Wielkanoc to święto, które pragniemy spędzić z najbliższymi. W tym okresie wszyscy zasiadamy do stołu i celebrujemy ten wyjątkowy czas. Pupili często traktujemy, jak członków rodziny i pragniemy dać im to, co najlepsze. Zdarza się, że nasz pies lub kot dostanie przysmak w postaci kawałka kiełbasy z wielkanocnego stołu. Wtedy zaczynają budzić się w nas wątpliwości, czy faktycznie ten rarytas nie zaszkodzi zdrowiu zwierzęcia? Istnieją produkty, które bez obaw można podawać czworonożnym przyjaciołom. Jak odróżnić te złe od dobrych? Rozwiejemy wszystkie wątpliwości na temat żywienia psów i kotów w okresie wielkanocnym.
Które z wielkanocnych produktów może jeść pies?
Każdy właściciel psa wie, że podstawą jego żywienia jest dobrej jakości karma, lub dieta BARF. Zdarza się jednak, że w Wielkanoc pragniemy podzielić się specjałami, które goszczą na świątecznym stole. Czy pies może jeść to samo co człowiek? Istnieje kilka produktów, które śmiało możemy mu podać bez obawy o jego zdrowie.
Jajka dla psa
Jajka praktycznie od zawsze królują na stołach wielkanocnych. Jemy je pod różnymi postaciami, jednak najbardziej popularną formą ich podania jest wcześniejsze ugotowanie. Śmiało możemy serwować jajka zarówno dorosłym psom, jak i szczeniakom. Stanowią one cenne źródło witamin oraz mikroelementów. Nasz pupil może jeść białko i żółtko, ale zaleca się, by nie dawać ich razem. Mimo wszystko warto znać umiar i nie przesadzać z ilością.
Czy pies może jeść chleb?
Pies może jeść chleb w bardzo ograniczonym zakresie. Nie jest on zbyt zdrowym produktem, jeśli chodzi o żywienie tych czworonogów, zawiera bowiem sól, która negatywnie wpływa na ich zdrowie. Najbardziej szkodliwe jest białe pieczywo, ma dużo konserwantów i praktycznie wcale nie posiada składników odżywczych. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie psu domowego chleba z dodatkiem zbóż i nasion bogatych w błonnik.
Jakie warzywa można podać psu?
Marchewka – jednym ze składników sałatki warzywnej jest oczywiście marchew, która sama w sobie jest bardzo zdrowia. Zawiera witaminy A, C i E, dodatkowo poprawia metabolizm i reguluje pracę żołądka. Dla psa z całą pewnością będzie stanowiła pyszną chrupiącą przekąskę. Można ją ugotować lub serwować na surowo, wszystko zależy od preferencji.
Burak – to kolejne warzywo, które śmiało można podać pupilowi podczas trwania świąt. Jest bogaty w witaminy z grupy B, ponadto zawiera żelazo, potas, wapń i magnez. Podobnie, jak w przypadku marchwi pies może jeść surowego lub gotowanego buraka.
Owoce
Jabłko – na świątecznym stole często goszczą również owoce, do najpopularniejszych z nich zalicza się jabłka – są pełne przeciwutleniaczy i błonnika, mają także witaminy E, C i K. To słodka przekąska, którą lubi większość psiaków. Przed podaniem należy usunąć gniazda nasienne i pokroić jabłka w kawałki, tak, aby psiak mógł je wygodnie skonsumować.
Banan – jedzenie tego owocu ma same korzyści, jest bogaty w witaminę C, a także A, E, K i B6, ponadto zawiera wapń, fosfor, sód, magnez, a także potas. Mimo wszystko to bardzo kaloryczna przekąska, tak więc zwierzęciu należy serwować ją z umiarem.
Czego nie powinien jeść pies podczas świąt?
Wielkanocny stół obfituje we wspaniałości, które ludzie jedzą ze smakiem. Jednak nie wszystko to, co dobre dla człowieka, okazuje się równie zdrowe dla psa. Istnieją artykuły, które zdecydowanie nie są wskazane dla naszych pupili, a należą do nich m.in:
Kiełbasa nie dla psa
Chyba nie ma osoby, która wyobraża sobie Wielkanoc bez tego specjału. To jeden z podstawowych produktów obecnych w święconce. Tradycyjne kiełbasy są bardzo tłuste i ciężkostrawne. U psów mogą być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych, które objawiają się np. biegunką.
Sól i pieprz – tylko jako umaszczenie
To przyprawy, które nadają smak daniom i wielu z nas nie wyobraża sobie zjedzenia potrawy bez ich dodatku. Jednak dla psów mogą być bardzo szkodliwe – sól zatrzymuje wodę w organizmie, a pieprz podrażnia śluzówkę jamy ustnej, właśnie dlatego przyprawy te nie są polecane czworonogom.
Majonez
Ten jajeczny sos idealnie komponuje się z sałatką, czy jajkami na twardo, lecz psy powinny go unikać, ponieważ jest bardzo kaloryczny, a spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić nawet do ostrego zapalenia trzustki. Nie jest polecany zwłaszcza tym psom, które mają tendencję do otyłości. Wiele majonezów sklepowych zawiera również konserwanty, które nie wpływają dobrze na zdrowie.
Warzywa
Cebula – oczywiście ciężko ją jeść tak jak jabłko, jednak to bardzo wyrazisty dodatek różnych potraw. Dla psa jest śmiertelnie niebezpieczna i zdecydowanie nie powinna być mu podawana. Zawiera tiosiarczan sodu, to substancja, która jest trująca dla tych zwierząt – może wywołać u nich anemię.
Czosnek – dla ludzi jest bardzo zdrowy, jednak inaczej jest w przypadku psów. Podobnie, jak cebula ma w składzie tiosiarczan sodu, który przyczynia się do rozpadu czerwonych krwinek. Czosnek nawet podany obróbce termicznej jest szkodliwy. Warto wspomnieć, że to również częsty dodatek do kiełbas.
Owoce
Oprócz bezpiecznych bananów i jabłek istnieją także owoce, których zdecydowanie nie powinniśmy podawać naszym pupilom. Należą do nich winogrona, już niewielka ilość potrafi znacznie zaszkodzić. Wymioty, biegunka, apatia, brak apetytu to tylko niektóre z objawów, które mogą pojawić się po spożyciu tego owocu, i potrafią utrzymywać się nawet ponad tydzień.
Czekolada
Czekolada to smakołyk często obecny podczas świątecznego biesiadowania. Jednak psy powinny definitywnie jej unikać. Zawiera ona teobrominę, ten związek chemiczny obecny jest w kakao – im czekolada ma go więcej, tym gorzej dla zwierzęcia, dlatego najniebezpieczniejsza jest czekolada gorzka. Czekoladowe jajka, króliczki i inne słodycze tego typu, należy trzymać poza zasięgiem naszych czworonożnych łasuchów.
Co możemy dać kotu z Wielkanocnego stołu?
Podobnie, jak w przypadku psów, kotom też można podawać pewne produkty ze świątecznego stołu, które nie zaszkodzą ich zdrowiu. Nie da się ukryć, że to urodzeni mięsożercy, jednak istnieją artykuły poza mięsem, które z powodzeniem można się serwować kociakom. Podpowiemy, co jest najbardziej polecane.
Jajka dla kota
Jajko to produkt, którego kot może skosztować, ale nie poleca się częstować go surowym białkiem, ponieważ może spowodować pogorszenie stanu skóry, pazurów i sierści, tak więc przed spożyciem zaleca się wcześniejsze ugotowanie. Za to surowe żółtko stanowi prawdziwą skarbnicę witamin D, K, A. Najlepszą opcją byłoby podanie oddzielnie ugotowanego białka i surowego żółtka.
Chleb
Kota można poczęstować kawałkiem chleba przy wielkanocnym stole, jednak nie powinien być stałym elementem jego diety. Nie zawiera żadnych składników odżywczych, za to jest bogaty w sól, która gromadzi się w organizmie kota. Właśnie dlatego warto wybierać pieczywo, które nie zawiera sztucznych ulepszaczy smaku.
Warzywa
Marchewka – w jadłospisie kota stanowi bardzo dobre źródło węglowodanów. Dobrze podawać ją ugotowaną i pokrojoną w małe kawałeczki. Pupil z całą pewnością chętnie będzie zajadał się tym zdrowym specjałem dodawanym do świątecznej sałatki.
Rzeżucha – często stanowi element ozdobny świątecznego stołu, na taką zieloną dekorację może skusić się niejeden kot. Śmiało można podawać mu rzeżuchę, jako przysmak – w żaden sposób nie jest dla niego trująca, może za to pomóc pozbyć mu się kłaczków zalegających w układzie pokarmowym.
Czego zdecydowanie nie powinniśmy podawać kotu?
Każdemu z nas zależy na utrzymaniu kociego przyjaciela w dobrym zdrowiu i kondycji. Święta to czas wielkich pokus kulinarnych, zwłaszcza dla naszych czworonogów. Ciężko zapanować nad zwierzęciem, kiedy stół ugina się od pachnących potraw. Opowiemy, jakie produkty będą najbardziej szkodliwe dla kotów.
Wędliny
Szynki, wędliny, bądź inne mocno przetworzone produkty mięsne nie są polecane dla kotów. Te kupione w sklepie mają duże ilości soli i konserwantów, niektóre z nich zawierają także czosnek, który negatywnie wpływa na zdrowie tych czworonogów.
Ciasta
Babka wielkanocna i mazurek to tradycyjne wypieki, których nie może zabraknąć podczas świąt. Ciasta w tym okresie od lat goszczą wielu polskich domach. Mogą niestety niekorzystnie wpływać na zdrowie naszych mruczków. Zawierają szkodliwe cukry, a także węglowodany, które kotu ciężko strawić. Dodatkowo należy unikać wypieków zawierających bakalie i rodzynki – są dla nich trujące.
Warzywa i owoce
Oprócz owoców trujących organizm kota, takich jak winogrona, podobnie jak w przypadku psów, mruczkowi może zaszkodzić również cebula i czosnek. Warzywa te powodują rozpad czerwonych krwinek, co w konsekwencji może prowadzić do anemii. Ich zjedzenie może skończyć się bólem brzucha, wymiotami i biegunką.
Podsumowanie
Wielkanoc świętujemy głównie przy stole, często zdarza się, że nasz czworonożny przyjaciel patrzy na nas wielkimi, smutnymi oczami i domaga się skosztowania przygotowanego jedzenia. Zastanawiamy się wtedy, co możemy mu podać. Czekoladowe króliczki, mazurki, kiełbasy i inne specjały wręcz proszą, by je zjeść. Właśnie dlatego w niniejszym artykule staraliśmy wymienić się wszystkie produkty, które może spożyć pies i kot oraz takich, których definitywnie powinien unikać. Niniejsza lista z całą pewnością pomoże rozwiać wątpliwości odnośnie żywienia psów i kotów w okresie świątecznym.