Mały münsterländer – wszechstronny pies myśliwski

Mały münsterländer to najmniejszy przedstawiciel wyżłów kontynentalnych. Jego nazwa wskazuje, że może być zaliczany do ras małych, jednak nic bardziej mylnego. Munsterlander jest zaliczany do średnich ras psów, czasem bywa mylony z dużym münsterländerem, jednak zwierzęta te różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale też umaszczeniem. Najbardziej znany jest w kręgach myśliwskich, w związku z tym niewiele osób wie, że to czuły i przyjazny towarzysz. Wyglądem przypomina spaniela, jednak w jego sercu płynie krew wyżłów kontynentalnych, czyli psów z wielką pasją łowiecką. Mały münsterländer dał się szerzej poznać, jako pies z dużym zacięciem do polowań. Zawsze niezawodny i oddany swojemu zajęciu, sprawdza się doskonale zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Rasa ta nie jest zbytnio popularna, a szkoda. Jeśli zainteresował Cię powyższy opis, zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem.

Munsterlander hodowla

Mały münsterländer – opis ogólny

Mały münsterländer to rasa stosunkowo młoda, powstała na początku XX wieku. Pierwszy oficjalny wzorzec rasy opisał doktor Friedrich Jungklaus w 1921 roku. W miarę upływu czasu opracowanie to było wzbogacane. Obecnie opis tej średniej rasy psów można znaleźć we wzorcu (opracowanym przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną) pod numerem 102. Klasyfikacja według FCI prezentuje się następująco:

Grupa 7 – Wyżły.
Sekcja 1.2 – Wyżły kontynentalne.
Typ spaniela.
Obowiązują próby pracy.

Inne organizacje kynologiczne

Mały munsterlander został uznany za rasę również przez inne organizacje kynologiczne. Tak oto prezentuje się jego klasyfikacja:

  • American Kennel Club (AKC) – klasa mieszana;
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy myśliwskie;
  • Canadian Kennel Club (CKC) – IL-2 psy sportowe;
  • United Kennel Club (UKC) – psy myśliwskie.

Australian National Kennel Council (ANKC) i World Kennel Union (WKU) – to dwie organizacje kynologiczne, dla których nie został opracowany wzorzec tej rasy.

Pochodzenie małych munsterlandów, czyli jednej ze średnich ras psów

Munsterlander mały został wyhodowany w Niemczech, prawdopodobnie jest mieszanką wyżłów długowłosych (francuskich i staroniemieckich) ze spanielami. W 1912 roku zostało utworzone “Stowarzyszenie na rzecz małych wyżłów musterlandzkich”. Dążono do rozpopularyzowania tej rasy, jako wielozadaniowych psów, które doskonale sprawdzają się w myślistwie.

Użytkowość małych wyżłów

Wszystkie cechy małego munsterlandera umożliwiają mu bycie świetnym psem myśliwskim. Jest wprost stworzony do swojej pracy. Dzięki doskonałemu instynktowi łowieckiemu dobrze sprawdza się w polowaniach w lesie, na polu i w wodzie. Do tego celu wykorzystywano go zarówno kiedyś, jak i dziś. To rasa popularna na całym świecie jednak głównie w środowiskach myśliwych, rzadko można go spotkać w innej rodzinie.

Jak wygląda mały munsterlander?

Małemu munsterlanderowi wyglądem bliżej do spaniela niż wyżła. Psa tego łatwo można pomylić z dużym munsterlanderem, a jednak został uznany za odrębną rasę. Opowiemy, co jest najbardziej charakterystyczne w wyglądzie psów tej rasy.

Opis sylwetki i ogólny zarys wyglądu

Mały münsterländer to dobrze zbudowany pies o lekkiej budowie ciała, ma prostokątną sylwetkę. Jego uszy zwisają z głowy, są dość wysoko osadzone i oklapnięte – przylegają do policzków. Ich oczy mają brązowy kolor, najlepiej, by był jak najciemniejszy. Szyja tych psów jest dobrze umięśniona i proporcjonalna względem reszty ciała. Ogon znajduje się stosunkowo wysoko, u nasady jest gruby, zwęża się przy końcu. Od dołu pokryty jest dłuższymi włosami, które nazywa się piórem.

Jakie wymiary ma ten pies?

Mały munsterlander zaliczany jest do średnich ras psów, samiec może mieć 56 cm wysokości w kłębie (do szczytu przednich łopatek), natomiast suka 54 cm. W przypadku obu płci wzrost może się wahać o 2 cm w górę lub w dół. Ten niewielki zwierzak może ważyć od ok. 18 do 27 kg. Wzorzec jednak nie podaje konkretnych przedziałów wagowych. Ważne, by pies nie był otyły.

Umaszczenie psa w typie spaniela

Mały munsterlander ma gęstą sierść, która jest lekko pofalowana i ściśle przylegająca do ciała. Ogon i przednie łapy porastają “pióra”, czyli włosy powinny być na tyle gęste, by chroniły psa przed chłodem i ewentualnymi urazami. Ich obfitość nie powinna mieć wpływu na ogólny wygląd sylwetki. Pies ten ma umaszczenie w kolorze biało-brązowym z łatami i ciapkami. Może mieć białą strzałkę na głowie i znaczenia nad oczami, na kufie i w okolicach odbytu.

Mały münsterländer

Przygotowanie do wystawy

Munsterlander to mały to pies o szlachetnej sylwetce i pięknym umaszczeniu. Nic dziwnego, że jego opiekunowie często decydują się wystawiać go w pokazach. Aby pies zachwycił sędziów i zdobył zaszczytne miejsce na podium, musi zostać odpowiednio przygotowany. Dobra prezencja, nienaganne maniery i obycie w chodzeniu po ringu wystawowym to klucz do sukcesu.

Przed wystawą zwierzę należy poddać specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym, które mają na celu uwydatnić jego naturalne piękno. By proporcje sylwetki zostały zachowane, warto usunąć nadmiar sierści. Włosy na uszach, kończynach i w okolicach szyi można delikatnie wyrównać nożyczkami degażującymi. Dobrze byłoby wyciąć także odstający między palcami włos i obciąć pazury, najlepiej małymi cążkami, dostosowanymi do rozmiarów psa. Ta czynność wymaga wprawy, bez niej moglibyśmy sprawić psu ból. Na szczęście, możemy się tego nauczyć od specjalistów, na przykład lekarza weterynarii. Przed wejściem na ring wystawowy, pies musi być wypoczęty i zrelaksowany. Najlepiej zabrać go wcześniej na krótki spacer, by go trochę rozruszać i wprawić w dobry humor. 

Jak wygląda pielęgnacja pięknej sierści munsterlandera?

Munsterlander mały ma ładne umaszczenie, które trzeba należycie pielęgnować. Czynność ta nie wymaga od opiekunów dużego zaangażowania, ale musi być wykonywana systematycznie, szczególnie jeśli chcemy, by pies wygrywał zawody. Opowiemy o tym, jak należy dbać o psa tej rasy.

Jak radzić sobie z pchłami i kleszczami?

Podczas różnych aktywności na łonie natury, czy to w polu, czy w lesie, munsterlander potrzebuje odpowiedniej i skutecznej ochrony przed pasożytami, które mogą go zaatakować. Szczególnie niebezpieczne są kleszcze, ponieważ są przenośnikami poważnych chorób, takich jak borelioza lub babeszjoza. Oczywiście lepiej stosować odpowiednią profilaktykę, niż później zmagać się z nieprzyjemnymi skutkami. W tym celu możemy zakupić obroże przeciwkleszczowe i przeciwpchelne, znane i chętnie wybierane są obroże Foresto. Zapewniają skuteczną ochronę nawet do 8 miesięcy, dla średnich ras psów takich jak munsterlander  odpowiednia będzie ta przeznaczona dla psów powyżej 8 kg.

 Czesanie i kąpiel, jako podstawa pielęgnacji

Regularne czesanie jego sierści jest ważne, by utrzymać psa w czystości. Najlepiej robić to raz w tygodniu, jeśli zaniedbamy tę czynność, na jego ciele zaczną pojawiać się nieestetyczne kołtuny. Okres linienia to ciężki czas dla opiekunów tych psów, ponieważ muszą non stop czyścić tapicerkę kanap i dywany z sierści. Oczywiście można tego uniknąć, dzięki czesaniu małego munsterlandera codziennie (linienie przypada dwa razy w roku – zimą i latem). Najlepiej zakupić szczotkę drucianą lub włosianą, która dokładnie rozczesze futro psiaka. 

Zwierzę oczywiście należy również kąpać, jednak nie trzeba robić tego przesadnie często. O częstotliwości kąpieli decyduje właściciel, ponieważ jest w stanie najlepiej stwierdzić, kiedy pies jej potrzebuje. Dla sierści pupila takiego, jak mały münsterländer odpowiedni będzie szampon dla psów długowłosych. Doskonale usunie resztki kurzu i brudu z gęstej okrywy włosowej pupila. Produktem szczególnie polecanym jest odżywka pielęgnacyjna, która sprawi, że sierść czworonoga będzie gładka i lśniąca.

Charakter wielozadaniowego psa myśliwskiego

Mały munsterlander to świetny pies pracujący. Oprócz tego wyróżnia go radosne, przyjazne usposobienie. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie cechy charakteru czynią go niezawodnym psem myśliwskim, zapraszamy do przeczytania wpisu.

Munsterlander mały w domu

Munsterlander to pies nastawiony na współpracę z człowiekiem, w związku z tym ten przyjacielski zwierzak jest w stanie szybko nawiązać bliską relację ze swoim opiekunem i stać się oddanym mu aż do grobowej deski. Uwielbia spędzać czas z rodziną, a zwłaszcza z dziećmi. Jednak dorośli powinni zachować zdrowy rozsądek i pilnować, by wygłupy odbywały się w kontrolowanych warunkach. Bezpieczeństwo to podstawa udanej zabawy.

Mały munsterlander w stosunku do obcych

Munsterlander to dość szczekliwy psiak, i nie ma się czemu dziwić. Był przyzwyczajony do bacznego obserwowania terenu oraz nauczony szybkiego reagowania. Kiedy usłyszy, jakiś podejrzany dźwięk zerwie się na równe nogi i zaalarmuje o tym domowników. Nie nadaje się jednak na psa stróżującego, ponieważ obcych raczej przywita radośnie – wszak jest nastawiony na bliską współpracę z człowiekiem. Inne zwierzęta również potraktuje po przyjacielsku, ale od szczeniaka musi być socjalizowany i nauczony zasad życia wśród swoich pobratymców.

Jak bardzo samodzielny jest mały munsterlander?

Munsterlander to pies o silnym instynkcie łowieckim, w związku z tym na spacerze może nam uciec. Musimy pilnować go szczególnie podczas wędrówek. Kiedy zauważy potencjalny cel, ślepo za nim podąża, nie zważając na wołania właściciela – jest nastawiony zadaniowo. W domu to czuły towarzysz, mocno przywiązany do swojego opiekuna, kiepsko znosi dłuższą rozłąkę. Można go jednak przyzwyczaić do krótkich nieobecności.

Mały münsterländer

Wychowanie małego munsterlandera

Mały munsterlander może być dobrze ułożonym psem pod warunkiem, że wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone. Podpowiadamy, jak wychowywać tego czworonoga, a także jakie akcesoria będą do tego potrzebne.

Dom czy blok – gdzie może mieszkać pies tej rasy?

Munsterlander będzie szczęśliwy, mieszkając w domu jednorodzinnym z dużym ogrodem. Może mieszkać nawet na zewnątrz pod warunkiem, że będzie miał częsty kontakt z opiekunem. Życie w bloku również nie będzie stanowiło dla tego problemu. Oczywiście w jednym i drugim przypadku należy pamiętać o regularnych spacerach, by pies mógł rozprostować kości. Ma on dużo energii, którą musi gdzieś spożytkować, dzięki temu w będzie spokojniejszy i mniej skłonny do niszczenia mebli oraz przedmiotów, które znajdą się w zasięgu jego zębów.

Jakie rzeczy będą potrzebne w wychowaniu najmniejszego wyżła?

Mały munsterlander, by pracował wydajniej, musi mieć zapewniony odpoczynek. Potrzebujebudy z termoizolacją, która da mu optymalną temperaturę w upalne i chłodniejsze dni. Przyda mu się także wygodne legowisko ze ściąganym pokrowcem, by w razie konieczności można byłoby go uprać. Dodatkowo pupilowi warto zakupić mocną smycz z szelkami dopasowanymi do rozmiaru psa – są niezawodne podczas spacerów, do trzymania małego uciekiniera w ryzach.

Jak komunikować się ze swoim pupilem?

Mursterlnder może być spokojnym i grzecznym pupilem, jeśli wypracujemy z nim zasady dobrego współżycia. W tym celu powinniśmy spędzać z nim dużo czasu na zabawach i innych aktywnościach. Dzięki temu stworzymy z nim bliską więź. Pies, który nam ufa, będzie bardziej skory do wykonywania wyznaczonych zadań. Dłuższa nieobecność opiekunów w domu może być stresująca dla pupila. W tym celu warto zaopatrzyć się w zabawki do gryzienia, które zajmą psa i zredukują jego stres wywołany samotnością. W wyjątkowych sytuacjach można posiłkować się środkami farmakologicznymi. Tabletki Zylkene od Vetoquinol to sprawdzony lek, który pomaga uporać się z uczuciem lęku i niepokoju. Są polecane ze względu na występujący w nich biopeptyd alfa-kazozepiny. To składnik obecny również w mleku matki – działa wyciszająco i uspokajająco. Mogą z niego korzystać nawet szczenięta.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Szkolenie psa myśliwskiego – co jest ważne?

Munsterlander mały to pies, który nie sprawia większych problemów w szkoleniu, jednak by ukierunkować go na pożądane zachowania, trening jest niezbędny. Przede wszystkim warto nauczyć zwierzę kontroli nad instynktem łowieckim. Podpowiemy, jak szkolić psy tej rasy.

Jak nauczyć posłuszeństwa małego munsterlandera?

Mały munsterlander od pierwszych dni w naszym domu musi mieć wpajane zasady, panujące przestrzeni rodzinnej. Swoje oczekiwania musimy wyrażać klarownie i stanowczo. Codziennie treningi muszą odbywać się w przyjacielskiej atmosferze – pies musi ufać swojemu opiekunowi, by ćwiczenia przyniosły zamierzony rezultat. Do wszystkiego potrzeba dużo czasu i cierpliwości. Stopniowo należy zwiększać poziom trudności ćwiczeń. Zwierzęta te mają tendencję do ucieczek, więc istotna w ich szkoleniu może okazać się nauka komendy przywoływania, którą są w stanie z powodzeniem opanować.

Pozytywne metody szkoleniowe

Psu podczas szkolenia przede wszystkim trzeba zapewnić komfort. Nie należy przesadzać z długością i częstotliwością treningów. Wprawdzie czasem jedną komendę trzeba powtarzać kilka razy, zanim zwierzak się jej nauczy, ale warto pilnować tego, by był wypoczęty i najedzony. W trakcie trwania szkolenia warto zachować zimną krew – powtarzanie w kółko tego samego ćwiczenia bez widocznego rezultatu może doprowadzić opiekuna do białej gorączki. A jak okazać psu zadowolenie z postępów? Tu z pomocą wkraczają pozytywne metody szkoleniowe, które opierają się na nagradzaniu psa za poprawnie wykonane polecenie. Możemy skorzystać z przysmaków, jednak musimy pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie kaloryczne na te rarytasy wynosi maksymalnie 10%. Oprócz tego dobrą formą nagrody będzie wspólna zabawa lub pieszczoty. 

Sporty dla psa myśliwskiego

Munsterlander to pies dla aktywnych opiekunów. Nie lubi leżeć na kanapie, do szczęścia potrzebuje dużo ruchu. Na co dzień jest żywiołowy i rozpiera go energia, którą musi spożytkować. Musimy zaspokajać jego potrzeby ruchowe oraz węchowe. Dobrze sprawdzi się wspólne uczestnictwo w różnego rodzaju psich sportach, a jest to m.in:

  • mantrailing – tropienie użytkowe, czyli podążanie po śladzie za pozorantem;
  • dummy – zawody w aportowaniu;
  • canicross – bieganie z psem przypiętym do uprzęży.

Do uprawiania tych poszczególnych dyscyplin sportowych trzeba wcześniej odpowiednio przygotować pupila. Można trenować z nim w domu, do tego przyda się sprzęt pozwalający ćwiczyć umiejętności niezbędne do zajęcia wysokich wyników w zawodach. Warto zakupić psu zabawki, które z powodzeniem mógłby aportować, dobrze sprawdzi się tu frisbee lub ringi. W canicrossie ważny jest porządny sprzęt sportowy, więc solidna linka amortyzująca i specjalny pas to podstawa. 

Jak znaleźć hodowlę idealną?

Munsterlander to pies popularny głównie w środowisku myśliwych. Jest obdarzony instynktem łowieckim i świetnie sprawdza się w polowaniach. W Polsce możemy spotkać kilka dobrych hodowli tej rasy. Mówimy o tym, czym się kierować przy ocenie wybranej.

Metryka a rodowód – do czego służy?

Decydując się na zakup szczeniaka, chcemy, by jego cechy fizyczne i psychiczne były zgodne ze wzorcem. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów użytkowych takich, jak munsterlander. U psów rasowych występuje mniejsze ryzyko zachorowań na choroby genetyczne. Jeśli chcemy mieć pewność, że pies jest rasowy, możemy poprosić hodowcę o pokazanie rodowodu rodziców szczeniaka. To dokument, który musi posiadać każda osoba, która chce założyć hodowle. Rodowód upoważnia także do udziału w wystawach, zawiera informacje na temat wcześniejszych pokoleń. Wyrabia się go na podstawie metryki, która jest dokumentem wydawanym obowiązkowo. Zawiera dane odnośnie urodzenia szczeniaka. Jeśli hodowca nie będzie chciał nam go wręczyć, powinniśmy wybrać inną hodowlę.

Jaki jest munsterlander mały? – porady na temat rasy

Przed zakupem psa musimy zdecydować, jakie cechy charakteru powinien posiadać pupil, który zamieszka w naszym domu. Wybór konkretnej rasy musimy dostosować do naszego stylu życia. Pamiętajmy, że mały munsterlander to rasa typowo myśliwska i powinna posiadać wszystkie cechy jej właściwe. Psy te są inteligentne, nastawione na współpracę z człowiekiem, wyróżnia je także dobrze rozwinięty instynkt łowiecki.

Rzetelny hodowca będzie chciał wiedzieć, jakie jest nasze doświadczenie w pracy z tymi zwierzętami. Udzieli nam wskazówek odnośnie ich wychowania i pomoże wybrać właściwe szczenię z miotu. Takie, które odpowiada naszym preferencjom odnośnie płci, umaszczenia, czy temperamentu.

Wyprawka w hodowli – co hodowca może nam zaoferować?

Hodowcy niekiedy zaopatrują psa w wyprawkę na dobry start w nowym domu. W jej skład może wchodzić:

  • miska x2 (na jedzenie i picie);
  • karma, którą maluch jadł dotychczas;
  • mała, gumowa zabawka;
  • kawałek posłania ze znajomym zapachem.

To miły gest ze strony hodowcy, oprócz tego ma on obowiązek dać nowemu opiekunowi zwierzęcia umowę kupna-sprzedaży, książeczkę zdrowia psa i, oczywiście, metrykę.

Mały münsterländer szczeniak

Mały münsterländer – zdrowie

Mały munsterlander zaliczany jest do średnich ras psów, generalnie nie miewa większych problemów ze zdrowiem. Sporadycznie może dokuczać mu:

  • dysplazja stawów biodrowych – ta choroba układu ruchu najpopularniejsza jest u ras dużych i olbrzymich, ale może występować także w obrębie psów różnych wielkości. Pies ma problemy ze wstawaniem, skakaniem i chodzeniem. W skrajnych przypadkach potrzebna jest rehabilitacja lub operacja. Właśnie dlatego lepiej zapobiegać i nie forsować rozwijających się kości i stawów szczeniąt. Szczególnie niewskazany jest wysiłek, w którym dużo się skacze.
  • zaćma młodzieńcza – objawia się zmętnieniem soczewki oka. Na źrenicy psa powstaje mlecznobiała plama. Wzrok w miarę postępu choroby się pogarsza, a z czasem zupełnie zanika. Zaćmę usuwa się chirurgicznie. Wykryta we wczesnym stadium da się wyleczyć, więc tu należy zwracać uwagę na wszystkie niepokojące sygnały, np. kiedy pies zacznie potykać się o różne rzeczy. Wskazane są także kontrolne wizyty u psiego okulisty.
  • infekcje skóry i uszu – wywołują dyskomfort u psa i są przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Infekcje uszu najczęściej powstają wtedy, gdy nie jest zapewniona im odpowiednia wentylacja oraz w kontakcie z wilgocią. Mały munsterlander uwielbia kąpiele, więc zaraz po wyjściu z wody jego skórę i uszy należy dokładnie osuszyć, by zalegająca wilgoć nie przyczyniła się do rozwoju bakterii.

Żywienie małych munsterlanderów

Mały munsterlander to pies, który nie ma szczególnych wymagań żywieniowych i nie potrzebuje specjalnej diety. Zwierzęta te są aktywne, więc raczej nie mają tendencji do tycia. Powiemy, jak wygląda prawidłowe żywienie tych najmniejszych wyżłów.

Dostępne sposoby żywienia – jak karmić swojego pupila?

Psa możemy karmić na kilka sposobów – od opiekuna zależy, jaką metodę żywienia wybierze dla swojego pupila. Karma komercyjna zawiera odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze. To szybki i prosty sposób przygotowywania posiłków. Dzięki niej jesteśmy w stanie oszczędzić mnóstwo czasu na własnoręcznym przygotowywaniu jedzenia. Przechowywane w workach pożywienie wolniej się psuje i starczy na dłużej. Jednak warto wybierać marki premium, które gwarantują wysoką jakość. Tanie karmy komercyjne zawierają barwniki i dodatki smakowe, których należy unikać. 

Drugim sposobem żywienia jest dieta BARF, której podstawowym składnikiem jest mięso z podrobami i kośćmi, uzupełnionymi dodatkowo o warzywa i owoce. To klasyk żywienia, w końcu psy to urodzeni mięsożercy. Stosując tę metodę żywienia, mamy pewność, że w pokarmie psa nie ma żadnych sztucznych ulepszaczy smaku, a kości zawarte w jedzeniu zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia. Jednak dieta ta wymaga dodatkowej suplementacji. Wcześniej musimy zaczerpnąć nieco wiedzy w tym temacie.

Żywienie średnich ras psów – od szczeniaka do dorosłego psa

Szczeniak małego munsterlandera potrzebuje karmy, która zawiera w składzie odpowiednią ilość żelaza, fosforu i wapnia, który uważany jest za główny budulec kości. Odpowiednia ilość składników mineralnych diecie malucha korzystnie wpływa na jego rozwój. Szczenięta mają zwiększone zapotrzebowanie na energię i białko (które z wiekiem się zmniejsza). Maluchy mają delikatne żołądki, dlatego powinny dostawać mniejsze porcje 4-5 razy dziennie.

Dorosłemu psu tej rasy warto podawać karmy wysokoenergetyczne. Mały munsterlander podczas polowań szybciej spala kalorie, które na bieżąco trzeba uzupełniać. Oprócz tego w jego diecie nie może zabraknąć cennych aminokwasów, które są składowymi białka. Zatem wysokoprzyswajalne białko zwierzęce i tłuszcze to podstawa żywienia psa. Poza tym wiele karm dostępnych na rynku jest wzbogacona o kwasy omega-3 i omega-6 oraz glukozaminę, która chroni stawy i kości tych zwierząt.

Ile wynosi koszt zakupu i utrzymania małego munsterlandera?

Mały munsterlander z zaufanej hodowli kosztuje ok. od 2000 do 3500 tysięcy złotych. Oprócz wydatków związanych z jego nabyciem należy doliczyć też te wynikające z jego potrzeb bytowych, zdrowotnych czy estetycznych. Postaramy się krótko podsumować je wszystkie.

Ile musimy wydać na małego munsterlandera przez rok?

Mały munsterlander to pies, który przede wszystkim musi mieć stały dostęp do karmy, dlatego należy wliczyć ją w koszt miesięcznych wydatków. Oprócz tego ważne są również przysmaki (to ważny element każdego psa) oraz worki na nieczystości, których nie może zabraknąć w stałym wyposażeniu psa. Cena za te wszystkie produkty może wynosić ok. 200-300 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu dwuletnim

Tu bierzemy pod uwagę produkty, które zużywają się raz na jakiś czas, a jest to:

  • miska;
  • solidna smycz z obrożą, która przyda się podczas spacerów;
  • obroża przeciw kleszczom Foresto;
  • zabawki, które umilą samotnie spędzony czas;
  • wygodne legowisko;
  • szampon i odżywka oraz szczotka do pielęgnacji sierści.

Na te produkty wydamy jednorazowo od ok. 600 do 700 zł. Wszystko zależy od jakości, za trwalsze artykuły będziemy musieli zapłacić więcej. Za to nie będziemy musieli wymieniać ich, aż tak często.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy zbiór najważniejszych informacji na temat psa rasy mały munsteralner (który o dziwo zaliczany jest średnich ras psów). Opowiedzieliśmy co nieco o historii powstania tej rasy, a także wyszczególniliśmy najważniejsze cechy wyglądu i charakteru tych zwierząt. Opisaliśmy też, jak powinno wyglądać szkolenie małego munsterlandera oraz powiedzieliśmy, co jest potrzebne w jego prawidłowym wychowaniu. Omówiliśmy typowe choroby dotykające tę rasę. Wyjaśniliśmy również najważniejsze kwestie związane z żywieniem. Na koniec podsumowaliśmy krótko koszty i najważniejsze wydatki związane z nabyciem tego psa.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.