Owczarek holenderski to pies wielozadaniowy, można powiedzieć, że to czworonóg stworzony do zadań specjalnych. Na co dzień jest bardzo pomocny policjantom oraz służbom celnym. Nie trudno się domyśleć, że zwierzę to jest bardzo sprawne fizyczne i cieszy się dobrą kondycją, dlatego na co dzień potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu. Dodatkowo łatwo się szkoli i jest łagodny w stosunku do dzieci – nadaje się, więc również na psa rodzinnego. Mimo wszystko rasa ta nie cieszy się ogólnie dużą popularnością. Jak wygląda owczarek holenderski? Ile kosztuje jego utrzymanie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
- 1. Owczarek holenderski – opis ogólny
- 2. Owczarek holenderski – wygląd
- 3. Owczarek holenderski – pielęgnacja
- 4. Owczarek holenderski – charakter
- 5. Owczarek holenderski – wychowanie
- 6. Owczarek holenderski – szkolenie
- 7. Owczarek holenderski – hodowla i zakup szczeniaka
- 8. Owczarek holenderski – zdrowie
- 9. Owczarek holenderski – żywienie
- 10. Owczarek holenderski – cena zakupu i koszty utrzymania
- 11. Podsumowanie
Owczarek holenderski – opis ogólny
Owczarka holenderskiego możemy spotkać w roli pomocnika różnych służb społecznych i nie tylko. Aby lepiej poznać specyfikę tej rasy, koniecznie zapoznaj się z poniższym opisem.
Organizacja kynologiczna oraz klasyfikacja
Rasa holenderskiego owczarka została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), która nadała mu własny wzorzec. Pies ten zaklasyfikowany został do 1 grupy (psów pasterskich i zaganiających), gdzie należy do sekcji 1 (psów pasterskich), jego numer wzorca to 233.
Owczarek holenderski jako rasa został uznany przez:
- Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy V – Psy pracujące (Working dogs),
- World Kennel Union (WKU) – otrzymał trzy pozycje 1.26.1 krótkowłosy, 1.26.2 długowłosy, 12.3 szorstkowłosy w grupie psów pracujących.
Przez inne większe organizacje Kynologiczne jest określany jako odmiana różna:
- American Kennel Club – przypisany do grupy psów pracujących (Working Group),
- United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów pasterskich (Herding Dog Group)
Organizacje Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) i Canadian Kennel Club (CKC) nie uznały wzorca rasy.
Rys historyczny powstania rasy
Holender ma tych samych przodków, co owczarek belgijski i owczarek niemiecki. W 1909 roku chciano wyeliminować białe umaszczenie owczarków holenderskich, dlatego zaczęto krzyżować je z innymi owczarkami. Silne pokrewieństwo omawianego psa jest zauważalne zwłaszcza z owczarkiem belgijskim. Warto dodać, że wszystkie te trzy rasy owczarków pochodzą z jednej linii hodowlanej.
Owczarek holenderski, jak każdy pies pasterski ma silną potrzebę przynależenia do stada. Może zbudować silną więź ze swoim opiekunem i jest mu bardzo oddany. Mimo wszystko potrzebuje silnego przewodnika, który ma doświadczenie w pracy z psami pasterskimi. Dobrze prowadzony świetnie nada się do pracy w policji i innych służbach. Podobnie, jak belgijski malinois szybko reaguje na bodźce płynące z otoczenia, dlatego będzie też dobrym psem stróżującym. Owczarka holenderskiego tego można spotkać w trzech odmianach: krótkowłosej, długowłosej i szorstkowłosej.
Owczarek holenderski – wygląd
Owczarki holenderskie generalnie są opisywane, jako psy dobrze umięśnione oraz takie, które mają proporcjonalną budowie ciała. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyglądu tej rasy, koniecznie przeczytaj ten tekst.
Szata i umaszczenie
Owczarek holenderski podobnie, jak belgijski posiada trzy rodzaje umaszczenia, tak więc możemy spotkać owczarka holenderskiego:
- długowłosego – psy te mają długą i prostą sierść na całym ciele;
- krótkowłosego – w tym przypadku sierść nie jest ani za długa ani za krótka, w dotyku jest dosyć twarda;
- szorstkowłosego – sierść przylega do ciała, jest dosyć gęsta, a także szorstka i twarda.
Owczarki holenderskie krótkowłose, długowłose i owczarki holenderskie szorstkowłose obowiązują te same kolory umaszczenia. Ich maść jest pręgowana, na złotym lub srebrnym tle. Owczarki holendrskie białe i czarne nie są uznawane we wzorcu.
Sylwetka
Ogólnie rzecz biorąc, owczarek holenderski to dobrze zbudowany pies o proporcjonalnej budowie ciała. Zaliczany jest do ras dużych, psy są trochę wyższe od suk. Dorosły samiec osiąga od 57 do 62 cm w kłębie, a samica od 55 do 60 cm. Wzorzec nie podaje ściśle określonej wagi, w której powinny się mieścić psy tej rasy. Nieoficjalne źródła podają, że zwierzę to może ważyć ok. 30 kg.
Jego oczy mają kształt migdała, są ciemne i lekko skośne. Uszy tych zwierząt nie są ani za małe, ani za duże, umiejscowione są wysoko na ich głowie. Ich nos jest koloru czarnego. Ogon, kiedy pies stoi, luźno zwisa między jego nogami, natomiast kiedy biegnie, delikatnie unosi się ku górze. Kończyny tych zwierząt są silne i dobrze umięśnione.
Owczarek holenderski – pielęgnacja
Pies owczarek bez względu na to, czy jest szorstkowłosy, czy długowłosy, wymaga kompleksowej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak dbać o swojego pupila.
Ochrona przed kleszczami i innymi pasożytami
Ze względu na coraz mniej srogie zimy kleszcze mogą zagrażać holenderskiemu owczarkowi przez cały rok. Podczas aktywnych spacerów po lesie może zdarzyć się, że skórę psa mogą zaatakować różne pasożyty. W trosce o dobro czworonogów warto zaopatrzyć je w obroże przeciw pchłom i kleszczom. Produkty dobrej jakości to między innymi Bayer Foresto, zapewniają one kompleksową ochronę przeciw pasożytom zewnętrznym.
Jak często trzeba myć i czesać owczarka holenderskiego?
Regularne wyczesywanie owczarka holenderskiego to podstawa jego dobrego wyglądu. Bez względu na to, jaki rodzaj umaszczenia posiada, warto czesać go raz lub dwa razy w tygodniu. Dzięki temu unikniemy problemów z osadzaniem się martwego włosa na przedmiotach codziennego użytku, które znajdują się w domu. Szczotkę najlepiej dobrać pod długość sierści.
Psa tej rasy nie musimy kąpać przesadnie często, jak często należy to robić? Odpowiedź jest prosta – po prostu wtedy, kiedy pies się ubrudzi. Może się zdarzyć, że kąpiel będzie konieczna raz na dwa miesiące lub raz na pół roku. Wszystko zależy od tego, jak często wychodzimy ze swoim pupilem, np. na spacery po lesie (wtedy istnieje większe ryzyko zabrudzenia, niż w przypadku spacerów po mieście). Dobrze byłoby wtedy dobrać szampon dostosowany do aktualnej kondycji włosa. Szampony regenerujące to dobra alternatywa, jeśli sierść psa jest przesuszona i wymaga odżywienia. Wybór tego właściwego zależy również od rodzaju szaty owczarka holenderskiego.
Czy trzeba strzyc holenderskiego owczarka?
Szata owczarka holenderskiego jest dwuwarstwowa. Składa się z włosa okrywowego i gęstego podszerstka, który stanowi naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, a także barierę termoizolacyjną, która pomaga zachować mu ciepłotę ciała na optymalnym poziomie. Właśnie dlatego strzyżenie, w przypadku tego psa, jest niewskazane.
Kiedy wymaga obcinania pazurów?
Kiedy holender spaceruje po twardym podłożu, jego pazury ścierają się samoistnie i nie wymagają przycinania. Częstotliwość ich obcinania to kwestia indywidualna, najlepiej robić to wtedy, kiedy utrudniają zwierzęciu swobodne poruszanie się. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne obcinaczki dla psa, nie powinniśmy obcinać pazurów cążkami dla ludzi. Jeśli nie wiemy, jak się z nimi obchodzić, najlepiej udać się do specjalisty.
Owczarek holenderski – charakter
Owczarek holenderski to pies, który jest bardzo sprawny fizycznie, dlatego podobnie, jak belgijski owczarek jest wykorzystywany w akcjach policyjnych. Wyjaśniamy, jakie inne cechy charakteru czynią go zawsze gotowym do “zadań specjalnych”. Owczarki holenderskie pierwotnie były przeznaczone do wypasania owiec, dlatego przejawiają silny instynkt terytorialny. To doskonałe psy stróżujące, potrafią dobrze pilnować wyznaczonej przestrzeni. Generalnie nie są szczekliwe, jednak kiedy w pobliżu pojawi się intruz, powiadomią o tym donośnym szczekaniem.
Podejście do opiekuna, innych ludzi oraz zwierząt
Owczarek holenderski zazwyczaj przywiązuje się do jednego opiekuna i to jemu jest najbardziej oddany. Lubi towarzystwo także innych członków rodziny, ale pełnym zaufaniem jest w stanie obdarzyć tylko jedną osobę. Czworonóg ten, podobnie jak owczarek belgijski, jest raczej nieufny w stosunku do obcych. Dodatkowo należy pamiętać, że holendry to łagodne i zarazem żywiołowe psy. Chętnie bawią się z dziećmi, jednak wspólne zabawy powinny odbywać się pod okiem osoby dorosłej. Owczarki tej rasy to również wrażliwe zwierzęta, dlatego pociechy muszą być nauczone delikatnego obchodzenia się z nim.
Pies ten dobrze czuje się w towarzystwie innych psów i kotów, pod warunkiem, że wychowuje się z nimi od małego, dlatego tak ważna jest socjalizacja szczeniaków. Owczarek holenderski to pies, który mocno przywiązuje się do swojego opiekuna, dlatego nie lubi na dłuższy czas zostawać sam w domu. Pomimo iż jest to zwierzę o zrównoważonym charakterze, pozostawiony bez opieki zacznie się nudzić – może wtedy głośno ujadać i niszczyć przedmioty znajdujące się w domu. Jeżeli trzeba zostawić go na trochę samego, warto zakupić zabawki, które zabiją nudę i zrekompensują nieobecność właściciela.
Ulubione formy aktywności
Owczarek holenderski mimo że jest nieco spokojniejszy niż belgijski owczarek, to uwielbia aktywnie spędzać czas. Do szczęścia potrzebuje dużej dawki ruchu i ćwiczeń umysłowych. Zwierzę to dobrze sprawdzi się w sportach takich jak agility (pokonywanie przeszkód z pomocą opiekuna), canicross (jogging z psem przypiętym do uprzęży) lub dogtrekking (piesze wędrówki z psem). Dużą frajdę sprawiają mu też zabawy węchowe i ćwiczenia z tropienia.
Owczarek holenderski – wychowanie
Owczarek holenderski, jak każdy inny pies, by dobrze zachowywał się w stosunku do innych ludzi i zwierząt, potrzebuje właściwego wychowania. Dowiedz się, co zrobić, by twój pupil był do wszystkich przyjaźnie nastawiony.
Jak przygotować się na przyjęcie psa?
Pies owczarek, tak jak większość czworonogów, lubi towarzystwo ludzi, ale potrzebuje też własnej przestrzeni, w której będzie miał okazję odpocząć i zregenerować siły po intensywnym spacerze. My, jako opiekunowie, powinniśmy mu zapewnić komfortowe miejsce, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. W tym celu możemy wybrać specjalnie przeznaczone dla niego legowiska, które są dostosowane do rozmiarów zwierzęcia.
Owczarki holenderskie nie lubią nudy, dlatego dodatkowymi akcesoriami, które powinny znaleźć się w wyprawce, są piłeczki, gryzaki i inne zabawki.Ich używanie jest dla psa są świetną formą rozrywki. Zwierzę, które nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości bodźców, szybko się nudzi i może zacząć niszczyć rzeczy znajdujące się w domu.
Owczarek holenderski to pies zaliczany do ras dużych. Ze względu na jego gabaryty, życie w małym mieszkaniu może przysparzać mu trochę problemów. Nie będzie czuł się komfortowo w ciasnych pomieszczeniach. Zdecydowanie najlepiej będzie mu się żyło w domu jednorodzinnym z ogrodem. Może mieszkać także w większych mieszkaniach w bloku, jeśli ten jest wyposażony w windę. Poruszanie schodami nie jest dobre dla stawów dużych psów.
Wspólne spędzanie czasu
Bardzo ważnym aspektem życia owczarka holenderskiego jest spędzanie czasu z właścicielem. Jeżeli chcemy wychować szczęśliwego, posłusznego psa, musimy poświęcać mu dużo uwagi i zainteresowania – czas poświęcony na przytulaniu oraz zabawach jest dla niego bezcenny. Zabierajmy go na spacery w miejsca, gdzie będzie miał okazję obcować z ludźmi i mógł pobawić się z innymi psami. Możemy zabierać go na przejażdżkę autem lub rowerem, przejedźmy się z nim windą. Przyzwyczajamy go do chodzenia nie tylko po gładkim podłożu, ale też po żwirze, trawie lub piasku.
Owczarek holenderski – szkolenie
Charakter owczarka holenderskiego sprawia, że łatwo poddaje się szkoleniu. Jest posłuszny i szybko się uczy. Mimo że nie jest przeznaczony do pracy, to często wykorzystuje się go do pomocy różnym służbom. Podpowiadamy jak wyszkolić owczarka holenderskiego.
Nauka posłuszeństwa
Owczarek holenderski szkoli się dosyć łatwo, jednak tak jak każdy inny pies, potrzebuje konsekwentnego i cierpliwego przewodnika. Podczas treningu może zdarzyć się, że stracimy cierpliwość, jednak swoje zadowolenie powinniśmy okazywać rozsądnie. Czworonóg ten potrzebuje jasnego wyznaczenia zasad i ich sumiennego egzekwowania. Zbudowanie zaufania to bardzo ważny element treningu, najlepiej robić to przy użyciu pozytywnych emocji – pochwały, a także łagodne, a zarazem stanowcze traktowanie to klucz do sukcesu.
Proponowane formy aktywności
Jak zostało wspomniane wcześniej owczarek holenderski to zwierzę, które dobrze sprawdzi się w psich sportach, np.:
- agility – to sport, który polega na tym, że pies kierowany komendami swojego opiekuna, pokonuje wyznaczony tor przeszkód. Treningi są dosyć czasochłonne, dlatego możemy szkolić czworonoga samemu w domu lub zapisać go na kurs. Do nauki możemy wykorzystywać przedmioty znajdujące się w domu (np. poprzez zbudowanie psu tunelu z krzeseł i koca, po którym będzie mógł przechodzić) albo rzeczy, które znajdują się na dworze, np. pnie, konary, głazy, przez które czworonóg będzie mógł skakać.
- dogtrekking – to coś w stylu biegu na orientację, spacerujemy z psem przypiętym do uprzęży po terenie otwartym w poszukiwaniu konkretnych miejsc, wyznaczonych na mapie. Przy tym sporcie ważne jest umiejętność wyciszania (początku wyścigu) i pobudzania psa (w trakcie wyścigu) w odpowiednim momencie.
- canicross – to dyscyplina sportowa, która polega na bieganiu z psem, który jest przypięty do uprzęży (zwierzę biegnie z przodu). W tym przypadku warto nauczyć owczarka holenderskiego takich komend jak: szybciej, wolniej, lewo, prawo – by wiedział, jak ma się zachować na poszczególnych etapach wyścigu. Nauka posłuszeństwa odgrywa tu ważną rolę.
Akcesoria sportowe dla psów i właścicieli
Aby osiągać dobre wyniki w psich sportach, niezbędny jest dobrej jakości sprzęt, który zapewni komfort podczas ruchu zarówno owczarkowi holendeskiemu, jak i jego opiekunowi. Właściciel oprócz odpowiedniej odzieży i obuwia przeznaczonego do pieszych wycieczek, powinien zaopatrzyć się w uprząż zapinaną w pasie. Dzięki temu przewodnik swobodnie będzie miał wolne ręce i swobodnie będzie mógł w nich trzymać kompas lub mapę. Owczarkowi holenderskiemu również przyda się odpowiedni ekwipunek. Dla niego najodpowiedniejsze będą szelki zamiast obroży, ponieważ nie krępują ruchów i nie ciągną szyi. Smycz warto zastąpić liną, która posiada sprężynę amortyzującą.
Pozytywna motywacja, czyli smaczki i pochwały
Ważnym elementem szkolenia owczarka holenderskiego jest nagradzanie. Do tego celu mogą posłużyć smaczki, które nie tylko stanowią miłe urozmaicenie treningu, ale posiadają również składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju psa. Musimy jednak pamiętać, by nie przesadzać. Podawanie nadmiernych ilości może skutkować otyłością zwierzęcia. Ważne jest, by nie przekraczać dziennej porcji spożycia zalecanej przez producenta. Oprócz smaczków musimy stosować jasne dla psa sygnały, które utwierdzą go w przekonaniu, że postępuje dobrze. Może to być pochwała wypowiedziana przyjaznym tonem lub pogłaskanie psa po głowie.
Owczarek holenderski – hodowla i zakup szczeniaka
Nie łatwo znaleźć dobrą hodowlę owczarka holenderskiego, ponieważ pies ten w naszym kraju nie cieszy się dużą popularnością. Łatwo można paść ofiarą pseudohodowców, dla których liczy się jedynie zysk. Nigdy nie powinniśmy kupować psa, jeśli nie mamy pewności co do jego pochodzenia. Na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać?
Metryka i rodowód
Cena za owczarka szwajcarskiego może wydawać się nieco wygórowana, jeśli mowa o psach z rodowodem. Jednak to właśnie rodowód stanowi najlepszą gwarancję tego, że pies jest rasowy. Aby wyrobić rodowód wcześniej, powinniśmy otrzymać (od hodowcy) metrykę, która stanowi podstawę do jego wyrobienia. Jeśli hodowca z jakiegoś powodu nie chce wydać metryki lub twierdzi, że dośle ją później, lepiej darujmy sobie nabycie owczarka holenderskiego.
Weryfikacja rodziców szczeniaka
Jeżeli chcemy upewnić się, że pies jest rasowy, możemy poprosić hodowcę o pokazanie rodowodów rodziców szczeniaka. Jeżeli nie ma nic do ukrycia, chętnie pokaże matkę i ojca małego owczarka holenderskiego i opowie o ich osiągnięciach. Może się zdarzyć, że któreś z rodziców otrzymało nagrody za udział w psich sportach. Warto dowiedzieć się także, czy rodzice szczeniaków owczarka holenderskiego wystawiane na sprzedaż mają badania pod kątem występowania dysplazji stawów biodrowych.
Wyprawka z hodowli
Dobra hodowla owczarka holenderskiego oprócz wydania obowiązkowej metryczki i kalendarza szczepień, może zaopatrzyć psa również w karmę, którą dotychczas jadł, miski na wodę i karmę, obrożę ze smyczą i zabawkę.
Uwaga na pseudohodowców
Jeżeli hodowca będzie oferował sprzedaż owczarka holenderskiego białego lub owczarka holenderskiego czarnego, lepiej omijamy takie hodowle szerokim łukiem. W takich przypadkach prawdopodobnie mamy do czynienia z pseudo hodowcą, który chce wzbogacić się kosztem zdrowia zwierząt. Takich kolorów umaszczenia u owczarka holenderskiego nie uwzględniono w oficjalnym wzorcu.
Owczarek holenderski – zdrowie
Owczarek holenderski to pies, który nie miewa większych problemów ze zdrowiem. Na ogół typowy przedstawiciel tej rasy żyje około 14-15 lat. Czworonogowi temu również zdarza się chorować. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze choroby, na które może zapadać owczarek holenderski.
Mocne cechy zdrowia
Owczarki holenderskie są wytrzymałe i odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Dzięki gęstemu podszerstkowi i włosowi okrywowemu, każdy pies tej rasy jest odporny na działanie niskich temperatur. Praca na dworze, kiedy temperatura spada poniżej zera, nie powinna być dla niego dużym wyzwaniem. Nie straszne mu również upały, mimo wszystko w lato warto w ciągu dnia zapewnić mu miejsce do odpoczynku w cieniu.
Słabe strony zdrowia
Trzeba uważać na to, by nie przekarmiać owczarka holenderskiego. Jeżeli nie będzie miał odpowiedniej dawki ruchu, może znacznie utyć. Ważne jest dostosowanie ilości posiłków do aktywności zwierzęcia.
Poniżej przedstawiamy choroby, które mogą wystąpić u owczarka holenderskiego:
- zapalenie spojówek – typowymi objawami tej choroby jest łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek. Holender, który cierpi na tę przypadłość, może również często mrużyć oczy i próbować ocierać je o meble. Jeżeli zauważymy takie objawy, musimy udać się do lekarza weterynarii, który właściwie zdiagnozuje psa i zastosuje odpowiednie leczenie. Aby zmniejszyć ryzyko możemy czyścić oczy zwierzęcia przeznaczonymi do tego preparatami. Warto wybierać takie produkty takich marek, które gwarantują odpowiednie nawilżenie i ochronę oczu, np. Vibrac.
- zapalenie uszu – pies, który cierpi na tę chorobę, ma zaczerwienioną małżowinę uszną, nie daje dotknąć ucha i próbuje je podrapać. Aby nie dopuścić do takiego stanu warto czyścić uszy zwierzęcia, a także dbać o to, by nie dostawała się do nich wilgoć. Idealnie nada się do tego płyn marki Vibrac, który zapewnia dobrą pielęgnację uszu psa.
- czasem starszy pies może być narażony na występowanie chorób nowotworowych. W tym przypadku konieczna jest odpowiednia diagnostyka, którą powinien zająć się specjalista. Konieczna może okazać się chemioterapia lub usunięcie guza.
Typową chorobą, na którą mogą zapadać psy ras dużych, jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Ma ona podłoże genetyczne, dlatego tak ważne jest badanie rodziców szczeniąt pod kątem występowania dysplazji. Może wiązać się także z szybkim wzrostem kości. Szczeniąt owczarków holenderskich nie powinno się forsować.
Owczarek holenderski – żywienie
Owczarek holenderski to czworonóg o dużym apetycie, nie jest specjalnie wybredny w kwestiach żywienia. Jednak musimy pamiętać, że właściwe odżywianie jest kluczem do jego dobrego zdrowia. Pomagamy wybrać sposób karmienia owczarka tej rasy.
Wybór sposobu karmienia psa
Jeśli chodzi o sposób żywienia, każdy opiekun ma prawo do wyboru. Można podawać psu karmy komercyjne, które są gotowe do spożycia. Taka metoda żywienia ma swoje zalety, ponieważ w kamach zawarte są w nich składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju owczarka holenderskiego. Jest jeden warunek, muszą być one dobrej jakości, powinny zawierać jak najmniejszą ilość zbóż, a pierwsze miejsce w składzie powinno zajmować białko.
Drugą metodą żywienia jest dieta BARF, która polega na karmieniu psa surowym mięsem. To najbardziej naturalna i zdrowa forma serwowania posiłków, jednak jeśli opiekun wdraża ją bez żadnej wiedzy w tym temacie, może zaszkodzić zwierzęciu. Dlatego wcześniej lepiej skonsultować się z psim dietetykiem.
Żywienie psa na różnych etapach życia
Musimy pamiętać, że żywienie owczarka holenderskiego na różnych etapach życia może wyglądać nieco inaczej. Na początku podstawowym pokarmem szczeniąt jest mleko ich matki. Jednak maluchom po ukończeniu miesiąca, możemy powoli urozmaicać dietę, na początku wprowadzajmy jedzenie w postaci płynów. Następnie ok. 8 tygodnia życia psa możemy podawać im pokarmy stałe. Na rynku istnieje wiele karm przeznaczonych dla szczeniąt. Malec w diecie potrzebuje odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które są zawarte w rybach. Tak więc dobre będą dla niego karmy z rybą. Hodowca z całą pewnością pomoże wybrać tę najlepszą. Pamiętajmy, że szczeniaki owczarka holenderskiego mają małe żołądki, dlatego powinniśmy dawać im częściej (ok. 4-5 razy na dobę) mniejsze ilości jedzenia.
Posiłki dorosłych osobników możemy ograniczyć do dwóch dziennie. Nie zapominajmy także o tym, by karmę podawać o stałych porach i zapewnić zwierzęciu odpoczynek między spacerem a jedzeniem.
Żywienie psów ras dużych
Duże rasy mają większe zapotrzebowanie energetyczne, niż rasy małe. Dzienne zapotrzebowanie jest uzależnione od poziomu aktywności fizycznej owczarka holenderskiego. Tempo wzrostu też ma niebagatelne znaczenie, duże psy osiągają swoje rozmiary po ukończeniu ok. 2 lat, ten aspekt również trzeba uwzględnić w diecie czworonoga. Dodatkowo należy pamiętać, że (zwłaszcza) psów większych rozmiarów nie powinno się przekarmiać, ponieważ mają tendencję do tycia. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie karmy przeznaczonej dla ras dużych, ponieważ jej kawałki są odpowiednio dostosowane rozmiarem do wielkości pyska zwierzęcia. Składniki odżywcze są w nich dobrane we właściwych dla danych psów proporcjach.
Owczarek holenderski – cena zakupu i koszty utrzymania
Cena za owczarka holenderskiego nie jest mała, można go nabyć za od 3000 do 5000 tysięcy złotych. W tym przypadku mowa oczywiście o psie z dobrej hodowli jednak wydatki na tym się nie kończą. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat kosztów związanych z nabyciem tego psa.
Koszty miesięczne utrzymania dużego psa
W koszty miesięczne wlicza się karma, suplementy oraz worki na nieczystości, które szybko się zużywają i ciągle trzeba dokupować nowe. Wszystkie te artykuły łącznie mogą kosztować od ok. 200 do 500 zł.
Koszty utrzymania psa w ujęciu rocznym i dwuletnim
Opieka weterynaryjna w ujęciu rocznym może kosztować ok. 1000 zł (wliczając w to odrobaczanie i szczepienia). Jeśli pies wymagania dodatkowego leczenia, cena może być wyższa. Możemy doliczyć również koszty nieobowiązkowe, takie jak: udział w zawodach, ubezpieczenie, wizyty holendra w psiej szkole. Cena za te usługi może wynosić ok. 3000 zł.
Do kosztów w ujęciu dwuletnim należy wliczać te artykuły, które co jakiś czas się zużywają, a są to: legowiska, miski, zabawki, smycze, obroże, szampony, szczotki, odżywki, a także akcesoria przeznaczone do psich sportów (np. uprząż). Łączna suma wynosi mniej więcej od 500 do 800 zł.
Podsumowanie
Przybliżyliśmy nieco charakter oraz sylwetkę owczarka holenderskiego. Ze względu na wspólne korzenie z owczarkiem belgijskim jest do niego podobny w pewnych aspektach. Szczegółowo omówiliśmy także najważniejsze kwestie z zakresu wychowania i szkolenia tego psa. Powiedzieliśmy też, jak rozpoznać dobrą hodowlę oraz podsumowaliśmy krótko koszty związane z nabyciem owczarka holenderskiego. Opisaliśmy także, jak dbać o zdrowie czworonoga, by żył jak najdłużej. Po przeczytaniu niniejszego artykułu każdy z pewnością będzie mógł zadecydować, czy owczarek holenderski faktycznie jest psem dla niego.
Sprawdź również nasz ranking psów służbowych.
Zdjęcie otwierające przedstawia owczarka holenderskiego skrzyżowanego z bulterierem widać to po pysku czyste Holendry mają pysk wąski i wydłużony
Co należ wiedzieć o york terrier – utrzymanie, karmienie,zdrowie (choroby?) specjalne potrzeby, itp