Terier walijski – Welshie postrach dzików

Terier walijski nazywany jest też welsh terrierem, lub zdrobniale: welsh bądź welshie. Zasłynął jako niestrudzony towarzysz polowań. Jako pies domowy, to żywiołowy przyjaciel, który jest w sam raz dla aktywnych rodzin. Z tym dobrodusznym terrierem nuda nigdy nie wchodzi w grę. Sprawdź czym charakteryzuje się ta stara walijska rasa i czy jest dla Ciebie odpowiednia.

Terier walijski

Terier walijski – opis ogólny

Terier walijski to brytyjska rasa psów średniej wielkości, która jest uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Walijski terier otrzymał 78 nr wzorca w klasyfikacji FCI. Został przypisany do III grupy, w której znajdują się teriery. W grupie, należy do sekcji 1 – teriery duże i średnie. Próby pracy nie są wymagane dla tej rasy.

Terier walijski – inne organizacje kynologiczne

Jako rasa został uznany przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy II – Psy teriery (Terriers),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 3.12 w grupie terierów.

Przez inne większe organizacje Kynologiczne:

  • American Kennel Club – przypisany do grupy terierów (Terrier Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy terierów (Terrier),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec IV-27 i został przypisany do grupy terierów (Terriers)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy terierów (Terrier Group)

Jakie jest pochodzenie teriera walijskiego?

Przyjrzyjmy się historii jej powstania. Zdaniem niektórych, terier walijski jest prawdopodobnie najstarszą rasą psów na Wyspach Brytyjskich, wywodzi się od szorstkowłosego black and tan terriera. Korzenie rasy sięgają I – V wieku, towarzyszyły Celtom ukrywającym się w górach Walii przed siłami Rzymskiego Imperium. Wyglądem welshie przypomina airedale terriera i lakeland terriera, z którym ma podobne pochodzenie. Później został doceniony wśród myśliwych jako pies skuteczny w polowaniach na lisy, borsuki i wydry. W XIX wieku rozpoczęła się konsekwentna hodowla psów tej rasy mająca charakter użytkowy, w wyniku której wprowadzono krew foksteriera szorstkowłosego. A jakie zastosowanie znajduje rasa w dzisiejszych czasach?

Obecnie terier walijski jest hodowany przede wszystkim jako pies do towarzystwa. Wprawdzie nie jest popularny, tak jak kiedyś, ale słynie z tego, że jest odważnym i łatwym do prowadzenia psem z dobrym usposobieniem. Wciąż jest wykorzystywany w polowaniach, jako pies myśliwski wypłasza z nor lisy, a także poluje ze sforą na dziki.

Terier walijski – wygląd

Terier walijski to średniej wielkości pies typu terier o zwartej kwadratowej sylwetce, czyli jego długość jest zbliżona do wysokości w kłębie. Przyjrzyjmy się bliżej wyglądowi welshiego.

Budowa ciała terriera walijskiego

Terrier walijski posiada wąską głowę z trójkątnymi uszami – w kształcie litery “V” oraz z czarnym nosem i małymi, okrągłymi, ciemnymi oczami. Tułów odznacza się krótkim grzbietem, głęboką klatką piersiową i mocnymi lędźwiami. Ogon psa powinien być noszony wysoko, lecz nie może być zbyt zadarty. Pies porusza się zwinnie na prostych i mocnych, równolegle stawianych kończynach. A jak duży może być welsh?

Waga i wzrost teriera walijskiego

Według wzorca, waga odpowiednia dla terriera walijskiego wynosi od 9 do 9,5 kg zarówno dla psów, jak i dla suk. Wysokość dla obu płci, nie powinna przekraczać 39 cm. Welsh jest trochę większy, niż lakeland terrier i o wiele mniejszy od airedale terriera. Choć psy mają różną wielkość, posiadają zbliżone do siebie umaszczenie.

Szata teriera walijskiego oraz jej umaszczenie

Okrywa teriera walijskiego charakteryzuje się zwartymi drucianymi włosami oraz obfitym podszerstkiem. Najbardziej pożądaną barwą jest czarna podpalana. Dopuszczalne także jest umaszczenie szaroczarne bez czarnych kresek na palcach. W najwyższym stopniu niepożądana przez wzorzec jest czerń występująca poniżej stawów skokowych psa.

Terier walijski – pielęgnacja

Terrier walijski jest rasą psów, która nie linieje, lecz pielęgnacja jego sierści potrzebuje dużo uwagi.

Jak często i czym należy szczotkować teriera walijskiego?

Welshie powinien być systematycznie szczotkowany, najlepiej kilka razy w tygodniu. Powinniśmy na bieżąco usuwać martwe włosy i wyczesywać podszerstek, by stworzyć miejsce dla nowych włosów. Inaczej sierść może się poplątać – sfilcować, co utrudni skórze psa oddychanie i może doprowadzić do wielu chorób. Przed czesaniem, żeby nie zniszczyć sierści psa, powinniśmy nanieść na nią odżywkę. Do rozczesywania i modelowania sierści przyda nam się szczotka włosiana. Szczotką metalową, usuniemy podszerstek. Jeżeli chcemy rozczesać dłuższe partie owłosienia, przyda się szczotka druciana. Grzebieniem o średnim rozstawieniu zębów wyczesujemy resztki martwego włosa, a grzebieniem z rzadszym rozczesujemy kończyny.

Strzyżenie, czy trymowanie? Co jest lepsze dla teriera walijskiego?

Welsh nie może być strzyżony, gdyż to doprowadzi do wybarwienia i zniszczenia struktury jego włosa. Zamiast tego, powinniśmy regularnie usuwać nadmiar włosów ręcznie – czyli trymować psa. Róbmy to co trzy – cztery miesiące, poczynając od 3 miesiąca życia welsha. W tym celu musimy używać wyłącznie trymerów przeznaczonych dla psów szorstkowłosych, nie może to być maszynka. Żeby trymowanie przebiegło skutecznie, nie możemy psa kąpać przez dwa tygodnie, lecz powinniśmy go dokładnie wyszczotkować. Pamiętajmy, że trymujemy wyłącznie odstające martwe włosy, nie możemy wyrywać zdrowych włosów. Prawidłowe trymowanie nie przysparza psom bólu.

Kąpiele i regularne czyszczenie teriera walijskiego

Welsh powinien być kąpany co 2-3 miesiące, a także zawsze w razie potrzeby. Takie sytuacje nie są rzadkością, gdyż w sierści psa bardzo łatwo gromadzi się kurz, brud i liście. Przed kąpielą staramy się pozbyć tych nieczystości i dokładnie rozczesujemy sierść. Do kąpieli używamy wyłącznie specjalnych kosmetyków – szamponów, odżywek i balsamów dla psów szorstkowłosych, najlepiej jeżeli są hipoalergiczne. Po kąpieli powinniśmy dobrze wysuszyć psa ręcznikami, tak by nie uległa splątaniu. Oprócz tego pamiętajmy, aby co jakiś czas przemywać oczy i uszy, używając do tego wilgotnych ściereczek. Również kontrolujemy stan pazurów, gdy są zbyt długie przycinamy je obcinaczkami. Zdrowe zęby bez kamienia nazębnego, są też bardzo ważne. Żeby się go pozbyć, możemy podać specjalne gryzaki i przekąski dentystyczne.

Terier walijski – charakter

Terier walijski według wzorca jest psem posłusznym i nieustraszonym, który potrafi sobie poradzić z każdym zadaniem. Choć jest mniej zadziorny i bardziej towarzyski niż lakeland terrier, to słynny, niezależny charakter teriera, dotyczy również i tej rasy.

Jaki jest terrier walijski wobec swojego opiekuna i swojego terytorium?

Terier walijski przywiązuje się do swojego opiekuna, oczekuje od niego uwagi i wyzwań, z którymi mógłby się zmierzyć. Jako pies z rozwiniętym instynktem łowieckim, najbardziej uwielbia tropić i polować, ale zawsze jest gotowy do każdej aktywności, na przykład sportów, bądź zabaw. Nie zawiedzie nas także w roli psa stróżującego, nikt nie przejdzie niezauważony. Pies głośno poinformuje szczekaniem o obecności intruza i na pewno go odstraszy. Dla takich zadań powinniśmy odpowiednio ogrodzić teren swojej posesji, gdyż pies może go opuścić, gdy wywęszy trop. Welshie postara się spisać z każdym postawionym przed nim zadaniem, jest bystry i pozwala się ułożyć. Inaczej jest w przypadku, w którym jest pozostawiony sam sobie, wtedy jest w stanie zdewastować mieszkanie, dając upust nagromadzonej energii i frustracji.

Jaki jest terrier walijski wobec innych zwierząt i ludzi?

Do obcych terrier walijski podchodzi nieufnie. Nie jest agresywny, ale gdy jest sprowokowany wdaje się w konflikt, by zaznaczyć swoją rację, szczególnie wobec innych psów, nawet tych o wiele większych. Jeżeli nie przejdzie odpowiedniej socjalizacji może traktować koty i inne zwierzęta domowe jako swoje ofiary. W domu lubi przebywać wśród rodziny i koncentrować na sobie jej uwagę. Potrafi świetnie się bawić z dziećmi, jeżeli one podchodzą do niego z szacunkiem. Dla osób starszych może stanowić wyzwanie, gdyż na pewno nie zniesie spokojnego życia. Bezczynność wchodzi w grę jedynie po dniu pełnym pracy i przygód.

Terier walijski – wychowanie

Terier walijski potrafi być najlepszym psem, wtedy gdy ma zaspokojone potrzeby, które leżą w jego naturze. Co to znaczy? Wdzięczny welsh chętnie okaże swojej rodzinie miłość, wierność, pracowitość i troskę.

Gdzie powinien mieszkać terier walijski?

Terier walijski jest w stanie przyzwyczaić się do życia w miejskim mieszkaniu, lecz ten wariant nie jest odpowiedni dla niego. Pies potrzebuje swobody i przyrody. Najlepszą ostoją dla niego będzie dom z ogrodem, do którego może się udać w każdej chwili. W ten sposób będzie zawsze blisko kochanej rodziny i jednocześnie będzie na bieżąco z tym co się dzieje na naszym terenie.

Jaką formę komunikacji należy wypracować z terierem walijskim?

Welsh terrier to pies z zasadami. Nie jest złośliwy ani zaczepny i na pewno nie jest typem, który próbuje zdominować. Pies oczekuje od innych tego samego. Będzie się stawiał, gdy wyczuje niesprawiedliwość albo naruszenie granic. Wzajemny szacunek stanowi fundament skutecznej komunikacji. Jego dobre zachowanie powinno być zauważone i nagrodzone czułościami bądź smakołykiem, taka motywacja zapewni psu poczucie spełnienia i wzmocni jego dalsze starania, by znów skupić na siebie uwagę zadowolonego opiekuna. Kary i agresja, są niedopuszczalne, mogą doprowadzić psa do buntu oraz zaburzyć jego poczucie więzi. Musimy być szczególnie wyrozumiali wobec jego zmysłu łowieckiego, to jest nasza powinność by ujarzmić jego instynktowne reakcje. Naukę posłuszeństwa powinniśmy prowadzić konsekwentnie od samego początku.

Terier walijski – hodowla idealna

Terier walijski, pomimo tego, że stracił na swojej popularności, to nie powinniśmy mieć trudu ze znalezieniem hodowli tej rasy w naszym kraju. Dlaczego tam warto szukać swojego przyszłego pupila?

Co gwarantuje zakup teriera walijskiego z hodowli z certyfikatem FCI?

Jeżeli decydujemy się na zakup szczeniaków welsha z hodowli to otrzymamy metrykę, która jest konieczna do uzyskania rodowodu. Poświadcza ona, że rodzice szczeniaka są rasowymi psami. Możemy mieć pewność, że psy zostały przebadane przez lekarza weterynarii i nie są obciążone genetycznie, a także miały przeprowadzoną socjalizację. Co jeszcze może zapewnić dobra hodowla?

Czym powinny się charakteryzować profesjonalne hodowle?

Rzetelni hodowcy pomogą wybrać szczeniaki, a także udzielą nam praktycznych rad dotyczących opieki nad psami tej rasy i zapewnią wgląd do swojej hodowli. Możemy sami przekonać się w jakich warunkach są trzymane szczenięta wraz z ich matką oraz jaką troskę otrzymują. Dobrą praktyką hodowli jest wręczanie świeżo upieczonym opiekunom specjalnie dostosowanych wyprawek. W niej może się znaleźć karmę, którą dotychczas odżywiał się szczeniak, miseczki na pokarm i wodę, obrożę, smycz, poradnik dotyczący żywienia i wychowania oraz kocyk, na którym odchowywał się szczeniak,.

Jak znaleźć odpowiednią hodowlę?

Wiarygodne hodowle posiadają certyfikat FCI. Możemy też zapoznać się z opiniami innych opiekunów w internecie, po to by wybrać najlepszą z nich. Warto jest zweryfikować te informacje i przekonać się osobiście o ich słuszności. W przypadku welsh terriera, niektóre hodowle są zorientowane na charakter użytkowy i psy otrzymują przygotowanie do myśliwskiej pracy. Jeżeli zależy nam na tym, by nasz welshie został zawodowym łowcą, to przede wszystkim w takich miejscach powinniśmy szukać przyszłego psa.

Terier walijski – zdrowie

Terier walijski uchodzi za rasę zdrową i wytrzymałą. Zadbane psy żyją średnio 15 lat, w dodatku do późnej starości zachowują swoją młodzieńczą energię.

Terier walijski, a odporność na pogodę

Welsh dzięki swojej zwartej budowie i dwuwarstwowej szacie jest odporny na różne warunki pogodowe. Niemniej jednak pies przede wszystkim nie może być narażony na przegrzanie się. Powinien mieć dostęp do pitnej wody oraz do zacienionego miejsca w lecie. Gdy jest bardzo zimno pies powinien znaleźć swoje schronienie w środku domu, bądź w budzie.

Na jakie choroby jest narażony terrier walijski?

Terier walijski nie powinien mieć predyspozycji do chorób dziedzicznych. Jednak jako terier szorstkowłosy jest narażony szczególnie na alergie skóry. Dlatego pielęgnacja jego szaty oraz zdrowa dieta mają bezpośredni wpływ na zdrowie welsha. Oprócz tego, powinniśmy regularnie kontrolować jego stan zdrowia u lekarza, gdyż mogą się pojawić problemy związane z oczami – jaskra, zaćma, podwinięcie powieki – entropium, zwichnięcie soczewki, suche oko. Oprócz tego powinniśmy badać jego tarczycę, gdyż może dojść do jej niedoczynności. Ruchliwy welshie może także doznać zwichnięcia rzepki.

Terier walijski – żywienie

Terier walijski może być żywiony zarówno karmą komercyjną, bądź przygotowaną przez nas samych. Rasa nie uchodzi za łakomą, ale musi mieć zaspokojone zapotrzebowanie energetyczne.

Co należy uwzględnić wybierając karmę komercyjną dla teriera walijskiego?

Wybór karm komercyjnych jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż mogą zapewnić psu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Niestety nie wszystkie są odpowiednie, szczególnie dla psów prowadzących aktywny tryb życia. W wielu z nich mogą się znajdować substancje niepożądane, a nawet szkodliwe. Warto jest prześledzić skład żeby wykluczyć te, które zawierają sztuczne aromatyzatory, konserwanty i substancje prowadzące do alergii. Podstawowym składnikiem pokarmu powinno być mięso. Ilość zbóż powinna być minimalna, a najlepiej gdy jej wcale nie ma w produkcie. Po za tym powinniśmy dostosować karmę względem stanu zdrowia psa oraz jego wagi i aktywności. Posiłki podajemy zgodnie z zaleceniami producenta danego produktu.

Co należy uwzględnić jeżeli sami chcemy przygotowywać posiłki dla teriera walijskiego?

Często wśród opiekunów welsh terrierów jest polecana dieta BARF opierająca się na surowym mięsie, warzywach i ryżu. Taka dieta faktycznie może być bardzo korzystna dla zdrowia i prawidłowego rozwoju naszego welsha, pod warunkiem, że stosujemy ją w odpowiedni sposób. Wymaga to nie tylko poświęcenia swojego czasu na przygotowanie, ale także wiedzy, jak to robić i podawać prawidłowo. Taką wiedzę możemy uzyskać u naszego weterynarza, bądź dietetyka zwierząt. Profesjonalista pozwoli dokładnie określić składniki i suplementy, a także ich odpowiednią ilość i pory podawania.

O czym jeszcze należy pamiętać przy żywieniu teriera walijskiego?

Zazwyczaj posiłki powinny być podawane o stałych porach rano i wieczorem, u szczeniąt pory podawania powinny być częstsze, a serwowane porcje muszą być w mniejszych ilościach. Stosując przysmaki powinniśmy je także wliczać w dzienny bilans energetyczny. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy bardzo ważny dla psa jest dostęp do wody. Woda, którą nalewamy do miski powinna być świeża i codziennie wymieniana.

Terier walijski – cena i koszty utrzymania

Terier walijski z hodowli kosztuje mniej więcej od 2000 do 3500 złotych. Cena jest zależna od rodowodu rodziców i renomy hodowli. Starsze psy możemy kupić taniej, lub znaleźć za darmo w schroniskach. Jakie inne koszty musimy uwzględnić, gdy chcemy dołączyć welsha do swojej rodziny?

Jakie są miesięczne i roczne koszty utrzymania teriera walijskiego?

Miesięczne utrzymanie welsh terriera stosunkowo nie jest wysokie. Powinniśmy przygotować kwotę około 100 – 200 złotych. Tyle będzie nas kosztowało zapewnienie psu karmy wraz z przysmakami oraz worki na nieczystości. W ciągu roku wydamy około 400 – 500 złotych na szampon, odżywkę, obroże owadobójcze i ewentualne suplementy.

Ile powinniśmy przeznaczyć na pierwsze dwa lata opieki nad terierem walijskim?

Oprócz wyżej wymienionych potrzeb, powinniśmy zapewnić psu akcesoria, które należy wymieniać co jakiś czas, takie jak: miski, obroża, smycz, obcinacz, zabawki, legowisko, a także akcesoria do pielęgnacji: szczotki włosiane, metalowe i druciane oraz grzebień z średnim i rzadkim rozstawieniem zębów. Te rzeczy będą kosztować nas od 200 do 300 złotych w wersji podstawowej. Sumując wszystkie koszty na pierwsze dwa lata wspólnego życia z welshem będziemy musieli przeznaczyć od 3400 do 6100 złotych. Do tych kosztów możemy doliczyć koszty usług, z których możemy skorzystać takie jak koszty wizyt lekarskich, bądź abonament weterynaryjny, ubezpieczenie, szkolenia, wizyty w salonach psiej urody. 

Terier walijski – podsumowanie – czy to pies dla mnie?

Terier walijski to rasa, która wymaga od swojej rodziny uwagi i możliwości wykazania się jako zwinny i dobry pies. Teraz możesz stwierdzić czy masz zadatki na idealnego opiekuna przedstawiciela tej rasy

Przedstawiliśmy jego historię i pochodzenie. Wyjaśniliśmy jego popularność kiedyś i dziś, a także zastosowania, dla których rasa była kształtowana.

Opisaliśmy jego wygląd. Wiadomo po jakich cechach możemy go rozpoznać, a także jak nie pomylić go z innymi podobnymi do niego terierami.

Pielęgnacja welshiego nie stanowi zagadki. Pytanie, czy jesteś w stanie jej podołać i stosować ją systematycznie?

Jeżeli rozumiesz potrzeby i charakter welsh terriera, będziesz mógł go wychować na szczęśliwego i wdzięcznego psa.

Zadbanie o zdrowie welsha nie powinno Tobie przysparzać większych kłopotów, wiesz na co należy zwrócić uwagę, a także jak odpowiednio należy dostosować rodzaj żywienia.

Jeżeli już się czujesz zdecydowany, to wiesz gdzie należy szukać szczeniaka, a także jakie koszty wiążą się z jego zakupem i pierwszymi latami wspólnego życia.

Sprawdź również nasz ranking psów służbowych.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.