Kto nie kojarzy uroczego bohatera serialu „Rodzina zastępcza”, jakim był pies Śliniak? Ten czworonożny towarzysz ulubionej telewizyjnej rodziny nie musiał wiele robić, aby skraść serce serialowych dzieci oraz widzów. Chociaż rolę rodzinnego stróża grały, aż trzy wytresowane psy, każdy z nich bez problemu wcielił się w rolę wiernego towarzysza rodziny Kwiatkowskich. Czy charakter serialowego Śliniaka faktycznie pokrywa się z usposobieniem psów tej rasy? W niniejszym wpisie odpowiemy na to pytanie. Przedstawiamy Wam opis rasy Dogue de Bordeaux (mastiffa francuskiego) – przedstawiciela jednej z najstarszych francuskich ras.
- 1. Dog z Bordeaux – wzorzec rasy
- 2. Historia rasy Dogue de Bordeaux – historia rasy, ciekawostki
- 3. Dog z Bordeaux – jak dokładnie wygląda potężny pies z grupy molosów?
- 4. Dog z Bordeaux – przygotowanie do wystawy psów
- 5. Pielęgnacja Douge de Bordeaux
- 6. Pies o wielkim sercu: Dog z Bordeaux – charakterystyka
- 7. Dog z Bordeaux – wychowanie francuskiego molosa
- 8. Dog z Bordeaux – szkolenie
- 9. Hodowla Dog de Bordeaux w Polsce
- 10. Czy dog z Bordeaux to chorowita rasa?
- 11. Dog z Bordeaux – najważniejsze aspekty żywienia
- 12. Dog z Bordeaux, cena i koszty utrzymania
- 13. Dog z Bordeaux – podsumowanie
Dog z Bordeaux – wzorzec rasy
Dog z Bordeaux to francuska rasa, która zyskała uznanie wśród światowych organizacji kynologicznych. Według Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI) zaliczony jest do:
- 2 grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła,
- sekcji 2.1 molosów typu mastifa.
Pierwszy wzorzec rasy został ustanowiony w 1896 roku i od tamtej pory zmieniany był kilkakrotnie, najnowsze poprawki pochodzą z 2007 roku.
Klasyfikacja Doga z Bordeaux według innych organizacji kynologicznych prezentuje się tak:
- American Kennel Club (AKC) – psy pracujące,
- Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 6 psy użytkowe,
- World Kennel Union (WKU) – 2.09 psy pracujące,
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy pracujące,
- Canadian Kennel Club (CKC) – psy pracujące,
- United Kennel Club (UKC) – psy stróżujące.
Historia rasy Dogue de Bordeaux – historia rasy, ciekawostki
Już w starożytnym Tybecie żyły olbrzymie psy, które są uważane za przodków wszystkich molosów. Dog z Bordeaux to stara rasa pochodząca z Francji. Pochodzą od psów określanych „alanami”. Można było wyróżnić trzy typy: „alant de Boucherie” (pies rzeźnicki), alant gentil (typ charta), „alan vautre” (pies do polowań na wilki i niedźwiedzie). Ostatni został opisany przez hrabiego de Foix – Gastona Phoebusa w XIV wieku. Z czasem jednak psy te straciły na popularności, w połowie XIX były w zasadzie znane jedynie w Akwitanii. Sytuacja zmieniła się w 1863 roku, ponieważ właśnie wtedy, w Paryżu, odbyła się pierwsza wystawa, w której udział wzięli przodkowie dzisiejszych dogów z Bordeaux. Wtedy też psy te wystawiano już pod swoją obecną nazwą. Niestety po drugiej wojnie światowej ich populacja znacznie zmalała, odbudowaniu rasy podjęto się ponownie dopiero w latach 60.
Dog z Bordeaux – do czego był wykorzystywany kiedyś i dziś?
Dog z Bordeaux w połowie XIX wieku wykorzystywany był głównie do pomocy w polowaniach na grubego zwierza (np. dziki) oraz pilnowania dobytku. Niekiedy brał również udział w walkach psów, które dziś na całe szczęście są zakazane. Obecnie pies tej rasy znany jest jako doskonały stróż i towarzysz rodzin.
Dog z Bordeaux – rozkwit popularności rasy
Dog z Bordeaux przez dłuższy czas znany był głównie w kraju swojego pochodzenia. Popularność rasy poza Francją wzrosła po ukazaniu się w 1989 roku filmu „Turner i Hooch” z Tomem Hanksem w roli głównej. W Polsce pies zyskał sławę za sprawą serialu „Rodzina zastępcza”. Dziś chyba każdy z nas kojarzy Śliniaka.
Dog z Bordeaux – jak dokładnie wygląda potężny pies z grupy molosów?
Dog z Bordeaux to pies dość przysadzisty, o atletycznej budowie ciała. Jego imponujący wygląd wzbudza respekt, co sprawia, że świetnie sprawdza się w roli stróża przydomowego ogródka. Jakie cechy wyglądu wyróżniają go spośród innych ras? Odpowiemy na to pytanie.
Wygląd ogólny
Dog z Bordeaux to masywny pies z szeroką i głęboką klatką piersiową oraz wyraźnie zaznaczonym kłębem. Posiada dobrze umięśnioną szyję, a jego głowa ma kształt trapezu. Oczy są owalne i szeroko rozstawione, natomiast uszy – małe. Mogą mieć kolor od orzechowego do ciemnobrązowego w przypadku psów o czarnej masce. Dog z Bordeaux ma ogon gruby u nasady, który jest noszony nisko. Kończyny są zaś krzepkie, o mocnym kośćcu, na końcach kończyn znajdują się duże, masywne łapy.
Wzrost i waga popularnego molosa
Przedstawiciele rodziny molosów to zazwyczaj bardzo duże rasy i do takiej też należy nasz bohater, serialowy Śliniak. Wzorzec FCI przyjmuje, że wielkość psa tej rasy powinna odpowiadać obwodowi czaszki. Generalnie przyjmuje się, że samce mogą mieć od 60 do 68 cm w kłębie, a samice od 58 do 66 cm, z przyjętą tolerancją 1 cm w górę i 2 cm w dół. Natomiast waga w przypadku psów powinna wynosić co najmniej 50 kg, a u suk 45 kg.
Umaszczenie i kolory sierści Douge de Bordeaux
Umaszczenie doga z Bordeaux może mieć różne barwy od kasztanowej do izabelowatej. Dopuszczalne są białe znaczenia na przedpiersiu i końcach kończyn, a poza tym:
- czarna maska – gdzie może występować niewielki nalot na głowie uszach, szyi i grzbiecie. Nos czarny,
- brązowa maska – lekko widoczne brązowe naloty. Nos brązowy,
- brak maski – sierść płowa, skóra czerwona. Nos czerwony.
Dog z Bordeaux – przygotowanie do wystawy psów
Dog z Bordeaux to pies o imponującym wyglądzie i muskularnej sylwetce. Z powodzeniem może brać udział w wystawach psów rasowych. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z wymaganiami takiego konkursu oraz z wytycznymi zawartymi we wzorcu, by wiedzieć, jak powinien wyglądać i zachowywać się wzorcowy dog z Bordeaux.
Pamiętaj o właściwej prezencji!
Pies podczas wystawy musi się odpowiednio prezentować. Jeśli planujemy startować z pupilem w pokazach tego typu, naukę właściwej prezencji powinniśmy zacząć ćwiczyć już od małego. Nasz dog z Bordeaux w trakcie wystawy powinien być spokojny oraz przyjaźnie nastawiony do ludzi i innych psów. Musimy go oswoić z dotykiem obcych, ponieważ podczas oceny będzie dotykany przez sędziów. Socjalizacja jest w tym przypadku koniecznością. Dodatkowo musimy nauczyć swojego psa przybierania właściwej postawy oraz poruszania się po ringu wystawowym.
Zabiegi pielęgnacyjne przed wystawą
By pies na wystawie prezentował się dobrze, musimy podkreślić jego atuty. Warto wyeksponować jego muskularną sylwetkę poprzez dbanie o właściwą dietę i odpowiedni poziom aktywności fizycznej.
Przed wystawą powinniśmy wykąpać psa przy użyciu szamponu i odżywki, która sprawi, że sierść będzie się pięknie prezentować. Dodatkowo musimy dokładnie go wyczesać, by pozbyć się martwych włosów. Pazury doga z Bordeaux powinny być przycięte, nie zapomnijmy także o wyczyszczeniu uszu i okolic oczu oraz przetarciu fafli miękką ściereczką.
Jak zadbać o komfort psa przed wystawą?
Wystawa może wiązać się z dużym stresem nie tylko dla opiekuna, ale również dla psa. Musimy zadbać o komfort psychiczny i fizyczny naszego doga z Bordeaux. By nieco rozładować napięcie, możemy zabrać zwierzaka na krótki spacer przed pokazem. Wcześniej powinniśmy go również nakarmić tak, by nie był przejedzony.
Pielęgnacja Douge de Bordeaux
Pielęgnacja sierści doga z Bordeaux nie jest trudna. Opowiemy trochę o tym, jak utrzymać jego włos w dobrej kondycji.
Jak pielęgnować sierść doga z Bordeaux?
Pielęgnacja sierści w przypadku psa tej rasy nie powinna nastręczać opiekunom zbyt wielu problemów. Najlepiej wyczesywać go szczotką z miękkim włosiem lub dużą, gumową rękawicą z wypustkami. Psa nie należy czesać pod włos – inaczej sierść się łamie. By ją odżywić, można użyć specjalnego balsamu regenerującego. W okresie linienia dog z Bordeaux wymaga częstego wyczesywania, by jego sierść pozostała lśniąca, a martwy włos nie wbijał się w meble, ubrania i tapicerki.
Jak wygląda kąpiel molosa?
Doga z Bordeaux kąpie się rzadko, zazwyczaj wedle potrzeby. To najszybszy i najlepszy sposób na usunięcie kurzu, błota i innych zanieczyszczeń. Tak duży pies nie zmieści się w brodziku, dlatego latem najlepiej kąpać go na zewnątrz. Mastifa francuskiego należy myć przy użyciu szamponu dla psów – warto wybrać taki, który byłby dostosowany do aktualnych potrzeb sierści. Jeśli za bardzo się pieni, możemy go rozcieńczyć. Pamiętajmy o tym, by po namydleniu dokładnie opłukać sierść psa z piany. W chłodniejsze dni możemy wysuszyć pupila ręcznikami i suszarką, z uwzględnieniem fałd skórnych, gdyż wilgoć może powodować infekcje.
Co jest ważne oprócz pielęgnacji sierści?
Jeśli pazury psa dotykają podłogi, powinniśmy je obciąć przy użyciu obcinaczek dostosowanych do rozmiaru psa. To ważne nie tylko ze względów estetycznych. Zbyt długie pazury mogą utrudniać chodzenie i prowadzić do bolesnych obtarć. Musimy być przy tym bardzo ostrożni – w razie potrzeby możemy poprosić o pomoc lekarza weterynarii. Pamiętajmy również o przemywaniu ropiejących oczu specjalnymi preparatami dla psów. Zęby doga z Bordeaux najdokładniej wyczyścimy przy użyciu pasty i szczoteczki do zębów, chociaż w tym przypadku dobrze sprawdzą się również smaczki dentystyczne. Nie zapominajmy także o przecieraniu wilgotną szmatką zaślinionych fafli oraz usuwaniu nadmiaru woskowiny z uszu odpowiednimi preparatami.
Pies o wielkim sercu: Dog z Bordeaux – charakterystyka
Jak naprawdę zachowuje się popularny pies z „Rodziny zastępczej”? Serialowy Śliniak bardzo dobrze odwzorowuje usposobienie dogów z Bordeaux. Poniżej przedstawiliśmy charakter rasy.
Dog z Bordeaux – idealny kompan człowieka
Dog z Bordeaux to jeden z najbardziej rodzinnych przedstawicieli czworonogów. Jest dobrym przyjacielem dla każdego członka rodziny. Uwielbia spędzać czas w gronie najbliższych, z którymi łączy go bardzo silna emocjonalna więź. To łagodny pies w stosunku do najbliższych. Ma bardzo towarzyski temperament, bez żadnych zastrzeżeń znosi nawet najdziwniejsze zabawy z dziećmi. Taki właśnie jest francuski dog z rodziny molosów – pomimo groźnego wyglądu kocha dzieci i nie przeszkadzają mu żadne wygłupy. Mimo wszystko, pociechom trzeba stawiać granice i uczyć je właściwego traktowania zwierząt.
Dog z Bordeaux… nie tylko przyjaciel ludzi
W stosunku do innych psów wykazuje łagodne podejście. Nie zaczepia, nie szczeka, nie atakuje, kiedy nie ma takiej potrzeby. Jest też dobrym kompanem dla innych domowych zwierząt. Mimo to daje się łatwo sprowokować – jest obdarzony silnym instynktem stróżującym. W sytuacji zagrożenia ze spokojnego psa zamienia się w dzielnego obrońcę. Budzi się w nim dawna natura bojowego psa gotowego zrobić wszystko, by obronić bliskich.
Ulubione zajęcia doga z Bordeaux
Dog z Bordeaux jest spokojnym psem. W jego przypadku intensywne ćwiczenia nie są wskazane, ponieważ mogłyby uszkodzić stawy. Powinien jednak otrzymywać odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i umysłowej. Codzienne spacery oraz zabawy rozwijające jego umiejętności.
Dog z Bordeaux – wychowanie francuskiego molosa
Dog z Bordeaux to pies o wielu twarzach. Z jednej strony potrafi być przyjaznym, oddanym pupilem, a z drugiej agresorem, który w każdej chwili może zaatakować napastnika. By pielęgnować w nim dobre cechy charakteru, ważne jest odpowiednie wychowanie. Co trzeba zapewnić psu rasy dog z Bordeaux? Podpowiadamy!
Dom z ogrodem czy mieszkanie w domu?
Dog z Bordeaux to pies o pokaźnych gabarytach, w związku z tym życie w ciasnym mieszkaniu byłoby dla niego bardzo męczące. Potrzebuje dużo miejsca oraz terenu, którego mógłby pilnować. Pamiętajmy jednak, że to towarzyski psiak, który nie znosi samotności. Pozostawienie go samego w kojcu nie jest dobrym pomysłem. Jako pies rodzinny, musi mieć stały kontakt z domownikami, jego brak może skutkować poważnymi problemami behawioralnymi.
Akcesoria dla doga z Bordeaux
Dog z Bordeaux to wierny pies, który nie przejawia skłonności do ucieczek. Mimo to, w trosce o jego bezpieczeństwo, powinniśmy zainwestować w solidną smycz do nauki „chodzenia przy nodze” – im szybciej ją rozpoczniemy, tym mamy większe szanse na powodzenie. Jak dobrze wiemy dog z Bordeaux jest duży, więc łatwiej będzie zapanować nam nad szczeniakiem, niż dorosłym osobnikiem. To dobry okres na wpajaniu obowiązujących zasad i dobrych zachowań.
Dodatkowymi akcesoriami przydatnymi w wychowaniu rasy dog de Bordeaux są miski na jedzenie i picie, z których pies może z łatwością pobierać pokarm i wodę, obroża z imieniem i adresem, która umożliwia identyfikację pupila w razie potrzeby oraz zabawki pomagające w zacieśnieniu więzi między psem a jego opiekunem. Dodatkowo molosowi przyda się legowisko dostosowane do jego pokaźnych rozmiarów. Duży materac dla psa ustawiony w centrum wydarzeń to dobry sposób na włączenie go do domowej codzienności.
Dog z Bordeaux – szkolenie
Dog z Bordeaux jest inteligentny, przy odrobinie zaangażowania i konsekwencji ze strony opiekuna, z pewnością stanie się posłusznym i oddanym towarzyszem rodziny. Poniżej poruszyliśmy temat szkolenia tego ogromnego psa.
Nauka posłuszeństwa
W szkoleniu dog de Bordeaux należy pamiętać, że dojrzałość osiąga dopiero w wieku trzech lat. To najlepszy czas na trening i uczenie dobrego zachowania. Psy te szybko się uczą i słuchają komend. Musimy jednak konsekwentnie pilnować jasno wyznaczonych zasad. W żadnym wypadku nie należy być agresywnym i podnosić głos w przypadku każdego błędu. Wbrew pozorom to delikatne psy, które potrzebują odrobiny cierpliwości i wyrozumiałości. Z czasem odpłacą się dobrymi manierami i bezwarunkową lojalnością.
Szkolenie warto rozpocząć od prostych poleceń i stopniowo zwiększać poziom trudności. Takie działanie pomaga psu lepiej zrozumieć oczekiwania człowieka, co pozytywnie wpływa na efektywność nauki. Pamiętajmy, że częste, krótkie sesje treningowe dają zdecydowanie lepsze rezultaty. Dzięki temu pies może lepiej utrwalić pożądane zachowania.
Metoda pozytywnych wzmocnień
Metoda pozytywnych wzmocnień to technika, która polega na nagradzaniu psa za dobre zachowania i ignorowaniu tych złych. Kara może wywołać strach i niepewność, co jest nieefektywne w długoterminowym szkoleniu. Nagroda natomiast motywuje psa do wykonywania poleceń. Ważne jest, aby była atrakcyjna dla psa, trzeba ją podać natychmiast po pożądanym zachowaniu. Zazwyczaj występuje pod postacią smakołyków, głaskania lub pochwał słownych.
Hodowla Dog de Bordeaux w Polsce
Pies dog z Bordeaux w Polsce, dzięki serialowi „Rodzina zastępcza” jest rasą dość rozpoznawalną. Mimo to nie jest zbyt popularny, ale znajduje grono miłośników i entuzjastów. W naszym kraju można znaleźć kilka hodowli psa tej rasy. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę – podpowiadamy.
Dog z Bordeaux – ważne dokumenty z hodowli
Rodowód i metryka to dwa ważne dokumenty w hodowli. Odgrywają kluczową rolę przy potwierdzaniu pochodzenia danego psa.
Metryka jest to dokument wydawany przez hodowcę w momencie sprzedaży szczenięcia. Zawiera podstawowe informacje o psie, takie jak data urodzenia, płeć, kolor, oznaczenia oraz dane o rodzicach. Pamiętajmy, że metryka nie jest równoznaczna z rodowodem. W wielu krajach metrykę można później wymienić na rodowód, jeśli zarówno szczenię, jak i jego rodzice spełniają określone kryteria rasowe i zdrowotne. Jednak, w zależności od organizacji kynologicznej, rodowód może być wydany od razu, bez konieczności wyrabiania metryki.
Rodowód potwierdza czystość rasy psa i zawiera informacje o jego przodkach, co najmniej trzy pokolenia wstecz. Możemy znaleźć w nim nazwy i numery rejestracyjne przodków psa, ich osiągnięcia na wystawach, a czasami informacje zdrowotne. Jest niezbędny dla psów biorących udział w wystawach rasowych, a także w przypadku zakładania własnej hodowli.
O czym warto pamiętać przed nabyciem rasy dog z Bordeaux?
Dog z Bordeaux znany jest ze swojego imponującego wyglądu, spokojnego temperamentu i silnego przywiązania do rodziny. Miłośnicy tej rasy często doceniają ją za lojalność, odwagę i łagodny charakter. Jednak pamiętajmy, że ze względu na swoją wielkość i siłę pies ten, wymaga odpowiedzialnego podejścia do wychowania, socjalizacji oraz regularnych ćwiczeń. Jeśli zatem chcemy mieć w swoim domu doga z Bordeaux, musimy zapewnić mu odpowiednią opiekę i warunki. Zanim zdecydujemy się na zakup, musimy dokładnie przeanalizować wady i zalety rasy, by podjąć właściwą decyzję.
Dog z Bordeaux w hodowli – na co zwrócić uwagę?
Dog z Bordeaux to rasa wymagająca. Hodowca powinien posiadać wiedzę o jej specyficznych potrzebach i zachowaniach. Pamiętajmy, że to psy duże, zatem muszą być trzymane w odpowiednich warunkach, najlepiej przed zakupem odwiedzić daną hodowlę i sprawdzić, czy mają wystarczająco dużo przestrzeni do odpoczynku i zabawy.
Pamiętajmy, że dogi z Bordeaux są rasą, u której występują pewne problemy zdrowotne, takie jak dysplazja stawów biodrowych. Hodowca ma obowiązek przeprowadzania regularnych badań oraz odpowiedzialne dobieranie par do rozrodu, aby zminimalizować ryzyko dziedziczenia chorób.
Hodowca powinien zadbać również o odpowiednią socjalizację i szkolenie. Duży rozmiar i siła dogów z Bordeaux wymaga, by były dobrze wychowane i potrafiły zachować się w społeczeństwie. Ponadto hodowcy muszą być gotowi na codzienną opiekę, wizyty weterynaryjne, szkolenia i socjalizację psów.
Czy dog z Bordeaux to chorowita rasa?
Dog z Bordeaux to potężny pies o dużych rozmiarach. Niestety rasy olbrzymie nie mogą poszczycić się długowiecznością, tak jest również i w tym przypadku. Nasz bohater może żyć mniej więcej od 8 do 10 lat. Warto wspomnieć, że należy do ras brachycefalicznych, oznacza to, że może mieć problemy z oddychaniem. W upalne dni warto ograniczyć jego aktywność fizyczną oraz zapewnić miejsce do odpoczynku w cieniu oraz świeżą wodę. Natomiast dog z Bordeaux bardzo dobrze znosi zimno, chłód mu nie straszny, ale podczas minusowych temperatur warto zapewnić mu ciepłe schronienie.
Choroby typowe dla rasy
Choroby, na które może być narażony dog z Bordeaux, to:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to choroba genetyczna. Według Orthopedic Foundation for Animals dotyka, aż 56.7% psów rasy dog z Bordeaux. Może prowadzić do bólu, kulawizny i w zaawansowanych przypadkach do artretyzmu. Musimy zatem dbać o regularne badania oraz kupować psy ze sprawdzonych hodowli,
- rozszerzenie i skręt żołądka – to poważny uraz, w którym żołądek rozszerza i obraca się, blokując przepływ krwi. Jest to stan nagły wymagający natychmiastowej interwencji weterynaryjnej,
- choroby oczu – takie jak entropium, ektropium, zaćma, jaskra i zapalenie spojówek – dlatego warto chodzić z psem tej rasy do psiego okulisty,
- alergie – dogi z Bordeaux mogą mieć tendencję do problemów skórnych, w tym alergii i infekcji. W takim wypadku konieczne jest wdrożenie specjalnej diety weterynaryjnej oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii,
- choroby serca – m.in. takie jak kardiomiopatia. Objawia się powiększeniem i osłabieniem mięśnia sercowego, co może prowadzić do niewydolności serca,
- padaczka – jest to jeden z najczęstszych problemów neurologicznych u psów i charakteryzuje się powtarzającymi się napadami drgawkowymi. Chorobę można kontrolować przy użyciu odpowiednich środków farmakologicznych.
Pamiętaj, że odpowiednia opieka, regularne wizyty u weterynarza i dbanie o zdrowy styl życia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu z tych problemów zdrowotnych. Ponadto, kupując szczenię od odpowiedzialnego hodowcy, który przeprowadza odpowiednie badania zdrowotne rodziców szczeniąt, możesz zminimalizować ryzyko dziedziczenia niektórych chorób genetycznych.
Dog z Bordeaux – najważniejsze aspekty żywienia
Dog z Bordeaux wymaga zbilansowanej diety dostosowanej do wielkości i poziomu aktywności. Opowiemy trochę o tym, czym i jak żywić psa tej rasy.
Popularne metody żywienia
Doga z Bordeaux możemy karmić na różne sposoby – karmą komercyjną lub dietą BARF. Obie te metody mogą być dobre dla naszego psiaka. Musimy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Jeśli nie chcemy spędzać dużo czasu w kuchni, możemy podawać swojemu pupilowi karmę komercyjną – wybierzmy taką, która dostosowana jest do potrzeb naszego psa, czyli jego wieku, wagi i poziomu aktywności fizycznej. Warto wybierać karmy z dobrym, prostym składem. Zawsze na pierwszym miejscu powinno znaleźć się mięso. Do wyboru mamy różne smaki i rodzaje (dla naszego psiego pupila możemy wybrać karmę suchą lub mokrą, w zależności od potrzeb i preferencji). W związku z tym możemy podarować swojemu psiakowi posiłki odpowiadające jego gustom.
Dietą wartą polecenia jest BARF. To naturalny sposób żywienia, który opiera się na podawaniu surowego mięsa, kości, podrobów oraz niektórych owoców i warzyw. Musimy jednak wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać mięso i pamiętać o tym, by dieta była odpowiednio zbilansowana, by uniknąć nadmiaru lub niedoboru poszczególnych składników odżywczych.
Jak żywić doga z Bordeaux?
Dieta dogów z Bordeaux powinna być zbilansowana i zawierać odpowiednie proporcje białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Białko jest szczególnie ważne dla budowy i utrzymania masy mięśniowej.
Szczenięta dogów z Bordeaux mają inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe psy czy seniorzy. Szczenięta potrzebują diety wspierającej ich szybki wzrost, podczas gdy starsze psy mogą potrzebować mniej kalorii i więcej składników wspierających stawy.
Jak karmić dużą rasę?
Aby nasz dog z Bordeaux dobrze się rozwijał, należy pamiętać o odpowiednim odżywianiu. Warto rozważyć podawanie karm specjalnie przeznaczonych dla dużych ras, które są odpowiednio zbilansowane pod kątem wszystkich ważnych składników odżywczych. Często karmy takie wzbogacane są o cenne dodatki, np. olej z łososia zawierający kwasy omega-3 i omega-6, które korzystnie wpływają m.in. na dobrą kondycję skóry i sierści; oraz chondroitynę i glukozaminę, odpowiadającą za wzmocnienie i regenerację chrząstki stawowej.
Pamiętajmy, że duże rasy, takie jak dog z Bordeaux, są szczególnie narażone na problemy ze stawami, więc ważne jest, aby kontrolować ilość spożywanych przez nich posiłków i unikać nadwagi. Psom takim jak dog z Bordeaux zaleca się podawanie mniejszych posiłków kilka razy dziennie, zamiast jednego dużego, aby zmniejszyć ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka, który jest szczególnie groźny dla dużych ras.
Dog z Bordeaux, cena i koszty utrzymania
Dog z Bordeaux, pochodzący ze sprawdzonej hodowli, może kosztować ok. od 4000 do 6000 tysięcy złotych. Koszt zakupu rodowodowego szczeniaka tej rasy nie jest niski, ale pamiętajmy, że w cenę wliczona jest opieka weterynaryjna oraz inne wydatki związane z odpowiednim wychowaniem i żywieniem doga z Bordeaux.
Wydatki w ujęciu miesięcznym
Wydatki miesięczne mogą obejmować zakup:
- karmy,
- smaczków,
- worków na nieczystości.
Pamiętajmy, że ze względu na swoje rozmiary, Dog z Bordeaux potrzebuje pożywienia w dużych ilościach. Za wszystkie te produkty zapłacimy ok. 300-400 zł.
Wydatki w ujęciu rocznym i dwuletnim
Wydatki w ujęciu rocznym i dwuletnim obejmują produkty, które zdecydowanie starczą na dłużej, w związku z tym nie trzeba wymieniać ich zbyt często, a są to:
- dwie miski na pokarm i wodę,
- duże legowisko,
- solidna smycz,
- szelki,
- obroże przeciwkleszczowe,
- zabawki,
- artykuły higieniczne, czyli: szampon, szczotka, preparaty do uszu i oczu, cążki do pazurów.
Wszystkie te produkty mogą kosztować ok. 600-800 zł.
Warto wziąć pod uwagę również wydatki związane z usługami, np. wizytami u lekarza weterynarii oraz usługami nieobowiązkowymi, czy np. konsultacji z psim dietetykiem, trenerem, bądź behawiorystą. Cena w tym przypadku jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników.
Dog z Bordeaux – podsumowanie
Dog z Bordeaux to rasa, która należy do grupy molosów. Dawniej był on jednym z najlepszych psów bojowych. Brał także udział w polowaniach i pełnił rolę groźnego obrońcy. Dog z Bordeaux, jak sama nazwa wskazuje, po przybyciu do Europy był hodowany we Francji, gdzie z czasem zmienił swoją bojową naturę na bardziej łagodną. Dziś w naszym kraju jest znany głównie, dzięki serialowi „Rodzina zastępcza”. Dał nam się poznać jako wierny towarzysz rodziny Kwiatkowskich. W niniejszym artykule przybliżyliśmy jego historię i charakter, a także opowiedzieliśmy o jego wychowaniu, szkoleniu i właściwym odżywianiu. Na koniec krótko podsumowaliśmy koszty, by każdy zainteresowany mógł podjąć świadomą decyzję odnośnie zakupu psa tej rasy.
Sprawdź również inne rasy psów znanych z TV.