Kot wymiotuje po jedzeniu – dlaczego?

Gdy kot wymiotuje, może to być zarówno niegroźny epizod, jak i objaw stanu chorobowego. Warto obserwować pupila i jeśli sytuacja się powtórzy, skonsultować się z lekarzem weterynarii. Nie należy jednak panikować już za pierwszym razem, kiedy mruczek zwróci pokarm. Podobnie jak ludzie, zwierzęta również miewają chwilowe kłopoty żołądkowe, które zwykle samoistnie się normują. Jakie są najczęstsze powody tego, że kot wymiotuje po jedzeniu? Jak zapobiegać takim epizodom i na co zwracać szczególną uwagę? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł!

Kot wymiotuje po jedzeniu - dlaczego?

Dlaczego kot wymiotuje po jedzeniu?

Istnieje wiele możliwych odpowiedzi na pytanie, dlaczego koty wymiotują. Najczęstsza przyczyna takiej reakcji organizmu jest bardzo prozaiczna – zbyt łapczywe pochłanianie pokarmu. Zwierzęta jedzące szybko, nieprzeżuwające odpowiednio kęsów i połykające wraz z nimi powietrze, mogą zwracać posiłki w następstwie takiego (niezdrowego!) sposobu ich przyjmowania. Należy przy tym wiedzieć, że nie wszystko co potocznie nazywamy wymiotowaniem jest nim naprawdę. W medycynie istnieje rozróżnienie pomiędzy wymiotami prawdziwymi (zwracaniem treści żołądka przy udziale pracy tłoczni brzusznej) a wymiotami rzekomymi (tzw. ulewaniem). Dlatego lekarz weterynarii podczas wywiadu może zadać nam wiele różnych pytań na temat wyglądu treści pokarmowej czy pozycji zwierzęcia. To wszystko służy postawieniu właściwej diagnozy.

Wracając do zbyt szybkiego jedzenia, jako przyczyny zwracania pokarmu, pośpiech przy posiłku może mieć różne podłoża. Jednym z nich jest nadmierny entuzjazm zwierzęcia, który możemy obserwować, gdy mały kot wymiotuje po jedzeniu. Aby nauczyć mruczka wolniejszego przyjmowania pokarmu, można kupić specjalną miseczkę spowalniającą – zazwyczaj pomaga to uporać się z problemem.

Inną przyczyną pośpiechu, a w konsekwencji wymiotów kota przy jedzeniu, jest obawa zwierzęcia, że pokarm zostanie mu odebrany. Taka reakcja może wystąpić np. wówczas, gdy miseczki pupila znajdują się w hałaśliwym lub tłocznym miejscu. Kot, podobnie jak człowiek, potrzebuje spokoju i wyciszenia, aby móc powoli jeść i trawić. Efekt rywalizacji o pożywienie może również pojawić się, gdy w domu mieszka więcej niż jeden czworonóg. Należy wówczas rozdzielić zwierzęta na czas posiłku.

Jeżeli kot wymiotuje po jedzeniu, ponieważ przyjmował pokarm zbyt łapczywie, może to oznaczać, że był bardzo głodny. Warto się upewnić, że wartość kaloryczna posiłków mruczka jest dobrana odpowiednio do jego wieku, masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Należy również zadbać o to, aby zwierzę otrzymywało pokarm pełnoporcjowy, czyli kompletny i zbilansowany.

Dawkowanie posiłków można ustalić na podstawie tabel żywienia, które znajdują się na opakowaniach produktów. Oprócz nadmiernej łapczywości przyczyną wymiotów kota może być również przejedzenie, czyli spożycie większej ilości pokarmu, niż żołądek jest w stanie przyjąć. Należy pamiętać, że dzienna ilość jedzenia powinna być podzielona na kilka posiłków. Zalecany sposób żywienia kota to podawanie mu pokarmów mokrych na śniadanie i kolację oraz pozostawianie miseczki z suchymi granulkami na czas nieobecności opiekuna w domu lub nocnego wypoczynku.

Inna przyczyna kłopotów z przyjmowaniem pokarmu to podawanie pupilowi jedzenia prosto z lodówki. Również w takim przypadku możliwą reakcją organizmu kota są wymioty. Mruczki są szczególnie wrażliwe na temperaturę (zwłaszcza niską) i powinny otrzymywać pożywienie o co najmniej temperaturze pokojowej. Muszą mieć też stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Wymioty kota niekiedy występują również w reakcji na zbyt gwałtowną zmianę diety. Na przykład, przechodząc z pokarmów typu ​​„junior” na to z linii „adult”, należy na początku mieszać dotychczasowe jedzenie z odrobiną nowego. Następnym krokiem jest stopniowe zmienianie proporcji tak, aby z każdym kolejnym posiłkiem coraz więcej docelowego jedzenia znajdowało się w miseczce. Proces przejścia z jednego pokarmu na drugi powinien trwać ok. 7 dni.

Psychika kota również ma duży wpływ na reakcje jego organizmu. Zwracanie pokarmu może się zdarzyć po przeżyciu traumy lub nawet pozytywnej, lecz znaczącej zmiany (takiej jak przeprowadzka czy pojawienie się w domu noworodka). Jeśli mały kotek wymiotuje, może to być związane z nagromadzeniem nowych ekscytujących doświadczeń, jakie miały miejsce w ciągu dnia.

Obecność włosów w zwróconej treści żołądkowej świadczy o tym, że wylizana przez pupila sierść zalega w jego układzie pokarmowym. Rozwiązaniem tego problemu jest codzienna pielęgnacja szaty mruczka, a także stosowanie przekąsek oraz specjalnych środków odkłaczających zaleconych przez lekarza weterynarii.

Warto wiedzieć, że koty, podobnie jak ludzie, miewają chorobę lokomocyjną. Jeżeli pupil wymiotuje w samochodzie lub innym środku transportu, może to być oznaka tej właśnie przypadłości.

Jeżeli kot (a zwłaszcza młody kociak) wymiotuje często lub jeśli zwracaniu pokarmu towarzyszą inne objawy (biegunka, apatia, gorączka), należy niezwłocznie wybrać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii.

Częste wymioty u kota a jego stan zdrowia

Pierwsze wymioty kota po jedzeniu, o ile nie towarzyszą im inne objawy- nie powinny być powodem do paniki, a jedynie sygnałem, że zwierzę należy zacząć uważnie obserwować. Jeżeli sytuacja się powtórzy, warto spróbować uchwycić okoliczności, w jakich miało to miejsce. Czy pupil zwrócił zawartość żołądka natychmiast po jedzeniu? Czy w wymiocinach znajdują się ciała obce, włosy lub krew? Każda informacja tego typu może być cenna podczas stawiania diagnozy. Przyczyn dolegliwości mruczka może być wiele, należą do nich m.in.:

  • infekcje bakteryjne;
  • pasożyty w przewodzie pokarmowym;
  • panleukopenia;
  • połknięte ciało obce w przewodzie pokarmowym;
  • nowotwór zlokalizowany w układzie pokarmowym;
  • niewydolność nerek;
  • niewydolność wątroby;
  • zatrucie pokarmowe.

Wymioty kota mogą być również skutkiem ubocznym przyjmowania przez zwierzę niektórych leków. Niewskazane jest podawanie pupilowi środków farmaceutycznych na własną rękę. Jeżeli preparaty zostaną przepisane przez lekarza weterynarii, należy podawać je zgodnie z zaleceniami.

Wielu opiekunów zastanawia się zapewne, co podać kotu, gdy wymiotuje. Naszą naturalną reakcją w takiej sytuacji jest próba ulżenia zwierzęciu w trudnych chwilach. Doraźnie najlepszym sposobem na okazanie wsparcia czworonożnemu przyjacielowi jest zapewnienie mu ciszy i spokoju. Warto również zachęcać mruczka do picia wody, ponieważ wymioty prowadzą do odwodnienia organizmu, a to może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia zwierzęcia. Gdy kot wymiotuje po jedzeniu, nie wolno podawać mu żadnych środków farmaceutycznych, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej. Dobrą wiadomością jest to, że tego typu objawy najczęściej wynikają z przyczyn behawioralnych, jednak w przypadku wątpliwości zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
4 komentarzy do “Kot wymiotuje po jedzeniu – dlaczego?
  • Avatar

    Dlaczego mój kot wymiotuje po mokrej karmie??
    Wcześniej nie było problemu z niczym.
    Badania niczego nie wykazały…

    • Moderator ZooArt

      Jeśli Twój kot zaczął wymiotować po mokrej karmie, mimo że wcześniej nie miał problemów, warto rozważyć kilka możliwości. Może być uczulony na składniki nowej karmy lub ma problem z nietolerancją pokarmową. Może też dojść do zepsucia karmy lub zmiany jej składu przez producenta. Jeśli badania nie wykazały nic niepokojącego, porozmawiaj z weterynarzem o zmianie diety na bardziej łagodną i obserwuj reakcję kota. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nie ma innych objawów, takich jak letarg czy zmiana apetytu.

    • Moderator ZooArt

      Przykro słyszeć o problemach Twojej kotki. Wymioty po jedzeniu mogą mieć różne przyczyny. Oto kilka możliwych powodów:
      – Jedzenie zbyt szybko: Niektóre koty jedzą bardzo szybko i mogą wymiotować, jeśli zjedzą zbyt dużo jedzenia w krótkim czasie.
      – Nieodpowiednia karma: Może być alergia lub nietolerancja na składnik karmy.
      – Zmiana karmy: Nagła zmiana diety może powodować problemy trawienne.
      – Ciała obce: Koty często jedzą różne rzeczy, które mogą powodować problemy trawienne, takie jak kawałki zabawek, włosy itp.
      – Choroby: Wymioty mogą być objawem różnych chorób, takich jak choroby układu pokarmowego, choroby wątroby, nerek czy inne schorzenia.
      – Pasożyty: Takie jak tasiemce czy glista mogą powodować wymioty.
      – Stres: Nagłe zmiany w otoczeniu lub stres mogą powodować problemy trawienne.

      Jeśli Twoja kotka regularnie wymiotuje, ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem. Tylko specjalista będzie w stanie dokładnie zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie.

      Nie próbuj leczyć kota samodzielnie bez konsultacji z weterynarzem, ponieważ nieodpowiednie leczenie może pogorszyć stan zdrowia Twojego zwierzaka. Jeśli zauważysz inne objawy, takie jak apatia, utrata apetytu, biegunka czy zmiany w zachowaniu, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.😃

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.