Właściwy wybór karmy dla psa nie jest łatwy, zwłaszcza gdy przyjrzymy się sklepowym półkom, uginającym się od rozmaitej żywności dla zwierząt. Czy podawać psu mokrą, czy suchą karmę, a może obie? W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.
Wybór karmy dla psa – czym się kierować?
Karmy dla psów dzieli się na pełnoporcjowe i uzupełniające. Pierwsze to pokarmy kompletne i zbilansowane, które przeznaczone są do codziennego żywienia czworonogów i mogą stanowić ich jedyny pokarm. Karmy uzupełniające to np. przysmaki. Podaje się je w niewielkich ilościach (nie więcej niż 10% dziennej dawki kalorii), a odpowiadającą im kaloryczność odlicza się od głównych posiłków.
Optymalnym wyborem karmy dla psa jest gotowy pokarm pełnoporcjowy, ponieważ zawiera właściwe dla czworonoga ilości poszczególnych składników odżywczych. Może być to zarówno sucha, jak i mokra karma – w obu formach, podawane w odpowiednich proporcjach, zaspokoją wszystkie potrzeby żywieniowe psa.
Istotne podczas wyboru karmy dla psa jest zwrócenie uwagi na wiek czworonoga i jego rozmiary. Podstawowy podział pełnoporcjowej żywności to karmy dla trzech grup wiekowych: psy rosnące („junior”), dorosłe („adult”) i starsze („senior”). Każda z nich może występować w różnych wersjach w zależności od wielkości rasy:
- dla psów małych i miniaturowych (do 10 kg);
- dla psów średnich (11–25 kg);
- dla psów dużych i olbrzymich (powyżej 25 kg).
Pies nie może mieć stałego dostępu do jedzenia. Specjaliści zalecają stosowanie diety mieszanej, która polega na podawaniu suchej i mokrej karmy w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. Jednocześnie suma spożytych przez czworonoga w ciągu dnia składników odżywczych i kalorii musi być dla niego optymalna. Wskazówki dotyczące dawkowania karmy w zależności od wieku, wielkości i aktywności zwierzęcia znajdziemy na opakowaniu danego produktu. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, warto skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym lub lekarzem weterynarii, który pomoże dokładnie ustalić zapotrzebowanie energetyczne naszego psa.
Jedzenie należy podawać czworonogowi o określonych (najlepiej stałych) porach w ciągu dnia. Dorosłe psy powinny spożywać 2–3 posiłki dziennie, a przedstawiciele dużych ras o głębokiej klatce piersiowej (np. owczarki niemieckie) nawet 3- 4 posiłki dziennie, ze względu na zwiększone ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka. Miskę wystawiamy psu na 20–30 minut – tyle pupil potrzebuje na spożycie posiłku. Po tym czasie wyrzucamy resztki jedzenia i myjemy miskę. Bezwzględnie trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu pupila. Pies powinien mieć zawsze w pobliżu miskę z wodą pitną, niezależnie od tego, jaką karmę spożywa – suchą, mokrą czy obie.
Jaka sucha karma dla psa?
Sucha karma dla psa stanowi skoncentrowane źródło energii i składników odżywczych. Zawiera około 4 razy więcej kalorii w tej samej masie produktu niż karma mokra. Pokarm suchy, ze względu na twardą konsystencję, pozwala zaspokajać obecną u czworonogów potrzebę chrupania. Przy okazji, dzięki odpowiedniej teksturze oraz zawartości substancji aktywnych, korzystnie oddziałuje na stan zębów i dziąseł psa. Poprawia ukrwienie tkanek znajdujących się wewnątrz jamy ustnej, a także sprzyja usuwaniu płytki nazębnej.
Atutem suchej karmy, docenianym przez wielu opiekunów, jest jej wydajność oraz łatwość przechowywania. Można kupić ją w dużych, ekonomicznych opakowaniach. Nie trzeba trzymać jej w lodówce po otwarciu. Warto jednak mieć na uwadze, że długo otwarta sucha karma traci świeżość – wietrzeje, a zawarte w niej tłuszcze po pewnym czasie ulegają utlenieniu. Warto więc wybierać suchą karmę w opakowaniach, które jesteśmy w stanie zużyć w ciągu kilku tygodni od otwarcia, a nie w ciągu kilku miesięcy.
Suchy pokarm można podawać psom już w momencie odsadzenia od matki. Należy pamiętać, że szczenięta przez pierwsze tygodnie życia potrafią jedynie ssać i lizać. Nie mają wykształconego odruchu gryzienia, dlatego też karmienie ich zbyt dużymi lub twardymi granulkami może spowodować brak zainteresowania posiłkiem. Na początku warto podawać karmę suchą namoczoną w preparacie mlekozastępczym lub wodzie. W ten sposób nauczymy szczenię lizania i połykania papek, które z czasem będziemy mogli zastępować chrupiącymi granulkami.
Jaka mokra karma dla psa?
Mokre jedzenie charakteryzuje się wyższą wilgotnością (około 80%), dzięki czemu zaspokaja dużą część zapotrzebowania na wodę, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku psów miniaturowych, u których występuje zwiększone ryzyko kamicy moczowej. Mimo że zawartość wody w mokrej karmie jest wysoka, to nadal jest niewystarczająca, aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie czworonoga. Zawsze należy więc zapewnić psu dostęp do świeżej wody.
Porcja mokrej karmy jest około 4 razy mniej kaloryczna niż porcja karmy suchej o tej samej masie. Z tego względu karma mokra jest zalecana jako podstawa jadłospisu psów, które cierpią z powodu nadwagi lub otyłości (z jej pomocą łatwiej jest regulować masę ciała). W pozostałych przypadkach wskazane jest stosowanie diety mieszanej.
Pokarm mokry charakteryzuje się intensywnym (a co za tym idzie – również atrakcyjnym dla psa) aromatem. Psy w każdym wieku chętnie się nim zajadają. Mokra karma świetnie sprawdza się też jako pierwszy pokarm stały szczenięcia w trakcie odsadzania od mleka matki. Maluch nie powinien mieć problemu z pogryzieniem miękkich, mięsistych kawałków, jednak na początku można je dodatkowo rozdrobnić widelcem. Z tego samego powodu karma mokra to świetne rozwiązanie dla psów, które z różnych powodów (np. braki w uzębieniu, choroby zębów i dziąseł, podrażnienia w jamie ustnej) mają problemy z gryzieniem suchego pokarmu.