Masz wrażenie, że Twój kot jest ciągle głodny? Pokarm z jego miseczki znika w tempie błyskawicznym, po czym pupil zaraz upomina się o dokładkę? Takie zachowanie nie jest naturalne dla kotów i wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Przeczytaj, jakie są przyczyny nadmiernego apetytu i jak postępować z głodnym kotem.
Głodny kot – przyczyny nieposkromionego apetytu
To, że kot jest głodny zaraz po posiłku, mimo otrzymywania odpowiednich ilości pokarmu, nie musi wcale oznaczać, że jest wyjątkowym łakomczuchem. Przyczyny nadmiernego łaknienia mogą być bardzo różne.
- Nieprawidłowa dieta
Wzmożony apetyt Twojego pupila może wynikać z nieświadomie popełnianych przez Ciebie błędów żywieniowych. Głodny kot czasem po prostu nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych. Przyczyną może być na przykład zbyt duża ilość przekąsek, które nie są kompletnym i zbilansowanym pokarmem. Podstawą diety mruczka powinna być pełnoporcjowa karma gotowa podawana w ilości zgodnej z zapotrzebowaniem energetycznym zwierzęcia. Przysmaki mogą stanowić maksymalnie 10% dziennej dawki energii. Liczbę kalorii odpowiadającą smakołykom należy odjąć od głównych posiłków.
- Nieprzyjemne doświadczenia z przeszłości
U podłoża nadmiernego głodu u kota leżą niekiedy problemy natury behawioralnej. Bardzo często wynikają one z trudnej przeszłości zwierzęcia, kiedy na przykład brakowało mu pożywienia. Wrażenie ciągle głodnych kotów mogą sprawiać zwierzęta wcześniej przebywające w schronisku dla zwierząt. Jeżeli takie zachowanie nie zniknęło wkrótce po przybyciu mruczka do Twojego domu, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii, a dodatkowo także z psychologiem dla zwierząt.
- Zły nastrój
Kot głodny może być z jakiegoś powodu znudzony lub niezadowolony. Zwierzęta te mają skłonność do „zajadania smutków”. Czasem może być to objaw poważniejszych problemów psychicznych, na przykład depresji. W takim przypadku, poza konsultacją ze specjalistą, bardzo ważne jest również wsparcie z Twojej strony. Spędzaj z pupilem więcej czasu i poświęcaj mu dużo uwagi. Dostarczaj też kotu atrakcji, żeby nie nudził się podczas Twojej nieobecności. Kup drapak, ustaw kartonowe pudła, daj mruczkowi możliwość wyglądania przez okno, a przed wyjściem pobaw się z nim przez kilka, kilkanaście minut.
- Kastracja i sterylizacja
Jednym z objawów po kastracji lub sterylizacji jest właśnie wzmożony apetyt. Zwłaszcza przez pierwszych kilkanaście tygodni, gdy u Twojego pupila kształtuje się nowa gospodarka hormonalna, możesz mieć wrażenie, że kot jest bardziej głodny niż dotychczas. Apetyt zwierzęcia wzrasta już w trzecim dniu po przeprowadzeniu procedury chirurgicznej. Po zabiegu warto podawać mu pokarm dla kotów kastrowanych i sterylizowanych, którego skład jest specjalnie dostosowany dla zwierząt po tym zabiegu. Możesz go wprowadzić na stałe lub przynajmniej do momentu, gdy kot wykazuje wzmożony apetyt.
- Problemy zdrowotne
Wiecznie głodny kot może być chory, na przykład na nadczynność tarczycy lub cukrzycę. Schorzenia te powodują znaczny wzrost apetytu. W przypadku nadczynności tarczycy dzieje się tak, ponieważ głodny kot spala zbyt dużo kalorii, a w przypadku cukrzycy zwierzę nie jest w stanie przekształcić pożywienia w energię. Chory mruczek jest osłabiony, a oprócz tego, że więcej je, to również więcej pije. Oba schorzenia może potwierdzić bądź wykluczyć wyłącznie lekarz weterynarii.
- Pasożyty
Wzmożony apetyt u kota jest też objawem potencjalnej inwazji pasożytniczej. W takim przypadku kot może (lecz nie musi) być wychudzony lub mieć nienaturalnie powiększony brzuch. Uważnie przyjrzyj się więc zwierzęciu. Wyraźnym objawem będą także robaki widoczne w kocim kale. Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil ma pasożyty, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Na inwazje pasożytnicze najbardziej narażone są koty wychodzące oraz karmione surowym mięsem (np. dietą BARF).
Wiecznie głodny kot – zagrożenia
Ciągle głodny kot, który nieustannie zagląda do miski i spożywa nadmierne ilości pokarmu, narażony jest przede wszystkim na nadwagę i otyłość. Jeśli pozostawimy mu stały dostęp do jedzenia, nie będzie mieć umiaru, a to bardzo szybko odbije się na jego kondycji. Ciągłe przejadanie się w szybkim tempie może doprowadzić do nadmiernego wzrostu masy ciała.
Niedokładne gryzienie pokarmu i połykanie zbyt dużych kawałków jedzenia również jest niebezpieczne dla głodnego kota. Mogą wystąpić u niego problemy trawienne, biegunka i zaparcia. Poza tym składniki odżywcze ze źle rozdrobnionego pokarmu mogą nie zostać odpowiednio przyswojone.
Istnieje ryzyko, że wiecznie głodny kot niepostrzeżenie zje coś niejadalnego, co wygląda lub pachnie jak jedzenie, na przykład kość, kawałek folii, w którą owinięta była wędlina czy trującą roślinę. Może to doprowadzić do zatrucia lub niebezpiecznej niedrożności jelit.
Jak karmić ciągle głodnego kota?
Jeśli masz w domu ciągle głodnego kota, pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, to skonsultować się z lekarzem weterynarii i zwierzęcym behawiorystą. Gdy specjalista wykluczy problemy zdrowotne, możesz odetchnąć z ulgą i odpowiednio zaopiekować się swoim pupilem, by zaspokoić jego wszystkie potrzeby. Kot otoczony troskliwą opieką, mający dużo okazji do zabawy, spożywający karmę dobrze dopasowaną do jego potrzeb szybko powinien odzyskać prawidłowy apetyt.
Stosuj następujące zasady:
- wybierz gotową karmę pełnoporcjową zgodną z potrzebami Twojego kota, na przykład karmę typu „junior” dla kocięcia poniżej 1. roku życia czy karmę typu „sterile” dla zwierzęcia po kastracji;
- dokładnie odmierzaj dzienne dawki jedzenia, zgodnie z zapotrzebowaniem kota – kieruj się zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniu karmy lub skonsultuj się w tej kwestii z lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem;
- stosuj dietę mieszaną – podawaj kotu zarówno suchą, jak i mokrą karmę w proporcji 1:9 pod względem masy produktu (z przewagą karmy mokrej);
- ustal stałe pory karmienia – jeśli pracujesz na etat, dobrym rozwiązaniem jest podawanie karmy mokrej na śniadanie i kolację, a suchej na czas Twojego snu oraz nieobecności w domu w ciągu dnia.
Gdy masz do czynienia z bardzo głodnym kotem, ważne jest, żeby utrzymywać porządek w domu. Myj naczynia od razu po posiłku, nie zostawiaj opakowań po żywności na blacie kuchennym, załóż blokadę na szafkę z koszem na śmieci. To wszystko uniemożliwi głodnemu kotu podjadanie tego, co jest dla niego szkodliwe lub trujące.
Hmmm… Kot to nie pies. W naturze koty jedza mało a często i byłoby tak do tej pory gdyby ludzie nie wymyslili karm dla kotów. Koty potrafią odżywiać się owadami. Upolowanie większaj zdobyczy nie zawsze się udaje. To że domowy kot stoi przy misce jest więc dość naturalne i jest związane z naturalnym odżywianie właściwym kotom a nie ich wlascicielom,ktorzy dla własnej wygody wola karmić kota 2x dziennie. W efekcie koty są głodne i są przekarmiane a co za tym idzie niejednokrotnie cierpią na otyłość zwłaszcza jeśli karmione są przetworzonymi karmami z dodatkiem zbóż