Bearded collie – szkocki pies z brodą

Bearded collie jest postrzegany, jako pies przyjazny dla dzieci. W przeszłości psy tej rasy czuwały nad gospodarstwem i opiekowały się stadami owiec. Dziś są dobrymi duszami rodzin, mogą pochwalić się nie tylko piękną długowłosą szatą, ale także radosnym usposobieniem. Warto poznać tego psa lepiej, gdyż posiada wiele zalet. Jeżeli ten kosmaty pies już zdobył Twoje serce i chcesz dowiedzieć się ile kosztuje bearded collie oraz jak wygląda opieka nad tym psem, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.

Bearded collie charakter

Bearded collie – opis rasy

Bearded collie jest brytyjską rasą psów uznaną przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). W klasyfikacji organizacji, otrzymał wzorzec nr 271, w grupie I – owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, gdzie jest w sekcji 1 – Psy pasterskie.

Bearded collie – inne organizacje kynologiczne

Rasa została również uznana przez inne większe organizacje kynologiczne:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy psów pasterskich (Herding Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) wpisało rasę do grupy psów pracujących (Working Dogs),
  • World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec nr 1.12,
  • Kennel Club of the United Kingdom (KC-UK) zaklasyfikowało rasę do grupy psów pasterskich (Pastoral),
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec VII-5 w grupie psów pasterskich (Herding Dogs),
  • United Kennel Club (UKC) wpisało rasę do grupy psów pasterskich (Herding Dog Group).

Bearded collie – historia rasy

Bearded collie najprawdopodobniej sięga korzeniami do tybetańskich psów pasterskich, wyglądem jest bardzo podobny do teriera tybetańskiego. Istnieje także legenda zgodnie, z którą pies wywodzi się od polskiego owczarka nizinnego, który również ma tybetańskie pochodzenie. PONy trafiły do Szkocji za sprawą gdańskiego kupca Kazimierza Grabskiego. Szkocki hodowca owiec był pod wrażeniem zdolności pasterskich polskich psów i postanowił zakupić od Grabskiego sześć osobników. W krzyżówce PONów ze szkockimi psami pasterskimi miała powstać rasa bearded collie. Psy tej rasy były wykorzystywane jako psy pasterskie i gospodarskie. Swój obecny wygląd rasa uzyskała w latach 40 XX wieku.

Bearded collie – popularność obecnie

Bearded collie obecnie uchodzi za rodzinnego psa do towarzystwa, pozostaje najbardziej popularny w rodzimej Szkocji i całej Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Australii i Szwecji. W Polsce rasa jest bardzo lubiana, choć wciąż nie jest zbyt powszechna. Collie znajduje swoje zastosowanie, jako pies policyjny do wykrywania narkotyków, a także gruzowiskowy pies ratowniczy.

Bearded collie – wygląd kudłacza

To kosmaty pies, który wyglądem podobny jest do teriera tybetańskiego i polskiego owczarka nizinnego, jest jednak od nich większy. Czym jeszcze charakteryzuje się bearded collie?

Bearded collie – budowa ciała

Bearded collie oprócz bujnego owłosienia posiada mocno zbudowane ciało. Głowa utrzymuje się na lekko wygiętej, średniej długości szyi. Na niej możemy zauważyć nos, który może być w kolorze czarnym lub kolorze odpowiadającym umaszczeniu niebieskiemu, bądź brązowemu. Oczy również odpowiadają barwie umaszczenia, są duże i osadzone szeroko. Głowę optycznie poszerzają zwisające, średniej długości uszy.

Bearded collie – wielkość

Bearded collie według wzorca powinien mieć wysokość, mierzoną w kłębie, czyli do najwyższego punktu grzbietu:

  • psy: 53 – 56 cm,
  • suki: 51 – 53 cm.

Waga nie jest ograniczona przez wzorzec, lecz przedstawiciele rasy ważą przeważnie około 18-27 kg.

Bearded collie – sierść

Bearded collie posiada dwuwarstwową sierść składającą się z kosmatych włosów okrywowych i puszystego podszerstka. Włos okrywy jest gruby i twardy, prosty, chociaż może być lekko pofalowany. Długość okrywy jest zróżnicowana, wzorzec zaznacza, że musi podkreślać sylwetkę, a nie ją zupełnie zasłaniać. Włosy są najkrótsze w okolicach nosa, lecz wydłużają się podążając w kierunku przedpiersia, dzięki czemu pies ma charakterystyczną brodę i wąsy.

Bearded collie – umaszczenie

Bearded collie zgodnie ze wzorcem może posiadać umaszczenie w barwach:

  • łupkowoszare,
  • czerwonopłowe,
  • czarne,
  • błękitne,
  • różne odcienie szarości,
  • brązowe,
  • piaskowe.

Dopuszczalne umaszczenie może być z podpalanymi znaczeniami nad oczami, a także białymi – wzorzec precyzyjnie określa ich rozmieszczenie. Natomiast umaszczenie marmurkowe, jest niedopuszczalne.

bearded collie dorosły

Bearded collie – pielęgnacja rasy psów z długą sierścią

Bearded collie jest wymagający w pielęgnacji. Absolutną podstawą jest systematyczność. Sierść ma tendencje do plątania się, a pies może na niej przynosić mnóstwo zanieczyszczeń z zewnątrz. Usuwanie supłów jest kłopotliwe, a obcięta sierść odrasta bardzo długo. Jeżeli nie zamierzamy psa wystawiać, ani zajmować się jego szatą możemy ściąć jego włosy, lecz na pewno nie możemy zrezygnować z jego higieny.

Szczotkowanie

Bearded collie tak, jak i pozostałe rasy psów z długą sierścią, musi być często szczotkowany. Częstotliwość jest zależna od potrzeby danego osobnika, lecz zazwyczaj nie będzie to rzadziej niż raz w tygodniu. Do tego przyda nam się:

  • odżywka dla psa w aerozolu,
  • szczotka włosiana dla psa,
  • szczotka metalowa o gładkich zębach dla psa,
  • grzebień dla psa o rzadkim rozmieszczeniu zębów ,
  • grzebień dla psa o średnim rozmieszczeniu zębów,
  • zgrzebło dla psa z obrotowymi zębami,
  • klamry dla psiej sierści,
  • nożyczki do psiej sierści,

Pies powinien być przyzwyczajany do zabiegów pielęgnacyjnych od 2 miesiąca życia. Najlepiej wykonywać je po spacerze, gdy pies jest wybiegany, wtedy będzie zachowywał się spokojnie. Przystępując do pielęgnacji jego sierści, kładziemy go na bok, nogami w naszą stronę. Rozczesujemy go kosmyk po kosmyku, a każdy kosmyk przed tym spryskujemy odżywką w aerozolu. Podążamy od łap do głowy. By mieć dostęp do spodnich partii, możemy upinać te wierzchnie klamrami. Do rozczesywania używamy szczotek, a zgrzebłem rozczesujemy podszerstek, na koniec przeczesujemy włosy grzebieniem. Wszystko wykonujemy bardzo dokładnie i delikatnie z obu stron, psa zachęcamy aby sam wstał i położył się na drugi bok. Na sam koniec podcinamy włosy na wewnętrznej stronie ud, a także na brzuchu.

Kąpiele

Bearded collie powinien być kąpany co miesiąc lub częściej, w zależności od potrzeby. Przed tym, musimy porządnie rozczesać psa. Do kąpieli używamy odpowiedniego szampon:

  • proteinowy dla psów – wzmacnia zdrową sierść.
  • regenerujący dla psów – dla przesuszonej sierści,
  • intensyfikujący kolor dla psów – poprawia barwę sierści.

Przed naniesieniem szamponu musimy dokładnie zmoczyć sierść i skórę psa, najlepiej jest trzymać słuchawkę blisko jego ciała. Po naniesieniu szamponu na sierść wmasowujemy go bardzo delikatnie, starając się nie wytworzyć dużej ilości piany. Zmywamy szampon, trzymając słuchawkę blisko ciała, strumień wody nie może być zbyt silny. Ponownie nanosimy szampon i go zmywamy. Osuszamy psa i nakładamy na sierść odżywkę w balsamie, spłukujemy ją po paru minutach. Na koniec suszymy bardzo dokładnie, najpierw używamy ręczników, dosuszamy suszarką z nie gorącym strumieniem powietrza.

Higiena

Przy pielęgnacji psów, w tym i bearded collie powinniśmy pamiętać o jego :

  • oczach,
  • uszach,
  • miejscach intymnych,
  • łapach i pazurach,
  • zębach,
  • ochronie przed pasożytami.

Musimy dokładnie doglądać oczy, uszy i okolice miejsc intymnych, tam najczęściej dochodzi do infekcji, także mogą pojawiać się zatarcia, warto jest te miejsca przemywać i czyścić preparatami pielęgnacyjnymi dla psów – wystarczy nanieść niewielką ilość na wacik i przetrzeć. Do oczu i uszu możemy używać specjalnych kropli dla psów przeznaczonych dla tych miejsc. Łapy warto jest przecierać po każdym spacerze, a takżę obcinać włosy między opuszkami palców, pazury obcinamy, gdy są zbyt długie i zawsze obcinaczkami dla psów. Na zębach psów podobnie jak i u ludzi może się osadzać kamień, żeby się go pozbyć, możemy podawać psu przekąski dentystyczne lub czyścić je pastą do zębów dla psów.

Ochrona przed pasożytami jest bardzo ważna dla zdrowia naszego pupila, możemy stosować specjalne krople i preparaty, które pomagają się ich pozbyć i zapobiegać, na przykład takie, które są w ofercie firmy Vetoquinol. Dodatkowo możemy zabezpieczyć psa zakładając mu na spacer obrożę przeciw pasożytom. Opiekunowie najczęściej wybierają obrożę Foresto od firmy Bayer.

Bearded collie – charakter troskliwego owczarka

Bearded collie kiedyś pilnował stad owiec i dobytku gospodarstwa. Dzisiaj jest głównie rodzinnym psem do towarzystwa, a jego pasterska troska przekłada się na relacje z rodziną, dzięki czemu świetnie odnajduje się w swojej aktualnej roli.

Zachowanie wśród rodziny

Bearded collie to pies przyjazny dla dzieci. Jest opiekuńczy, wesoły i zawsze skory do zabawy. Dla osób starszych może okazać się być zbyt aktywny. Bearded collie są przyjazne i łatwo potrafią dostosowywać się do nastroju bliskich im ludzi, potrafią zżyć się z innymi zwierzętami szczególnie wtedy, gdy razem się wychowują. Choć nie lubią przebywać w samotności, potrafią nauczyć się spokojnie znosić rozłąki pod warunkiem, że nie będą zbyt długie.

Stosunek do obcych

Bearded collie ma zadatki do bycia stróżem. Do obcych nie podchodzi z agresją, jeżeli nie ma bezpośredniego niebezpieczeństwa. U tej rasy psów instynkt łowiecki jest słaby, ale bearded collie potrafi pogonić sąsiedzkiego kota, bądź ptaki, które znajdą się na jego terenie. Podczas spacerów bearded collie zachowuje się grzecznie, jest serdeczny wobec napotkanych innych psów, w dodatku na pewno będzie przyciągał uwagę przechodniów swoim pięknym wyglądem.

Bearded collie

Bearded collie – wychowanie i szkolenie

Bearded collie jest psem pogodnym, który potrafi dostosować się do nastroju opiekuna, a także warunków, w których mieszka. Nie jest trudny w ułożeniu i nadaje się na pierwszego psa, jeżeli podejdziemy do jego wychowania konsekwentnie i wyrozumiale.

W mieszkaniu i w domu

Bearded collie, jako pies pasterski będzie preferował życie w domu z ogrodem, ale potrafi dostosować się do swojego otoczenia. Co za tym idzie – może żyć w mieście, chociaż małe mieszkanie nie jest dla niego zalecane. Choć pies jest odporny na zimno, nie jest rasą, która może być trzymana w kojcu na zewnątrz, gdyż jest psem towarzyskim, oprócz tego – życie pod otwartym niebem niekorzystnie wpłynie na jego piękne futerko.

Szkolenie i nauka posłuszeństwa

Bearded collie jest psem bardzo inteligentnym i entuzjastycznie podchodzi do zadań, które otrzyma od swojego opiekuna. Jako samodzielny pies, może podejść do ich rozwiązania w nieoczywisty sposób, a powtarzalne komendy mogą go szybko znudzić. Pewna doza niezależności psów pasterskich jest jak najbardziej swoista dla rasy bearded collie, szczeniaki powinny być uczone komend od samego początku, wtedy, jako dorosłe psy będą posłuszne. W trakcie szkolenia powinniśmy być nie tylko konsekwentni, ale także pogodni i łagodni. Wykorzystując przysmaki treningowe dla psów możemy skutecznie zachęcić psa do posłuszeństwa. Wystrzegajmy się podwyższonego tonu, a tym bardziej agresji, takim zachowaniem tylko zaszkodzimy relacji z psem i jego psychice, w rezultacie efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Propozycje form aktywności

Bearded collie potrzebuje dużo ruchu, długi spacer z możliwością wybiegania się zaspokoi jego dzienne zapotrzebowanie na energię. Wspólne uprawianie sportu to także dobry pomysł w przypadku tej rasy, a także sporty kynologiczne takie, jak:

  • agility – tor przeszkód dla psów, w pokonywaniu, których istotną rolę odgrywa wsparcie opiekuna,
  • obedience – popis posłuszeństwa w wykonywaniu wyznaczonych przez opiekuna komend,
  • frisbee – pies aportuje rzucany latający dysk frisbee,
  • flyball – bieg sztafetowy dla psa z piłką,
  • treibball – zaganianie przez psa dużej piłki gimnastycznej do bramki , sport podobny do zawodów pasterskich.

Bearded collie – hodowla i rodowód

Bearded collie jest dostępny do zakupu w polskich hodowlach. Możemy bez trudu znaleźć ogłoszenia o szczeniakach tej rasy. Warto wybierać oferty tylko sprawdzonych hodowli, które są zrzeszone w wiarygodnych stowarzyszeniach, takich jak Polska Federacja Kynologiczna (PFK) i Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP).

Hodowla FCI

Przynależność szczeniaka do rasy bearded collie, hodowla FCI poświadczyć metryką, na podstawie której możemy wyrobić rodowód w oddziale ZKwP. Jest to jedyna organizacja w naszym kraju, która jest do tego uprawniona. Przed zdecydowaniem się na zakup najlepiej będzie sprawdzić warunki panujące w rozmaitych hodowlach rasy bearded collie, szczeniaki powinny otrzymywać zadowalającą nas opiekę. Ponadto warto jest się rozeznać w sprawie wychowania swojego przyszłego psa. Hodowcy zrzeszeni w renomowanych stowarzyszeniach są profesjonalistami, którzy zawsze posłużą radą i pomogą w wyborze szczeniaka, ponadto – często możemy liczyć na wyprawkę.

Bearded collie szczeniak

Bearded collie – zdrowie i odporność

Bearded collie uchodzi za rasę odporną na choroby, a także na zimno. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o swojego psa, to pies może dożyć 12 – 14 lat. Zatem na co należy uważać, by zachować psa w doskonałym zdrowiu?

Odporność na choroby

Tak już wspomnieliśmy, bearded collie jest odporny na zimno. Zawdzięcza to – jak nie trudno jest się domyślić – jego kosmatej szacie. W przypadku upałów sprawa wygląda zupełnie odwrotnie. Lepiej będzie ograniczyć jego aktywność, gdy na zewnątrz jest gorąco.

Predyspozycje do chorób

Bearded collie jest rasą, która choruje bardzo rzadko, nie mniej jednak u psów może dojść do wystąpienia pewnych schorzeń. Żeby im zapobiec, warto regularnie kontrolować organizm psa u lekarza weterynarii. Opiekunowie bearded collie spotykali się z następującymi chorobami:

  • dysplazja stawów biodrowych – jest to choroba typowa dla psów ras średnich i dużych, polegająca na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych.
  • zapalenie stawów – schorzenie utrudnia ruch psa, przez co zwierzę kuleje, może doprowadzić do otyłości,
  • wrodzone zwichnięcie łokcia – prowadzi do przemieszczenia na stronę boczną kości promieniowej i łokciowej względem kości ramiennej,
  • dystrofia rogówki – genetyczne schorzenie, objawia się występowaniem szaro-białych nieprzezroczystych plam na oczach, które są osadami wapnia lub tłuszczów pod powierzchnią rogówki.
  • zaćma – polega na zmętnieniu soczewki, prowadzi do utraty wzroku,
  • postępujący zanik siatkówki – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów prowadzące do ich zaniku i ślepoty,
  • zerwanie więzadła krzyżowego – schorzenie wywołane nadwyrężeniem lub zwyrodnieniem więzadeł. W wyniku tego piszczel przemieszcza się wywołując u psa ból utrudniający poruszanie się,
  • choroby żołądkowo-jelitowe – głównie zapalenie okrężnicy i biegunka,
  • choroby urologiczne – możliwe powiększenie prostaty, rozrost nowotworowy i pojawienie się torbieli.
  • niedoczynność tarczycy – dotyka najczęściej suk między 4-10 rokiem życia. Towarzyszy temu często: zaburzenia płodności, apatia, spadek temperatury ciała, brak apetytu,biegunki, zaparcia,
  • rak – nowotwory są drugą przyczyną śmierci, po przyczynach naturalnych,
  • choroba Addisona – niedoczynność kory nadnerczy. Objawiać się może zwiększonym pragnieniem u psa, brakiem apetytu, bólami brzucha, wymiotami, biegunką, zwiększoną ilością oddawanego moczu, drażliwością, spadkiem wagi, utratą wagi, niższą temperaturą ciała, pogorszeniem nastroju i osłabieniem organizmu,
  • zapalenie ucha – szczególnie są podatne psy ze zwisającymi uszami, choroba objawia się bólem, swędzeniem, drażliwością, wyciekami ropy z ucha,
  • pęcherzyca liściasta – występowanie nietrwałych i przejściowych wykwitów pierwotnych oraz rozległe zmiany wtórne. Zmiany skórne często bywają symetrycznie rozmieszczone.
  • łysienie – często świadczy o tym zaczerwienie skóry, łojotok, łupież i świąd. Często jest spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi, może temu towarzyszyć ospałość, osłabienie i brak apetytu.

Bearded collie – żywienie i wybór karmy

Bearded collie nie ma skłonności do tycia, jeśli odpowiednio dużo się rusza. Możemy wybrać sposób jego żywienia – czy to będzie żywienie karmą sklepową, czy sami będziemy przygotowywać posiłki. Poniżej przedstawiamy na co należy zwrócić uwagę decydując się na jeden z wymienionych dwóch sposobów.

Żywienie karmą sklepową

Bearded collie może otrzymać wszystkie niezbędne składniki odżywcze z karmy, którą możemy zakupić w sklepie. Starajmy się wybierać pokarm najlepszej jakości, który nie zawiera zbóż, bądź znajdują się w niewielkim stopniu. Musimy także uwzględnić wagę psa, jego etap rozwoju i poziom aktywności. Pokarm podajemy co najmniej dwie godziny po aktywności psa, bądź na dwie godziny przed. Zalecaną przez producenta dawkę, dzielimy na dwie porcje. Taki podział będzie odpowiedni dla dorosłych przedstawicieli rasy bearded collie, szczeniaki powinny spożywać karmę specjalnie przeznaczoną dla szczeniąt, a zalecana dawka powinna być podzielona na cztery, pięć porcji. Warto pamiętać, że dla psów o szczególnych potrzebach żywieniowych, wynikających z ich stanu zdrowia dostępne są karmy weterynaryjne. Dzięki zawartym składnikom wspierają leczenie, są też łagodniejsze dla chorych żołądków.

Żywienie posiłkami domowymi

Bearded collie może spożywać posiłki, które przyrządzimy sami. Możemy stosować dietę BARF, która opiera się na surowym mięsie, kościach i niewielkiej ilości wybranych warzyw oraz owoców. Taka dieta musi być odpowiednio suplementowana, czyli uzupełniana składnikami odżywczymi. W dodatku taki sposób żywienia wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii, a dietyk zwierząt pomoże nam ułożyć plan dietetyczny. Cykliczne badania krwi psa pozwolą ocenić jej skuteczność i zaproponować ewentualne zmiany.

Bearded collie – cena i koszty utrzymania

Za psa rasy bearded collie, cena zakupu z hodowli może wynosić około 6 000 do 7 000 złotych. Przyjrzymy się kosztom, które wiążą się z opieką nad przedstawicielem rasy.

Miesięczne koszty utrzymania

W ciągu każdego miesiąca wydatki będą związane przede wszystkim z uzupełnieniem zapasów:

  • karmy dla psów,
  • przysmaków dla psów,
  • worków na nieczystości,

W przypadku psa rasy bearded collie, cena ich zakupu wyniesie od około 200 do 250 zł.

Roczne koszty utrzymania

W koszcie rocznym jest uwzględniony koszt wydatków miesięcznych pomnożony przez każdy miesiąc oraz środki pielęgnacyjne, takie jak:

  • szampon dla psów,
  • odżywka dla psów w formie balsamu,
  • odżywka dla psów w aerozolu,
  • preparat pielęgnacyjny dla psów,
  • obroże owadobójcze.

W przypadku psa rasy bearded collie, cena ich zakupu wyniesie od około 500 do 600 zł. Łącznie suma wydatków rocznych wyniesie około 3 000 do 3 500 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu dwuletnim

Opiekując się psem, powinniśmy zapewnić mu akcesoria, które należy wymieniać raz na jakiś czas, nie dłużej niż raz na dwa lata. Wśród nich możemy wymienić:

  • miski dla psa – na wodę i na karmę,
  • szczotka włosiana dla psa,
  • szczotka metalowa o gładkich zębach dla psa,
  • grzebień dla psa o rzadkim rozmieszczeniu zębów ,
  • grzebień dla psa o średnim rozmieszczeniu zębów,
  • zgrzebło dla psa z obrotowymi zębami,
  • klamry dla psiej sierści,
  • nożyczki do psiej sierści,
  • obcinaczki dla psów,
  • legowisko dla psa średniej wielkości,
  • zabawki dla psów.

W przypadku psa rasy bearded collie, cena ich zakupu wyniesie od około 500 do 600 zł. Łącznie suma wydatków w ciągu dwóch lat wyniesie około 6 500 do 7 500 zł.

Dodatkowe koszty

Oprócz wymienionych wydatków należy uwzględnić dodatkowo koszty usług związanych z leczeniem psa, wizytach w salonach psiej urody, ubezpieczeniem i szkoleniami przeznaczonymi dla rasy bearded collie, cena takich usług jest bardzo zróżnicowana, sami decydujemy z czego i jak często będziemy korzystać.

Bearded collie – Podsumowanie

Bearded collie jest rasą pięknych, rodzinnych psów,. Rozważając zakup psa tej rasy, odpowiedz sobie na pytanie – czy możesz mu zapewnić odpowiednią opiekę?

Ukazaliśmy historię rasy, a także legendę o polskim przodku bearded collie. Dzięki naszemu opisowi wyglądu rasy możesz, go odróżnić od innych długowłosych psów, które wywodzą się z Tybetu. Podstawę opieki nad psem tej rasy stanowi jego regularna pielęgnacja. Jeżeli dbanie o szatę psa jest dla Ciebie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, to bearded collie będzie psem w sam raz dla Ciebie.

Pamiętaj, że zadbać należy nie tylko o jego wygląd, ale także o zdrowie, w tym żywienie i samopoczucie. Nasze wskazówki związane z tymi zagadnieniami, na pewno Tobie posłużą i pozwolą wychować szczęśliwego i posłusznego psa.

Jeżeli udało się Tobie stwierdzić, że masz zadatki na dobrego opiekuna, to dokonaj zakupu szczeniaka. Pamiętaj by wybierać swojego szczeniaka wyłącznie spośród ofert sprawdzonych hodowli rasy bearded collie, cena zakupu oraz wydatki związane z opieką zostały przez nas dokładnie opisane.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.