Biały owczarek szwajcarski to piękny pies o szlachetnym, białym umaszczeniu. Ten towarzyski czworonóg zawsze jest gotowy do zabawy ze swoim opiekunem. Śmiało można go nazwać najlepszym przyjacielem człowieka, ponieważ potrafi stworzyć bardzo silną więź z właścicielem. Dodatkowo warto wspomnieć, że jest bardzo empatyczny i sprawny fizycznie, co sprawia, że bywa wykorzystywany do poszukiwania osób zaginionych. To zwierzę, któremu będzie odpowiadało towarzystwo zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wiele osób zainteresowanych nabyciem tej rasy zastanawia się, ile kosztuje biały owczarek szwajcarski? Ile żyje biały owczarek szwajcarski? Jeśli też chcesz dowiedzieć się więcej o tym psie, koniecznie przeczytaj artykuł.
- 1. Biały owczarek szwajcarski – opis ogólny i wzorzec rasy
- 2. Historia rasy
- 3. Biały owczarek szwajcarski – wygląd
- 4. Biały owczarek szwajcarski – pielęgnacja
- 5. Biały owczarek szwajcarski – charakter
- 6. Biały owczarek szwajcarski – wychowanie
- 7. Biały owczarek szwajcarski – szkolenie
- 8. Biały owczarek szwajcarski – hodowla idealna
- 9. Biały owczarek szwajcarski – zdrowie
- 10. Biały owczarek szwajcarski – żywienie
- 11. Biały owczarek szwajcarski – cena i koszty utrzymania
- 12. Podsumowanie
Biały owczarek szwajcarski – opis ogólny i wzorzec rasy
Biały owczarek szwajcarski to perła wśród psów wywodzących się bezpośrednio od owczarka niemieckiego, przyjrzyjmy się lepiej specyfice tej rasy. Owczarek szwajcarski biały został oficjalnie uznany za rasę przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, która nadała mu określony wzorzec. Według klasyfikacji FCI pies ten należy grupy 1 psy pasterskie i zaganiające, zalicza się do sekcji 1 psy pasterskie, jego numer wzorca to 347.
Organizacje kynologiczne
Biały owczarek szwajcarski jako rasa został uznany przez:
- Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy V – Psy pracujące (Working dogs),
- World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 1.19.
Innymi większymi organizacjami kynologicznymi, w których uznawany jest biały owczarek szwajcarski to:
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów pasterskich (Pastoral),
- United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów pasterskich (Herding Dog Group).
Organizacje American Kennel Club (AKC) i Canadian Kennel Club (CKC) nie uznały wzorca tej rasy.
Historia rasy
Owczarek biały szwajcarski to kuzyn owczarka niemieckiego – obie te rasy mają wspólne korzenie. Jak sama nazwa wskazuje pies ten pochodzi ze Szwajcarii. Od dawna w miotach owczarków niemieckich pojawiały się osobniki o białym kolorze sierści i nie było to uważane za wadę. Stworzono nawet hodowle owczarków o tym kolorze sierści, żeby dobrze komponowały się z sukniami królowych i siwymi końmi. Pierwszym zarejestrowanym białym owczarkiem niemieckim był pies o imieniu Greif.
Sytuacja zmieniła się podczas trwania II wojny światowej. Niemcy uznali białe umaszczenie za wadliwe i eliminowali z hodowli owczarki o takim kolorze sierści, ponieważ twierdzili, że gen odpowiedzialny za biały pigment może powodować głuchotę u psów.
Ponowny skok popularności białego owczarka szwajcarskiego miał miejsce, jakiś czas później. Psa tego rozsławiono w Kanadzie i USA, tam też powstały pierwsze kluby rasy. Nic więc dziwnego, że niegdyś mówiono na niego biały owczarek amerykańsko-kanadyjski.
Użytkowość rasy
Owczarek szwajcarski w dawnych czasach wykorzystywany był głównie do wypasania owiec i pilnowania dobytku. Dzisiaj to bardzo dobry pies do towarzystwa, poza tym niektórzy przedstawiciele tej rasy pomagają w odnajdywaniu osób zaginionych, można spotkać też je w ośrodkach terapeutycznych, gdzie pomagają ludziom w terapii, to tzw. dogoterapia. Poza tym świetnie sprawdza się, jako pies pracujący, np. w straży.
Biały owczarek szwajcarski – popularność rasy
Chociaż rasa ta na początku była znana głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, to z czasem czworonogi te stały się popularne w całej Europie. Obecnie można je spotkać również w Polsce, w naszym rodzinnym kraju nie są jeszcze dobrze znane, lecz da się znaleźć hodowcę, od którego można nabyć białe owczarki szwajcarskie.
Biały owczarek szwajcarski – wygląd
Owczarek szwajcarski biały to pies, którego wygląd (tak samo jak inne białe psy) z pewnością przykuwa uwagę, jego umaszczenie sprawia, iż prezentuje się nadzwyczaj majestatycznie, sprawdź jakie unikatowe cechy wyglądu posiada ten czworonóg.
Rodzaje szaty i umaszczenie
Biały owczarek szwajcarski wywodzi się bezpośrednio od owczarka niemieckiego, zatem może go nieco przypominać z wyglądu, z jedną różnicą – jest cały biały i to jedyny kolor umaszczenia, który został uwzględniony w oficjalnym wzorcu. Jego charakterystyczna maść zdecydowanie wyróżnia go na tle owczarków innych ras.
Biały owczarek szwajcarski występuje w dwóch odmianach: krótkowłosej i długowłosej:
- Ma krótką (lub jak podaje wzorzec FCI średnio długą) sierść, jest ona gęsta i ściśle przylega do ciała, podszerstek jest dość zwarty;
- Długowłosy charakteryzuje się długimi włosami, podszerstek tak w pierwszym przypadku jest dość gęsty i obfity.
W przypadku tego psa dopuszczalny jest tylko jeden kolor umaszczenia. Biały owczarek długowłosy oraz biały owczarek krótkowłosy nie powinien mieć znaczeń, ani innej maści niż białą.
Wzrost i waga
Owczarek szwajcarski biały zaliczany jest do dużych ras. Samce mierzą mniej więcej od 58 do 66 cm wysokości w kłębie, samice oczywiście są trochę mniejsze, mierzą od 53 do 61 cm. Waga tych psów różni się również w zależności od płci. Psy ważą około od 30 do 40 kg, natomiast suki od 25 do 35 kg.
Wygląd ogólny
Sylwetka białego owczarka szwajcarskiego wpisana jest w prostokąt, ogólnie to dobrze zbudowany, średnio umięśniony pies o mocnej budowie. Prezentuje się bardzo elegancko – jego oczy mają kształt migdała, są lekko skośne, nie powinny być ani za duże, ani za małe. Zazwyczaj mają brązowy lub ciemnobrązowy kolor. Uszy tych czworonogów są stosunkowo wysoko osadzone, a także spiczaste z delikatnie zaokrąglonymi końcami. Ich nos jest średniej wielkości, może mieć czarny, jaśniejszy lub śnieżny kolor. Ogon przypomina trochę kitę lisa – jest długi, puszysty i zwęża się lekko ku końcowi. Kończyny nie są przesadnie długie, wzorzec opisuje je jako “mocne i suche”.
Biały owczarek szwajcarski – pielęgnacja
Pielęgnacja białego owczarka szwajcarskiego krótkowłosego oraz długowłosego nie jest procesem zbytnio skomplikowanym, ale wymaga pewnej regularności. Dbanie o higienę naszych czworonogów to bardzo ważny aspekt, w końcu zadbany pies to zdrowy pies. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jak należy pielęgnować tego czworonoga.
Ochrona przed kleszczami i innymi pasożytami
Podczas spacerów z białym owczarkiem szwajcarskim po łąkach, czy terenach zadrzewionych, mogą zdarzyć się nieprzyjemne niespodzianki. Czasem psa mogą “zaatakować” kleszcze lub inne owady, które będą miały negatywny wpływ na jego zdrowie. Właśnie dlatego tak istotna jest skuteczna ochrona przed pasożytami, aby uniknąć insektów warto zaopatrzyć swojego pupila w krople na pchły dla psa lub obroże Foresto, które doskonale zwalczają kleszcze i pchły, a także pomagają funkcjonować opiekunom bez strachu o dobro białych owczarków szwajcarskich.
Czesanie owczarka szwajcarskiego
Regularne szczotkowanie bujnej okrywy włosowej białego owczarka szwajcarskiego to klucz do jego pięknego wyglądu. Najlepiej, żebyśmy robili to raz lub dwa razy w tygodniu (oczywiście biały owczarek szwajcarski krótkowłosy może być wyczesywany rzadziej). Systematyczność jest bardzo ważna, w przeciwnym razie jego sierść może się plątać i tworzyć nieestetyczne kołtuny. Gęstą sierść owczarka szwajcarskiego możemy rozczesywać drucianą lub metalową szczotką. Przed całym procesem dobrze byłoby, gdybyśmy spryskali jego włosy specjalną odżywką, która zapobiega elektryzowaniu i puszeniu się. Musimy pamiętać także o tym, że w okresie linienia (dwa razy w roku) powinniśmy czesać psa co dwa, trzy dni. To z całą pewnością powinno rozwiązać problem wypadających martwych włosów, które osadzają się na tapicerkach i ubraniach.
Kąpiel białej sierści owczarka szwajcarskiego
Biały owczarek szwajcarski nie wymaga częstych kąpieli, wystarczy robić to raz na dwa lub nawet trzy miesiące. Jeśli na zwierzęciu nie widać wyraźnych śladów kurzu, błota, nie musimy go kąpać. Jeśli kąpiel okaże się konieczna, wcześniej warto do wanny włożyć antypoślizgową podkładkę, by pies się nie poślizgnął. Następnie musimy dokładnie nawilżyć i namydlić jego sierść szamponem dla psa (pamiętajmy, by woda i szampon dotarły aż do skóry zwierzęcia). Na końcu musimy go opłukać i osuszyć ręcznikiem – nadmiar szamponu bardzo ciężko spłukać, ponieważ sierść białego owczarka szwajcarskiego jest bardzo gęsta, dlatego wcześniej warto rozcieńczyć szampon, by za bardzo się nie pienił.
Czy białego owczarka szwajcarskiego trzeba strzyc?
Owczarek biały szwajcarski posiada włos okrywowy i gęsty podszerstek, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała, a także stanowi ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi, np. owadami. Dlatego właśnie nie należy go strzyc, zabieg taki mógłby uszkodzić podszerstek. Poza tym jego sierść nie rośnie przesadnie długa, więc nie ma potrzeby jej przycinania.
Kiedy owczarek szwajcarski biały wymaga przycinania pazurów?
Chociaż zazwyczaj biały owczarek szwajcarski ściera sobie pazury naturalnie, np. podczas spacerów, to zdarzyć się może, że ich długość będzie wymagała pilnej interwencji. Nie powinniśmy obcinać pazurów bez bezwzględnej konieczności. Najlepiej robić to, kiedy widzimy, że są ewidentnie za długie i przeszkadzają mu w chodzeniu. Możemy robić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalisty.
Biały owczarek szwajcarski – charakter
Biały owczarek szwajcarski to rasa o wspaniałym charakterze, świetnie nadaje się jako pies rodzinny. Jakie cechy charakteru czynią go tak wyjątkowym?
Przywiązanie do terytorium i podejście do obcych
Biały owczarek szwajcarski potrafi być bardzo oddanym stróżem, na co dzień jest dosyć spokojny i nie przejawia agresji, jednak kiedy w pobliżu jego terenu pojawi się zupełnie obcy człowiek lub pies, z pewnością zaalarmuje o tym donośnym szczekaniem. Generalnie nie ma problemu z akceptacją innych zwierząt, dopóki nie zakłócają jego miru domowego.
Psy te są przyjacielskie, a także wierne względem swoich opiekunów i rodziny, wszystkich jej członków traktują jak stado. Dodatkowo warto wspomnieć, że przejawiają łagodny stosunek do dzieci, nawet tych najmłodszych. Mimo wszystko zabawy dzieci na dworze z tym czworonogiem nie powinny odbywać się bez udziału osoby dorosłej, która miałaby pieczę nad zachowaniem swojej pociechy i psa. Młodszych warto uczulać na kwestie związane z właściwym traktowaniem zwierząt.
Samodzielność
Ta rasa psa z reguły bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów, w związku z tym biały owczarek szwajcarski zostawiany na cały dzień sam w domu, może cierpieć na lęk separacyjny. Osoby samotne i zapracowane zdecydowanie nie znajdą w nim dobrego kompana. Może zostać na trochę sam w domu, jednak trzeba go wcześniej do tego odpowiednio przygotować i przyzwyczajać. Można podarować mu zabawki, które zrekompensują krótką nieobecność opiekuna w domu.
Ulubione formy aktywności
Nie da się ukryć, że biały owczarek szwajcarski uwielbia spędzać czas na dworze, zabawy i aktywne spędzanie czasu wraz z najbliższymi to dla niego prawdziwa frajda. Dlatego w codziennej rutynie nie powinniśmy zapomnieć o spacerach okraszonych różnymi aktywnościami. Czworonogi te chętnie udzielają się w psich sportach, takich jak: obedience (treningi z posłuszeństwa), dogtrekking (wędrówki z psem przypiętym do uprzęży, zazwyczaj odbywają się w formie zawodów) czy tropienie.
Biały owczarek szwajcarski – wychowanie
Wychowanie białego owczarka szwajcarskiego ma swoje blaski i cienie. Generalnie to pokorny psiak, który tylko czeka na opiekuna, który właściwie się nim zajmie. Podpowiadamy, z czym będziesz musiał się zmierzyć, jeśli zdecydujesz się na nabycie psa tej rasy.
Własny kąt dla psa, czyli gdzie biały owczarek szwajcarski będzie czuł się najlepiej?
Owczarek biały szwajcarski po aktywnym spędzeniu czasu i zabawach z dziećmi będzie potrzebował spokojnego miejsca do odpoczynku. W trosce o jego komfort warto zaopatrzyć naszego psiego przyjaciela w legowisko specjalnie dostosowane do jego rozmiarów. W przypadku tej rasy najlepiej sprawdzą się takie, które są przeznaczone dla psów dużych. Musimy mieć na uwadze fakt, że mieszkanie w ciasnym bloku nie jest dobre dla białego owczarka szwajcarskiego. To pies dużych rozmiarów, więc w małym mieszkaniu może być mu za ciasno. Najlepiej będzie się czuł w domach z dużym ogrodem, jednak trzymanie go na dworze bez stałego kontaktu z ludźmi nie jest dobrym pomysłem, może stać się lękliwy i agresywny.
Wspólne spędzanie czasu
Jak zostało wspomniane wcześniej, biały owczarek szwajcarski bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów i lubi spędzać z nimi czas. Aby wychować szczęśliwego psa, musimy poświęcać mu dużo uwagi i angażować go w różne aktywności. Będzie mu smutno, kiedy zostawimy go w domu na cały dzień – może wtedy nadmiernie szczekać, stać się lękliwy i agresywny nie tylko w stosunku do ludzi, ale również innych psów. Bardzo ważna jest jego odpowiednia socjalizacja już od szczenięcia. Jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać we właściwy sposób, najlepiej skorzystać z rady specjalisty. W tym celu możemy zapisać się ze swoim czworonogiem do psiej szkoły.
Biały owczarek szwajcarski – szkolenie
Owczarek biały szwajcarski to pies podatny na szkolenie, generalnie uważany jest za posłusznego, chętnie i szybko uczy się nowych komend i szybko je przyswaja. Musi mieć jednak zapewnione odpowiednie szkolenie, sprawdź jak to zrobić.
Nauka posłuszeństwa
Podstawą szkolenia białego owczarka szwajcarskiego jest nauka posłuszeństwa. Pies będzie słuchał się swojego właściciela tylko wtedy, gdy dostrzeże w nim autorytet. Opiekun musi wejść w rolę przewodnika stada, osoby, która stoi na szczycie hierarchii. Na początku najlepiej jasno ustalić obowiązujące w domu zasady i konsekwentnie ich przestrzegać. Posłuszeństwo dobrze jest budować w oparciu o pozytywne emocje. Nie warto się denerwować, jeśli pies nie będzie chciał wykonać danego polecenia – cierpliwość odgrywa tu kluczową rolę.
Jak stosować smaczki w szkoleniu psa?
Dobrą metodą jest nagradzanie pupila za wykonaną komendę – mogą być to pochwały słowne lub dawanie smaczków, jednak trzeba pamiętać, by robić to z głową.
- Przede wszystkim nie powinno się podawać zbyt dużej ilości, ponieważ wtedy zwierzę szybko przytyje;
- Trening najlepiej rozpoczynać przed posiłkiem, wtedy, kiedy owczarek szwajcarski będzie lekko głodny;
- Jeżeli już pupil będzie nauczony podstawowych komend, należy stopniowo rezygnować z podawania przysmaków, by za bardzo go nie przyzwyczajać.
Proponowane formy aktywności
Biały owczarek szwajcarski chętnie będzie brał udział w treningach z tropienia lub posłuszeństwa. Psi sport, który zdecydowanie jest dla niego to dogtrekking. Do tego celu przyda się specjalistyczny pas, aby zapewnić komfort podczas intensywnej wędrówki, należy wybrać taki, który byłby dopasowany rozmiarem do wzrostu psa. Dla urozmaicenia codziennych spacerów przydatne może okazać się frisbee lub piłeczki do aportowania.
Biały owczarek szwajcarski – hodowla idealna
Szukając hodowli białego owczarka szwajcarskiego, łatwo można natknąć się na pseudohodowców, którzy rozmnażają psy, nie zważając na ich zdrowie oraz warunki, w których żyją. Zobacz, co zrobić, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.
Metryka i rodowód oraz weryfikacja rodziców szczenięcia
Każda legalnie działająca hodowla białego owczarka szwajcarskiego ma obowiązek wydania psa wraz z metryką lub rodowodem. Metryka to bardzo ważny dokument, stanowi on bowiem podstawę do wyrobienia rodowodu np. FCI. Aby upewnić się, że czworonóg jest rasowy, warto poprosić hodowcę o pokazanie rodziców szczeniaka i ich dokumentów. Wtedy będziemy mieć pewność, że wydawana metryka nie jest sfałszowana.
Pomoc w wyborze szczenięcia
Musimy pamiętać, że dobry hodowca to taki, któremu nie jest obojętny los psów, które sprzedaje. Na pewno zada nam pytania na temat naszego trybu życia i znajomości specyfiki rasy białego owczarka szwajcarskiego. Dodatkowo osoba taka zna temperament każdego szczeniaka z miotu i będzie w stanie doradzić, który będzie najodpowiedniejszy dla nas.
Porady na temat rasy i wyprawka w hodowli
Ważne jest kontrolowanie warunków, w jakich przebywa biały owczarek szwajcarski, szczeniak pochodzący z renomowanej hodowli z całą pewnością musi być odpowiednio socjalizowany. Dlatego musimy zwracać uwagę na to, jak się zachowuje. Na pewno nie powinien być zbytnio lękliwy oraz agresywny w stosunku do ludzi lub swojego rodzeństwa. Jeżeli maluch nie siedzi sam w kącie, jest towarzyski i chętny do zabawy, oznacza to, że trafiliśmy na dobrego hodowcę. Niektóre hodowle wydają wyprawkę, w której mogą się znaleźć miski dla psów na karmę i wodę, obroża ze smyczą i karma sucha i mokra albo preparaty mlekozastępcze (hodowca chętnie udzieli informacji, jaką karmę szczeniak jadł w hodowli).
Biały owczarek szwajcarski – zdrowie
Wbrew początkowym obawom, biała odmiana owczarka nie jest narażona na głuchotę. Na ogół biały owczarek szwajcarski cieszy się dobrym zdrowiem. Jednak tak jak w przypadku innych czworonogów, niektóre osobniki mogą być obciążone pewnymi chorobami genetycznymi. Jakie dolegliwości są najpopularniejsze wśród tej rasy?
- przełyk olbrzymi, czyli achalazja – to choroba o podłożu genetycznym, może ona wystąpić u niektórych z przedstawicieli omawianej rasy. Można wyróżnić jej trzy rodzaje: wrodzona, nabyta i wtórna. Achalazja wrodzona dotyka szczenięta, pierwsze objawy tego schorzenia pojawiają się, kiedy maluch zostanie odstawiony od mleka matki i zaczyna jeść – połykany pokarm często mu się ulewa. W takich przypadkach powinno się karmić psa małymi porcjami, lecz częściej. Podczas spożywania posiłków zwierzę musi być trzymane w pozycji pionowej. Dodatkowo warto wspomagać jego dietę witaminami z grupy B;
- młodzieńcze zapalenie kości – jak sama nazwa wskazuje, zaliczana jest do chorób wieku młodzieńczego. Pierwsze objawy mogą wystąpić między czwartym a dwunastym miesiącem życia szczeniaka. Maluch bez wyraźnej przyczyny zaczyna kuleć, należy wtedy udać się do lekarza weterynarii, który zrobi prześwietlenie i postawi właściwą diagnozę;
- niewydolność trzustki – może pojawić się w sporadycznych przypadkach, to choroba na, którą cierpią również owczarki niemieckie. Do jej typowych objawów należą: luźne stolce, szybka utrata wagi, cukrzyca, matowa sierść. Choroba ta może mieć łagodny lub ostry przebieg, dlatego bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Psu muszą zostać podane odpowiednie kroplówki, w cięższych przypadkach konieczne może okazać się przetaczanie osocza. Istotne jest również wdrożenie diety zalecanej przez lekarza.
Średnia długość życia białego owczarka szwajcarskiego wynosi ok. 10-12 lat. Jeśli jednak zadbamy o jego zdrowie, regularne badania, szczepienia i właściwą dietę, może przeżyć dłużej.
Biały owczarek szwajcarski – żywienie
Biały owczarek szwajcarski jest psem, który zasadniczo nie wymaga specjalnego żywienia. Istnieje jednak kilka reguł – warto je przestrzegać. Zapoznaj się z tajnikami prawidłowego odżywiania tej rasy.
Dostępne sposoby żywienia
Decydując się na zakup psa, musimy pamiętać o tym, że to my dokonujemy wyboru w temacie tego, jaka metoda żywienia będzie dla niego najodpowiedniejsza. Możemy podawać naszemu czworonogowi karmy komercyjne. Odpowiednia będzie taka, która zawiera w składzie małe ilości zbóż i jest bogata w białko. Psy białe, takie jak owczarek szwajcarski powinny dostawać karmę o obniżonej zawartości miedzi i beta-karotenu – w przeciwnym razie na ich sierści mogą pojawić się odbarwienia. Unikajmy złych jakościowo karm, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na układ trawienny zwierzęcia. Do wyboru mamy także dietę BARF, która polega na podawaniu surowego mięsa. To bardzo zdrowa alternatywa, jednak musimy pamiętać o dodatkowej suplementacji i konsultacji ze specjalistą (jeśli sami nie mamy wystarczającej wiedzy w tym temacie).
Wymogi żywieniowe na różnych etapach życia
Musimy pamiętać o tym, że żywienie czworonoga różni się w zależności od jego wieku. Inaczej karmiony będzie dorosły biały owczarek szwajcarski, niż szczeniak. Świeżo narodzonemu pieskowi w zupełności wystarczy mleko matki, ok. 3-4 tygodnia życia szczeniaka białego owczarka szwajcarskiego możemy stopniowo wprowadzać stałe posiłki do jego diety – początkowo powinny być podawane w formie płynnej. Maluchy są w stanie jeść praktycznie wszystko, kiedy ukończą 6 tygodni. Mają małe żołądki, dlatego powinniśmy karmić je mniejszymi porcjami, a częściej (4-5 razy dziennie). Stopniowo zmniejszamy tą liczbę- dorosły pies powinien jeść dwa posiłki dziennie o stałych porach. Warto również zapewnić zwierzęciu przynajmniej 30 minut odpoczynku między spacerem a jedzeniem.
Jak stosować smaczki jako pożywienie?
Smaczki to absolutny must have, jeśli chodzi o wyprawkę białego owczarka szwajcarskiego. Ratują opiekuna w wielu sytuacjach: mogą służyć jako nagroda podczas treningu, to również dobre “zabijacze czasu” – mogą być zabawką lub rekompensatą za nieobecność opiekuna w domu. Dodatkowo zawierają składniki odżywcze, które wspomagają utrzymanie psa w zdrowiu, niektóre także dobrze usuwają kamień nazębny. Pamiętajmy, by wybierać takie, które są pozbawione sztucznych barwników i ulepszaczy smaku. Smakołyki musimy podawać z głową, dzienna ilość nie może przekraczać 10 % zapotrzebowania kalorycznego.
Żywienie psów ras dużych
Żywienie powinniśmy uzależniać również od wielkości naszego czworonoga. Biały owczarek szwajcarski to pies pokaźnych rozmiarów, dlatego powinien dostawać karmę przeznaczoną właśnie dla ras dużych. Zapewni mu ona wszelkich niezbędnych witamin, które są odpowiedzialne za jego prawidłowy rozwój. Dobra karma powinna zawierać odpowiednie ilości wapnia i fosforu, aby zapobiec łamliwością kości w wieku starczym. Duże psy narażone bywają także na dysplazję stawów biodrowych. Dlatego w jego diecie nie powinno zabraknąć karmy z dodatkiem glukozaminy i chondroityny.
Biały owczarek szwajcarski – cena i koszty utrzymania
Ile kosztuje biały owczarek szwajcarski? Cena szczeniaka może wynosić od ok. 3000 do 5000 tysięcy złotych – to niemała cena, jednak na tym wydatki się nie kończą. Zobacz, z jakimi dodatkowymi wydatkami będziesz musiał się liczyć, jeżeli zdecydujesz się na nabycie psa tej rasy.
W ciągu miesiąca na białego owczarka szwajcarskiego możemy wydać ok. od 250 do 400 złotych. W miesięczne koszty utrzymania wlicza się karma, przysmaki oraz worki na nieczystości.
Do wydatków rocznych możemy zaliczyć: ubezpieczenie (nie jest obowiązkowe), które kosztuje od 100 zł w górę, wizyty w gabinecie weterynaryjnym ok. 50-100 zł (w zależności od potrzeb). Dodatkowo możemy doliczyć wizyty czworonoga w psiej szkole (uczęszczanie do niej oczywiście nie jest obligatoryjne). Zależnie od rodzaju i intensywności szkoleń jeden kurs może kosztować 200-1000 zł.
Wydatki, które ponosimy raz na około dwa lata to akcesoria, które stopniowo się zużywają. Zaliczyć do nich można: miski, smycze, obroże, szampony, szczotki, legowiska, zabawki dla psa – ok. od 300 do 600 złotych. Oczywiście jedynie, gdy kupimy produkty dobre jakościowo, tańsze zamienniki trzeba wymieniać częściej.
Podsumowanie
Owczarek szwajcarski biały to świetny pies użytkowy i rodzinny. Przybliżyliśmy nieco temat charakteru i specyfiki tej rasy. Powiedzieliśmy także o tym, jak należy wychowywać szczeniaka, by wyrósł na dobrego psa. Dodatkowo poruszyliśmy kwestie związane z prawidłowym żywieniem tego czworonoga. Tajniki pielęgnacji białego owczarka szwajcarskiego po przeczytaniu niniejszego artykułu również nie powinny być dla nikogo obce. Omówiliśmy najpopularniejsze choroby występujące u tej rasy, a także przedstawiliśmy kosztorys, tak aby każdy przyszły opiekun miał świadomość tego, ile pieniędzy będzie musiał wydać, jeżeli zdecyduje się na nabycie białego owczarka szwajcarskiego. Dzięki temu możecie zdecydować, czy biały owczarek szwajcarski to pies dla Was.
Sprawdź również nasz ranking psów ratowniczych.