Nadczynność tarczycy u kota – jak leczyć? Lekarz radzi

Hormony wykazują wielokierunkowe działanie. Oddziałują na różne układy, by cały organizm pracował właściwie. Nadają mu rytm i spajają całość. Takie kompleksowe działanie ma też swoje wady – kiedy produkcja hormonów jest zaburzona przez chorobę, całe ciało odczuwa tego skutki. Jeżeli nasz kot cierpi z powodu zaburzeń funkcji tarczycy, objawy mogą być bardzo różnorodne, jednak trafne leczenie pomoże się z nimi uporać.

Tarczyca to niewielki narząd, który składa się z dwóch płatów. Pomimo swoich rozmiarów, odgrywa ważną rolę w regulacji metabolizmu. Różne choroby mogą zaburzyć pracę tarczycy, jednak u kotów najczęściej spotykamy się z jej nadczynnością.

Kotek badany przez weterynarza

Czym jest nadczynność tarczycy?

Zmiany występujące na terenie tarczycy kota, mają najczęściej postać drobnych, rozsianych guzków. Zwykle zajęte są obydwa płaty, choć zdarza się że choruje tylko jeden. Bardzo rzadko ma miejsce rozrost komórek o charakterze nowotworu złośliwego. Powiększone komórki wydzielają nadmierne ilości hormonów tarczycy – T4 i T3, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Przyczyny powstania zmian

Choć przeprowadzono bardzo wiele badań, nadal nie doszukano się przyczyn wystąpienia rozrostów tarczycy. Na chwilę obecną można jedynie podejrzewać, że wewnątrz komórek narządu dochodzi do zaburzeń i mutacji, które odpowiadają za zwiększoną produkcję hormonów.

problemy z tarczycą u kota

Jak rozpoznać chorobę?

Nadczynność tarczycy najczęściej dotyka koty w średnim lub starszym wieku (12-13 lat). Wbrew pozorom sam narząd jest nieznacznie powiększony i wcale nie zwraca na siebie uwagi. Bardziej niepokojące jest zachowanie kota. Zwykle spokojne zwierzaki stają się nerwowe, spięte, czasem nawet agresywne. Przez stres jaki przeżywają, zaczynają intensywnie wylizywać sierść, co może być przyczyną miejscowych wyłysień. W pozostałych miejscach na ciele sierść jest zaniedbana, matowa i posklejana. Poza zmianami zewnętrznymi, wyraźne są również zaburzenia wewnętrzne. Chore koty zwykle mają duży apetyt, jednak ich masa ciała systematycznie spada. Mogą też oddawać większą ilość moczu.


Niestety choroby tła hormonalnego nie zawsze trzymają się schematów, dlatego też zdarza się, że objawy są nietypowe. Przykładem może być występowanie apatii, senności i braku apetytu u chorych kotów. Zwykle takie objawy świadczą o zaawansowanym stanie choroby.


W badaniu klinicznym lekarz weterynarii często obserwuje szybsze oddechy, a nawet oddychanie przez otwarty pyszczek. W dalszym badaniu wykrywa przyspieszoną pracę serca i nadciśnienie, a dotykając tarczycy, stwierdza jej powiększenie symetryczne lub jednostronne.


Kiedy lekarz podejrzewa chorobę tarczycy, pierwszym zleconym badaniem będzie analiza poziomu hormonów we krwi. Z pobranej próbki można również wykonać badanie morfologiczne oraz ogólne badania biochemiczne i pomiar stężenia jonów. Takie analizy dadzą nam obraz funkcjonowania narządów wewnętrznych zwierzaka. Lekarz może również zlecić badanie moczu – szczególnie wtedy, jeśli kot oddaje go w większych niż zwykle ilościach i w nietypowych miejscach.


Zmiany guzkowe na terenie tarczycy są możliwe do zaobserwowania podczas badania USG, dlatego takie badanie również może zostać zalecone. Istnieją także zaawansowane badania scyntygraficzne, które w przypadkach wątpliwych pomagają rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy u kota.

objawy choroby tarczycy u kota

Nadczynność tarczycy u kota – leczenie

Rozpoznanie nadczynności tarczycy, wiąże się z wyborem sposobu leczenia. Zawsze warto porozmawiać z lekarzem weterynarii co w danym przypadku jest najbardziej odpowiednie. Dysponujemy trzema metodami, które mogą pomóc w chorobie tarczycy u kota.

Pierwsza metoda – farmakoterapia

Najpopularniejsze jest stałe podawanie leków hamujących wydzielanie hormonów przez tarczycę. Jeżeli tylko kot pozwoli na codzienne podawanie syropu, takie leczenie ma wysoką skuteczność. Konieczne jest jednak sumienne i regularne podawanie leków. Większość zaburzeń ustępuje niedługo po rozpoczęciu leczenia. Kontrolne badanie krwi należy wykonać najwcześniej po 3 tygodniach i na podstawie wyniku lekarz zmodyfikuje dawkę leku lub zaleci utrzymanie dotychczasowej dawki.


Pomimo wysokiej skuteczności substancji hamujących wytwarzanie hormonów tarczycy, u 1/5 pacjentów mogą zdarzyć się efekty uboczne. Zmiany w ilości krwinek, zaburzenia pracy wątroby i nerek, wymioty lub obniżenie apetytu. Z tego względu, w trakcie terapii konieczna jest dokładna obserwacja kota, a także regularne wykonywanie kontrolnych badań krwi. Działania niepożądane ustępują krótko po odstawieniu leków.

Druga metoda – leczenie operacyjne

Istnieje również możliwość wykonania zabiegu operacyjnego usunięcia tarczycy. Ryzyko związane z narkozą jest podwyższone, gdyż chore koty mają zwykle przyspieszoną pracę serca, nadciśnienie i nie należą już do grupy zwierząt młodych. Usunięcie tarczycy uwalnia kota od nadmiaru hormonów wytwarzanych przez ten narząd, jednak ich poziom może z kolei być za niski. Zdecydowanie jednak łatwiej i bezpieczniej wyregulować niedobór, niż nadmiar hormonów.


Zabieg może też wiązać się z obniżeniem poziomu wapnia we krwi.  Lekarz zaleci więc suplementowanie hormonów tarczycy, a także kontrolne pomiary stężenia wapnia w regularnych odstępach przez dość długi czas po wykonaniu zabiegu. Ta metoda jest dobra m. in. u kotów, u których nie da się wyregulować poziomu hormonów lekami lub u których występują efekty niepożądane stosowania leków obniżających poziom hormonów tarczycy.

Trzecia metoda – leczenie jodem

Trzecim sposobem leczenia jest zastosowanie jodu radioaktywnego. Niszczy on jedynie zbyt aktywne komórki, a zdrową tkankę tarczycy oszczędza. Jest to wysoce skuteczna metoda, o niskiej ilości powikłań i jest zalecana u pacjentów, którzy źle znoszą podawanie leków hamujących wydzielanie hormonów tarczycy lub w ogóle nie tolerują aplikacji leków. Leczenie to ma jednak swoje ograniczenia.


Po zabiegu kot musi być odizolowany, by nie narażać właścicieli na kontakt z promieniowaniem (wydzieliny, wydaliny, a nawet sierść kota są radioaktywne). Z tego powodu zwierzak musi przez pewien czas (określony przez lekarza prowadzącego) pozostać w klinice. Problemem jest też dostępność klinik przeprowadzających takie zabiegi, gdyż muszą one mieć specjalne pozwolenie na leczenie z użyciem jodu radioaktywnego. Niestety w Polsce na razie takie terapie nie są możliwe.


Należy pamiętać że stale opracowywane są nowe metody, które w przyszłości będą dawały kolejne możliwości leczenia chorej tarczycy u kotów i innych zwierząt.

leczenie tarczycy u kota

Nadczynność tarczycy u kota – rokowania

Rokowanie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim istotny jest stan ogólny zwierzęcia oraz funkcjonowanie jego narządów wewnętrznych. Ważny jest też sposób leczenia jaki wybraliśmy.   Koty które nie borykają się z działaniami niepożądanymi leków obniżających poziom hormonów tarczycy, mogą je przyjmować na stałe i w większości cieszyć się dobrymi efektami terapii. Konieczna jest jednak stałą kontrola krwi, by móc kontrolować poziom hormonów i kondycję narządów wewnętrznych.


W przypadku zabiegu operacyjnego, który przebiegł pomyślnie, rokowanie jest bardzo dobre. Należy jednak pamiętać o stałym monitoringu i suplementacji. W przypadku leczenia radioaktywnym jodem, rokowanie jest bardzo dobre.

Inne choroby tarczycy u kotów

Nadczynność tarczycy może być wywołana obecnością nowotworu na terenie narządu. W tym przypadku lekarz zaproponuje najbardziej korzystną metodę leczenia w zależności od wielkości guza i stanu zwierzęcia. U kotów może też wystąpić niedoczynność tarczycy, jednak jest to choroba niezwykle rzadka, zwłaszcza jeśli pojawia się w wieku dorosłym. Trochę częściej zdarza się wrodzona niedoczynność, która objawia się zaburzeniami wzrostu kociąt już w wieku 6-8 tygodni.

Najczęściej jednak niedoczynność tarczycy u kotów jest wywołana leczeniem nadczynności – zbyt dużymi dawkami leków hamujących wytwarzanie hormonów lub zabiegiem chirurgicznego usunięcia obydwu płatów tarczycy. Niedoczynność objawia się apatią, zwiększeniem masy ciała, utratą apetytu oraz zmianami skórnymi (łojotok, wyłysienia). Objawy oczywiście mogą być znacznie bardziej różnorodne, dlatego w celu diagnozy należy zbadać poziom hormonów tarczycy. Potwierdzoną niedoczynność tarczycy można z dobrym skutkiem leczyć farmakologicznie.


Choroby tarczycy powodują szereg nieprzyjemnych objawów. Złe samopoczucie kota jest od razu zauważalne, a szczegółowe badania mogą wykazać nieprawidłowości narządów wewnętrznych. Tylko dokładna diagnostyka pomoże wykryć rodzaj problemu i stopień jego rozwoju. Leczenie jest uciążliwe i w większości przypadków przewlekłe, jednak przynosi dość szybki efekt. Dzięki podawanym lekom, czy zabiegom jakie możemy wykonać, kot znów wraca do dawnej sprawności i może żyć bez przykrych dolegliwości.

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
14 komentarzy do “Nadczynność tarczycy u kota – jak leczyć? Lekarz radzi
  • Avatar

    Dzien doby,
    Moj kot – wiek 16-18 lat ( nie wiem dokladnie) mial usuniety jeden z platow tarczycy z powodu nadczynnosci, wczesniej leczenie Apaleka trwalo prawie dwa lata. Kot jest teraz 3 dobe po zabiegu i jest bardzo senny, ale nadal je, i korzysta z kuwety, mam pytanie jak dlugo trwa czas wychodzenia z gojenia sie i powrotu do lepszego stanu, mam wrazenie ze wczoraj byl w duzo lepszej kondycji niz dzisiaj, czy to stan normalny, czy tak sie dzieje po kilku dniach jak przestaja dzialac leki podane na czas operacji?

    • Moderator ZooArt

      Dzień dobry!
      Przede wszystkim super, że tak troszczysz się o swojego kotka. 🐾❤️ Po operacji usunięcia części tarczycy, zwłaszcza u starszego kotka, naturalne jest, że potrzebuje on trochę czasu, aby wrócić do siebie. Każdy kot i każda operacja są inne, więc czas rekonwalescencji może się różnić.
      To, że Twój kot jest senny po operacji, jest całkiem normalne, zwłaszcza w pierwszych dniach po zabiegu. Anestezja i stres związany z operacją mogą mieć wpływ na jego energię. Fakt, że je i korzysta z kuwety, to bardzo dobre znaki, oznaczają, że stopniowo wraca do normy. 🍲🚻
      Zmiany w kondycji z dnia na dzień mogą być spowodowane różnicami w poziomie bólu, reakcją na leki przeciwbólowe lub po prostu ogólnym zmęczeniem po operacji. W pierwszym tygodniu po zabiegu ważne jest, aby dokładnie obserwować zachowanie kotka i jego reakcje. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak brak apetytu, trudności z oddychaniem, niechęć do picia wody czy znaczne pogorszenie ogólnego stanu, skontaktuj się z weterynarzem. 🩺
      Czas potrzebny na całkowite wyzdrowienie może się różnić, ale większość kotów zaczyna czuć się lepiej po kilku dniach do tygodnia. Ważne, aby w tym czasie zapewnić kotu spokojne miejsce do odpoczynku, łatwy dostęp do jedzenia, wody i kuwety oraz dużo miłości i wsparcia.
      Jeśli masz wątpliwości co do postępów w rekonwalescencji Twojego kotka, zawsze najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który zna historię medyczną Twojego kotka i może dostosować zalecenia do jego indywidualnych potrzeb. 💕 Koty po takich zabiegach mogą mieć „lepsze” i „gorsze” dni, ale ogólnie powinny stopniowo wracać do zdrowia. Trzymam kciuki za szybki powrót do formy Twojego futrzanego przyjaciela!

  • Avatar

    Dzień dobry. U mojego prawie siedmoletniego kota zdiagnozowano nadczynność tarczycy.
    Lekarz przepisał Apelkę i zalecił zmianę diety.
    Podaję suchą karmę przeznaczoną dla kotów
    z tym zaburzeniem. Czy mokra karma też powinna być specjalistyczna, czy może jeść zwykłą karmę?

    • Moderator ZooArt

      Dzień dobry!
      Jeśli Twój kot ma nadczynność tarczycy, to dieta odgrywa istotną rolę w zarządzaniu tym schorzeniem. W przypadku specjalistycznej diety na podstawie suchych karm przeznaczonych dla kotów z nadczynnością tarczycy, zazwyczaj zawierają one ograniczoną ilość jodu, co może być ważne w przypadku tej choroby.

      Jeśli chodzi o mokrą karmę, równie ważne jest, aby była dostosowana do potrzeb kota z nadczynnością tarczycy. W tym przypadku możesz wybierać karmy mokre, które są stworzone specjalnie dla kotów z tą dolegliwością. Podobnie jak w przypadku suchych karm, karmy mokre dla kotów z nadczynnością tarczycy często zawierają kontrolowane ilości jodu.

      Warto skonsultować się z weterynarzem w sprawie odpowiedniego rodzaju karmy dla Twojego kota, zarówno suchej, jak i mokrej. Lekarz weterynarii będzie w stanie dostosować plan żywieniowy do indywidualnych potrzeb Twojego kota, uwzględniając stopień nadczynności tarczycy, wagę, wiek i ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Regularne wizyty kontrolne u weterynarza są również istotne, aby monitorować postępy i dostosować dietę w razie potrzeby.

    • Avatar

      Dzień dobry,
      mam kotkę 8 lat u której w badaniu kontrolnym wyszedł wynik T4 60 (norma do 30). Miała robione USG tarczycy (jest dobre, bez zmian), nie ma objawów, nie ma nadmiernego chudnięcia, nadmiernego apetytu. Kilkukrotne robienie do tej pory T4 wykazywały skoki tego parametru i wynosiły 50, 35, 43. FT4 ma w normie a współczynnik K 12.25.
      Nie dostaje jeszcze leków na obniżanie hormonów, bo te wartości są niskie i dodatkowo brak objawów. Dostaje jedynie karme na nadczynność. Co w takiej sytuacji? Trzeba podać leki?

      • Moderator ZooArt

        Dzień dobry,
        Wyniki T4 u Twojej kotki są rzeczywiście powyżej normy, co może wskazywać na nadczynność tarczycy, ale ważne jest, aby dokładnie ocenić cały obraz kliniczny, w tym wyniki badań oraz ogólny stan zdrowia zwierzęcia.
        Nadczynność tarczycy u kotów często objawia się zwiększonym apetytem, chudnięciem, zwiększoną aktywnością, a także innymi symptomami, ale nie zawsze wszystkie te objawy muszą występować. Warto zauważyć, że masz kotkę, która mimo podwyższonego T4, nie wykazuje typowych objawów nadczynności tarczycy.
        Jeśli chodzi o leczenie, to zazwyczaj obejmuje ono stosowanie leków obniżających poziom hormonów tarczycy, takich jak metimazol (lub jego wersja weterynaryjna, np. Felimazole). Jednak decyzja o rozpoczęciu leczenia powinna być podjęta przez lekarza weterynarii, który zna historię medyczną Twojej kotki i może ocenić, czy w danym przypadku leczenie farmakologiczne jest wskazane.
        Karma specjalistyczna dla kotów z nadczynnością tarczycy może być pomocna, ponieważ jest zwykle formułowana tak, aby wspierać ogólne zdrowie i równowagę hormonalną. Jednak sama dieta może nie być wystarczająca do kontrolowania nadczynności tarczycy, jeśli poziomy hormonów są znacząco podwyższone.
        Współczynnik K, który wspominasz, nie jest mi dobrze znany w kontekście diagnostyki nadczynności tarczycy u kotów. Możliwe, że odnosi się to do jakiegoś specyficznego parametru lub wskaźnika używanego w konkretnym laboratorium.
        Podsumowując, w przypadku Twojej kotki, ważne jest ścisłe monitorowanie jej stanu zdrowia i regularne kontrole u weterynarza. Jeśli poziomy T4 pozostają podwyższone, a kotka nie wykazuje objawów, lekarz weterynarii może zalecić dalsze obserwacje i regularne badania, zamiast natychmiastowego rozpoczynania leczenia farmakologicznego. W każdym przypadku decyzja o leczeniu powinna być podjęta indywidualnie, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych informacji.🤠

  • Avatar

    Wczoraj odebrałam wyniki morfologii mojego 18-letniego kocura. Z przerażeniem odkryliśmy u niego T4 – 242 ng/ml przy normie, którą podaje laboratorium do 30. Kot dostał od osiedlowego weterynarza Apelkę 2xpo 2,5 ml. Syrop udało się mu podać. Kot ma dodatkowo anemię i osłabioną odporność, nerki w 1 stopniu niewydolności. Czy powinnam go jeszcze dodatkowo konsultować endokrynologicznie? Czy można jeszcze coś dla niego zrobić? Bierze już też steryd 1/4 predicortone.

    • Moderator ZooArt

      Przykro mi słyszeć o problemach zdrowotnych Twojego kota. Wysoki poziom T4 wskazuje na nadczynność tarczycy, co jest dość powszechnym schorzeniem u starszych kotów. Leczenie nadczynności tarczycy jest możliwe i często prowadzi do poprawy stanu zdrowia kota.

      Jeśli chodzi o konsultację endokrynologiczną, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą w danej dziedzinie, zwłaszcza jeśli chodzi o tak poważne schorzenie. Endokrynolog weterynaryjny może zaproponować dodatkowe badania, dostosować dawkę leków lub zaproponować inne metody leczenia.

      Jeśli Twój kot ma również inne schorzenia, takie jak niewydolność nerek czy anemię, ważne jest, aby leczenie było kompleksowe i uwzględniało wszystkie problemy zdrowotne. Stosowanie sterydów może wpływać na inne schorzenia, dlatego ważne jest, aby weterynarz miał pełny obraz stanu zdrowia kota.

      W skrócie, moja rada to:
      – Skonsultuj się z endokrynologiem weterynaryjnym w sprawie nadczynności tarczycy.
      – Upewnij się, że Twój weterynarz jest świadomy wszystkich schorzeń Twojego kota i dostosowuje leczenie odpowiednio.
      – Monitoruj stan zdrowia kota i regularnie odwiedzaj weterynarza.

  • Avatar

    Mój kotek ma 19 lat, od roku jest zdiagnozowany z nadczynnością tarczycy. Podaję mu thiamazyd w tabletkach rano i wieczorem od 10 miesięcy. Bardzo schudł ale chętnie je ma zwiększony apetyt , dużo śpi a w nocy ok.godz 3-5 rano przeraźliwie miauczy domagając się jedzenia.

  • Avatar

    Wynik badania kota 16 letniego: tyroksyny 4,51 μg/dl – czy ta wartość ma znaczący wpływ na zdrowie tego kota,? Czy należy wdrożyć leczenie?

    • Moderator ZooArt

      Wynik badania poziomu tyroksyny (T4) kota wynoszący 4,51 μg/dl można zinterpretować jako nieznacznie podwyższony. T4 jest hormonem tarczycy, a podwyższony poziom może wskazywać na nadczynność tarczycy (hipertyreozę) u kota.

      W przypadku starszego kota, takiego jak ten 16-letni kot, nadczynność tarczycy może mieć znaczący wpływ na zdrowie. Może objawiać się różnymi objawami, takimi jak wzmożony apetyt, utrata wagi, nadmierne picie i oddawanie moczu, nerwowość, osłabienie mięśni, zaburzenia rytmu serca i problemy z nerkami.

      Wdrożenie leczenia zależy od kilku czynników, takich jak ogólny stan zdrowia kota, nasilenie objawów oraz inne wyniki badań. Ważne jest skonsultowanie się z weterynarzem, który będzie mógł dokładnie ocenić wyniki badania i stan zdrowia kota. Weterynarz będzie w stanie zalecić odpowiednie dalsze kroki i leczenie, które mogą obejmować leki, dietę lub inne interwencje.

      Ważne jest, aby niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem, ponieważ leczenie nadczynności tarczycy może pomóc w złagodzeniu objawów i poprawie jakości życia kota. Weterynarz będzie mógł dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb kota, biorąc pod uwagę wiek, ogólny stan zdrowia i inne czynniki.

      • Avatar

        Mam problem bo moja kotka leczona jest Apella już dwa lata od jakieś 4 miesięcy ma bardzo duży apetyt bez przerwy woła jedzenia. Ale problem jest w tym że ma cały czas rozwolnienia i bardzo często się załatwia. Podawałam już różne leki na rozwolnienia, ale to nic nie pomaga. Najgorsze że zdarza się jej załatwiać poza kuweta.Może coś poradzicie bo bardzo mnie to już to strasznie męczy.

        • Moderator ZooArt

          To brzmi naprawdę trudno dla Ciebie i Twojej kotki. 😔🐱 Rozumiem, że jesteś zaniepokojona jej stanem. Najlepiej byłoby ponownie skonsultować się z weterynarzem, ponieważ problem się nasila. 🩺 Może być potrzebne dodatkowe badanie lub inne leki. Warto też sprawdzić, czy dieta Twojej kotki nie powoduje problemów trawiennych. Trzymam kciuki, żebyście znaleźli rozwiązanie! 🐾❤️

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.