Dowiedz się, kiedy najlepiej karmić psa. Rano czy wieczorem?

Karmienie psa powinno być dobrze przemyślane i zaplanowane w taki sposób, aby zaspokoić wszystkie potrzeby dietetyczne zwierzęcia. Chodzi tu zarówno o optymalny dobór jedzenia, jak i prawidłowe dawkowanie posiłków, a także zwyczaje żywieniowe, które wiążą się z wychowaniem czworonoga. Jednym z pytań, jakie często zadają sobie opiekunowie, brzmi: kiedy karmić psa – rano czy wieczorem? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł!

Prawidłowe zwyczaje żywieniowe. Kiedy karmić psa – rano czy wieczorem?

Żywienie psa powinno być zaplanowane w taki sposób, żeby zwierzę nigdy nie czuło się bardzo głodne, a jednocześnie żeby nie zdarzało mu się przejadać. Z tego powodu jeden posiłek na dobę to stanowczo za mało. Na pytanie: kiedy karmić psa – rano czy wieczorem? odpowiadamy więc: w obu tych porach dnia. Zaleca się, aby dorosły czworonóg otrzymywał jedzenie co 8 lub co 12 godzin, co oznacza od 2 do 3 posiłków na dobę. W przypadku szczeniąt poniżej 7. miesiąca życia częstotliwość ta jest większa.

Bardzo ważnym aspektem żywienia podopiecznego jest oczywiście prawidłowe dawkowanie karmy dla psa. Całą dzienną dawkę pożywienia należy równomiernie podzielić między wszystkie posiłki, które podajemy zwierzęciu. Ustalenie optymalnej częstotliwości posiłków powinno odbywać się z uwzględnieniem takich czynników, jak:

  • wiek czworonoga,
  • jego rasa (masa ciała),
  • poziom aktywności fizycznej.

Warto skorzystać z tabel żywienia, które znajdują się na opakowaniach pokarmów pełnoporcjowych, a w razie potrzeby skorzystać z porady dietetyka lub lekarza weterynarii.

Psu należy podawać posiłek co najmniej 30 minut po wysiłku fizycznym oraz zapewnić zwierzęciu co najmniej taki sam czas na odpoczynek po jedzeniu. To bardzo ważne dla optymalizacji procesu trawienia. Należy to brać pod uwagę zwłaszcza w przypadku psów dużych i olbrzymich (o masie ciała powyżej 25 kg), ponieważ niewłaściwe zwyczaje żywieniowe generują u nich zwiększone ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka.

Bardzo istotne w prawidłowym karmieniu psa są warunki, jakie zapewniamy pupilowi podczas spożywania przez niego posiłków. Miski z jedzeniem i piciem powinny być ustawione z dala od zatłoczonych pomieszczeń czy ruchliwych korytarzy, tak aby zwierzę nie stresowało się podczas jedzenia. W tym samym celu, jeśli w domu jest więcej niż jeden podopieczny, należy rozdzielać czworonogi na czas posiłku. Psy najadają się na zapas, co oznacza, że nie powinny mieć stałego dostępu do pokarmu. Miskę z jedzeniem należy wystawić na 20–30 minut, a następnie zabrać, opróżnić z resztek i przygotować do ponownego użycia. Inaczej jest w przypadku naczynia ze świeżą wodą pitną – dostęp do niego powinien być dla zwierzęcia stały i nieograniczony.

Optymalny pokarm, czyli co powinien jeść pies, żeby był zdrowy i szczęśliwy?

Podstawę żywienia psa powinien stanowić pełnoporcjowy pokarm gotowy. Zawiera on 100% niezbędnych składników odżywczych w optymalnych dla zwierzęcia proporcjach. Do najważniejszych dla psa substancji należą: białka, tłuszcze, witaminy i minerały. Nie bez znaczenia jest również liczba kalorii, jakie dostarczamy do organizmu pupila wraz z pożywieniem. Wszystko to musi być odpowiednio zbilansowane, żeby zapewnić czworonogowi zdrową i kompletną dietę.

Gotowe pokarmy pełnoporcjowe dzielimy na suche i mokre. Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają stosowanie diety mieszanej w równych proporcjach pod względem masy produktów. Takie żywienie jest najkorzystniejsze dla większości czworonogów, ponieważ pozwala im czerpać wszystkie korzyści z obu rodzajów pożywienia.

Pokarmy suche są około czterokrotnie bardziej kaloryczne od mokrych, co oznacza, że dostarczają proporcjonalnie więcej energii w tej samej masie produktu. Chropowata struktura granulek umożliwia mechaniczne ścieranie osadu nazębnego, przyczyniając się do zachowywania zdrowia jamy ustnej zwierzęcia. Dodatkowo takie jedzenie umożliwia realizowanie naturalnie występującej u psów potrzeby żucia i gryzienia. Zaletami pokarmów mokrych są natomiast wspieranie zachowywania przez zwierzę szczupłej sylwetki oraz przyczynianie się do optymalnego nawadniania organizmu.

Zalecane proporcje 1:1 (pod względem masy produktów) są optymalne dla większości psów, ale nie dla wszystkich. Zwierzęta, które są wyjątkowo aktywne fizycznie (np. pracują, uprawiają sporty), mogą potrzebować diety opartej głównie na bardziej kalorycznym jedzeniu suchym. Wszelkie zmiany w sposobie żywienia należy konsultować z dietetykiem lub lekarzem weterynarii. Gdy pies spożywa głównie jedzenie suche, należy zwrócić szczególną uwagę, czy pobiera on odpowiednie ilości płynów, ponieważ taki pokarm zawiera tylko ok. 8–10% wody. Dla porównania zawartość wody w pokarmie mokrym wynosi ok. 80%.

Planując żywienie psa, warto brać pod uwagę jego indywidualne preferencje. Większość czworonogów najchętniej spożywa pokarm mokry o smaku i zapachu wołowiny. Nie brakuje też jednak miłośników suchych granulek, a także pupili, którzy przepadają za takimi smakami, jak drób czy ryby. Ustalenie, jakie jedzenie najbardziej smakuje podopiecznemu, pomoże nie tylko efektywnie go karmić, lecz także wzmacniać więź opiekuna z czworonogiem!

Zdrowa dieta psa może uwzględniać podawanie zwierzęciu przekąsek, które należą do tzw. karm uzupełniających. One również stanowią doskonały sposób na pogłębianie relacji opiekuna z podopiecznym. Dodatkowo dają pupilowi wiele przyjemności, a także są świetnym motywatorem do pracy podczas treningów. Suma kalorii pochodzących z przekąsek powinna pokrywać maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania czworonoga. Należy ją również odliczyć od posiłków głównych.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Pies, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.