Landseer – duży czarno-biały pies rodzinny, który uwielbia pływać

Landseer to pies, który jest określany, jako wodołaz. Jego żywiołem jest woda, często możemy go spotkać wśród brygad ratowników wodnych. Żeby ratować ludzi z wody, pies musi nie tylko dobrze pływać, ale także wykazać się inteligencją i łagodnym usposobieniem. Te cechy idealnie opisują landseera. Poznaj dobroduszną rasę dużych psów w łaty. Dowiedz się kim był kim był Edwin Landseer i dlaczego od jego nazwiska pochodzi nazwa rasy. Wyjawimy także, co ma wspólnego ze sobą landseer, dog niemiecki i berneński pies pasterski.

Landseer hodowla

Landseer – Opis ogólny

Landseer w typie kontynentalno-europejskim to rasa psów, która została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) i otrzymała 226 numer wzorca, należy do II grupy – Pinczery, sznaucery, molosy, i szwajcarskie psy do bydła, sekcji 2.2. – Molosy typu górskiego.

Inne organizacje kynologiczne

Jako osobna rasa landseer – w typie kontynentalno-europejskim został uznany przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy VI – Psy użytkowe (Utility),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 2.23 w grupie psów pracujących.

Przez inne większe organizacje Kynologiczne jest określany jako odmiana Nowofundlanda:

  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów pracujących (Working Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów pracujących (Working),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec VII-24 i został przypisany do grupy psów pracujących (Working Dogs)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów stróżujących (Guardian Dog Group)

Landseer – rys historyczny

Pies landseer wywodzi się bezpośrednio od nowofundlanda. Rasa została ukształtowana przez niemieckich i szwajcarskich hodowców. Powstała w wyniku krzyżowania nowofundlandów o czarno-białym umaszczeniu. W wyniku prac hodowlanych dążono do otrzymania psa wyższego i lżejszego od jego pierwowzoru. Miłośnikiem czarno-białej odmiany nowofundlandów był malarz Edwin Landseer. Od jego nazwiska nadano nazwę nowej rasie. Edwin Landseer był oczarowany nie tylko wyglądem czarno-białych nowofundlandów, cenił także ich oddanie i służbę człowiekowi. Jednym z głównych motywów jego prac były psy niosące ratunek ludziom. Oprócz Nowofundlandów, wśród jego obrazów możemy znaleźć dzieła ukazujące Bernardynów, jako górskich ratowników. Obecnie Landseery podobnie jak nowofundlandy, cenione są, jako psy ratownicze specjalizujące się w ratownictwie wodnym.

Landseer – popularność i użytkowość

Landseer pies nie cieszy się na świecie taką popularnością jak nowofundland. Pozostaje najbardziej powszechny w Szwajcarii, w Niemczech i krajach Skandynawskich. Nowofundlanda możemy często spotkać wśród wodnych psów ratowniczych, na przykład w brygadach WOPR, jednak Landseery to nie tylko niezawodne psy użytkowe. Obecnie uchodzą za spokojne, pełne czułości psy do towarzystwa.

Landseer – Wygląd czarno-białego molosa

Landseer jest bardzo podobny do czarno-białego nowofundlanda, lecz posiada pewne różnice. Wyjaśniamy na czym polegają, a także przybliżamy dokładnie jego wygląd.

Landseer, a nowofundland

Landseer pochodzi bezpośrednio od nowofundlanda. W pewnych organizacjach kynologicznych odmiana czarno-biała nowofundlanda nosi nazwę landseer. Landseer, który jest odrębną rasą określany jest, jako – Landseer typ kontynentalno-europejski. W porównaniu do nowofundlanda ma:

  • dłuższe nogi
  • mniej obfitą szatę, z krótszym podszerstkiem,
  • mniej masywną głowę,
  • mniejszą wagę

Landseer – budowa ciała

Landseer to duży pies, który posiada dużą głowę o szlachetnym wyrazie. Na niej możemy zauważyć czarny nos, średniej wielkości oczy w odcieniu brązowego, a także zwisające, przylegające uszy. Jego szyja jest dobrze umięśniona, łączy głowę z długim i szerokim tułowiem. Umięśnione kończyny psa odznaczają się mocnym kośćcem, kończą się łapami z rozwiniętą błoną między palcami, które ułatwiają psu pływanie. Ogon landseera jest mocny i porośnięty krzaczastą sierścią, pies nosi go prosto.

Landseer – wielkość

Landseer według wzorca powinien mierzyć w kłębie (od ziemi do najwyższego punktu grzbietu):

  • pies: 72 do 80 cm,
  • suka: 67 do 72 cm.

Wzorzec ogranicza jedynie wzrost rasy, lecz waga charakterystyczna dla jej przedstawicieli waha się w przedziale około 50-70 kg.

Landseer – sierść i umaszczenie

Landseer posiada długowłosą okrywę, która w dotyku jest miękka, a także obfity, lecz niezbyt gęsty podszerstek. Włosy są przeważnie proste, pofalowane jedynie na grzbiecie i na zadzie. Umaszczenie landseera składa się z dwóch barw. Dominującym kolorem jest biały. Czarne znaczenia występują w formie łat na grzbiecie i zadzie, a także na głowie. Pysk jest biały, od niego powinna się ciągnąć symetryczna biała strzałka między oczami, aż do karku.

Landseer

Landseer – Pielęgnacja wodoodpornej sierści

Landseer może się pochwalić piękną wodoodporną sierścią. Jej pielęgnacja nie powinna sprawiać większych trudności. Pies może gubić włosy w okresie linienia – intensywnie, bądź w okresie całego roku, jeżeli w naszym domu jest centralne ogrzewanie. Regularne szczotkowanie, powinno wejść nam w nawyk, dzięki temu nie będziemy znajdować włosów w naszym mieszkaniu, a skóra i włosy będą zdrowe.

Szczotkowanie

Pies landseer powinien być szczotkowany raz, bądź dwa razy w tygodniu. Rozpoczynamy od spryskania jego sierści odżywką dla psów w aerozolu. Potem czeszemy go używając do tego szczotki włosianej dla psa, z długim włosiem, które może bez problemu dotrzeć do jego skóry. Szczotka z obrotowym zgrzebłem, może nam się przydać w przypadku, gdy sierść naszego landseera ma skłonność do filcowania się, czyli “lubi się” plątać. Jeżeli natrafimy na filce należy je delikatnie rozplątać, a pozostałości wyczesać metalowym grzebieniem.

Kąpiel

Landseera kąpiemy raz na dwa miesiące, bądź co miesiąc, jeżeli myślimy o uczestnictwie na wystawach. Przed przystąpieniem do kąpieli rozczesujemy psa. Żeby wykąpać go dokładnie musimy najpierw zmoczyć jego sierść, która jest dość odporna na wodę i dotrzeć do jego skóry. W tym celu słuchawkę prysznica trzymamy bardzo blisko skóry, również wtedy, gdy zmywamy szampon. Używamy szamponu, który będzie odpowiadał aktualnym potrzebom:

  • proteinowy dla psów – wzmacnia zdrową sierść.
  • regenerujący dla psów – dla przesuszonej sierści,
  • intensyfikujący kolor dla psów – poprawia barwę sierści.

Szampon najlepiej jest rozcieńczyć. Nanosimy go na sierść i delikatnie wcieramy we włosy. Spłukujemy szampon i nanosimy go ponownie. Następnie musimy dokładnie go spłukać, staramy się przy tym nie wytworzyć dużej ilości piany. Osuszamy psa i nanosimy na jego sierść odżywkę w balsamie, po kilku minutach spłukujemy ją i wtedy osuszamy psa dokładnie, używamy do tego ręczników i suszarki z nie gorącym strumieniem powietrza.

Higiena

Higiena landseera jest podobna, jak w przypadku wszystkich psów. Musimy regularnie doglądać i dbać o jego:

  • oczy,
  • uszy,
  • miejsca intymne,
  • zęby,
  • pazury.

Oczy, uszy, miejsca intymne możemy przecierać zwilżonymi ściereczkami z preparatem do pielęgnacji psów. Musimy przy tym być delikatni, by nie spowodować zatarć. Zęby psa możemy czyścić używając specjalnej pasty do zębów dla psów lub podając mu przekąski dentystyczne. Pazury obcinamy tylko obcinaczkami dla psa wtedy, gdy pazury są zbyt długie. Nie zapominajmy także o ochronie przed pasożytami, możemy stosować preparaty dla psów przeciw pasożytom, a także zakładać obroże owadobójcze.

Landseer – charakter dużego spokojnego psa

Landseer, dog niemiecki i berneński pies pasterski to przykłady olbrzymich psów, które mają bardzo przyjazne usposobienie. W dodatku mają troskliwy stosunek do dzieci. A co jeszcze skrywa charakter landseera?

Charakter psa rodzinnego

Jeśli szukasz dużego psa rodzinnego, to doskonałym kandydatem będzie właśnie landseer, charakter tych psów pozwala im świetnie odnaleźć się w roli członków rodziny. Jedynym ograniczeniem jest konieczność nadzorowania zabaw wielkiego psa z małymi dziećmi. Samotne osoby starsze również mogą mieć problem z okiełznaniem takiego psa, dlatego polecamy im sprawdzenie psów małych i średnich ras.

Landseer może bez większych problemów współżyć z innymi zwierzętami w domu. Pies tej rasy nie ma problemu z samotnością w domu, nie musimy się obawiać, że zastaniemy szkody, gdy powrócimy do pupila po całodziennej nieobecności.

Stosunek wobec obcych

Landseer może się spełnić w roli psa stróżującego, jest nieufny wobec obcych, nie przejawia jednak agresji, czy wrogości, a jego rozmiar skutecznie odstrasza potencjalnych intruzów. Pies zachowuje się spokojnie, najchętniej będzie leżał i obserwował otoczenie, nigdy nie uda się w pogoń za tropem, gdyż jego instynkt łowiecki niemal zanikł.

Landseer w ruchu

Landseer – wychowanie i szkolenie niezależnego psa

Landseer jest bardzo inteligentny, dlatego między innymi jest wykorzystywany w pracy psa-ratownika wodnego. Jest w stanie wiele się nauczyć, lecz posiada niezależny charakter, przez co może stawiać opór podczas szkolenia.

Landseer – mieszkanie, czy dom?

Landseer jest olbrzymim psem i nie będzie się dobrze czuł w małym mieszkaniu. Pies odnajdzie się w dużym domu z dostępem do ogrodu, lecz najlepiej dla niego będzie, jeśli w pobliżu będzie się znajdować jezioro, bądź inny akwen, w którym będzie mógł pływać.

Propozycje aktywności

Landseer nie jest typem sportowego psa, a w domu zachowuje się spokojnie. Jego ulubioną aktywnością jest pływanie. Pies będzie wdzięczny za każdą wycieczkę nad jezioro. Nie jest złym pomysłem, by wspólnie z nim ukończyć szkolenie w zakresie ratownictwa wodnego i dołączyć do brygady WOPR. Oprócz pływania, możemy z nim chodzić na długie spacery. Do komfortowej podróży w dalsze miejsca, będzie konieczny samochód, odpowiednio duży względem gabarytów psa.

Przeczytaj również nasz artykuł o psach ratowniczych!

Landseer – szkolenie

Landseer pies może się nauczyć wielu komend, jednak jego przewodnik powinien posiadać charyzmę, a także cierpliwość. Najlepiej jeżeli jest doświadczony w wychowaniu i szkoleniu psów. Landseer może stawiać opór w nauce. Po to by zachęcić uparciuszka do wykonywania komend możemy zastosować przysmaki dla psów i nagradzać pożądane zachowania, lecz nie możemy ich podawać zbyt dużo, gdyż rasa ma skłonności do nadwagi. Musimy pamiętać o ograniczeniu do maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania psa. Kalorie zawarte w przysmakach należy odliczyć od pozostałych posiłków.

Landseer – Hodowla i oferty w sieci

Landseer pies jest dostępny do zakupu w hodowlach FCI, oferty o sprzedaży szczeniąt możemy znaleźć w internecie, w tym na portalach ogłoszeniowych. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę.

Hodowla FCI

Jeżeli chcemy mieć psa z rodowodem, powinniśmy poszukać hodowli FCI. Szczenięta są wydawane wraz z metryką, na jej podstawie możemy wyrobić rodowód w oddziale Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP), który współpracuje w FCI. Niemniej jednak przed zakupem warto sprawdzić osobiście hodowlę rasy landseer, szczeniaki i matka powinny przebywać w dobrych warunkach, które nie wzbudzają w nas zastrzeżeń. Dokładnie zweryfikujmy przynależność psa do rasy landseer, hodowla powinna umożliwić wgląd do rodowodów rodziców. Warto także zasięgnąć rady u hodowców w sprawie wyboru szczeniaka i wychowania psa rasy landseer.

Landseer – olx i inne portale ogłoszeniowe

Gdy szukamy ofert sprzedaży szczeniaka rasy landseer, bądź czarno-białego nowofundlanda, olx często jest portalem, od którego rozpoczynamy swoje poszukiwania. Niektóre ogłoszenia mogą wyróżniać się niską ceną. Szczególnie to dotyczy psów “w typie” laandser, oznaczają one, że oferowany szczeniak jest krzyżówką nowofundlanda czarno-białego, bądź landseera z inną rasą. Zwróćmy uwagę na stowarzyszenie, z którym współpracuje hodowla. W ogłoszeniach wszystkich ras psów, w tym dużych psów rodzinnych takich, jak landseer, dog z bordeaux, nowofundland – olx wyświetla wraz z nazwą stowarzyszenia, do którego przynależy hodowla. Wybierajmy oferty od hodowli, które współpracują ze sprowadzonymi stowarzyszeniami. A na co zwrócić uwagę gdy landseer jest oferowany za darmo – w schronisku, a także w ogłoszeniach – “landseer oddam”?

Landseer – “oddam w dobre ręce”

Rozważając ogłoszenia o tytule “landseer oddam” powinniśmy zwrócić uwagę na przyczynę oddania, a także na stan zdrowia psa. Często psy, które są oferowane do oddania są w podeszłym wieku lub posiadają choroby, a także traumatyczne przeżycia. W przypadku landseera, który jest dużym psem, jego zachowanie może być niebezpieczne, jeżeli nie wiemy jak odpowiednio zajmować się psem z trudną przeszłością. Ogłoszenia “landseer oddam” nie trafiają się zbyt często, ale warto dać psu dom, nawet jeżeli jest w podeszłym wieku i może mieć pewne dolegliwości.

Landseer szczeniaki

Landseer – zdrowie i choroby rasy

To duży pies który jest odporny na zimno i wilgoć. Zawdzięcza to swojej szacie. Pies jednak nie najlepiej znosi upały, nie może wtedy przebywać długo na słońcu. A na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę dbając o zdrowie Landseera?

Landseer – ile żyje?

Landseer niestety nie należy do psów długowiecznych, jego średnia długość życia wynosi około 8-12 lat. Jeżeli chcemy, aby pies dożył górnej granicy wieku, musimy zadbać o jego zdrowie i regularnie badać go pod kątem wystąpienia chorób, do których jego rasa ma predyspozycje.

Choroby

Landseery mają skłonność do:

  • dysplazji stawów łokciowych i biodrowych – choroba typowa dla psów ras średnich i dużych, nieprawidłowy rozwój stawów skutkuje utrudnieniem poruszania i powoduje ból,
  • zwężenie zastawki aortalnej – wada serca, która powoduje znaczne zwiększenie obciążenia serca i zmniejszenie przepływu krwi w tętnicy,
  • rozszerzenie i skręt żołądka – napełnienie żołądka gazami i płynami z uciskiem na sąsiadujące narządy, również jest chorobą typową dla psów ras dużych,
  • oko romboidalne – współistnienie wad dolnej powieki i górnej powieki, przez co powieki układają się w kształt przypominający romb,
  • cystynuria – choroba wrodzona, która cechuje się wydalaniem wraz z moczem zwiększonej ilości cystyny. W efekcie tworzą się kamienie w nerkach i pęcherzu moczowym,
  • epilepsje – rodzaj zaburzeń neurologicznych, prowadzące do silnych wstrząsów związanych z utratą świadomości,
  • zapalenie uszu – najczęściej powstaje w wyniku działania niekorzystnych bodźców fizycznych, takich jak zimno i wilgoć,
  • trombopatia – zaburzenie funkcjonowania płytek krwi,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • otyłość – dieta psów powinna być dobrze zbilansowana.

Landseer – żywienie i odpowiednia dieta

Landseer pies musi spożywać jedzenie najwyższej jakości, ponieważ jest podatny na wiele chorób, a pokarm wpływa bezpośrednio na jego zdrowie. Najlepiej jego dietę będzie skonsultować z lekarzem weterynarii, on doradzi jaka forma żywienia jest bezpieczna dla psa, czy pies musi spożywać posiłki przygotowane przez nas, czy to może być karma komercyjna o specjalnym składzie.

Karma komercyjna

Karmę powinniśmy dostosować do wagi, etapu życia i poziomu aktywności psa. Dzienną porcję zalecaną przez producenta karmy dzielimy na dwa posiłki, które nie mogą być podawane na dwie godziny i po aktywność. Taki podział jest właściwy dla dorosłych osobników rasy landseer, szczeniaki powinny spożywać mniejsze porcje, za to częściej. Przysmaki powinny być ograniczone, nie możemy nimi psa rozpieszczać, a ich ilość powinna być uwzględniona w dziennym bilansie energetycznym.

Żywienie domowe

Pies landseer może być żywiony posiłkami, które sami mu przygotujemy, lecz musimy skonsultować jego dietę z lekarzem weterynarii i stosować się bardzo dokładnie do jego zaleceń. Ponadto powinniśmy wykonywać co jakiś czas badania krwi psa, by dowiedzieć się czy są niedobory, bądź nadwyżka, któregoś ze składników.

Landseer – cena zakupu szczeniaka z hodowli i wydatki

W przypadku psa rasy landseer, cena zakupu szczeniaka z hodowli wyniesie około 6000 -7000 zł. Jest to kwota mniejsza od ceny nowofundlanda w umaszczeniu czarno-białym, która wynosi około 7500 – 8500 zł. A jak przedstawiają się wydatki związane z opieką?

Koszty miesięczne

W ciągu miesiąca wydatki na psa będą związane przede wszystkim z uzupełnianiem zapasów:

  • karmy dla psów,
  • przysmaków dla psów,
  • worki na nieczystości.

W przypadku psa rasy landseer, cena ich zakupu wyniesie około 300 – 350 zł.

Koszty roczne

W ciągu roku przeznaczymy około 4000 – 4500 złotych, tu do wydatków miesięcznych dochodzą środki do pielęgnacji psa, takie jak:

  • szampon dla psów,
  • odżywka dla psów,
  • obroża owadobójcza.

Koszty w ujęciu dwuletnim

Uwzględniając zakup akcesoriów dla psa, które warto wymieniać co pewien czas – maksymalnie po dwóch latach użytkowania, w ciągu dwóch lat zapłacimy około 8500 – 9500 zł. Wśród tych akcesoriów znajdują się:

  • miski dla psów – do wody i karmy,
  • obroża dla dużego psa,
  • smycz dla psa na spacer,
  • szczotka dla psa z długim włosiem,
  • szczotka dla psa z obrotowym zgrzebłem,
  • obcinaczki dla psów,
  • legowisko dla psa XL/XXL,
  • zabawki dla psa.

Koszty dodatkowe

Oprócz wymienionych wydatków należy też uwzględnić, koszty usług przeznaczonych dla psów rasy landseer, cena takich usług jest bardzo zróżnicowana, a od nas zależy z czego i jak często będziemy korzystać. Takie usługi mogą dotyczyć:

  • wizyt u lekarza weterynarii,
  • wizyty w salonie psiej urody,
  • szkolenie dla psów rasy landseer,
  • ubezpieczenie psa.

Landseer – Podsumowanie

Jeżeli zainteresowała Ciebie rasa psów landseer i myślisz by zostać opiekunem jej przedstawiciela, podejdź odpowiedzialnie do podjęcia decyzji.

Przedstawiliśmy historię rasy, wiadomo, że landseer pochodzi od nowofundlanda. Dzięki naszemu opisowi wyglądu, możesz odróżnić od siebie obydwie rasy. Wiesz jaki jest landseer, charakter spokojnego dużego psa rodzinnego jest jego największą zaletą, lecz czy uda Ci się wychować psa, który może być oporny w szkoleniu?

Nasze wskazówki dotyczące pielęgnacji, żywienia i zdrowia pomogą Tobie zadbać o Twojego landseera.

Nie staraj się śpieszyć z zakupem psa rasy landseer, olx może zawierać wiele ofert, jednak polecamy korzystać wyłącznie z ofert sprawdzonych hodowli zrzeszonych w renomowanych stowarzyszeniach, czasem na szczeniaka z pewnej hodowli należy poczekać. Przygotuj się na przyjęcie psa do domu i uwzględnij wszystkie wydatki, które dokładnie rozpisaliśmy.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.