Co powinien jeść pies, żeby prawidłowo rósł?

Dbanie o prawidłowy rozwój czworonoga należy do najważniejszego zadania każdego opiekuna. Dostarczając psu wszelkich niezbędnych substancji odżywczych, wspieramy jego wzrost oraz zapewniamy potrzebną dzienną dawkę kalorii. Dzięki temu nasz pupil może cieszyć się zdrowiem oraz pełnią sił. Jakich substancji nie może zabraknąć w diecie psa? O czym powinniśmy pamiętać, wybierając karmę dla czworonoga?

Ilość i dawkowanie pożywienia – ważne informacje

Zanim przejdziemy do tego, co musi znaleźć się w diecie czworonoga, żeby mógł się prawidłowo rozwijać, przedstawiamy garść niezbędnych informacji, w jaki sposób powinniśmy karmić psy.

To, ile razy dziennie karmić czworonoga oraz w jakich ilościach powinniśmy podawać mu karmę, zależy od kilku ważnych czynników: rasy, wieku psa, codziennej aktywności i stanu zdrowia. Młode psy potrzebują więcej energii niż starsze osobniki, ponieważ ich organizm intensywnie rośnie i się rozwija. Co więcej, szczenięta są też bardzo aktywne, co sprawia, że szybko spalają dostarczane kalorie i potrzebują częstszych posiłków w ciągu dnia. Według wskazówek opracowanych przez żywieniowych specjalistów liczba posiłków w ciągu dnia powinna rozkładać się następująco:

  • 6.–8. tydzień życia – pożywienie podajemy szczenięciu od 5 do 6 razy dziennie,
  • od 3. miesiąca życia zmniejszamy dawkę do 4 razy dziennie,
  • od 5. miesiąca życia znów zmniejszamy dawkę, tym razem do 3 razy w ciągu doby,
  • od 7. miesiąca życia zaleca się podawanie pokarmu 2 razy w ciągu doby,
  • w późniejszym okresie życia psów zdarza się, że zwiększamy ilość porcji do 3 mniejszych posiłków w ciągu dnia

W przypadku małych psów, do 5 kg, dawka karmy suchej jednorazowo wynosi zazwyczaj około 80 g. W przypadku średniej wielkości ras, do 10 kg, wartości te wynoszą od 80 g do 150 g. Jeśli natomiast chodzi o średnie psy, do 20 kg, wartości te wahają się od 80g do 240 g. Rasy do 30 kg obowiązują o wiele większe widełki – od 80g do 320 g karmy suchej.

Pamiętajmy również, że pies nie powinien mieć dostępu do miski z jedzeniem przez cały czas. Według prawidłowego schematu żywienia, zalecanego przez ekspertów żywienia psów , opiekun powinien podawać psu miskę z odmierzoną ilością jedzenia o określonej porze dnia. Po upływie około 30 minut miskę zaleca się zabrać. Jeśli pies nie zje odmierzonej dawki, naczynie opróżniamy, a zwierzę musi czekać na kolejną porę karmienia. W ten sposób wspieramy kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych naszego pupila. Jednocześnie pamiętajmy o tym, że zwierzę powinno mieć dostęp do świeżej i czystej wody przez cały dzień.

Niektórym opiekunom wydaje się, że przygotowując karmę dla psa samodzielnie, mogą dostarczyć mu więcej wartościowych składników. Niestety bardzo często takie rozumowanie jest mylne. Aby móc samodzielnie przygotować naszym podopiecznym zdrowy posiłek, który w pełni zaspokoi ich żywieniowe potrzeby, musielibyśmy mieć specjalistyczną wiedzę dietetyczną. Zdecydowanie lepszym i zdrowszym rozwiązaniem jest dostarczanie czworonogom pełnoporcjowej karmy, mokrej oraz suchej, która całkowicie zaspokoi ich żywieniowe potrzeby. Wybierajmy więc karmy, które zawierają wszelkie niezbędne substancje odżywcze: białka, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy w odpowiednich ilościach.

Niezbędne substancje i wartości odżywcze

Skoro wiemy już, jak karmić psa, przejdźmy do tego, jakie substancje i wartości odżywcze muszą znaleźć się w jego pożywieniu, aby dostarczyło mu ono wszelkich niezbędnych do prawidłowego wzrostu substancji. Poniższa lista pokazuje, co powinno znaleźć się w psiej misce:

  • Białko – jest podstawowym budulcem organizmu psa, który umożliwia jego prawidłowy wzrost, rozwój, a także regenerację. Nie bez przyczyny białko stanowi jeden z głównych elementów diety szczenięcia oraz najważniejszy składnik mleka matki. Pełnowartościowym źródłem białka jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, które charakteryzują się najwyższym stopniem strawności. Wartościowe białko znajdziemy również w jajach, rybach, roślinach strączkowych, takich jak groch i soja, oraz w glutenie pszennym lub kukurydzianym.
  • Dobre tłuszcze – w diecie czworonoga nie może zabraknąć również dobrych tłuszczów, czyli kwasów tłuszczowych. Zwalczają one stany zapalne organizmu, mają bardzo pozytywny wpływ na stan skóry i sierści. Najbardziej wartościowym źródłem kwasów omega-3 są ryby oraz oleje rybne, przede wszystkim olej z łososia, który można włączyć do diety czworonoga jako składnik uzupełniający, ale tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii..
  • Węglowodany – stanowią dobre źródło energii w żywieniu psów. Źródłem węglowodanów są zboża, warzywa i owoce.
  • Witaminy i minerały – nie możemy również zapominać o witaminach i minerałach wspierających prawidłowy rozwój czworonogów. Szczególnie ważne są witamina A i D3, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania wzroku i tkanki kostnej. Wśród minerałów ważną funkcję pełni wapń i fosfor, zwłaszcza na wczesnym etapie życia psa, czyli w okresie szczenięctwa. Wapń wspiera wówczas budowę układu kostnego i bardzo ważne jest to, aby wraz z jego obecnością w diecie psa zadbać o prawidłowe proporcje tego minerału z fosforem.

Podsumowanie

Pamiętajmy, aby wybierając karmę dla psa, sięgać jedynie po produkty wysokiej jakości, przygotowywane pod okiem specjalistów żywieniowych. W ten sposób możemy mieć pewność, że karma, którą podajemy naszemu czworonogowi, to pełnoporcjowe pożywienie zaspokajające jego potrzeby. Decydując się na podawanie pupilowi określonej ilości pożywienia w ciągu dnia, dowiedzmy się, jakie jest energetyczne zapotrzebowanie naszego podopiecznego – pomoże nam w tym lekarz weterynarii lub psi dietetyk.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.