Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies, który przebył długą drogę, by trafić na dwory niemieckiej arystokracji. Przez Francję, Hiszpanię i Flamandię trafił do Niemiec, by wiernie towarzyszyć książętom podczas polowań na ptactwo. Rasa ta od dawna fascynowała znamienite osobistości, sam książę Albrecht de Solms-Braunfels wydał książkę na temat wyżłów niemieckich krótkowłosych. Psy te były i są niezwykle doceniane ze względu na swoje cechy użytkowe. Osoby szukające odpowiedniej hodowli tej rasy chcą wiedzieć, ile kosztuje wyżeł niemiecki krótkowłosy? Ile żyje i jakie są jego najważniejsze cechy? W tym wpisie poruszymy wiele kwestii związanych z życiem i wychowaniem tego psa.
- 1. Wyżeł niemiecki krótkowłosy – zbiór podstawowych informacji o rasie
- 2. Wygląd myśliwskiego wyżła
- 3. Wyżeł niemiecki krótkowłosy – przygotowanie do wystawy
- 4. Jak wygląda pielęgnacja niemieckiego wyżła krótkowłosego?
- 5. Wyżeł niemiecki krótkowłosy – usposobienie odważnego psa myśliwskiego
- 6. Wychowanie niemieckiej rasy myśliwskiej
- 7. Szkolenie pomocnika myśliwych
- 8. Wyżeł niemiecki krótkowłosy – hodowla
- 9. Wyżeł niemiecki krótkowłosy – zdrowie i najczęstsze choroby
- 10. Żywienie niemieckiego wyżła krótkowłosego od A do Z
- 11. Wyżeł niemiecki krótkowłosy – cena w hodowli i inne koszty
- 12. Podsumowanie
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – zbiór podstawowych informacji o rasie
Wyżeł niemiecki krótkowłosy doczekał się własnego wzorca (nr. 119), czyli opisu cech właściwych dla danej rasy. Przedstawiona charakterystyka pozwala zdefiniować go, jako wielozadaniowego psa myśliwskiego. Klasyfikacja zwierzaka według FCI prezentuje się następująco:
Grupa 7 – Wyżły.
Sekcja 1 – Wyżły kontynentalne.
Typ kontynentalny.
Próby pracy wymagane.
Czym wyżeł niemiecki krótkowłosy zajmował się kiedyś?
Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies, który pierwotnie był wykorzystywany do polowań na ptaki z siecią albo bronią palną. Czworonogi te miały za zadanie zatrzymać się wtedy, gdy zobaczą zwierzynę, w ten sposób dawały myśliwemu sygnał do strzału. Z chwilą wynalezienia strzelb dwustrzałowych (polujący strzelał do ptaka podczas lotu bez pomocy psa), wyżły niemieckie krótkowłose zaczęły pełnić rolę wielozadaniowych psów myśliwskich.
Do czego ta rasa jest wykorzystywana dziś?
Wyżły niemieckie krótkowłose polują, wykorzystując wiatr dolny. W języku myśliwych oznacza to, że pies tropi zwierzynę po śladach, jakie potencjalna zdobycz zostawiła na ziemi. Oczywiście wykorzystuje do tego celu zawsze niezawodny, psi zmysł węchu.
Wygląd myśliwskiego wyżła
Budowa ciała niemieckiego wyżła krótkowłosego i szczególne cechy wyglądu sprawiają, że ma on wszelkie predyspozycje do tego, by być świetnym psem pracującym, który dobrze sprawdza się w tropieniu zwierzyny. Opowiemy o tym, jak wygląda rasa szlachetnego psa myśliwskiego.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – ogólny opis wyglądu
Pies rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy jest solidnie zbudowanym zwierzęciem. Jego postura świadczy o dużej sile, szybkości i wytrzymałości. Oczy wyżła zazwyczaj mają ciemnobrązowy kolor. Co ciekawe barwa nosa może się różnić w zależności od umaszczenia psa, jakie posiada dany wyżeł niemiecki krótkowłosy. Czarny lub brązowy kolor nosa występuje w przypadku osobników czarnych, biało-czarnych lub mieszanych, natomiast kolor cielisty powinien występować wyłącznie u psów, które mają białe umaszczenie. Uszy są oklapnięte i dość nisko osadzone, sięgają mniej więcej do kącików warg. Ogon wyżła jest prosty i gruby u nasady, zwęża się przy końcu. W niektórych krajach poszczególnym osobnikom (głównie tym przeznaczonym do pracy) ogony są obcinane. W Polsce obowiązuje zakaz tego procederu.
Istotne wymiary wyżła niemieckiego krótkowłosego
Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest psem zaliczanym do ras dużych. Samce mają od 62 do 66 cm w kłębie, natomiast samice od 58 do 63 cm. Wzorzec nie podaje konkretnych ram wagowych, w których muszą się zmieścić. Ważne, by sylwetka była zachowana we właściwych proporcjach. Umownie przyjmuje się, że psy te mogą ważyć od ok. 20 do 30 kg.
Rodzaje i kolory umaszczenia niemieckiego wyżła krótkowłosego
Włosy wyżła niemieckiego krótkowłosego, jak sama nazwa wskazuje, są krótkie (pod ogonem ciut dłuższe) i dość twarde w dotyku. Sierść jest gęsta i porasta całe ciało psa. Według wzorca, rasowym psem jest Wyżeł niemiecki krótkowłosy czarny, biały, brązowy i biało-brązowy. dopuszczalna jest obecność łat i cętek we wszystkich wariantach kolorystycznych.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – przygotowanie do wystawy
Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies szczególnie ceniony ze względu na swoje walory użytkowe, jednak można go spotkać także na wystawach – nie da się ukryć, że atletyczna sylwetka i piękne umaszczenie tego zwierzaka zasługuje na uhonorowanie. Właśnie dlatego niektórzy opiekunowie tej rasy wystawiają swoich pupili w pokazach. Wcześniej musimy pamiętać o kilku prostych zasadach:
- pies powinien umieć stać przez jakiś czas w wymaganej pozycji, by sędzia mógł go dokładnie obejrzeć;
- musi także potrafić poruszać się po ringu, czyli swobodnie iść przy nodze właściciela;
- powinien być oswojony z dotykiem obcych osób (podczas oceniania będzie mierzony, sędziowie będą oglądać jego zęby i oceniać wymiary);
- oczywiście nie może być agresywny względem ludzi i innych zwierząt, przyjazne nastawienie jest jak najbardziej mile widziane;
- poza tym zwierzak musi oczywiście wyróżniać się nienaganną prezencją, więc kąpiel i szczotkowanie przed wystawą to konieczność.
Pamiętajmy, że tak samo jak człowiek, pies też stresuje się przed różnego rodzaju występami. Aby dodać mu trochę odwagi i wprowadzić w stan błogiego spokoju, można przed wystawą podać mu bezpieczne środki uspokajające. Na ukojenie nerwów zwierzaków szczególnie poleca się tabletki Zylkene od producenta Vetoquinol, kapsułki zawierają naturalne składniki, m.in. alfa-kazozepinę, czyli peptyd otrzymywany z mleka matki.
Jak wygląda pielęgnacja niemieckiego wyżła krótkowłosego?
Piękna cętkowana sierść niemieckiego wyżła krótkowłosego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To zadanie nie należy do szczególnie skomplikowanych. Podpowiemy, jak należy pielęgnować te psy oraz jakich produktów potrzebujemy, by nasz pupil zachwycał piękną, lśniącą sierścią.
Przede wszystkim – STOP kleszczom
W pierwszej kolejności warto zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swojego pupila. Trzeba być szczególnie ostrożnym zwłaszcza podczas spacerów po lesie. W domu należy sprawdzić, czy pies nie ma kleszczy. Znacznie łatwiej dostrzec pajęczaka u psów z krótką sierścią. Mimo wszystko warto zapobiegać takim sytuacjom, ponieważ kleszcze przenoszą choroby szkodliwe dla zdrowia i życia psa. Można zakupić pupilowi obrożę przeciwkleszczową. Niezawodne są te od Bayer Foresto – działają dłuższy czas, zapewniają skuteczną ochronę przed kleszczami i pchłami.
Szczotkowanie krótkowłosego wyżła niemieckiego
Wyżeł niemiecki krótkowłosy ma dwuwarstwową szatę, która składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Gubi on sierść, najbardziej w okresie linienia, czyli zimą i latem. Wypadające włosy są sporym problemem, ponieważ twardą sierść ciężko usunąć z ubrań i mebli. Właśnie dlatego warto czesać psa 2-3 razy tygodniowo (podczas linienia nawet codziennie). Najlepiej nada się do tego szczotka włosiana lub gumowa, która dokładnie rozczesze włosy i nie podrażni skóry zwierzęcia.
Jak kąpać krótkowłosego wyżła niemieckiego?
Opiekunowie wyżła niemieckiego krótkowłosego nie muszą borykać się z problemem płaczącej się sierści, ani wykonywać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego kąpiel można ograniczyć do trzech lub czterech w roku. Umycie psa jest jak najbardziej wskazane częściej, wtedy, gdy zwierzak bardzo się ubrudzi. Do wykąpania pupila można użyć szamponu dla psów krótkowłosych lub takiego, który odpowiada aktualnemu stanowi jego sierści. Instrukcja, jak należy to robić nie jest szczególnie zawiła. Psa należy dokładnie namydlić, spłukać i wysuszyć ręcznikiem.
O jakie dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne można się pokusić?
Wyżeł niemiecki krótkowłosy ma oklapnięte uszy, które nie wentylują się tak dobrze, jak w przypadku psów z krótkimi uszami. W związku z tym omawiane czworonogi mają większą tendencję do powstawania infekcji narządu słuchu. Trzeba raz na jakiś czas oczyścić ich uszy przy użyciu wacika i kropli do uszu dla psa. Warto również sprawdzać pazury, ponieważ kiedy pies nie ma częstego kontaktu z twardym, szorstkim podłożem, nie ścierają się samoistnie. Przydadzą się do tego specjalne obcinaczki dla psów. Osobom niedoświadczonym polecamy wcześniejsze konsultacje z weterynarzem, ponieważ nieumiejętne obcięcie pazurów może sprawić psu ból.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – usposobienie odważnego psa myśliwskiego
Wszystkie cechy charakteru wyżła niemieckiego krótkowłosego sprowadzają się do jednego – to pies z wielką pasją łowiecką. Opowiemy nieco więcej o jego charakterze i stosunku do innych ludzi oraz zwierząt.
Stosunek do bliskich
Wyżeł niemiecki krótkowłosy ma przyjazne usposobienie. Mimo iż w pracy wykazuje się dużą samodzielnością, to wierny zwierzak, bardzo przywiązany do swoich właścicieli. Jest łagodny dla dzieci i potrafi obchodzić się z nimi ostrożnie. Dorośli powinni mieć na uwadzę to, że w ferworze zabawy może nieumyślnie popchnąć dziecko, dlatego zabawy zawsze powinny odbywać się pod czujnym okiem opiekuna.
Jak układają się relacje wyżła niemieckiego krótkowłosego z innymi zwierzętami?
Jak większość ras psów wyżeł niemiecki krótkowłosy podchodzi do obcych z rezerwą, jednak nigdy nie traci wrodzonej odwagi i pewności siebie. Kluczową rolę odgrywa socjalizacja, jeśli szczeniak będzie spędzał dużo czasu w towarzystwie innych zwierząt i ludzi, z biegiem czasu nie będzie miał problemu z ich akceptacją. Wtedy śmiało będzie mógł zamieszkać z innym psem lub kotem, jednak zawsze warto mieć na uwadzę jego instynkt łowiecki i wrodzoną potrzebę pogoni za mniejszą zwierzyną.
Czy wyżeł niemiecki krótkowłosy jest samodzielny?
Można przyzwyczaić wyżła niemieckiego krótkowłosego do samodzielnego zostawania w domu na jakiś czas, pod warunkiem że będzie do tego stopniowo przygotowywany. Musimy pamiętać, że pies ten ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki, który nakazuje mu pogoń za potencjalnym celem bez względu na wszystko. Zawsze jednak wraca do swojego opiekuna, mimo wszystko powinien być nauczony komendy przywoływania.
Ulubione formy aktywności
Wyżeł weimarski krótkowłosy to aktywny pies. Jeśli będzie miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia, w domu będzie spokojny. Chętnie bierze udział w psich sportach, a także innych aktywnościach zaproponowanych przez opiekuna. Nie lubi stagnacji, ucieszy go wspólny jogging lub wycieczki rowerowe.
Wychowanie niemieckiej rasy myśliwskiej
W dużej mierze to od właścicieli zależy, jaki będzie wyżeł niemiecki krótkowłosy. Może być szczekliwy i psotny – jeśli chcemy tego uniknąć, musimy wpoić mu właściwe zasady życia w domu oraz zapewnić dobre warunki. Radzimy, co jest ważne przy wychowaniu psa tej rasy.
Jakie warunki mieszkaniowe będą najlepsze dla tej rasy?
Warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czego potrzebuje i jaki jest wyżeł weimarski krótkowłosy, usposobienie w tym wypadku odgrywa kluczową rolę. Na ogół psy tej rasy są spokojne, więc teoretycznie mogą mieszkać w bloku, jednak trzeba brać pod uwagę ich duże zapotrzebowanie na ruch. Z natury są dość szczekliwe, co może przeszkadzać sąsiadom. Najlepsze miejsce do życia dla nich to dom z dużym ogrodem. Psy takich gabarytów potrzebują dużo przestrzeni, miejsca do odpoczynku, i czego jeszcze? – podpowiadamy.
Akcesoria dla psów myśliwskich
Wyżłowi niemieckiemu w pierwszej kolejności przyda się solidna smycz z obrożą, nie tylko w trakcie polowań, ale również do krótszych i dłuższych spacerów. Podczas wypraw do lasu, warto zaopatrzyć swojego pupila w kamizelkę odblaskową, by był widoczny nawet jeśli oddali się na większą odległość. Oprócz artykułów spacerowych należy zastanowić się, co pupilowi będzie potrzebne w domu. Miski na jedzenie i wodę oraz własny kąt do odpoczynku to podstawa. Dla psa wielkości wyżła niemieckiego trzeba wybrać duże legowisko, by po intensywnym wysiłku mógł swobodnie rozciągnać nogi na całą długość posłania. Posiadanie akcesoriów to jedno, musimy również nauczyć psa właściwie z nich korzystać, jak to zrobić?
Współpraca i właściwa komunikacja to podstawa
Psy tej rasy mają tendencję do dominacji – często chcą wyprowadzać swojego opiekuna na spacer, a nie na odwrót. W związku z tym musimy swojego pupila nauczyć chodzenia na luźnej smyczy, by szedł tam, gdzie chcemy. Wyżeł niemiecki to pies z wielką pasją łowiecką, jeśli nie chcemy, by rzucał się w pogoń za każdym małym zwierzątkiem, musimy kontrolować jego instynkt łowiecki – do tego celu przydadzą się zabawki typu kong lub dywaniki węchowe, które zaspokoją potrzebę tropienia – można ukryć w nich jedzenie lub małą zabawkę. Pamiętajmy, że wyżły tej rasy są dość szczekliwe, dlatego warto uczyć je komend wyciszających, takich jak: “cicho”. Wszystkie te aspekty można z łatwością wyćwiczyć, pod jednym warunkiem. Musimy stworzyć z psem bliską więź, spędzać z nim dużo czasu oraz jasno i stanowczo komunikować swoje oczekiwania.
Szkolenie pomocnika myśliwych
Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies niezwykle inteligentny, jego szkolenie nie będzie problematyczne, jeśli poprowadzi je opiekun, który zna specyfikę psów myśliwskich. Mówimy o tym, co ważne i przydatne w szkoleniu tej rasy.
Nauka posłuszeństwa wyżła niemieckiego
Wyżeł niemiecki krótkowłosy na ogół jest dość posłuszny, podczas polowań wykazuje się dużą niezależnością. Pies ten jest spokojny i łagodny, jednak czasem zdarza mu się napsocić. Warto pracować nad niektórymi cechami wyżła, charakter można z łatwością poskromić, jeśli zabierzemy się do tego we właściwy sposób. Oprócz zaspokajania potrzeby ruchu i przestrzegania wszystkich kwestii związanych z wychowaniem psa tej rasy ważna jest również nauka komend. Powinniśmy zacząć od tych najłatwiejszych i stopniowo przechodzić do trudniejszych. Sesje treningowe powinny być na tyle długie, by nie zmęczyły psa. Oczywiście najlepiej pracuje się z takim, który jest wypoczęty i najedzony (ale nie przejedzony). Czas i cierpliwość to kluczowe elementy w szkoleniu psa. Warto robić to nie przy użyciu agresji, lecz poprzez stosowanie pozytywnych wzmocnień, na czym konkretnie polegają?
Jak stosować smaczki w szkoleniu?
Nagradzanie pupila za poprawnie wykonane polecenie to jedna z pozytywnych metod wykorzystywanych w szkoleniu. Tu z pomocą przychodzą smaczki treningowe. Taka forma motywacji przynosi obopólne korzyści – pies jest szczęśliwy z otrzymanego smakołyka, a opiekun może wyrazić dumę z jego postępu. Szkolenie przebiega zdecydowanie szybciej i sprawniej, jeżeli pies jest nagradzany za postępy w szkoleniu. Oczywiście warto premiować małe i duże sukcesy, jednak należy robić to z głową. Przysmaki dla psów powinny stanowić MAKSYMALNIE 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Z biegiem czasu można zastąpić je np. pieszczotami lub aktywnością, którą pies lubi najbardziej.
Sporty dla niemieckiego wyżła krótkowłosego
Wyżeł niemiecki krótkowłosy lubi aportowanie, świetnie sprawdza się także w pływaniu, więc idealnym sportem dla niego może okazać się dog diving – sport ten polega na tym, że pies skacze do wody za piłeczką wyrzuconą przez opiekuna. Do ćwiczeń może przydać się wytrzymała piłka, którą pies będzie mógł łatwo chwycić w zęby – polecane są te wykonane z kauczuku lub gumy termoplastycznej. Z całą pewnością przypadnie do gustu psu, jakiemu jest wyżeł niemiecki krótkowłosy, cena za takie artykuły nie jest wygórowana, więc śmiało można pokusić się o kupienie kilku sztuk (w razie szybkiego zużycia).
Kolejnym sportem, który będzie dobry dla wyżła niemieckiego krótkowłosego jest canicross, czyli inaczej bieg z psem. Zwierzę goni z przodu na lince, która przypięta jest do pasa właściciela, właśnie dlatego do uprawiania tej dyscypliny sportowej przyda się specjalny sprzęt (pas do canicrossu i linka amortyzująca).
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – hodowla
Wyżły niemieckie krótkowłose to psy popularne zwłaszcza wśród myśliwych. Doskonale sprawdzają się w łowiectwie, są także dobrymi towarzyszami. Nic dziwnego, że coraz częściej wybierani są na domowych pupili. Pseudohodowcy, którzy zajmują się rozmnażaniem psów, narażają szczeniaki na różne choroby genetyczne. Nie powinniśmy wspierać pseudohodowli, zamiast tego lepiej jest wybierać zwierzęta ze sprawdzonych źródeł. Podpowiemy, po czym poznać dobrą hodowlę.
Rodowód i metryka przede wszystkim
Rodowód to dokument, który potwierdza przynależność psa do danej rasy. Oznacza to, że pies posiada zespół cech definiujących go, jako konkretną rasę. W rodowodzie zawarty jest wykaz przodków szczeniaka cztery pokolenia wstecz – wiele nam to mówi o predyspozycjach psa do wykonywania określonego zajęcia, co w przypadku psów myśliwskich jest dość istotne. Nie jest to jednak dokument, który wyrabiany obowiązkowo. Metryka to zupełnie coś innego, jest bardzo ważna dla każdego psa rasowego, w tym wyżła niemieckiego krótkowłosego, szczeniaki muszą mieć wydaną metrykę wraz z opuszczeniem hodowli.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – hodowla idealna, jak ją rozpoznać?
Każdy rasowy pies posiada zestaw typowych dla siebie cech. Tak jest również w przypadku naszego wyżła. Charakter tego czworonoga można opisać w kilku słowach: czuły, inteligentny, odważny i chętny do współpracy. Rozważając jego nabycie, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty. Wcześniej warto rozważyć plusy i minusy jego posiadania i odpowiedzieć sobie na pytanie “czy dam radę go wychować”. Musimy pamiętać, że wyżeł niemiecki krótkowłosy rasa typowo myśliwska i osoba niedoświadczona nie powinna wchodzić w jej posiadanie bez wcześniejszego przygotowania. Dobry hodowca nie sprzeda psa pierwszej lepszej osobie – będzie chciał wiedzieć trochę na temat doświadczenia i obycia z tą rasą. Udzieli także wskazówek odnośnie żywienia i dbania o tę rasę Właśnie dlatego warto sprawdzać źródła, z jakich nabywamy psa, jakim jest wyżeł niemiecki krótkowłosy. Hodowla, którą zakładają specjaliści posiada swoją renomę. W związku z tym hodowca nie może dopuścić, by szczeniaki, które ma pod opieką trafiły w niewłaściwe ręce.
Wyprawka dla szczeniaka
Miłym gestem ze strony hodowcy jest zaopatrzenie szczeniaka w podstawową wyprawkę. Czasem zdarza się, że maluch otrzymuje kilka rzeczy na start. Wychodzi z hodowli m.in z: miskami (na wodę i jedzenie), małym workiem karmy, obrożą i ulubioną zabawką. Hodowca, oprócz metryki, obowiązkowo powinien wydać także książeczkę zdrowia, a czasem nawet broszurę z informacjami na temat rasy.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – zdrowie i najczęstsze choroby
Rasy myśliwskie charakteryzują się dużą odpornością i wytrzymałością, psy takie są przyzwyczajone do pracy w różnych warunkach pogodowych. Mimo wszystko nie należy wystawiać ich na działanie bardzo niskich temperatur, a w lecie zapewnić miejsce do odpoczynku w cieniu. Pies rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy generalnie jest uważany za psa odznaczającego się dobrym zdrowiem, jednak mogą dotykać go niektóre choroby i dolegliwości, m.in.:
- infekcje uszu i alergie skórne mogą występować u niektórych osobników tej rasy. Właśnie dlatego po kąpieli należy dokładnie osuszać ich skórę oraz dbać o odpowiednią profilaktykę, czyli regularnie sprawdzać stan uszu i czyścić je w razie konieczności, a także kupować karmy o niskiej zawartości zbóż.
- pęcherzykowe oddzielanie naskórka – to choroba o podłożu genetycznym, pojawia się raczej sporadycznie, nie u wszystkich psów. Na ciele psa, samoistnie lub w wyniku urazów mechanicznych, zaczynają pojawiać się pęcherze na skórze.
- choroby oczu – takie, jak jaskra lub zaćma także mogą wystąpić u wyżła niemieckiego krótkowłosego. Ich wystąpienie we wczesnym stadium da się leczyć, dlatego warto od czasu do czasu zabierać pupila na kontrole oczu. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów (np. pies potyka się o przedmioty, które wcześniej dostrzegał), trzeba niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to popularny uraz dotykający psy dużych ras. W wyniku dysplazji mogą pojawiać się problemy z chodzeniem i skakaniem. Coraz więcej hodowców decyduje się na przeprowadzenie badań rodziców szczeniaka pod kątem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Warto zbytnio nie nadwyrężać stawów szczeniąt, ponieważ kości w okresie wzrostu są kruche i delikatne.
Żywienie niemieckiego wyżła krótkowłosego od A do Z
Pies rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy chętnie zjada wszystko, co nałożymy mu do miski. Dlatego właśnie należy kontrolować ilość spożywanych przez niego posiłków, by nie doprowadzić go do otyłości. Zbilansowana dieta odgrywa ważną rolę w życiu ras myśliwskich, nieważne czy to posokowiec bawarski, wyżeł niemiecki, czy inny pies polujący. Podpowiadamy, jak żywić psy tej rasy.
Różne metody żywienia
Karmienie psów w dużej mierze uzależnione jest od ich opiekunów. To my wybieramy metodę żywienia, która będzie najlepsza według nas dla pupila. Możemy zdecydować się na podawanie mu gotowych karm, które można kupić w każdym sklepie. Warto inwestować w produkty przeznaczone dla ras myśliwskich, takich jak wyżeł, cena zależna jest od jakości. Za dobre karmy, które mają wysoką zawartość białka i zero konserwantów trzeba zapłacić więcej. Mimo wszystko będziemy mieć pewność, że pupil dostanie niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach.
Alternatywą dla karm komercyjnych jest dieta BARF, ten sposób żywienia polega na podawaniu psu surowego mięsa (to podstawowy składnik tej diety) – uzupełnia się ją dodatkowo o warzywa i suplementy. Należy mieć wiedzę w zakresie karmienia psów tą metodą, by mu nie zaszkodzić. Zupełnie inaczej niż w przypadku karm gotowych, gdzie nie trzeba się martwić o odmierzanie odpowiedniej ilości składników odżywczych. Jednak w przypadku diety BARF łatwiej wyeliminować szkodliwy alergen z jadłospisu.
Karmienie psów na różnych etapach życia
Musimy zwracać uwagę na to, co je wyżeł niemiecki krótkowłosy. Szczeniaki mają inne potrzeby żywieniowe, niż dorosłe psy. Cechuje je przede wszystkim większe zapotrzebowanie energetyczne oraz małe, delikatne żołądki. Dlatego warto serwować im karmy dla szczeniąt, które zawierają składniki niezbędne maluchom. Delikatne mięso indycze lub jagnięce powinno być dobre dla ich żołądków i podniebień. Szczeniaki muszą jeść mniej więcej 4-5 razy dziennie. Z biegiem czasu, kiedy nasz maluch urośnie, warto stopniowo zmniejszyć ilość podawanych posiłków i przestawić na karmę dla dorosłego psa. Wiele osób zainteresowanych tematem żywienia tej rasy zastanawia się, jak długo rośnie wyżeł niemiecki krótkowłosy? Duże psy dorosłość osiągają mniej więcej w wieku 18 miesięcy. Po tym czasie ilość porcji możemy ograniczyć do dwóch, maksymalnie trzech dziennie.
Jak karmić psy ras dużych?
Wyżeł niemiecki krótkowłosy potrafi ważyć nawet do 30 kg. W związku z tym zaliczany jest do ras dużych. Nie zapominajmy, że to także pies pracujący, który jest szczególnie ważny dla myśliwych, ponieważ świetnie sprawdza się w polowaniach. Właśnie dlatego należy serwować wysokoenergetyczne karmy, które dostarczą mu dużo siły potrzebnej do pracy. Aby dbać o dobrą kondycję i sportową sylwetkę psa, warto wybierać karmy suche, ponieważ w prosty sposób można odmierzać potrzebną ilość i w ten sposób mieć kontrolę nad tym, ile pies je.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – cena w hodowli i inne koszty
Od 2000 do 3500 tysiąca złotych – tyle będziemy musieli zapłacić za wyżła. Cena uzależniona jest m.in. od renomy hodowli. Oprócz tego musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi, jak zakup pierwszej wyprawki. Opowiemy trochę o kosztach związanych z utrzymaniem psa tej rasy.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – cena w ujęciu miesiąca
Do podstawowych wydatków związanych z posiadaniem psa, to zakup karmy oraz ewentualnie przysmaków i worków na nieczystości. Produktów tych używa się non stop, zatem koniecznie będzie ich częste wymienianie. W skali miesiąca na te artykuły wydamy ok. 200-300 zł.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – cena u ujęciu dwóch lat
W ciągu dwóch lat co jakiś czas będziemy musieli zaopatrywać pupila w te artykuły, które zużywają się raz na jakiś czas, a należą do nich: legowisko, zabawki, smycze, obroże lub szelki, szczotki, szampony, miski. Za to wszystko zapłacimy ok. 600-700 zł. Do tego dochodzą wizyty u weterynarza (jedna będzie kosztować nas ok. 100 zł). Pod uwagę powinniśmy wziąć także usługi dodatkowe, np. szkolenie pod okiem profesjonalisty lub konsultacje z psim dietetykiem.
Podsumowanie
Opowiedzieliśmy trochę na temat rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy. Hodowla tych zwierząt zawsze powinna być przez nas dokładnie sprawdzona, ponieważ psy te przeznaczone są głównie do polowań. Muszą odznaczać się cechami fizycznymi i psychicznymi, które są właściwe dla tej rasy. Poruszyliśmy także kwestie związane ze zdrowiem i prawidłowym żywieniem wyżła. Charakter tego czworonoga również został przez nas omówiony. Na koniec udało się nam krótko podsumować koszty utrzymania wyżła. Cena za rasowego psa nie jest mała, jednak bardziej opłaca się kupić szczenię z dobrej hodowli, która gwarantuje, że maluchy są przebadane i trzymane w odpowiednich warunkach.