Czy kot może jeść tylko suchą karmę?

Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie, czy kot może jeść tylko suchą karmę. Takie rozwiązanie z oczywistych przyczyn byłoby wygodniejsze i mniej czasochłonne niż stosowanie różnych rodzajów pożywienia. Sucha karma dla kota ma wiele zalet związanych m.in. z trwałością i łatwością przechowywania. Czy jednak dieta czworonoga może bazować wyłącznie na niej? W poniższym artykule przedstawiamy zalecenia na ten temat.

Czy kot może jeść tylko suchą karmę

Sucha karma dla kota – zalety

Karma dla kota występuje w dwóch podstawowych formach: suchej i mokrej. W obu przypadkach powinno to być pożywienie pełnoporcjowe, czyli kompletne i zbilansowane. Podając je pupilowi w odpowiedniej porcji, dostarczamy do jego organizmu 100% niezbędnych do funkcjonowania substancji odżywczych oraz optymalną liczbę kalorii. Dalszy podział pokarmów pełnoporcjowych obejmuje linie dla kociąt („junior”), młodych osobników dorosłych („adult”) oraz kocich staruszków („senior”).

Suche granulki mają wiele plusów. Przede wszystkim są około czterokrotnie bardziej kaloryczne od jedzenia mokrego, co oznacza, że dostarczają proporcjonalnie więcej energii w porcji o tej samej masie. Mają również chropowatą powierzchnię, która ściera płytkę bakteryjną podczas gryzienia, ułatwiając dbanie o higienę jamy ustnej zwierzęcia. Dodatkowo ten rodzaj pożywienia jest trwały, a jego przechowywanie nie jest problematyczne. Termin przydatności produktu do spożycia zwykle jest dość długi, nawet po otwarciu opakowania. Jedzenie suche nie psuje się zbyt szybko, o ile trzymamy je w suchym i nienasłonecznionym miejscu.

Z wyżej opisanych powodów zaleca się, żeby suchy pokarm był serwowany zwierzęciu na noc oraz na czas nieobecności opiekuna w domu w ciągu dnia. Zwietrzałe resztki można usunąć po przebudzeniu się lub po powrocie z pracy czy uczelni. Nie ulega jednak wątpliwości, że to pożywienie mokre powinno stanowić podstawę kociej diety. Najlepiej, jeżeli stanowi ono 90% masy wszystkich podawanych zwierzęciu w ciągu dnia produktów. Stosowanie głównie lub tylko suchej karmy dla kota wymaga szczególnego dbania o to, aby pupil wypijał odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Optymalnym dla niego sposobem żywienia jest jednak dieta mieszana.

Czy kot może jeść tylko suchą karmę?

Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie u kotów diety mieszanej ze znaczną przewagą jedzenia mokrego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że nasi mruczący ulubieńcy wywodzą się z terenów pustynnych, a ich przodkowie zaspokajali zapotrzebowanie na płyny zjadając swoje zdobycze. W związku z tym dzisiejsze koty domowe zazwyczaj piją zbyt mało. Odwodnienie organizmu jest dla nich bardzo niebezpieczne, ponieważ szybko prowadzi do nieodwracalnych, negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Z tego powodu należy ze szczególną troską dbać o dostarczanie zwierzętom płynów wraz z pożywieniem oraz o zachęcanie ich do picia wody. Najlepiej nadaje się do tego wilgotny pokarm pełnoporcjowy, który zawiera ok. 80% wody. Suche granulki także są ważne (z wyżej opisanych powodów), jednak to raczej z nich łatwiej zrezygnować. Optymalna jest natomiast dieta mieszana w proporcjach 9:1 na korzyść pokarmów mokrych.

Czy mały kot może jeść tylko suchą karmę?

Kocięta do około 4. tygodnia życia żywią się wyłącznie mlekiem matki. Przez następny miesiąc stopniowo uczą się przyjmowania pokarmów stałych, spożywając niewielkie ich ilości pomiędzy dotychczasowymi karmieniami. W tym czasie opiekun powinien podawać młodym pokarmy suche i mokre. Ważne, żeby były one rozdrobnione na papkę, ponieważ to ułatwia czworonogom oswajanie się z nowymi produktami. Kocięta początkowo potrafią tylko ssać, dopiero z czasem uczą się lizać, a następnie gryźć pożywienie. Najłatwiej rozgniatać więc widelcem niewielkie porcje pokarmu mokrego, jeśli natomiast chcemy podawać jedzenie suche, musimy zwilżyć je wodą lub preparatem mlekozastępczym. Gdy napęcznieją, należy doprowadzić je do gładkiej, przystępnej dla zwierząt konsystencji. Z czasem wskazane jest podawanie coraz większych kawałków pożywienia, aż do momentu, kiedy zwierzęta będą jadły bez większych trudności. Ważne, żeby kotom do ukończenia 1. roku życia podawać pokarmy pełnoporcjowe typu „junior”, które są optymalne nie tylko pod względem składu, lecz także wielkości granulek.

Co zrobić, gdy tylko sucha karma dla kota jest atrakcyjna?

Zdarza się, że sucha karma dla kota jest jedynym pożywieniem, po które mruczek jest w stanie pofatygować się do miseczki. Przyczyny tego mogą być różne, choć zazwyczaj wiążą się z obiektywnymi przeszkodami. Większość z nich można na szczęście łatwo usunąć.

Przede wszystkim zastanówmy się, czy mokre jedzenie, które podajemy pupilowi, na pewno jest świeże. Suche granulki znacznie dłużej zachowują atrakcyjny zapach (wietrzeją tylko na powietrzu). Producenci pokarmów pełnoporcjowych zwykle podają na opakowaniu termin ich przydatności do spożycia. W przypadku jedzenia mokrego są to zazwyczaj dwa dni po otwarciu opakowania (otwarte pożywienie należy przechowywać w lodówce). Po tym czasie należy wyrzucić niezjedzone resztki, żeby nie ryzykować zdrowiem i dobrym samopoczuciem czworonoga.

Kot może odmówić zjedzenia mokrego pokarmu również wtedy, gdy jest on dla niego za zimny. Nie należy podawać zwierzęciu posiłku bezpośrednio po wyjęciu go z lodówki. Jedzenie przygotowywane dla mruczka musi mieć temperaturę pokojową, ewentualnie powinno być lekko podgrzane w kąpieli wodnej.

Duże znaczenie dla kota mają również warunki, w jakich spożywa posiłki. Jeżeli nie chce jeść, warto sprawdzić, czy miseczka jest czysta i czy nie znajduje się zbyt blisko kuwety. Naczynia z jedzeniem i piciem muszą być od siebie oddalone o około 50 cm. W przeciwnym razie instynkt zwierzęcia może podpowiedzieć mu, że produkty są zanieczyszczone, a zatem niegodne uwagi.

Zdarza się też, że kot ma za sobą przykre doświadczenia związane z mokrym pokarmem. Biegunka, ból brzucha czy wymioty po posiłku mogą skutecznie zniechęcić czworonoga do spożywania podobnego jedzenia. Należy wówczas szczególnie zadbać o to, żeby pokarm był świeży i apetyczny, a jednocześnie delikatnie zachęcać pupila do posiłku. W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy behawiorysty.

Bywa, że kot nie je, bo jest znudzony. Mruczki w naturalny sposób dążą do różnicowania smaku i konsystencji posiłków. Jeżeli więc pupil odmawia spożywania mokrego jedzenia, warto się zastanowić, czy nie proponujemy mu po raz dziesiąty dania z kurczakiem. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o rozmaitych smakach i teksturach. Mruczki je uwielbiają!

Odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść tylko suchą karmę, brzmi zatem: tylko po spełnieniu określonych warunków. Niezależnie od tego, na jaką formę żywienia się zdecydujemy, musimy zrobić wszystko, aby każdego dnia dostarczyć do organizmu czworonoga optymalną ilość wody. Najłatwiej jest to osiągnąć poprzez stosowanie diety mieszanej, złożonej w 90% z pokarmów mokrych i w 10% z pokarmów suchych pod względem masy produktów. W dłuższej perspektywie przyniesie to zwierzęciu wiele korzyści na długie lata!

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.