięso zawiera nieoptymalne ilości i proporcje wapnia i fosforu – występuje w nim znaczna przewaga tego drugiego pierwiastka. Dysproporcje między tymi składnikami mineralnymi w organizmie prowadzą do zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej, co wiąże się z problemami w obrębie kości i stawów. Długotrwały niedobór wapnia przyczynia się do wystąpienia nadczynności przytarczyc, które zużywają zmagazynowane rezerwy wapnia zgromadzone w układzie kostnym, czego rezultatem jest demineralizacja kości. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kociąt – może spowodować nieprawidłowy wzrost i rozwój układu kostnego.

Małe ilości gotowanego mięsa podane od czasu do czasu nie powinny zaszkodzić kotu, dlatego jeśli chcesz w ten sposób rozpieszczać pupila, to nie ma ku temu przeciwwskazań. Jeśli nie wiesz, jakie mięso dla kota wybrać lub Twój mruczek nie przepada za takimi przekąskami, sięgnij po przysmaki opracowane specjalnie dla kotów. Zarówno mięso, jak i gotowe smakołyki podawaj w niewielkich ilościach, tak żeby dostarczały maksymalnie 10% dziennej dawki energii. Pamiętaj o tym, żeby od głównych posiłków odjąć liczbę kalorii odpowiadającą przekąskom.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.