Pointer – pies numer 1 nie tylko według wzorca

Pointer jest wyżłem na co dzień wykorzystywanym do polowań. To dzielny pies myśliwski, jednak może być też doskonałym przyjacielem rodziny. Powszechnie uznawany jest za jedną z najstarszych ras pracujących – tropienie dzikiego ptactwa nie jest mu straszne. To dobry towarzysz myśliwych i ich rodzin, a także czujny łowca, któremu nie umknie żadna zwierzyna. Jaki charakter ma pointer? Czy psy te są łatwe w wychowaniu? Ile kosztują szczeniaki pointera? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.    

Opis ogólny

Pointer, najogólniej mówiąc, to angielski pies myśliwski. Ponadto uwielbia spędzać czas z ludźmi. Czworonóg ten ma w sobie nieposkromione pokłady energii i  uroku osobistego Opowiemy, jaki jest i co potrafi.

Organizacja kynologiczna i klasyfikacja

Rasa pointer została uznana przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną, która nadała mu własny wzorzec, nosi numer 1. Jego klasyfikacja prezentuje się następująco:

  • Grupa 7 Wyżły.
  • Sekcja 2.1 Setery brytyjskie i irlandzkie. Pointer.

Zwierzę to podlega próbom pracy, często pomaga myśliwym w polowaniach.

Pochodzenie oraz użytkowość

Pointery pochodzą z Wielkiej Brytanii, to psy znane w całej Europie, słyną ze świetnego instynktu łowieckiego. W Polsce również cieszą się popularnością, tak więc znalezienie dobrej hodowli, która oferuje szczenięta tej rasy, nie powinna stanowić problemu. Czworonogi te pierwotnie były wykorzystywane, jako psy wskazujące zwierzynę myśliwym i taką funkcję spełniają do dziś.

Rasy, od których pochodzi

Dokładne pochodzenie pointera nie jest do końca znane, rasa ta powstała prawdopodobnie w wyniku skrzyżowania takich psów jak: greyhound, foxhound, czy bloodhound. Inne źródła podają, że zwierzę to pochodzi od hiszpańskich, portugalskich i włoskich legawców, jeszcze inne, że od wyżłów. Ostatecznie czworonogi te zostały zaklasyfikowane jako wyżły.

Charakterystyczne cechy pointera

Pointery to wyjątkowe psy, nie dość, że doskonale sprawdzają się w roli psów myśliwskich, to jeszcze mogą być dobrymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi, ponieważ charakteryzuje je łagodne i przyjazne usposobienie. Cechą charakterystyczną tych psów jest poza jaką przybierają, kiedy wypatrzą daną zwierzynę – unoszą one jedną nogę do przodu, a ogon trzymają w pozycji poziomej.

Pointer – wygląd

Pointer to dobrze zbudowany pies o proporcjonalnej budowie ciała. Jest dość smukły, jego sylwetka prezentuje się nadzwyczaj elegancko, jednak opis jego wyglądu na tym się nie kończy. Jeśli chcesz znać więcej szczegółów, przeczytaj tekst.

Krótki opis wyglądu

Pointery to psy o łagodnym spojrzeniu, ich oczy są stosunkowo małe, a także lśniące. Uszy są osadzone wysoko na głowie i ściśle do niej przylegają. Nos tych zwierząt jest raczej ciemny, jaśniejszy kolor jest dopuszczalny przy umaszczeniu cytrynowo-białym. Ich ogon jest średniej długości; zwęża się przy końcu. Kończyny pointerów są dobrze umięśnione.

Wzrost i waga

Pointery płci męskiej, tak jak w przypadku większości ras, są trochę wyższe od suk. Wysokość samca w kłębie wynosi od 63 do 69 cm, natomiast samice standardowo mierzą od 61 do 66 cm. Oficjalny wzorzec nie określa wagi tych psów.

Rodzaje i kolory sierści

Sierść pointerów jest krótka i mocno przylega do ciała. Zwierzęta te najlepiej prezentują się w świetle dnia, ponieważ ich włosy pięknie połyskują na słońcu. Dodatkowo warto wspomnieć, że mogą mieć różne kolory umaszczenia, a mianowicie: czarno-białe, wątrobiano-białe, pomarańczowo-białe lub cytrynowo-białe. Wzorzec dopuszcza także obecność psów trzykolorowe oraz takich o jednolitej maści. Pointer może występować jako duży czarny pies, i wtedy rasa ta nie powinna być mylona z żadną inną.

Pointer – pielęgnacja

Pointery, jak inne brytyjskie rasy psów, wyróżnia dystyngowany styl bycia. Psy te prezentują się bardzo elegancko. Aby podkreślić ich urok, niezbędna jest właściwa pielęgnacja. Podpowiadamy, jak dbać o te czworonogi.

Ochrona przed kleszczami i innymi pasożytami

Ze względu na łagodne zimy, sezon kleszczowy może trwać nawet cały rok. Zdarza się, że skórę pointera zaatakują pasożyty, które stanowią zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia. Właśnie dlatego szaleństwa w terenie leśnym wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Zwierzęta te najlepiej zaopatrzyć w obroże, na przykład Foresto oraz inne preparaty na pchły i kleszcze – stanowią one skuteczną barierę przed nieprzyjaznymi insektami. To tylko jeden aspekt związany z pielęgnacją, a jak należy dbać o higienę tych psów?

Jak często trzeba czesać i myć pointera?

Aby sierść pointera była lśniąca i miała zdrowy wygląd, trzeba zadbać o jej pielęgnację. Systematyczność w tym przypadku jest bardzo ważna – raz lub dwa razy w tygodniu powinno się wyczesywać martwy włos zwierzęcia. Dzięki temu w prosty sposób można uniknąć zamiatania wypadającej sierści, która bezlitośnie potrafi wbijać się w tapicerkę. Warto podkreślić, że pointer nie wymaga częstych kąpieli, raz na dwa lub trzy miesiące powinno w zupełności wystarczyć. Może zdarzyć się, że w deszczowy dzień, pies wróci ze spaceru bardzo zabrudzony – wtedy oczywiście kąpiel jest niezbędna. Jednak pielęgnacja sierści na tym się nie kończy.

Czy trzeba strzyc pointera?

Sierść pointera jest bardzo krótka, więc nie wymaga strzyżenia. Czasem osoby, które wystawiają pointery na pokazy, wyrównują lekko ich włos przy pomocy trymera (specjalnej szczotki do usuwania martwej sierści). Przycinają także odstające włosy między palcami. A czy pazury pointera koniecznie trzeba obcinać?

Kiedy wymaga obcinania pazurów?

Jeżeli pointer spaceruje po twardym podłożu, jego pazury będą ścierały się naturalnie – zazwyczaj wymagają przycinania wtedy, kiedy są ewidentnie za długie (dotykają ziemi) i utrudniają mu chodzenie. Pazury psa możemy obcinać samodzielnie lub (jeśli nie potrafimy tego zrobić) skorzystać z usług specjalisty. Warto, abyśmy zaopatrzyli się w specjalnie cążki przeznaczone do tego celu. 

Pointer – charakter

Rasy psów angielskich takie jak pointer cieszą się dużą popularnością ze względu na swój wyjątkowy charakter. To zwierzę bardzo łagodne i przyjacielskie w kontaktach z ludźmi, jednocześnie często wykorzystywane jest w polowaniach. Jakie inne cechy charakteru czynią pointera tak nadzwyczajnym?

Przywiązanie do terytorium

Pointery to psy, które bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, jednak silnie zakorzeniony w nich instynkt łowiecki sprawia, że mogą przejawiać tendencję do ucieczek. Zajęte pogonią za zwierzyną nie zauważą, kiedy oddalą się od opiekuna na znaczną odległość. Właśnie dlatego podczas spacerów należy zachować szczególną ostrożność. Jego podejście do ludzi i innych psów to zupełnie inna historia, jaki mają do nich stosunek? Już spieszymy z odpowiedzią.

Podejście do ludzi i zwierząt

Pointer to bardzo towarzyski czworonóg, ze swoim opiekunem oraz członkami najbliższej rodziny potrafi stworzyć silną więź opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Lubi bawić się z dziećmi i jest w stosunku do nich bardzo cierpliwy. Mimo wszystko powinniśmy uczyć nasze pociechy właściwego obchodzenia się ze zwierzętami. W przeciwnym razie pointer może się do nich zrazić. Pies ten do obcych raczej podchodzi z dystansem, musi oswoić się z nową osobą w swoim otoczeniu. Jeżeli jest odpowiednio socjalizowany, dużą przyjemność będzie sprawiało mu towarzystwo kotów i innych psów. A jak zachowuje się, będąc sam w domu?

Samotność

Jak zostało wspomniane wcześniej, pointer lubi towarzystwo ludzi, więc niechętnie będzie zostawał sam w domu na dłużej. Samotność dobrze znosi tylko wtedy, kiedy jest przyzwyczajony do niej od małego. Wtedy może zostawać sam, jednak wcześniej trzeba zaopatrzyć go w zabawki, które umilą czas oczekiwania na opiekuna. Wcześniej dobrze byłoby także “dać mu się zmęczyć”, czyli zabrać go na intensywny spacer. Pointer chętnie angażuje się także w inne aktywności, podpowiemy jakie.

Ulubione formy aktywności

Pointery to psy myśliwskie, rasy takie potrzebują dużej dawki ruchu każdego dnia. To zwierzęta, które lubią aktywnie spędzać czas – ćwiczenia z tropienia są zdecydowanie dla nich. Dobrze sprawdzą się w psich sportach takich jak nose work lub mantrailing – to dyscypliny sportowe, które polegają na wyszukiwaniu przez psa określonych zapachów. Pointery to psy nie dla leniwych, do pełni szczęścia potrzebują aktywności.

Pointer – wychowanie

Ten krótkowłosy pies myśliwski jest dobrym i oddanym kompanem tylko wtedy, gdy zostanie właściwie wychowany. Odpowiedzialny opiekun dba nie tylko o jego wygląd, ale także o to, by był odpowiednio ułożony. Podpowiemy, co należy zapewnić pointerowi, by stał się najlepszym przyjacielem człowieka.

Własny kąt dla psa

Każdy potrzebuje własnej przestrzeni, pies również. Po intensywnym spacerze warto zapewnić pointerowi miejsce, gdzie będzie miał okazję się wyciszyć i uspokoić oddech. Odpoczynek przed jedzeniem jest szczególnie wskazany. W tym celu warto zakupić pupilowi wygodne legowisko dla psa dopasowane do jego rozmiarów. Ocieplana buda też będzie dobrym pomysłem – trzeba pamiętać jednak, że zwierzę to nie nadaje się do życia na dworze. Mieszkanie w bloku również nie jest dla niego, najlepiej będzie mu się żyło w domu z ogrodem. Zapewnienie komfortowego miejsca do życia to jedno, pies potrzebuje także akcesoriów, które zabiją nudę w ciągu dnia, co opłaca się kupić ? 

Dodatkowe akcesoria dla psa

Pointer, aby prawidłowo się rozwijał, musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość bodźców umysłowych. Właśnie dlatego warto zainwestować w specjalne dywaniki lub maty węchowe dla psa, które bardzo dobrze sprawdzą się przy trenowaniu zmysłu węchu w domu. Jednak zapewnienie odpowiednich zabawek to nie wszystko, o czym należy jeszcze pamiętać?

Wspólne spędzanie czasu

Pointer, tak jak każdy inny pies, do pełni szczęścia potrzebuje uwagi swojego opiekuna. Przytulanie i głaskanie to jedna z najprzyjemniejszych form kontaktu ze czworonogiem, więc aby wychować dobrego psa, powinniśmy robić to jak najczęściej. Wspólne zabawy to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu – aportowanie lub przeciąganie liny zawsze się sprawdzi. Pointer to pies nie dla leniwych – nie lubi leżeć cały dzień na kanapie, woli wybiegać się na dworze. Dodatkowo należy wiedzieć, że aby był on skory do kontaktu z ludźmi, musi mieć zapewnioną odpowiednią socjalizację, podpowiemy, jak powinna wyglądać.

Socjalizacja

Szczeniaki rasy pointer są socjalizowane już w hodowli, my jako nowi opiekunowie mamy obowiązek kontynuować ten proces. Częste spacery to dobry pomysł – maluch w ten sposób może zapoznać się z różnymi dźwiękami i teksturami (mowa tu oczywiście o chodzeniu po podłożu różnego rodzaju, takimi jak, np. trawa lub piasek). Oprócz tego zwierzę będzie miało kontakt z innymi psami, z którymi będzie mogło się pobawić. W większych miastach istnieją specjalne wybiegi i place zabaw dla psów, które są dobrym miejscem do spacerów ze swoim czworonogiem.

Pointer – szkolenie

Pointery to psy łatwe w wychowaniu, są bardzo posłuszne, więc ich szkolenie nie powinno przysparzać większych problemów. Jednak, aby przyniosło oczekiwane efekty, musi być przeprowadzone we właściwy sposób. Podpowiemy, o czym warto pamiętać podczas szkolenia.

Nauka posłuszeństwa

Szczeniaki psa pointer dojrzewają szybciej niż inne wyżły, więc treningi najlepiej zaczynać, kiedy psy będą jeszcze w wieku szczenięcym. Podstawą udanego szkolenia jest posłuszeństwo – ważne jest ustalenie hierarchii w relacji człowiek-pies. Istotne jest ustalenie zasad i ich konsekwentne egzekwowanie. Współpraca między opiekunem a zwierzęciem powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu. Krzyczenie na psa nie przyniesie zamierzonych rezultatów. Liczy się przede wszystkim zachowanie spokoju, w szkoleniu sprawdza się także stosowanie pochwał. Można powiedzieć, że jedyna słuszna kara to brak nagrody, na której pupilowi zależy. Kiedy nauka posłuszeństwa zacznie przynosić efekty, pointer może brać udział w psich sportach. W jakich dyscyplinach sprawdzi się najlepiej?

Proponowane formy aktywności

Pointer to angielski pies myśliwski, podobnie jak inne rasy tego typu dobrze sprawdza się w tropieniu użytkowym. Jedną z najpopularniejszych form takich aktywności jest mantrailig – to dyscyplina sportowa, która polega na tym, że:

  • przewodnik trzyma psa na smyczy, podchodzi do nich człowiek, który nazywany jest pozorantem. Wita się z psem i chwilę z nim bawi, tak, aby zwierzę mogło zapoznać się z jego zapachem. Następnie odchodzi bez słowa i chowa się przed pointerem;
  • opiekun wydaje komendę, a czworonóg ma za zadanie podążać za pozorantem i go wytropić.

Ten krótkowłosy pies myśliwski ma dobre predyspozycje do tego, aby osiągać duże sukcesy w tym sporcie. Odpowiedni sprzęt odgrywa tu kluczową rolę – podpowiemy, jakie artykuły będą najpotrzebniejsze.

Akcesoria sportowe dla pointera

Pointery to psy myśliwskie, rasy takie mają doskonale rozwinięty zmysł węchu i nadają się do sportów związanych z tropieniem, takim jak mantrailig. Akcesoria, które mogą się przydać to: szelki dla psa typu guard oraz długa smycz – pies, by mógł się skupić, musi mieć zapewniony komfort podczas zawodów. Szelki oraz smycz powinny być dobrane w taki sposób, by go nie ciągnęły i nie uwierały. Dodatkowo można zabrać ze sobą przysmaki, które nagrodzą jego wysiłek, jak wybrać te najlepsze? 

Jak stosować smaczki w szkoleniu?

Dostawanie smaczków to duża frajda dla psa, poza tym to dobra forma nagradzania pupila za postępy w szkoleniu. Musimy jednak patrzeć na składy i wybierać takie, które nie zawierają sztucznych barwników. Najlepsze będą kawałki suszonego mięsa – to chyba najzdrowsza opcja, jeśli chodzi o przekąski tego typu. Pamiętajmy także o tym, by nie przekarmiać psa. Nie powinniśmy przekraczać dziennej porcji zalecanej przez producenta. 

Pointer – hodowla

Znalezienie dobrej hodowli pointerów nie powinno stanowić dużego problemu, ponieważ zwierzęta te w Polsce cieszą się coraz większą popularnością ze względu na ich charakter użytkowy – są powszechnie wykorzystywane w polowaniach. Mimo wszystko warto włożyć trochę wysiłku w poszukiwania, podpowiemy co zrobić, by wybrać najlepszą hodowlę pointera.

Metryka i rodowód

Metryka i rodowód to bardzo ważne dokumenty, które potwierdzają przynależność psa do konkretnej rasy. Dzięki ich posiadaniu mamy pewność, że nabywany przez nas czworonóg będzie zawierał cechy wyglądu i charakteru zgodne z naszymi oczekiwaniami. Metryka to obowiązkowy dokument, który powinien wydać hodowca. Rodowód możemy wyrobić na podstawie metryki, jednak nie jest to obowiązkowe – ten dokument jest potrzebny tylko wtedy, gdy planujemy założyć własną hodowlę pointerów lub wystawiać psa w pokazach. na co jeszcze musimy zwracać uwagę?

Weryfikacja rodziców

Jeżeli chcemy mieć pewność, że szczeniaki pochodzą ze sprawdzonej hodowli, najlepiej poprosić hodowcę o pokazanie rodowodu jego rodziców. Okazanie tego dokumentu oraz wydanie metryki, książeczki zdrowia (z numerem czipu) szczeniaka, stanowi najlepszy dowód na to, że pies jest rasowy i nie będzie obciążony wadami genetycznymi. Po czym jeszcze poznać, że maluch pochodzi ze sprawdzonej hodowli?

Pomoc w wyborze szczenięcia i porady na temat rasy

Przed nabyciem tego psa musimy dowiedzieć się, jaki charakter ma pointer, szczeniaki, kiedy już dorosną, nie powinny odbiegać zachowaniem od ustalonego wzorca. Jeśli już podejmiemy decyzję, że rasa ta jest dla nas, możemy zabrać się za szukanie odpowiedniej hodowli. Oczywiście należy brać pod uwagę to, że tak jak w przypadku ludzi, każdy pies ma inny charakter. Jednak maluchy, które są w hodowli, nie powinny być ani agresywne, ani bardzo lękliwe. Musimy pamiętać także o tym, że pointer to angielski pies myśliwski, więc szczeniak nie powinien być mało aktywny i spokojny. Dobry hodowca na pewno chętniej opowie o specyfice tej rasy, co jeszcze może nam zaoferować?

Wyprawka z hodowli

Hodowcy, którzy dbają o dobro zwierząt, zazwyczaj kompletują podstawową wyprawkę dla szczeniaka, by czuł się dobrze w nowym miejscu. W skład wyprawki może wejść: ulubiona zabawka, karma, którą pies był żywiony, smycz z obrożą oraz dwie miski. Oczywiście, niektóre mogą być jeszcze bardziej kompletne. Nie chodzi tu o gratis do zakupu psa, dzięki wyprawce świeżo upieczeni opiekunowie wiedzą, jakie produkty kupować i dlaczego.

Pointer – zdrowie

Pointer to duży pies, rasa ta na ogół nie miewa większych problemów ze zdrowiem. Jest odporny i wytrzymały, dlatego tak chętnie wykorzystuje się go w polowaniach. Generalnie te brytyjskie rasy psów żyją od 12 do 15 lat, pod warunkiem, że są utrzymane w dobrym zdrowiu. Opowiemy jakie choroby są dla nich najpopularniejsze. 

Choroby typowe dla rasy

Czasem może się zdarzyć, że pointery mogą zapadać na choroby takie jak:

  • alergie skórne – istnieją jej trzy rodzaje: wziewna, kontaktowa i pokarmowa. Typowymi objawami tego schorzenia u psa może być: wypadanie fragmentów sierści, zaczerwienienia, świąd. Wtedy należy udać się z pupilem do lekarza weterynarii, który wykona testy alergiczne i zadecyduje jakie leczenie zastosować. Może zalecić wdrożenie diety eliminacyjnej (która ma za zadanie wykluczyć alergen) lub podawanie leków antyalergicznych.
  • wrodzone zwężenie aorty – to choroba o podłożu genetycznym, może mieć ona słaby lub silny przebieg. Objawia się m.in. kaszlem, nagłymi omdleniami, pies może się szybko męczyć i być niechętny do udziału w aktywnościach. Wprowadzenie leczenia zależne jest od stopnia nasilenia choroby. Czasem wystarczy zwykła obserwacja, a innym razem zastosowanie leków, które wspomagają pracę serca.
  • karłowatość przysadkowa – to również wada wrodzona, na którą mogą cierpieć niektóre szczeniaki rasy pointer. Choroba ta charakteryzuje się tym, że pies przestaje rosnąć. Aby ją zdiagnozować, konieczne jest zrobienie prześwietlenia RTG oraz badania krwi. Niestety, jest ona nieuleczalna, dlatego tak ważne jest kupowanie szczeniąt z hodowli, które rozmnażają psy nieobciążone wadliwym genem.

Choroby typowe dla ras dużych

Duże rasy psów (angielskich i nie tylko), takich jak pointer mogą borykać się z następującymi chorobami:

  • dysplazja stawów biodrowych – związana jest z bardzo szybkim wzrostem, schorzenie to polega na rozluźnieniu się struktur stawowych. Aby tego uniknąć, przede wszystkim powinno dostosować poziom aktywności fizycznej do wieku psa. Szczeniaki nie powinny być narażone na częste skakanie (np. podczas codziennego wchodzenia i schodzenia po schodach). Poza tym przyszły opiekun ma prawo poprosić hodowcę o okazanie wyników badań robionych pod kątem dysplazji stawów biodrowych.
  • skręt żołądka – pies próbuje wymiotować zjedzony pokarm, ale nie może tego zrobić, dodatkowo nadmiernie się ślini i jest niespokojny. W takich przypadkach liczy się szybka reakcja, choroba ta niestety wymaga operacji. Jedną z metod jej zapobiegania jest podawanie psu karmy w mniejszych ilościach, a także zapewnienie mu odpoczynku między spacerem a jedzeniem.

Pointer – żywienie

Pointer, tak samo jak inne rasy psów angielskich (i nie tylko) potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju. Podpowiemy, o czym trzeba pamiętać przy wyrabianiu właściwych nawyków żywieniowych u psa. 

Dostępne sposoby żywienia

W zależności od upodobań możemy zdecydować się na podawanie psu gotowej suchej lub mokrej karmy, które możemy ze sobą mieszać. Musimy pamiętać, by wybierać jedynie wysokojakościowe produkty. Dobrą alternatywą jest także wprowadzanie do życia zwierzęcia diety BARF – w dużym skrócie, polega ona na podawaniu psu kawałków surowego mięsa. Warto ją urozmaicać i podawać psu różne rodzaje mięsa. Wcześniej jednak warto skonsultować się psim dietetykiem, by nie zaszkodzić czworonogowi. O czym jeszcze należy pamiętać przy zdrowym odżywianiu pointera?  

Wymogi żywieniowe na różnych etapach życia

Żywienie szczeniąt różni się nieco od żywienia psów dorosłych. Maluchy mają przede wszystkim większe zapotrzebowanie energetyczne i mniejsze żołądki. Dlatego musimy podawać im małe porcje około 4-5 razy dziennie. Starszym psom wystarczą 2 posiłki w ciągu dnia. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze również jest trochę inne. Maluchy potrzebują większej ilości białka niż psy dorosłe, w ich diecie potrzeba również więcej witamin i wapnia, które stanowi niezbędny składnik rozwoju kości. Wszystkie te elementy zdrowego żywienia dostarczą im karmy specjalnie przeznaczone dla szczeniąt. A jak karmić pointera, kiedy z małego, słodkiego szczeniaczka przeistoczy się w psa pokaźnych rozmiarów?  

Żywienie ras dużych

Jak zostało wspomniane wcześniej, pointery zaliczane są do ras dużych. W związku z tym ich żywienie będzie trochę inne niż w przypadku ras małych. Oprócz zapewnienia psu odpoczynku po jedzeniu powinniśmy pamiętać o tym, by miska, z której je znajdowała się nie na podwyższeniu (w przeciwnym razie istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu żołądka). Możemy wybierać takie karmy dla ras dużych, które zawierają składniki wspomagające stawy. 

Pointer – cena i koszty utrzymania

Ceny psów rasy pointer mogą się różnić w zależności od wieku zwierzęcia, płci lub prestiżu hodowli. Koszt ich nabycia szacuje się na około od 2000 do 4000 tysięcy złotych. To dopiero początek wydatków, a ile kosztuje utrzymanie tego czworonoga?

Koszty stałe

Do stałych kosztów utrzymania pointera należy zaliczyć takie produkty, które szybko się zużywają i trzeba je często uzupełniać, a jest to: karma (ok. 200-250 zł), smaczki (ok. 100 zł w zależności od rodzaju przysmaków), worki na nieczystości (ok. 100 zł).

Koszty w ujęciu rocznym

Kompleksowa opieka weterynaryjna w ujęciu rocznym może wynosić nawet ok. 1000 zł – oczywiście bierzemy tu pod uwagę wszystkie szczepienia, odrobaczania i wizyty kontrolne. Na tym nie kończą się wydatki rasy pointer, cena obejmuje także koszty dodatkowe takie jak ubezpieczenie lub nauka w psiej szkole.

Koszty w ujęciu dwuletnim

W tym przypadku pod uwagę możemy brać takie akcesoria, które trzeba wymieniać raz na jakiś czas, a są to miski dla psa, legowiska, karmy, szczotki, szampony, a także obroże i smycze dla psa – w ciągu dwóch lat możemy wydać na te produkty ok. od 500-700 zł.

Podsumowanie

Jak zostało wspomniane, pointery to psy łatwe w wychowaniu. Opowiedzieliśmy, co zrobić, by dobrze go wychować, przybliżyliśmy także tajniki szkolenia tych czworonogów. Ustaliliśmy, że pointery to psy nie dla leniwych – wymieniliśmy w jakich aktywnościach będzie czuł się najlepiej, a także podpowiedzieliśmy, jak prawidłowo odżywiać rasy duże. Ceny tych psów nie są najniższe, jednak musimy pamiętać, że warto zainwestować – zwierzę nabyte z niesprawdzonej hodowli może być obciążone wadami genetycznymi, w tym dysplazją stawów biodrowych.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - wszystko na temat opieki nad psami, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.