Sznaucer olbrzym, czyli brodacz monachijski – największy pies spośród sznaucerów

Sznaucer olbrzym inaczej określany jest też jest jako sznaucer piwny, brodacz monachijski albo sznaucer monachijski olbrzym. Jest największą odmianą sznaucerów. Uchodzi za wszechstronnie uzdolnioną rasę psów. Jej przedstawiciele świetnie prezentują się na wystawach, uczestniczą w zawodach sportowych, a niektórzy pracują w służbach mundurowych i ratowniczych. Jak długo żyje sznaucer olbrzym? Ile kosztuje sznaucer olbrzym? Czy istnieje sznaucer olbrzym biały? Co ma wspólnego ta rasa z piwem, pieprzem i solą?

Sznaucer olbrzym hodowla

Sznaucer olbrzym – Opis ogólny

Sznaucer olbrzym jest rasą psów oficjalnie uznaną przez FCI. Otrzymał 181 numer wzorca w klasyfikacji. Należy do II grupy – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła. Został przypisany do sekcji 1, w której są pinczery i sznaucery. Rasa podlega próbom pracy.

Organizacje kynologiczne

Sznaucer olbrzym został uznany przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy VI – Psy użytkowe (Utility),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 2.31 w grupie psów pracujących.

Przez inne większe organizacje Kynologiczne:

  • American Kennel Club – przypisany do grupy psów pracujących (Working Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów pracujących (Working),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec III-29 i został przypisany do grupy psów pracujących (Working Dogs)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów stróżujących (Guardian Dog Group)

Rys historyczny

Sznaucer olbrzym został wyhodowany z największych stróżujących i zaganiających bydło psów wiejskich używanych w południowych Niemczech. Tak jak sznaucer miniaturka pochodzi od sznaucera średniego. Prawdopodobnie w procesie tworzenia wersji olbrzymiej domieszane zostały rasy: dog niemiecki i pudel duży. Wśród opiekunów psów rasy sznaucer olbrzym, opinie pozytywne są dominujące. Często chwali się psy tej rasy za posłuszeństwo i rozwagę.

Sznaucer olbrzym do I Wojny Światowej występował głównie w południowych Niemczech. Obecnie jest popularny nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie – w tym w Polsce, a także w USA. Początkowo sznaucery olbrzymy były wykorzystywane do pilnowania wozów browarskich i stąd pochodzi jego jedna z nazw – sznaucer piwny. Obecnie znajduje zastosowanie jako pies użytkowy, służbowy i pies do towarzystwa.

Sznaucer olbrzym – wygląd

Sznaucer olbrzym to największa rasa wśród sznaucerów. Pies prezentuje się bardzo majestatycznie, a jego niewzruszony charakter znacznie podkreśla tę cechę.

Jak zbudowany jest sznaucer olbrzym?

Sznaucer olbrzym powinien wyglądać na krzepkiego dużego psa. Na głowie, oprócz bujnych brwi i brody pies posiada czarny nos, średniej wielkości ciemne oczy, a także załamane uszy w kształcie litery V. Głowa utrzymuje się na dobrze umięśnionej, szlachetnie wygiętej szyi. Tułów psa odznacza się zwartym grzbietem oraz długą i głęboką klatką piersiową. Pies stawia proste i silne kończyny równolegle do siebie. Ogon pożądany jest w kształcie sierpowatym lub szablastym.

Według wzorca FCI, dla psów i suk rasy sznaucer olbrzym waga powinna wynosić od 35 do 47 kg. Wysokość w kłębie – najwyżej wysuniętego fragmentu grzbietu psa – dla obu płci powinna mieścić się w zakresie od 60 do 70 cm.  Wzorzec określa także proporcje właściwe dla rasy.

Jaką sierść posiada sznaucer olbrzym?

Sznaucer olbrzym posiada obfitą sierść, która jest w dotyku twarda i szorstka, a także gęsty podszerstek. Na kończynach psa włosy są bardziej miękkie. Krótsze są jedynie na wierzchu głowy i na uszach. Tak jak w przypadku innych sznaucerów, charakterystyczną cechą jest broda i krzaczaste brwi. A w jakich barwach dopuszczalne jest umaszczenie sznaucera?

Sznaucer olbrzym może mieć sierść i podszerstek w czysto czarnym kolorze. Inne dopuszczalne umaszczenie, jest określane jako – pieprz i sól. Jest to umaszczenie, w którym występuje melanż w palecie czarnych (“pieprz”) i białych (“sól”) barw. Sznaucer z takim umaszczeniem powinien mieć jednolicie rozmieszczone obydwie barwy. Podszerstek ma być szary. Barwy “pieprzu”, muszą mieć zachowaną swoją intensywność. Dozwolone są odcienie od ciemnoszarego, żelazistego, po srebrnoszary. Ciemniej umaszczona część głowy zwana maską ma pasować do barwy tułowia. Niepożądane są jasne znaczenia na głowie, piersi i kończynach.

Czy wzorzec dopuszcza u psów rasy sznaucer olbrzym biały kolor umaszczenia?

Całkowicie biały kolor nie jest właściwy dla tej odmiany. Barwy bieli mogą jedynie występować jako część umaszczenia pieprz i sól. Sznaucer jednolicie biały jest dopuszczalny jedynie dla odmiany miniaturowej. Zatem sznaucer olbrzym biały nie jest uznawany za rasowego psa. 

Czarny terier rosyjski, a sznaucer olbrzym – na czym polega różnica?

Istnieje rasa wyglądem przypominająca sznaucera olbrzyma, która należy do tej samej grupy w klasyfikacji FCI. Mowa tu o czarnym terrierze rosyjskim. Gdy przyjrzymy się dokładniej to dostrzeżemy cechy, pozwalające odróżnić te dwie rasy. Czarny terier rosyjski jest masywniejszy – cięższy i przeważnie wyższy. Ma też bardziej miękką i falistą sierść. Także kudłata głowa jest wizytówką psa rasy czarny terier rosyjski, a w przypadku sznaucerów długie włosy na głowie są właściwe dla brody i brwi.

Sznaucer olbrzym – przygotowanie do wystawy

Sznaucer olbrzym jest rasą psów, która często bierze udział w wystawach. Przygotowanie psa do udziału, tak by prezentował się jak najlepiej, wymaga doskonałego wpasowania się w standardy wzorca oraz umiejętnego ustylizowania wyglądu.

Psy powinny zachować nie tylko estetyczny wygląd, ale także naturalne właściwości sierści, skóry i nosa. Regulaminy wystaw zabraniają używania środków i kosmetyków, które zmieniają ich strukturę, kolor, albo stan. Dozwolone jest jedynie strzyżenie, trymowanie – ręczne usuwanie martwych włosów, czesanie i szczotkowanie.

Przygotowanie sznaucera do wystawy powinniśmy rozpocząć na 10 tygodni przed wyjściem  na ring. Pies sznaucer olbrzym nie może zostać po prostu ostrzyżony maszynką, gdyż użycie jej do strzyżenia niszczy strukturę i barwę włosów psów. Dopuszczalne jest za to trymowanie sznaucera. Szatę psa przed wystawą należy przygotować tak, aby włosy różnej długości wyrosły równomiernie, tworząc estetyczną całość.

Szatę naszego psa może przygotować  do wystawy także fryzjer zwierząt, czyli groomer. Najlepiej zawczasu dokonać konsultacji by ułożyć plan wizyt, a także dowiedzieć się co i kiedy możemy robić sami, gdyż sierść i skóra powinny być pielęgnowane regularnie. 

Owłosienie powinno podkreślać cechy opisane we wzorcu. Modelowanie nie jest łatwą sztuką, ale pozwala wyeksponować atuty naszego psa. Jeżeli sznaucer posiada jakieś wady możemy spróbować je zamaskować dłuższymi włosami. Przejścia między długościami powinny być płynne.

Pół godziny przed wejściem na ring, pies powinien zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Tuż przed samym wyjściem szczotkujemy i układamy sierść. Pilnujemy wtedy, aby pies się nie kładł, czy siadał. Warto na wyjście schować sobie do kieszeni szczotkę, którą możemy w razie potrzeby dokonać drobnych poprawek. Sznaucera olbrzyma wystawiamy na cienkiej smyczy, można użyć tak zwanej żmijki, lub ringówki, która kolorem będzie pasować do umaszczenia psa.

Sznaucer olbrzym – Pielęgnacja

Sznaucer olbrzym jest rasą psów wymagającą w pielęgnacji. Musimy liczyć się z tym, że należy na to poświęcić dużo czasu i w dodatku wykonywać swoje obowiązki regularnie.

Jak często czesać sznaucera olbrzyma?

Sznaucer monachijski olbrzym powinien być dwa – trzy razy w tygodniu szczotkowany. Używamy w tym celu włosianej twardej szczotki. Dobrze jest, by wcześniej zastosować odżywkę ułatwiającą rozczesywanie. Podszerstek usuniemy pudlówką – metalową szczotką z gęstymi, zagiętymi i gładko zakończonymi drucikami, którą usuniemy martwe włosy podszerstka. Potrzebne są także dwa metalowe grzebienie z gęsto i rzadko rozmieszczonymi zębami. Pierwszym z nich rozczeszemy łapy, a drugim wyczeszemy podszerstek po trymowaniu.

Jak trymować sznaucera olbrzyma?

Psa należy trymować co trzy cztery miesiące. Trymujemy szyję, kark, grzbiet, boki tułowia i kończyny sznaucera. Jest to ważne aby pozbyć się starych włosów i pozwolić nowym na odpowiedni odrost. Dzięki temu nie będziemy znajdować pojedynczych włosów w domu.

Jak strzyc i modelować sierść sznaucera olbrzymiego?

Maszynki do strzyżenia sierści używamy w takich miejscach jak uszy, policzki, przód szyi, przedpiersie, brzuch, wewnętrzna strona ud i pośladki. Nożyczkami modelujemy grzywkę, brodę, krawędzie uszu i wyrównujemy frędzle wzdłuż dolnej linii kończyn i ogona. Nożyczkami degażującymi wyrównamy różnice długości włosów. Strzyżenie i trymowanie sznaucera wymaga dużo uwagi i umiejętności, co dla niektórych może okazać się wyzwaniem. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, zawsze możemy skorzystać z usług groomera.

Jak należy kąpać sznaucera?

Sznaucer olbrzym powinien być kąpany raz na dwa miesiące, ale nie wydarzy się szkoda, jeżeli psa wykąpiemy także wtedy, gdy się ubrudzi. W tym celu przyda się szampon i odżywka do sierści szorstkowłosej. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć psa, przy tym rozczesując jego sierść. 

Pielęgnacja sznaucera – więcej informacji

Sznaucer olbrzym musi mieć czyste uszy oraz zadbane pazury, które należy przycinać obcinaczem dla psów jeżeli są zbyt długie. Nie można także zaniedbywać stanu oczu, które możemy przeczyścić, wykorzystując specjalne krople dla psów. Oprócz tego, musimy pamiętać, że pies jest narażony na pchły i kleszcze. Zabezpieczyć psa możemy zakładając obroże przeciw pchłom i kleszczom – na przykład, obrożę Foresto, która jest często polecana przez doświadczonych opiekunów zwierząt.

Sznaucer olbrzym – charakter

Wśród psów rasy sznaucer olbrzym, charakter to zdecydowana zaleta. Żaden ze sznaucerów nie jest tak opanowany. Ten w dodatku jest czujny, śmiały i lubi aktywnie spędzać czas. Uchodzi za psa dobrodusznego i inteligentnego, który jest rozważny w swoim zachowaniu.

Sznaucer olbrzym czuje się częścią swojego otoczenia. Ma silnie rozwinięty zmysł terytorialny. Jako pies z instynktem stróża jest nieufny wobec obcych, przeważnie nie jest nimi zainteresowany. Podchodzi z dystansem do obcych zwierząt, stara się unikać konfliktów, ale potrafi zadbać o dobro swoje i swojego opiekuna. Nie jest psem zbytnio szczekliwym, robi hałas wtedy gdy uzna to za konieczne ostrzeżenie. 

Pies sznaucer olbrzym mocno przywiązuje się szczególnie do opiekuna i swojej rodziny. Najlepiej gdy mieszka wśród niej. Jest w stanie nawiązać dobre relacje z innymi zwierzętami, jeżeli przeszedł odpowiednią socjalizację. Jest skory do wspólnych zabaw. Lubi kontakt z dziećmi, ale z racji jego siły, jest bardziej odpowiedni dla starszych dzieci. Jest doskonałym towarzyszem dla osób dorosłych, którzy są w stanie zapewnić  psu aktywne życie. W domu zachowuje się spokojnie, potrafi wyczuwać nastroje domowników.

Olbrzym sznaucer potrafi samodzielnie wykonywać powierzone mu zadania, jak stróżowanie,czy tropienie ale nie jest psem niezależnym. Potrzebuje uwagi ze strony swojego opiekuna. Łatwo ulega lękowi separacyjnemu, gdy nie jest przyzwyczajony do pozostawania samemu w domu.

Sznaucer olbrzym – wychowanie

Sznaucer olbrzym będzie wolał mieszkać bliżej rodziny wewnątrz domu, może to być też mieszkanie w bloku z windą. Nie będzie się źle czuł w ogrodzie, gdzie będzie mógł się spełniać jako stróż.

Sznaucer olbrzym jako pierwszy pies może stanowić duże wyzwanie, któremu nie każdy jest w stanie podołać. Potrzebuje zdecydowanego opiekuna, który będzie konsekwentnym i sprawiedliwym liderem. Taka postawa wymaga doświadczenia w opiece nad psami. Opiekun musi także zapewnić psu odpowiednio dużo aktywności oraz sprostać potrzebom pielęgnacji.

Sznaucer monachijski olbrzym dobrze znosi podróżowanie, możemy go wszędzie ze sobą zabierać. Oczywiście pies musi się zawczasu oswoić z podróżami. Ze względu na gabaryty olbrzyma, nie każdy środek transportu może być odpowiedni. Podróż samochodem jest najlepszym rozwiązaniem. Możemy z nim wyruszać w różne miejsca by wspólnie zwiedzać i aktywnie spędzać czas.

Sznaucer olbrzym – szkolenie

Sznaucer olbrzym jest bardzo inteligentnym psem, który potrafi się szybko uczyć. Swoje zastosowanie znalazł służąc w wojsku i policji. Posiada także predyspozycje do tego, by zostać sportowcem.

Olbrzym sznaucer potrzebuje dużo ruchu. Dwa długie spacery dziennie to jest odpowiednia dawka dla tego psa. Jeżeli myślimy o szkoleniach to możemy skupić na takich dziedzinach, jak posłuszeństwo, obrona, tropienie, a także sporty. Podstawą sukcesu jest wypracowanie posłuszeństwa, dzięki któremu będziemy mogli skutecznie trenować psa w wybranej dziedzinie.

Jak nauczyć sznaucera olbrzyma posłuszeństwa?

Pies powinien rozpocząć swoje szkolenie już jako szczeniak. Na przymus dumny pies zareaguje uporem, by przekonać go do wykonywania określonych czynności lepiej wykorzystać smakołyki jako nagrodę. Jest bardzo wrażliwy na ton głosu i potrafi odczytać zarówno pochwałę, jak i reprymendę, która nie może być agresywnie wyrażana. Trzeba jednak wiedzieć, że zadziała tak tylko, gdy jego własnym marzeniem jest zadowolenie opiekuna.

Jakie sporty może uprawiać sznaucer olbrzym?

Może być najlepszym towarzyszem podczas sportów takich jak jogging, jazda konna, jazda na rowerze, a także podczas wspólnych sportów jak:

  • agility – pokonywanie toru przeszkód, gdzie opiekun jest obecny przy swoim psie i ciągle go dopinguje.
  • obedience – posłuszeństwo, pies wykonuje zestaw ćwiczeń pod komendę opiekuna.
  • dogtrekking – trekking wraz z psem. Pies jest połączony ze swoim opiekunem przy użyciu pasa biodrowego i specjalnej uprzęży.
  • canicross – sport zaprzęgowy, podobny do dogtrekkingu, tyle że pies biegnie i ciągnie swojego opiekuna.

Jeśli szukasz najlepszych akcesoriów sportowych dla psa rasy sznaucer olbrzym, opinie innych użytkowników tych produktów mogą pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Sznaucer olbrzym – hodowla idealna

Sznaucer olbrzym jest rasą, której hodowla w Polsce jest bardzo popularna.

Gdzie możemy znaleźć szczeniaki sznaucera olbrzyma?

Często zdarzają się ogłoszenia, w których oferowany jest czarny terier rosyjski, a w tytule jest podany sznaucer olbrzym. Nawet jeżeli będziemy odpowiednio wyczuleni na taki podstęp, bardzo łatwo jest pomylić psy obu ras, szczególnie gdy oferowany jest szczeniak. Profesjonalna hodowla jest lepszym rozwiązaniem. Jak wybrać odpowiednią?

Czym powinna się charakteryzować profesjonalna hodowla psów rasowych?

Szczeniaki sznaucera olbrzyma z hodowli są wydawane z metryką, na podstawie której możemy wyrobić rodowód. Jest to też gwarancja tego, że szczeniak pochodzi od rasowych i zdrowych psów. Psy z hodowli przechodzą socjalizację, a także otrzymują opiekę lekarską. Hodowla zapewnia najlepsze warunki opieki dla szczeniaków i ich matki. Dobre hodowle pomagają dobrać szczeniaka, a także wydają wyprawkę i służą radą w opiece. Wyjaśniamy jak sprawdzić, czy wybrana hodowla spełnia te wymogi.

Jak sprawdzić hodowlę?

Żeby nie narazić się na złe praktyki pseudohodowli, powinniśmy poznać wybraną hodowlę. Powinniśmy wybierać hodowle wyłącznie zrzeszone w ZKwP. Warto też poczytać na grupach dyskusyjnych poświęconym psom rasy sznaucer olbrzym opinie o hodowlach, a także zapoznać się z nimi. Hodowla nie powinna nam utrudniać wglądu. Poza hodowlą możemy poszukać sznaucera olbrzyma w schroniskach.

Czy możemy znaleźć sznaucera olbrzyma do adopcji?

Istnieje szansa, że naszego sznaucera olbrzyma znajdziemy w schronisku, bądź w ogłoszeniach schronisk, które są publikowane w internecie. Wprawdzie, mało prawdopodobne jest to, że znajdziemy tam psa, który będzie brylował na wystawach. Wiele psów jest porzuconych z różnych względów, na przykład zdrowotnych. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby znaleźć wiernego przyjaciela, adopcja zwierząt ze schroniska jest doskonałym rozwiązaniem.

Sznaucer olbrzym – zdrowie

Sznaucer olbrzym to rasa psów uchodząca za zdrową i wytrzymałą. Jest dosyć odporny na niskie i wysokie temperatury.

Ile żyje sznaucer olbrzym?

Pies sznaucer olbrzym żyje średnio 12-15 lat, rasę można określić jako długowieczną. Żeby pies był zdrowy, powinien być dobrze zadbany pod względem pielęgnacji, a także żywienia, jego dieta nie powinna powodować alergii. Oprócz tego pies musi mieć zapewniony stały dostęp do wody. Nie możemy zapominać o kontrolnych wizytach u weterynarza, żeby w odpowiednim czasie przeciwdziałać chorobom i schorzeniom.

Jakie choroby są typowe dla tej rasy?

Olbrzym sznaucer ma predyspozycję do chorób typowych dla psów ras dużych. Przede wszystkim może to być dysplazja stawów biodrowych, rzadziej dysplazja stawów łokciowych. Mogą wystąpić problemy związane ze skórą jak infekcje i alergie skórne, które mogą być spowodowane przez pasożyty i przebiałkowanie psa, które występuje gdy pies ma zbyt dużo protein w swoim żywieniu. Możliwe są także dziedziczne schorzenia oczu, rozszerzenie i skręt żołądka oraz epilepsja. U suk zdarzają się ciąże urojone.

Sznaucer olbrzym – żywienie

Sznaucer olbrzym może spożywać zarówno karmy komercyjne, jak i posiłki, które przygotowujemy dla nich sami. Psy tej rasy cieszą się dobrym apetytem i nie powinny być wybredne.

Jak karmić prawidłowo psa?

Jeżeli decydujemy się na żywienie naszego sznaucera domowym jedzeniem, powinniśmy mieć wiedzę jak robić to prawidłowo. W takim przypadku najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem weterynarii, bądź dietetykiem zwierząt. Psy tej rasy są narażone na skręt żołądka i alergie. Dlatego też, powinniśmy podawać psu jedzenie w mniejszych ilościach, o częstych, stałych porach. Ta sama zasada dotyczy również karm komercyjnych.

Sznaucer olbrzym – jaka karma komercyjna sprawdzi się najlepiej?

Pies tej rasy musi otrzymywać karmę, która jest odpowiednio dla niego dostosowana. W tym celu sprawdzamy jaka jest u naszego psa rasy sznaucer olbrzym waga oraz jak intensywna jest jego aktywność. Może to być karma sucha, jak i mokra. Skład pożywienia powinien zapewniać wszystkie ważne składniki odżywcze. Ich nadmiar może być szkodliwy, tak samo jak i niedobór. Przykładem tego może być przebiałkowanie psa. W dziennym bilansie energetycznym powinniśmy także uwzględnić psie przysmaki.

Sznaucer olbrzym – cena i koszty utrzymania

Sznaucer olbrzym jest rasą psów, która jest kosztowna w utrzymaniu, a także cena jego zakupu jest stosunkowo wysoka.

Ile kosztuje sznaucer olbrzym?

W przypadku psa rasy sznaucer olbrzym, cena w hodowli mieści się w przedziale 4000 – 6000 zł. W cenę wchodzą koszta hodowli i opieki medycznej. Cena może różnić się w zależności od osiągnięć rodziców szczeniaka i renomy hodowli.

Ile kosztuje utrzymanie sznaucera olbrzyma?

Na sznaucera olbrzyma miesięcznie musimy przeznaczyć około 200 – 300 złotych. To jest koszt zakupu karmy dla psa wraz z przysmakami, suplementów, worków na nieczystości. Jak wiadomo są to rzeczy, które musimy uzupełniać na bieżąco.

W ciągu roku wydamy około 200 zł na kosmetyki dla psów sznaucer olbrzym, cena obejmuje szampon, odżywkę, oprócz tego – obroże owadobójcze. Oprócz produktów, powinniśmy także uwzględnić usługi, z których będziemy korzystać w trosce o sznaucera. Mogą to być usługi weterynaryjne, ubezpieczenia, szkolenia u behawiorystów, a także salon psiej urody. Godzina pracy groomera mieści się średnio w przedziale od 60 do 100 zł, możemy sami policzyć ile nasz pies będzie potrzebował wizyt w ciągu roku.

Posiadając sznaucera olbrzyma będziemy potrzebować takich rzeczy jak: miski dla psa, smycz, obroża, legowisko dla dużego psa, zabawki, obcinacz, a także narzędzia do dbania i strzyżenia szaty sznaucera, te akcesoria mogą w sumie kosztować 1000 zł. Oprócz kosztu zakupu, na pierwsze dwa lata wspólnego życia wydamy około 6000 zł, cena może być wyższa jeżeli nie będziemy samodzielnie strzyc psa i będziemy korzystać ze wcześniej wymienionych usług służących naszemu psu.

Podsumowanie – czy to pies dla mnie?

Przedstawiliśmy klasyfikację sznaucera olbrzyma w FCI, jego pochodzenie i zastosowanie. Wiesz już, jak dokładnie wygląda. Znasz różnice między psem rasy terier rosyjski, a sznaucerem olbrzymem.

Ukazaliśmy sposoby pielęgnacji sznaucera. Nie będzie ona stanowić żmudnej konieczności, jeżeli będziesz traktował ją jako pretekst do pogłębienia więzi ze swoim psem. Wiesz jak przygotować psa do wystawy i co będzie Ci w tym celu potrzebne.

Adopcja psa czy zakup z hodowli? Każda z tych dróg jest dobra, wiesz czego możesz się spodziewać, decydując się na dowolną z nich.

Nie każdy może wychować i wyszkolić psa rasy sznaucer olbrzym, charakter psów tej rasy wymaga zdecydowanej postawy opiekuna. Możesz stwierdzić, czy nadajesz się na niego i czego możesz się spodziewać od psa w procesie wychowania i szkolenia.

Czy jesteś w stanie utrzymać sznaucera olbrzyma? Odpowiedź na to pytanie może się wyklarować po zapoznaniu się z wymogami dotyczącymi zdrowia, żywienia, ceny i kosztów utrzymania.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Sznaucer olbrzym, czyli brodacz monachijski – największy pies spośród sznaucerów
  • Avatar

    Nigdy nie byłem opiekunem Olbrzyma ale miałem 5 Akit Japońskich i coś czuję, że to taki człowieczek jak Akita, wzruszająca rasa.

  • Avatar

    Zgadzam się z Pana komentarzem co do inteligencji. 25 lat ze sznaucerami a z olbrzymem mogłam się dogadać bardziej niż z człowiekiem. Mądre, opanowane, wierne. Preferują spokój niż małe dzieci dookoła, wolą schodzić im z drogi w spokojniejsze miejsce. Mój odszedł niestety na chłoniaka w wieku 13 lat. Jeśli zdecyduję się na kolejnego psa- tylko sznaucer olbrzym. ❤️

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.