Jako odpowiedzialny i kochający opiekun swojego czworonożnego przyjaciela z pewnością pragniesz, aby wszystkie jego potrzeby były zaspokojone. Jedną z najważniejszych jest odpowiednia dieta. Zastanawiasz się, czy dodanie oleju do karmy dla psa pomoże zapewnić mu doskonałe zdrowie? A może taki produkt warto podawać w inny sposób? Poznaj odpowiedzi na pytania o olej lniany dla psa!
Zalety oleju lnianego dla psa – jak istotny może być ten składnik?
Nie bez powodu uważa się, że olej lniany to dla psa ciekawe urozmaicenie diety. Produkt ten jest niezwykle bogaty w składniki odżywcze. Do najważniejszych należą NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym te z grupy omega-3, omega-6 i omega-9. W oleju lnianym występuje przede wszystkim kwas α-linolenowy, który określany bywa także jako ALA. Czy ma on znaczenie w psiej diecie? NNKT to substancje niezwykle istotne, przynoszące wiele zdrowotnych korzyści:
- poprawiają pracę serca;
- wspierają odpowiednie funkcjonowanie nerek;
- wspomagają działanie układu nerwowego;
- pozwalają zachować zdrową skórę oraz mocną, miękką i lśniącą sierść;
- wykazują działanie przeciwzapalne;
- pomagają zachować dobrą odporność;
- wspierają prawidłową pracę serca;
- wykazują działanie przeciwzapalne;
- zapewniają dobry wzrok;
- odgrywają niezwykle istotną rolę w formowaniu się płodu.
Ze względu na kwas ALA może się wydawać, że olej lniany dla psa jest niezwykle cennym składnikiem diety. Problem w tym, że dla czworonoga znaczenie mają kwas eikozapentaenowy, inaczej EPA, oraz jego tlenowa pochodna, czyli kwas dokozaheksaenowy, znany też jako DHA. Co prawda psi organizm potrafi konwertować ALA do EPA czy DHA, nie są to jednak ilości wystarczające, aby wymienione wyżej działania prozdrowotne były wyraźnie odczuwalne. Problem ten dotyczy właściwie każdego oleju roślinnego dla psa, nie tylko lnianego.
Nie oznacza to, że olej lniany nie ma dla psa żadnych korzyści. Jest on niezwykle bogaty również w inne ważne substancje odżywcze, w tym między innymi witaminę E. Pozwala ona na zachowanie prawidłowych funkcji układu nerwowego, wspiera dobry wzrok zwierzęcia, a przy tym wykazuje silne właściwości przeciwutleniające. Dzięki nim zapobiega stresowi oksydacyjnemu i tym samym wpływające korzystnie na ogólną kondycję czworonoga. Do innych ważnych składników należą choćby: wapń, fosfor, magnez i cynk, a także witamina A i C oraz te z grupy B. Mimo to olej lniany dla psa ma również pewne wady. Przede wszystkim jego zbyt wysoka podaż może wywołać kłopoty z układem pokarmowym, w tym biegunkę. Co więcej, jest on produktem wysokokalorycznym, dlatego z pewnością nie sprzyja zachowaniu smukłej linii u czworonoga.
Dawkowanie oleju lnianego dla psa – ile można podać zwierzęciu?
Warto zaznaczyć, że olej lniany nie jest niezbędny w psiej diecie. Jeśli jednak zdecydujesz się na podawanie go czworonogowi, musisz pamiętać, że odmierzanie go domowymi sposobami nie będzie dobrym pomysłem. Dlatego zawsze najlepiej jest poradzić się lekarza weterynarii nie tylko w kwestii tego, ile oleju lnianego dla psa możesz podawać, lecz także czy w przypadku Twojego czworonoga nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Jeśli zastanawiasz się, jaki olej dla psa będzie dobry na sierść, możesz śmiało zdecydować się na lniany, pod warunkiem że będziesz stosować go zewnętrznie. Dobrą metodą jest wcieranie niewielkiej ilości w skórę i sierść czworonoga, na przykład podczas zabawy. Może być to korzystnym rozwiązaniem również w przypadku pupila cierpiącego na nawracające stany zapalne skóry, w tym nawet zmiany związane z AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry.
Jeśli chodzi o wzbogacanie karmy dla psa olejem lnianym, zamiast tego znacznie lepiej będzie wybrać pokarmy pełnoporcjowe. Zawierają one wszelkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach i ilościach, co zapewni zwierzęciu zdrowie i dobre samopoczucie.
Jaki olej dla psa można rozważyć w diecie czworonoga?
Szukasz oleju dla psa, który może stać się ciekawym dodatkiem w jego diecie? Przede wszystkim musisz się zastanowić, który typ wybrać – pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Poza olejem lnianym opiekunowie chętnie wybierają również inne bogate w NNKT, w tym olej z ogórecznika lub wiesiołka. Są one cenione przede wszystkim za wysoką zawartość omega-6, które doskonale wpływają na sierść i skórę zwierzęcia. Z kolei olej z ostropestu plamistego może działać wspomagająco na pracę wątroby czworonoga. Część osób postanawia też zadbać o piękny wygląd czworonoga, decydując się na olej rzepakowy lub olej słonecznikowy dla psa.
Jeśli chcesz dostarczyć pupilowi większą ilość kwasów DHA i EPA, możesz wybrać oleje pochodzenia zwierzęcego, w tym z kryla lub pozyskiwany z ryb – najczęściej z wątroby dorsza lub z łososia.
Wybrany olej powinien również trafić w gust Twojego ulubieńca. Tłuszcze zwykle podnoszą walory smakowe pokarmów, jednak niektóre czworonogi mogą odmówić spożywania olejów rybnych. Zwróć też uwagę na proporcje poszczególnych kwasów tłuszczowych w wybranym produkcie. Te optymalne pomiędzy omega-6 do omega-3 wynosić będą pomiędzy 5:1 a 10:1.
Oczywiście niezależnie od wybranego oleju swój pomysł zawsze konsultuj z lekarzem weterynarii. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że zapewniasz swojemu pupilowi wszystko, co najlepsze.
Olej lniany może być dla psa niezwykle korzystny, jednak zwykle najlepiej będzie podawać go zewnętrznie. Nadmiar oleju może nie tylko wywołać zaburzenia ze strony układu pokarmowego, lecz także doprowadzić do nadwagi u zwierzęcia. Pamiętaj, że stosując odpowiednio dobraną karmę pełnoporcjową, dostarczasz psu wszelkie niezbędne składniki w odpowiednich ilościach i proporcjach, dlatego jakakolwiek suplementacja nie będzie już potrzebna.