Badania nad naturą, budową i zdolnościami psów trwają od kilku dekad. Co chwila przynoszą nowe, zaskakujące fakty, które pozwalają lepiej zrozumieć psią naturę i zachowanie. Pytania o to, jak widzi pies lub czy psy widzą kolory, często pojawiają się wśród właścicieli psów i osób pasjonujących się tymi zwierzętami. Czy pies rozróżnia kolory w takim stopniu jak człowiek, czy może prawdą jest stwierdzenie, że widzi tylko w barwach czarno-białych? A może prawda leży gdzieś pośrodku?
Jak widzi pies?
Teza mówiąca o tym, że pies rozróżnia tylko dwa kolory, czarny i biały oraz ewentualnie odcienie szarości jest popularna wśród wielu osób. Jej przyczyną jest zapewne fakt, że zarówno badania, jak i naturalne obserwacje psów wykazały, że zwierzęta te nie zawsze odróżniają kolory i zdarza im się na nie w ogóle nie reagować. Postrzeganie przez psów jedynie achromatycznych barw nie jest jednak prawdą. Nie jest też prawdą stwierdzenie, że psy mają zdolność całkowitego rozróżniania kolorów, w takim samym stopniu jak człowiek. Co w takim razie mówią badania? Jak widzi pies? I jak pies widzi kolory?
Postrzeganie koloru bardzo mocno wiąże się z budową narządu wzroku. W ludzkim oku znajdują się komórki wrażliwe na światło, popularnie zwane czopkami. Człowiek, który nie ma żadnej wady wzroku, posiada trzy takie czopki, podczas gdy pies ma tylko dwa. Jak się można łatwo domyślić, liczba czopków wpływa na możliwość postrzegania kolorów przez psie oko, które powstają w wyniku odbicia światła.
Oko człowieka posiada tylko dwie komórki reagujące na światło, nie widzi całego spektrum kolorów. Podobnie jest z psami, które kolory tęczy widzą w nieco innych barwach niż większość ludzi. W jakich?
Czy pies widzi kolory tak jak człowiek
Podczas gdy ludzkie oko w tęczy rozróżnia 6 kolorów: żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski i fioletowy, psy widzą niektóre kolory w różnych odcieniach niebieskiego, żółci i szarości. Niebieski w ich oczach może przyjmować odcień od granatu po jasnobłękitny, a żółty od jasnego złota po ciemny brąz.
Na końcu pojawia się kolory w ciemnych odcieniach szarości. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii były przełomowym odkryciem w temacie postrzegania kolorów przez psy. To, na jakie kolory widzą psy, ma duże znaczenie w zrozumieniu codziennych zachowań twojego pupila.
Gdzie możesz wykorzystać tę wiedzę? Na przykład podczas kupowania kolejnej zabawki dla twojego czworonoga. Badania jasno pokazują, że skoro psy widzą świat w trzech głównych barwach, to jest dla nich problemem dostrzeżenie takich kolorów, jak czerwień, pomarańcz czy zieleń. Jest to o tyle ciekawe, że sporo psich zabawek produkowanych jest w kolorach, których psy nie są w stanie rozróżnić. Warto więc być bardziej wyrozumiałym, kiedy twój pupil następnym razem nie poradzi sobie z aportowaniem czerwonej zabawki albo poszukać produktów, które wyróżnia kolor żółty i niebieski, które łatwiej będzie mu dostrzec.
Na jakie kolory widzi pies i jakie odcienie rozróżnia?
Czy fakt postrzegania przez oko psa wyłącznie trzech odcieni kolorów powoduje, że inne barwy widziane są przez nie jako czarne lub białe? Niekoniecznie. Kolory takie jak zieleń, pomarańcz czy czysta żółć postrzegane są przez psy jako różne odcienie żółtego. Niebieski i fioletowy to dla psa jeden kolor – niebieski, który może różnić się jedynie odcieniem.
Połączenie zieleni z niebieskim z psiej perspektywy jest z kolei zbliżone do koloru szarego. Czerwony kolor widziany jest jako jasny lub ciemny brąz, w zależności od jasności czerwieni. To z pewnością bardzo przydatne informacje nie tylko dla właścicieli psów, ale także dla osób, które zajmują się badaniem zachowania tych wspaniałych zwierząt – dzięki temu jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, co widzą psy.
Fakt rozróżniania kolorów przez psy jest dowodem na to, że te najbardziej popularne zwierzęta potrafią stale zaskakiwać. Jeśli chcesz dobrze zrozumieć zachowanie twojego podopiecznego, zapamiętaj, w jaki sposób postrzega kolory i spróbuj zastosować tę wiedzę w codziennym życiu. Być może twój przyjaciel okaże się entuzjastą poszczególnych odcieni? Warto zatem wiedzieć, jak widzi pies, przyglądać się tym fascynującym zwierzętom i starać się zrozumieć sposób, w jaki postrzegają świat, który potrafią dostrzec.
Dzień dobry, u nas zaś jest tak, że ze wszystkich piłek w domu nasza sunia jako ulubione wybiera te w kolorze zielonym. Zielonych piłek najbardziej pilnuje i na noc do spania zabiera ze sobą. Pozostałymi piłkami bawi się tylko wtedy, gdy zielone są schowane.
Dzisiaj oglądałam telewizor i jednocześnie powiedzili że, pies odróżnia kolor różowy, czy to prawda Z poważaniem
Nie jest to do końca prawda. Psy kiepsko rozróżniają paletę barw z różnych odcieni czerwieni. Przykładowo, jeśli kupi Pani swojemu psu piłeczkę w intensywnym różowym kolorze, jest szansa, że zauważy tę barwę jedynie w niewielkim stopniu. Oczywiście za to dość dobrze rozróżniają kolor żółty, niebieski i granatowy.
Dzień dobry. Intryguje mnie pytanie dlaczego psy nie widzą koloru zielonego skoro zielony wychodzi z połączenie żółtego i niebieskiego. Czy znają Państwo odpowiedź? Również jak w pytaniu powyżej, skoro nie mogą widzieć czerwonego przez brak takich receptorów to dlaczego intensywny różowy mogą delikatnie zauważyć? Czy może mają takie receptory, ale w minimalnej ilości?
Oraz czy różne rasy psów mogą widzieć inaczej?
Ciekawi mnie też czy zdarząją się psy chociażby na skutek mutacji z 3 receptorami?
Z góry dziękuję
Dzień dobry,
Psy mają czopki reagujące na niebieskie i żółte światło, ale brakuje im czopków reagujących na światło czerwone. Dlatego zielony (który jest połączeniem żółtego i niebieskiego) nie jest postrzegany przez psy jako oddzielny kolor, lecz jako odcień, który mieszczą się w zakresie żółto-szarego.
Intensywny różowy może być zauważalny dla psów jako odcień szarości lub niebieskiego, ponieważ mieszanka długości fal niebieskich i czerwonych (których psy nie rozróżniają) może tworzyć percepcję koloru, który jest bliższy ich spektrum widzenia.
Generalnie wszystkie psy mają podobny zakres widzenia kolorów ze względu na podobną strukturę siatkówki, chociaż drobne różnice mogą wynikać z odmiennej budowy oka w zależności od rasy. Te różnice nie wpływają jednak znacząco na percepcję kolorów.
Nie ma dowodów na istnienie psów z trójchromatyzmem w wyniku mutacji. Psy zazwyczaj posiadają dwa typy czopków, a przypadki mutacji, które zmieniłyby ich percepcję kolorów, nie zostały udokumentowane.