Dawkowanie karmy dla psa – jak robić to dobrze?

Prawidłowe dawkowanie karmy dla psa to wiedza, którą powinien posiadać każdy troskliwy opiekun. W żywieniu czworonogów ważny jest nie tylko wybór dobrej karmy, lecz także podawanie jej w odpowiednich ilościach i o właściwej porze. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki pokarm wybrać, jak ustalić dzienną dawkę karmy dla psa oraz ile razy dziennie go karmić.

Dawkowanie karmy dla psa - jak robić to dobrze

Dawkowanie karmy dla psa – ile powinien jeść pies?

Dawkowanie karmy dla psa powinno być dopasowane do jego wieku, masy ciała i trybu życia. Istotne jest, aby codzienna porcja pokarmu nie przekraczała dobowego zapotrzebowania psa na energię. Trzeba więc ustalić, ile gramów karmy dla szczenięcia, psa dorosłego czy seniora należy odmierzać. Podawaj mu dokładnie taką ilość jedzenia, jaka wynika z jego zapotrzebowania.

Jak określić optymalną porcję karmy dla dorosłego psa? Ogólne informacje na temat dawkowania karmy dla psa znajdziemy w tabeli żywienia psa znajdującej się na opakowaniu. Należy odmierzać porcję jedzenia właściwą dla masy ciała i trybu życia naszego czworonoga. Jeżeli zależy nam na bardzo dokładnym ustaleniu zapotrzebowania na energię pokarmową psa, warto zasięgnąć opinii specjalisty (lekarza weterynarii, zoodietetyka), zwłaszcza jeśli nasz pupil prowadzi aktywny tryb życia. Psy sportowe i bardzo aktywne potrzebują więcej kalorii niż zwierzęta, którym zapewnia się standardową dawkę ruchu.

Opiekunowie bardzo często stosują specjalne przekąski dla psów, aby nagrodzić pupila za dobre zachowanie lub po prostu sprawić mu przyjemność. Przy ustalaniu dawkowania karmy dla psa koniecznie trzeba uwzględnić wszelkie smakołyki. Od dobowej porcji jedzenia odejmij ilość równą kalorycznym smakołykom. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami dawkowania psich przysmaków mogą one dostarczać maksymalnie 10% dziennej dawki energetycznej.

Co powinien jeść pies?

Menu czworonoga może składać się zarówno z suchej, jak i mokrej karmy. Ważne, żeby był to pokarm pełnoporcjowy, czyli kompletny i zbilansowany. Taka dieta zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości i właściwych proporcjach. Charakteryzuje się wysoką strawnością (zawarte w niej składniki pokarmowe mogą zostać dobrze przyswojone), jest bezpieczna i smaczna. W wyborze konkretnego produktu należy kierować się wiekiem i rozmiarami czworonoga. Na rynku dostępne są karmy dla psów przeznaczone dla różnych grup wiekowych:

  • junior – dla szczeniąt (psów rosnących),
  • adult – dla dorosłych psów, które zakończyły wzrost, ale nie weszły jeszcze w etap starości,
  • senior – dla czworonogów w podeszłym wieku.

Każdy z tych produktów może występować w wariantach dla psów różnej wielkości: małych (do 10 kg), średnich (od 10 do 25 kg) i dużych (powyżej 25 kg).

Jak dawkować karmę dla psa, jeśli zdecydujemy się na podawanie suchego i mokrego pokarmu? Taki sposób karmienia psa to tzw. dieta mieszana. Specjaliści rekomendują podawanie suchej i mokrej karmy w proporcji 1:1 pod względem masy produktu, ponieważ oba formaty pokarmu niosą ze sobą wiele korzyści.

Sucha karma:

  • stanowi skoncentrowane źródło kompletnego pokarmu (zawiera 4 razy więcej energii w 1 g niż karma mokra),
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej dzięki mechanicznemu usuwaniu osadu nazębnego,
  • jest ekonomiczna i wydajna,
  • można ją przechowywać poza lodówką przez dłuższy czas,
  • może zastępować przysmaki w nagradzaniu psa podczas spacerów i treningów.

Mokra karma:

  • ma wyrazisty smak i aromat, dlatego psy bardzo chętnie ją jedzą,
  • zawiera około 80% wody, więc dostarcza psu dodatkową ilość płynów,
  • zawiera 4 razy mniej kalorii w porcji o tej samej masie niż karma sucha,
  • charakteryzuje się niską gęstością energetyczną, dzięki czemu sprzyja utrzymaniu zdrowej masy ciała przy jednoczesnym zaspokajaniu apetytu.

Trzeba pamiętać, że niezależnie od tego, jaką dietę stosujemy – suchą, mokrą czy mieszaną – pies zawsze musi mieć stały dostęp do świeżej wody, którą należy wymieniać mu codziennie.

Jak karmić psa? Pory i częstotliwość posiłków

Pies nie może mieć stałego dostępu do jedzenia. Większość czworonogów instynktownie najada się „na zapas”, gdy ma nieograniczony dostęp do pokarmu. Prowadzi to do przejadania się, czego konsekwencją może być nadwaga lub otyłość.

Dzienną dawkę karmy dla psa trzeba podzielić na 2-3 mniejsze posiłki, które należy podawać o stałych porach. Co przy tym ważne, nie powinniśmy naszym ulubieńcom serwować jedzenia zaraz przed lub po aktywności fizycznej. Może to prowadzić do zaburzeń trawiennych, a w skrajnych sytuacjach do rozszerzenia i skrętu żołądka, dlatego posiłek powinien być podawany minimum 15 minut po spacerze.

Odpowiednia częstotliwość karmienia psa wpływa na prawidłowe przyswajanie składników odżywczych i przebieg procesów metabolicznych. Sposób dawkowania karmy dla psa zależy od jego wieku:

  • od 6. do 8. tygodnia życia – 4–5 posiłków dziennie,
  • od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia – 3–4 posiłki dziennie,
  • po 6. miesiącu życia (przez cały okres dorosłości) – 2–3 posiłki dziennie.

Miseczkę wystawia się na 20–30 minut. Po tym czasie należy sprzątnąć resztki jedzenia, a kolejny posiłek podać dopiero w następnej wyznaczonej porze.

Dorosłe psy ras predysponowanych do rozszerzenia i skrętu żołądka (psy duże o wysokiej, wąskiej klatce piersiowej) powinny być karmione 3–4 razy dziennie. W ich przypadku trzeba też pamiętać o zachowaniu dłuższej przerwy między jedzeniem a aktywnością fizyczną – co najmniej półgodzinnej.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.