Kocie zmysły – charakterystyka. Czy wiesz, że karma może dopasować się do Twojego kota?

Zmysły determinują sposób, w jaki postrzegamy otaczają nas rzeczywistość. Korzystamy z nich w każdej minucie, dotyczy to zarówno nas ludzi, jak i naszych zwierząt. Dowiedz się, które ze zmysłów są u kotów dominujące i jak czworonogi używają ich w codziennym życiu. Czy wiesz, kocie zmysły mogą ściśle współgrać z tym w jaki sposób żywiony jest kot?

W opowieściach kocich opiekunów często można usłyszeć o tym, że te zwierzęta sprawiają wrażenie, jakby widziały lub słyszały coś, czego ludzkie oko czy ucho nie jest w stanie odnotować. Te historie nie wiążą się jednak ze zjawiskami nadprzyrodzonymi. Koty sprawiają takie wrażenie, ponieważ wrażliwość ich zmysłów jest zupełnie inna.

Koty, podobnie jak ludzie, posiadają pięć podstawowych zmysłów: słuch, wzrok, węch, smak i dotyk. Poziom wyostrzenia poszczególnych zmysłów u kotów domowych jest bardzo podobny do tego, jakim charakteryzują się małe i duże, ale żyjące w naturze koty. Bardzo ważnym aspektem u dziko żyjących kotów jest wykorzystywanie zmysłów do wyszukiwania i wyboru najlepszego możliwego pożywienia.

Jak karmić kota, aby był szczęśliwy

Kocie zmysły – charakterystyka

Zanim przejdziemy do powiązań łączących kocie zmysły z pożywieniem, dowiedz się, czym wyróżniają się u Twojego pupila słuch, wzrok, węch, smak i dotyk.

Słuch

Możliwości kociego słuchu w przypadku niskich dźwięków są podobne jak u ludzi czy psów. Sytuacja zmienia się jednak, gdy w grę wchodzą wysokie tony. Na nie kocie ucho jest jednak dużo bardziej wyczulone. Dla kota żyjącego w naturze bardzo ważna jest możliwość słyszenia ultradźwięków, nawet do 64kHz, którymi posługują się gryzonie. Dzięki temu dziko żyjący kot ma szansę wytropić i upolować np. mysz.

Ale możliwość słyszenia szerszej gamy dźwięków czasami dostarcza kotu również powodów do niepokoju. Nagły lub długotrwały hałas, np. upadającego przedmiotu czy głośnej imprezy, może wywoływać u kota strach, dlatego nie dziw się, że zwierzę będzie szukać spokojnego, cichego miejsca, w którym będzie mogło się zrelaksować.

Co ciekawe, kocie uszy posiadają zdolność poruszania się w stronę źródła dźwięku i to niezależnie od siebie. To sprawia, że w promieniu metra są w stanie zlokalizować źródło dźwięku z dokładnością do kilku centymetrów!

Wzrok

Koci zmysł wzroku jest naprawdę niesamowity. Zacznijmy od tego, że Twój pupil, podobnie jak jego dzicy kuzyni, świetnie widzi o zmierzchu i w ciemności. O zmierzchu źrenice kota rozszerzają się, co sprawia, że wpuszczają więcej światła. Kocie oko posiada również tzw. błonę odblaskową, czyli dodatkową warstwę komórek, które poprawiają jakość nocnego widzenia. To ma ułatwić kotu polowanie o zmierzchu i w nocy.

Nie trzeba być opiekunem kota, aby zauważyć, że te zwierzęta są bardzo wyczulone na ruch, chociażby machanie sznurówką czy ruszające się palce. Reakcją na ruch będzie „polowanie”, które dla kota domowego jest formą zabawy, ale również podtrzymaniem silnie zakorzenionego instynktu łowczego. Pamiętaj jednak, żeby zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila, np. poprzez zabezpieczenie okien czy balkonu.

Węch

Węch odgrywa u kotów niezwykle ważną rolę, ponieważ jest to jeden z jego zmysłów dominujących. Wolno żyjące koty są w ten sposób wyczuć inne zwierzę zanim je zobaczą. To nie tylko pomaga im w zdobywaniu pożywienia, ale również uniknąć kontaktu z potencjalnym zagrożeniem. Podobnie jak u psów, wysoko rozwinięty zmysł węchu pomaga kotom w komunikacji. Zwierzęta mogą oznaczać miejsca i przedmioty jako sygnał dla innych, ale również po to, aby oswoić coś, co je stresuje.

Zmysł węchu u kotów wyróżnia również występowanie narządu Jacobsona. Występuje on u wielu zwierząt, ale u kotów jest wysoko rozwinięty. Znajduje się on u podstawy języka i ściśle łączy zmysł węchu ze zmysłem smaku, bowiem pozwala kotu rozpoznawać zapachy poprzez smakowanie.

Smak

Koci język służy nie tylko do pobierania pokarmu, ale również wykorzystywany jest do czynności higienicznych. Pokrywają go szorstkie brodawki, dzięki którym zwierzę może wylizać się z zanieczyszczeń oraz wypadających martwych włosów. Brodawki osłabiają jednocześnie odczuwanie smaków, dlatego tak istotny jest dla kota węch.

Warto również wiedzieć, że koty w wyniku ewolucji utraciły zdolność czucia smaku słodkiego. Organizmy ich przodków dostosowały się do czerpania energii z białka, a nie z cukru, który daje energię szybko, ale na krótko.

Dotyk

Koty postrzegane są jako indywidualiści, którzy chodzą własnymi ścieżkami, a wiele z nich nie przepada za pieszczotami. Często wynika to z tego, że koty są wrażliwe na dotyk. Bardzo wrażliwe receptory czuciowe u kotów znajdują się w wibrysach, które potocznie nazywamy wąsami. Ale czy wiesz, że kot posiada wibrysy nie tylko w okolicach pyszczka, ale również przy brwiach oraz na łapach? To niesamowite, że wibrysy wyłapują ruch powietrza, więc kot może bardzo szybko zareagować. Wrażliwość wibrysów odgrywa dużą rolę w procesie karmienia, o czym powiemy w dalszej części.

Kocie zmysły a żywienie

Zmysły odgrywają ogromną rolę w procesie żywienia kotów. Zwierzęta żyjące w naturze lub mające możliwość wychodzenia poza domową przestrzeń dzięki nim potrafią przeprowadzić udane polowanie i zdobyć pożywienie, a jeśli są dokarmiane, to przed zjedzeniem posiłku dokładnie go obwąchają, sprawdzając, czy posiłek jest świeży lub zgodny z ich preferencjami. Koty niewychodzące są skazane na dietę wybraną przez opiekuna, dlatego ważne jest, aby dobrać wysokojakościową, zbilansowaną dietę.

Idealnie dopasowana dieta

Okazuje się jednak, że odpowiednie żywienie to nie tylko właściwe dobrane składniki, ale również zróżnicowanie sensoryczne posiłków. Specjaliści Royal Canin z zakresu żywienia oszacowali, że tekstura czy aromat pożywienia ma duży wpływ na samopoczucie kotów. Dlatego opracowali karmę, która stymuluje odczucia smakowe Twojego pupila.

W ten sposób powstały trzy rodzaje karmy Royal Canin Sensory – Smell, Taste i Feel. Jest to pełnoporcjowe żywienie dedykowane dorosłym kotom, które może być stosowane samodzielnie lub w formie mieszanej z suchą karmą Royal Canin Feline Health Nutrition, wśród której znajdziesz tę idealnie dopasowaną do stylu życia i specjalnych potrzeb Twojego pupila.

Mokra karma Royal Canin Sensory dzięki specjalnie opracowanej teksturze, aromatowi i smakowi dopasuje się do preferencji żywieniowych nawet najbardziej wybrednego kota. Pyszne kąski w sosie lub w galarecie zapewniają wzmacnianie doznań podczas karmienia, co poprawia samopoczucie kota, a dzięki temu wpływa na ogólną kondycję organizmu.

Wybór takiego sposobu żywienia sprawi, że Twój kot będzie zdrowy, w dobrej kondycji, ale również wpłynie to korzystnie na poziom jego zadowolenia.

Przez żołądek… i zmysły do serca

Wiele czynników może mieć wpływ na stan naszych zmysłów, dotyczy to również Twojego domowego pupila. Dbanie o to, aby kot pozostawał przez długie lata w dobrej kondycji sprawi, że będą one pracować jak należy mimo upływu czasu. Wiesz już, że koty żyjące w naturze wyszukują odpowiedni pokarm, polegając właśnie na swoich zmysłach. Wykorzystaj tę wiedzę i w ten sam sposób wybierz zbilansowaną karmę dla swojego kota.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
1 komentarz do “Kocie zmysły – charakterystyka. Czy wiesz, że karma może dopasować się do Twojego kota?
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.