Australijski labradoodle (australian labradoodle) – Labrador i Pudel w jednym psie? Opis rasy

Labradoodle to rasa hybrydowa, inaczej też określana jako rasa designerska. To znaczy, że powstała w wyniku kontrolowanego skrzyżowania co najmniej dwóch różnych ras. By otrzymać labradoodla początkowo użyto pudla królewskiego i labradora retrievera. Ten pies słynie ze swojej hipoalergicznej sierści i radosnego usposobienia. Został stworzony na potrzeby osób niepełnosprawnych i alergików. Jaki pies powstał w wyniku hybrydyzacji? Czy wywodzi się tylko z dwóch ras? Jakim psem jest labradoodle? Ile kosztuje labradoodle i jak bezpiecznie go kupić – na co należy zwracać uwagę? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy!

LABRADOODLE

Labradoodle – historia rasy

Labradoodle to rasa hybrydowa, której wzorce opracowały niektóre światowe i europejskie organizacje zrzeszające hodowców. W oparciu o nie wydają certyfikaty zgodności prowadzenia hodowli z wyznaczonymi standardami – jednym z nich jest amerykański Continental Kennel Club.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nabywasz wielopokoleniowe australijskie labradoodle wolne od wad genetycznych, musisz zwrócić uwagę na to, czy psy te posiadają certyfikaty organizacji Australian Labradoodle Founders Alliance (ALFA), oraz Australian Labradoodle Association Europe (ALAEU), które dbają o czystość rasy i wyznaczają standardy hodowli.

Istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że australijski labradoodle w końcu doczeka się uznania jako rasa przez największe światowe związki kynologiczne, a przede wszystkim FCI. Jeżeli przyjrzymy się dokładniej wzorcom ras tej organizacji odnajdziemy wiele przykładów ras, które powstały w wyniku zmieszania co najmniej dwóch innych. Tak jest w przypadku owczarka collie, doga argentyńskiego i wilczaka czechosłowackiego.

Początki labradoodle

Labradoodle pochodzą z Australii, jak już wcześniej wspomnieliśmy psy te powstały z połączenia labradora retrievera i pudla. Trzy szczeniaki krzyżówki tych dwóch ras wyszły na świat w 1988 roku. W następnym roku powstały ośrodki, w których rozpoczęto konsekwentne krzyżowanie przebadanych genetycznie psów, mające na celu wyeliminowanie cech linienia oraz chorób genetycznych właściwych dla pudli i labradorów. Do rozrodu były stopniowo włączane inne rasy: cocker spaniel angielski, cocker spaniel amerykański, irlandzki spaniel dowodny oraz irish soft coated wheaten terrier (terrier pszeniczny). Od tamtej pory udało się wyhodować kilka pokoleń australijskich labradoodli i zaprzestano krzyżowania pudli z labradorem. W 2004 roku także postanowiono, by kolejne pokolenia powstawały wyłącznie z rozrodu dwóch australijskich labradoodli.

W jakich krajach możemy najczęściej spotkać labradoodle?

Labradoodle jest rasą znaną przede wszystkim w rodzimej Australii, a także USA. W Europie dopiero rośnie popularność na psy dla alergika labradoodle, Polska nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Pierwsza hodowla tej hybrydowej rasy została założona w naszym kraju w 2009 roku. Labradoodle mają świetne predyspozycje, do bycia psami terapeutycznymi i są bardzo przyjacielskie.

LABRADOODLE

Jakie cechy użytkowe labradoodle odziedziczył po pudlu i labrador retrieverze?

Labradoodle powstał w odpowiedzi na potrzebę pewnej tracącej wzrok hawajki, której mąż był uczulony na sierść. Twórcą rasy jest Wally Conor wówczas pracownik Australijskiego Stowarzyszenia Psów Pracujących. Celem założyciela rasy labradoodle było stworzenie psa bezpiecznego dla alergików, który miałby służyć osobom niepełnosprawnym. Zdecydował się, by nowopowstająca rasa posiadała cechy labradora i pudla. Labrador słynie ze swoich właściwości terapeutycznych i godnie sprawdza się w roli przewodnika, lecz w znacznym stopniu gubi swoją sierść. Pudel nie posiada równie dobrych predyspozycji do pracy przewodnika co labrador, za to może poszczycić się wysoką inteligencją, a także sierścią, która nie uczula, bądź uczula w niskim stopniu.

Labradoodle i inne rasy hybrydowe

Labradoodle jest pierwszą rasą hybrydową. Tym samym dała początek modzie na designerskie rasy. Najczęściej używanym osobnikiem przy tworzeniu mieszańców jest pudel. Jest on wykorzystywany z tych samych względów, jak to było w przypadku labradoodla. Kreatorom zależy na rzekomo nieuczulającej sierści i wysokiej inteligencji, która jest charakterystyczna dla pudli. Poniżej przedstawiamy różne rasy, które zostały utworzone hybrydowo:

  • goldendoodle (golden retriever + pudel),
  • schnoodle (sznaucer + pudel),
  • roodle (rottweiler + pudel),
  • cavoodle lub cavapoo (cavalier king charles spaniel + pudel),
  • cockapoo (cocker spaniel amerykański + pudel),
  • yorkiepoo (york + pudel),
  • shihpoo (shih-tzu + pudel),
  • maltipoo (maltańczyk + pudel),
  • ihasapoo (ihasa apso + pudel),
  • poochon (pudel + bichon frise),
  • peek-a-pom (pekińczyk + pomeranian),
  • pomsky (pomeranian + husky),
  • huskador (husky + labrador),
  • puggle (mops + beagle),
  • boxweiler (bokser + rottweiler),
  • bullmatian (buldog + dalmatyńczyk),
  • bulmastif (buldog + mastif).

Pies rasy australijski labradoodle – opis wyglądu

Labradoodle to dystyngowany pies pełen wdzięku i uroku osobistego. Odziedziczył po pudlu piękną, kręconą sierść. Zdecydowanie przykuwa wzrok. Jeśli chcesz poznać bliżej jego wygląd, zapraszamy do przeczytania poniższego wpisu.

Labradoodle – sylwetka i wygląd ogólny

Labradoodle powinien mieć dobrze zbudowaną zwartą sylwetkę. Posiada proporcjonalną do wzrostu głowę z szeroko rozstawionymi oczami, kwadratowym nosem i opadającymi uszami. Kończyny przednie powinny być proste, a tylne dobrze umięśnione. Pies radośnie merda długim lekko grubym ogonem.

Labradoodle porusza się bardzo zwinnie i przy tym nie brakuje mu gracji. Pies jest bardzo przyjazny, nawet wobec obcych osób i potrafi dostosować swoje zachowanie do stanu emocjonalnego człowieka. Potrafi być spokojny, a jak może to jest żywiołowy, po to by przejawić swój wesoły charakter.

Wzrost i waga labradoodle

Labradoodle występuje najczęściej w rozmiarze standardowym lub średnim. Istnieje także labradoodle miniaturka. Wymiary i waga mogą się różnić w zależności od standardu danej organizacji. Poniżej podajemy przybliżone dane.

  • Labradoodle w rozmiarze standardowym (największy przedstawiciel rasy) osiąga od 53 do 66 cm w kłębie i waży od 23 do 45 kg.
  • Średni labradoodle ma wysokość od 43 do 53 cm. Pies labradoodle średniego rozmiaru zawiera się w przedziale od 12 do 23 kg.
  • Labradoodle miniaturowy może mieć wysokość do 42 cm. Waży od 6 do 12 kg. Jak można zauważyć mini labradoodle jest dwa razy mniejszy, niż pies wielkości standardowej.

Jak wygląda sierść labradoodle?

Sierść Labradoodle słynie ze swoich hipoalergicznych właściwości. Jednak nie jest to reguła, pies może ją gubić i tym samym uczulać. Psy, u których w wyniku mieszania ras zdominowały geny pudla, mogą posiadać sierść w dwóch odmianach: wełna i runo. Wełna przypomina sierść pudla, a runo owcy, z tym że jest bardziej falowana i znacznie dłuższa. Zdarzają się psy z kręconymi włosami, o miękkiej bądź szorstkiej fakturze. Labradoodle może mieć bardzo rozmaite umaszczenie – od kremowobiałej po czarne.

Labrador i Pudel

Pielęgnacja sierści psa labradoodle i nie tylko…

W pielęgnacji labradoodle istotną rolę odgrywa regularność. Jak dbać o zdrowy wygląd jego futra? Podpowiadamy!

Szczotkowanie labradoodle

Labradoodle ma szatę, której struktura może bardzo się różnić. Pielęgnację należy dostosować pod konkretny rodzaj, jaki posiada pies. Psy powinniśmy szczotkować regularnie co najmniej raz na trzy dni. Jeżeli sierść jest zbliżona do okrywy pudla, powinno to następować co drugi dzień. Psa przyuczamy do czesania od szczenięcia. Warto zaopatrzyć się w parę szczotek i grzebieni, w tym tak zwaną pudlówkę, pozwoli pozbyć się kołtunów.

Kąpiel labradoodle

Psa możemy kąpać, używając do tego celu delikatnych szamponów, przeznaczonych wyłącznie dla zwierząt. Po kąpieli musimy go wysuszyć, w tym celu używamy suszarki. Często brud można łatwo usunąć bez mycia i wiążącym się z nim usuwaniem bariery ochronnej. Wystarczy poczekać aż zaschnie, wtedy wystarczy go wyczesać.

Czy labradoodle trzeba strzyc?

Labradoodle warto systematycznie strzyc, dzięki temu jego sierść zachowa zdrowy wygląd – poza tym idealnie przystrzyżona jest łatwiejsza w pielęgnacji. Polecamy wybrać się do specjalisty od groomingu, czyli psiego fryzjera, który odpowiednio obetnie sierść psa, a także zaleci stosowną pielęgnację.

Uzupełniające zabiegu pielęgnacyjne

Ze względu na bujną sierść psa, m.in. również na głowie i uszach, pamiętajmy, by czyścić regularnie uszy labradoodle, gdyż mogą się w nich pojawić infekcje. Najlepiej będzie zaopatrzyć się w specjalny preparat do ich czyszczenia. Pamiętajmy, by krople aplikować delikatnie, a następnie masować ucho psa, by mogły się dobrze rozprowadzić, nadmiar możemy usunąć wacikiem.

Nie zapominajmy także o kontroli higieny jamy ustnej – zęby naszego czworonoga wyczyści dobrze szczoteczka i pasta do zębów dla psa. Powinniśmy sprawdzać także długość pazurów i przycinać je w razie potrzeby.

Pies rasy labradoodle – charakter

Labradoodle łączy w sobie cechy labradora i pudla, chociaż niekiedy usposobienie niektórych przedstawicieli tej rasy może odbiegać od tego, do którego dążył twórca rasy. Z nami bliżej poznasz zachowanie i charakter psa tej rasy.

Labradoodle wobec rodziny

Labradoodle są przyjazne, nawet wobec obcych osób i dostosowują swoje zachowanie do stanu emocjonalnego człowieka. Potrafią być spokojne, a jak tylko mogą stają się żywiołowe, po to by zaprezentować otoczeniu wesołą stronę charakteru. Psy te z natury są łagodne i cierpliwe, w związku z tym nie będą mieć problemów, żeby zżyć się z dziećmi. Oczywiście nasze pociechy muszą wiedzieć, jak należycie traktować zwierzęta. Niektóre osobniki labradoodle mogą nawet brać udział w dogoterapii.

Labradoodle wśród innych zwierząt

Labradoodle sprawia wrażenie towarzyskiego, przyjaznego psa – i w dużej mierze jest to prawda. Niemniej jednak kluczowe jest przeprowadzenie odpowiedniej socjalizacji szczeniąt. Taki pies z łatwością zaakceptuje inne zwierzęta w domu. Najlepiej jednak, by były wychowywane ze sobą od małego. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że się zaprzyjaźnią.

Ulubione aktywności labradoodle

Psy tej rasy dobrze czują się gdy mają dostęp do natury, w której mogą się poruszać. Relacje skutecznie pogłębiają wspólne zabawy, jak chociażby aportowanie. Labradoodle jako mieszanka psów myśliwskich, których specyfika pracy uwzględniała środowisko wodne, uwielbiają pływać. Także długie wędrówki mogą być świetną wspólną przygodą. Labradoodle może też być świetnym sportowcem na przykład agility, ale pamiętajmy o tym, by przed wyruszeniem na tor skonsultować się z lekarzem, czy nie widzi ku temu przeciwwskazań.

LABRADOODLE hodowla

Wychowanie labradoodle

Labradoodle to pies, który może stać się wspaniałym towarzyszem na lata, ale, by tak się stało, musimy zadbać o jego odpowiednie wychowanie już od wczesnych lat szczenięcych. O czym warto pamiętać przy wychowaniu rasy designerskiej? Podpowiadamy.

Co lepsze dla labradoodle – dom z ogrodem czy mieszkanie w bloku?

Ważnym aspektem w wychowaniu psów jest zapewnienie im dobrych warunków do życia i zaspokajanie ich podstawowych potrzeb. Dzięki temu będą szczęśliwe i spokojne, co z pewnością pozytywnie wpłynie na ich prawidłowy rozwój. Labradoodle, w zależności od rozmiaru, może mieszkać w domu z ogrodem lub mieszkaniu w bloku. Większe osobniki lepiej będą czuć się w domu z dostępem do ogrodu.

Pamiętajmy o tym, by zapewnić psu regularne spacery oraz aktywności (fizyczne i umysłowe), niezależnie od miejsca, w którym przyjdzie mu żyć. Mimo że w labradoodle płynie krew psów myśliwskich, które w pracy musiały wykazywać się dużą niezależnością, to pies ten źle znosi rozłąkę z opiekunem. Zdecydowanie nie nadaje się do życia w kojcu. Do naszych nieobecności musimy przyzwyczajać go stopniowo, od najmłodszych lat.

Akcesoria dla labradoodle

Labradoodle oprócz podstawowych akcesoriów, takich jak smycz czy miska na jedzenie, potrzebuje produktów przydatnych w jego wychowaniu. Jedną z nich są zabawki – zabawa razem zacieśnia więzi między opiekunem a jego psem. Wspólne spędzanie czasu z domownikami jest bardzo ważne dla zachowania równowagi psychicznej labradoodle. Pies odseparowany od reszty rodziny może stać się lękliwy, a z czasem agresywny. Poza tym bliskie relacje ze swoim pupilem mogą być przydatne w szkoleniu z zakresu posłuszeństwa.

Labradoodle potrzebuje także wygodnego legowiska. Najszczęśliwszy będzie, odpoczywając u boku ukochanego opiekuna. Dlatego legowisko, które dla niego wybierzemy, możemy ustawić tam, gdzie najczęściej przebywamy. Najlepiej dostosować rozmiar do wielkości psa, by mógł wygodnie rozprostować nogi.

Szelki, smycze, obroże dla psów - Sklep Zoologiczny Zooart

Labradoodle – szkolenie od podstaw

Labradoodle to inteligentny pies, możemy tę cechę wykorzystać podczas szkolenia i szybko nauczyć go podstawowych komend oraz wielu sztuczek. Nie zapominajmy, że labradoodle są podobne do labradora i mają predyspozycje, by zostać troskliwymi i uważnymi przewodnikami. Są podatne na komendy, ale potrzebują odpowiedniego przygotowania, gdyż mogą wykazywać upór właściwy pudlom.

Nauka posłuszeństwa labradoodle

Najlepiej rozpocząć szkolenie od lat szczenięcych, na przykład wysłać młodego labradoodle do psiego przedszkola. Tam zostanie nauczony różnych komend i pożądanych zachowań, dzięki temu nie będzie sprawiał problemów w przyszłości. Powinniśmy ćwiczyć z pupilem również w domu. W trakcie szkolenia, należy podchodzić do psa konsekwentnie i nagradzać jego postępy. Warto zacząć od prostych komend – ćwiczenia nie powinny być długie i monotonne.

Metoda pozytywnych wzmocnień

Niezwykle skuteczną metodą szkoleniową jest nagradzanie psa za wykonanie danego polecenia. Możemy użyć w tym celu np. pochwał, pieszczot lub przysmaków. Pamiętajmy jednak, że smaczki treningowe są tuczące i nie możemy podawać ich zbyt dużo. Nie mogą przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania.

Worki na nieczystości - Sklep Zoologiczny ZooArt

Labradoodle – hodowla rasy designerskiej

Labradoodle nie jest szeroko rozpowszechniony w naszym kraju. Istnieje zaledwie kilka hodowli, które profesjonalnie zajmują się tą rasą psów. Jak je znaleźć i po czym poznać dobrego hodowcę? Poniżej odpowiedzieliśmy na te pytania.

Gdzie można kupić labradoodle?

Poszukiwania psów rasy labradoodle możemy rozpocząć od stron krajowych hodowli, które widnieją w internecie. W przypadku portali ogłoszeniowych, możemy znaleźć ogłoszenia zatytułowane “labradoodle oddam”, “labradoodle sprzedam”. Jeżeli zależy nam na prawdziwym psie rasy australijski labradoodle, powinniśmy się ich wystrzegać.

Ogłoszenia o treści “labradoodle oddam” raczej należą do rzadkości. W dodatku istnieje wysokie ryzyko tego, że pies będzie miał wady genetyczne, bądź niewykształcone pożądane cechy. Może to być szczególnie niebezpieczne, gdy poszukujemy psa, który jest odpowiedni dla alergików. Takie psy często pochodzą z hodowli, która w nieodpowiedni sposób prowadzi swoją działalność. Rozczarowani właściciele chcą pozbyć się psa, w najlepszym przypadku – zamieszczając ogłoszenia, bądź oddając do schroniska.

Labradoodle – portale ogłoszeniowe

Zwykłe ogłoszenia o sprzedaży mogą cechować się ceną niższą niż ta, którą podawaliśmy. Labradoodle, cena którego może być bardzo niska, również może pochodzić z nierzetelnej hodowli. Główne organizacje zrzeszające hodowców australijskich labradoodli, zabraniają hodowlom zamieszczania ofert na zwykłych portalach ogłoszeniowych, mowa tu o ALFA EUROPE, ALAEU, ALCA, AALA, WAALA.

Nierozważny zakup, jest bardzo szkodliwy zarówno dla opiekuna, jak i dla rasy. Warto w tym miejscu podkreślić fakt związany z nieuznaniem labradoodli przez FCI. Taka decyzja zapadła w wyniku działalności licznych nieodpowiedzialnych hodowli. Wykorzystują one popyt na nową “nieuczulającą rasę” i w bezmyślny sposób krzyżują ze sobą pudli i labradorów. W wyniku tego urodziło się zatrważająco dużo ułomnych psów, z niestabilną psychiką, zaburzonym charakterem i licznymi wadami genetycznymi. Podobnie jest w przypadku innych designerskich ras, które nie są regulowane standardami rzetelnych organizacji, takich jak FCI. Sam twórca rasy labradoodle Wally Conor, jest przerażony tym procesem i przez to uznaje swoje dzieło za “życiową pomyłkę”.

W celu przeciwdziałania temu procederowi w Australii postanowiono kontrolować rozród rasy, poprzez wydawanie rodzinom wyłącznie kastrowanych i sterylizowanych szczeniąt z pary dwóch zdrowych labradoodle. To radykalne rozwiązanie budzi wiele kontrowersji, ale pozwala na rozród psów wyłącznie profesjonalnym hodowlom. Dodatkowo do rozrodu na przestrzeni wielu lat zostały konsekwentnie wprowadzone inne rasy, oprócz pudla i labradora, australijski labradoodle ma geny: cocker spaniela angielskiego, cocker spaniela amerykańskiego, irlandzkiego spaniela dowodnego oraz teriera pszenicznego. Światowe organizacje zrzeszające hodowców podtrzymują te rozwiązania czyli ALFA EUROPE, ALAEU, ALCA, AALA, WAALA. W przypadku innych wyznaczonych dla hodowli standardów i ich kontroli, mogą znacząco się różnić, a czasami nie uwzględniać w pełni dobra rasy labradoodle.

Jak wybrać odpowiednią hodowlę labradoodle?

Dla zdrowego rozrodu labradoodle hodowla powinna podchodzić bardzo skrupulatnie. Kojarzenie par z niepewnym rodowodem w obrębie kilku pokoleń może doprowadzić do tego, że otrzymane labradoodle szczeniaki mogą odziedziczyć różne wady genetetyczne. Na psy, które nie linieją rasy labradoodle, hodowla nie może dać gwarancji, jeżeli są szczeniakami krzyżówki pudla i labradora. Tak samo jest w przypadku innych pożądanych cech.

Dlatego decydując się na hodowlę powinniśmy nie tylko sprawdzić, czy należy ona do organizacji zrzeszającej hodowców, ale także prześwietlić jej standardy. Ważne to jest również w przypadku organizacji, które zostały wymienione powyżej, gdyż standardy mogą ciągle ulegać zmianie. Oprócz tego musimy się upewnić, jak wygląda hodowla i w jakich warunkach są trzymane labradoodle szczeniaki wraz z matką. Czy przeszły socjalizację. Jaką mają opiekę, w tym opiekę lekarską wraz z badaniami genetycznymi. Sprawdzajmy rodowody do kilku pokoleń wstecz, czy wszystkie uczestniczące osobniki wykazywały cechy pożądane.

Zalecamy by pies, którego planujemy zakupić nie był pierwszą generacją krzyżówki pudla i labradora. Ważne też jest, zapoznanie się z dorosłymi psami i konkretnym szczeniakiem labradoodle oraz jego predyspozycjami do uczulania. Dodatkowo, hodowla powinna rozeznać się w warunkach, które chcemy zapewnić psu i doradzić w kwestii opieki.

Takie podejście jest bardzo angażujące, ale daje najwięcej szans na otrzymanie zdrowego psa z cechami, które były w założeniu kreatora rasy. W ten sposób także przyczyniamy się do wzmocnienia rasy, tym samym przybliżając ją do uznania przez FCI i utworzenia wiarygodnego wzorca.

LABRADOODLE szczeniaki

Labradoodle – zdrowie? Jak dbać o labradoodle

Labradoodle, który cieszy się dobrym zdrowiem potrafi średnio dożyć 13 lat. Hodowcy tworząc hybrydę próbowali wyeliminować choroby genetyczne właściwe dla obu ras – pudla i labradora. Jeżeli hodowla niekonsekwentnie prowadziła rozród, możliwe jest wystąpienie schorzenia, przypisanego do tych ras. Najczęstszymi chorobami, które dotykają labradoodle są choroby tarczycy, oczu (m.in. postępujący zanik siatkówki), skóry, wady zgryzu i dysplazje stawów łokciowych oraz stawów biodrowych. Większość z tych chorób można uniknąć przed rozrodem wykonując odpowiednie testy DNA. Dlatego jeszcze raz podkreślamy wagę sprawdzenia psa pod kątem zdrowia, przed dokonaniem zakupu. Oprócz tego pamiętajmy, aby kontrolować stan zdrowia swojego labradoodla regularnie korzystając z usług zaufanego weterynarza.

Jak żywić psa labradoodle?

Żywienie labradoodle w zasadzie nie różni się od diety każdego innego psa. Musimy tylko przestrzegać kilku prostych reguł i dbać o to, by serwowane posiłki były zdrowe i pełnowartościowe.

Dostępne sposoby żywienia

Jeżeli chodzi o żywienie labradoodle, możemy stosować dietę BARF, lub przygotowywać własne posiłki, bądź korzystać z karm komercyjnych. Dwa pierwsze sposoby żywienia wymagają dużej wiedzy i mogą okazać się czasochłonne, w ich przypadku lepiej będzie skonsultować się z dietetykiem. Najprościej i całkiem bezpiecznie jest skorzystać z oferty producentów karm komercyjnych. Pamiętajmy, że żywienie powinno być zbilansowane i pełnowartościowe, czyli bogate w proteiny, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Zwracajmy uwagę, aby w karmie nie było dużej ilości zbóż i mięsa niewiadomego pochodzenia. Porcje powinny być podawane względem zaleceń producenta.

Potrzeby żywieniowe na różnych etapach życia

Komponując dietę psa, powinniśmy uwzględnić jego wiek, wzrost, potrzeby zdrowotne i poziom aktywności fizycznej. Młody labradoodle ma większe zapotrzebowanie energetyczne, zatem w jego diecie wskazana jest większa ilość białka i tłuszczy. Nie może zabraknąć także cennych witamin i składników mineralnych (ważny jest odpowiedni stosunek wapnia do fosforu). Szczeniakom powinniśmy podawać karmę dostosowaną do ich wieku – zawiera idealnie skomponowane składniki odżywcze, które pokryją potrzeby żywieniowe psa.

Z czasem możemy podawać labradoodle karmy dla psów dorosłych. Zawierają odpowiednią ilość białka, tłuszczy, węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych, które wspierają dobre zdrowie i kondycję psa. Możemy je podzielić na suche i mokre, dostępne są w różnych smakach, by każdy mógł wybrać coś dla siebie.

O czym jeszcze warto pamiętać w żywieniu labradoodle?

W żywieniu labradoodle ważne jest przestrzeganie pór kamienia – warto podawać pożywienie pupilowi o równych porach. Wielkość porcji musimy dostosować do wielkości psa. Szczeniaki początkowo powinny być żywione karmami półpłynnymi, by mogły je łatwiej przegryźć. Najlepiej podawać im jedzenie 4-5 razy dziennie, a potem sukcesywnie zmniejszać tę ilość. Docelowo, dorosły pies może jeść 2-3 posiłki dziennie. Nie zapominajmy o stałym dostępie do świeżej wody.

Labradoodle – cena i koszty utrzymania. Ile kosztuje posiadanie psa labradoodle?

Jeżeli myślimy o zakupie labradoodle, cena w hodowli może wahać się w przedziale od 5000 do powyżej 10 000 złotych. Taka kwota może niektórych wprawić w osłupienie. Gdy porównamy koszt innych psów oficjalnie uznanych ras, do niesklasyfikowanego przez FCI psów labradoodle, cena może wydać się wygórowana. Dlaczego tak się dzieje?

Największy wpływ na cenę, może być spowodowany niewielką ilością hodowli. W przypadku gdy jest ich więcej, hodowcy w celu wyróżnienia się wśród pozostałych ofert, mogą proponować bardziej atrakcyjne ceny. Dodatkowo linie hodowlane należy sprowadzać z zagranicy. W przypadku labradoodli, z reguły sprowadza się je z Australii. Możemy mieć nadzieję na to, że psy te kiedyś staną się bardziej popularne w naszym kraju, a wtedy cena spadnie.

Koszty utrzymania w ujęciu miesiąca

Miesięczny koszt utrzymania psa rasy labradoodle jest podobny, jak w przypadku większości ras. Może wynosić około 200-380 złotych. Koszt będzie się różnił w zależności od wielkości, aktywności i zdrowia labradoodla. Największą część tego wydatku stanowi karma. Oprócz niej wliczamy suplementy, smakołyki i przekąski, którymi możemy nagradzać psa, a także worki na nieczystości.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

W ciągu roku na środki pielęgnacyjne – takie jak: szampon, odżywka i obroża owadobójcza, powinniśmy przygotować sumę co najmniej 50 zł. Jeżeli nam zależy na ograniczeniu właściwości uczulających psiej sierści, warto zakupić specjalny środek oczyszczający dla psów, zapobiegający alergii u ludzi, który kosztuje około 50-100 złotych. Nie zapominajmy o bardzo ważnych kontrolnych wizytach u lekarza, za którą możemy zapłacić około 80 zł. Oprócz tego, musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Wśród nich są miski, legowisko, szczotka, obcinacz, zabawki, smycz, obroża, lub szelki. Kwota jaką na nie przeznaczymy, może bardzo się różnić w zależności od naszych upodobań.

Sumując wszystkie wydatki, rocznie potrzebujemy przeznaczyć od 2700 do 3500 złotych. Jeżeli chcemy szczególnie zadbać o naszego psa możemy skorzystać z dodatkowych usług. Dzięki różnym szkoleniom i pomocy behawiorysty, nasz pies będzie lepiej czuł się w swoim środowisku, a także będzie cieszył nas swoim dobrym zachowaniem. Abonament medyczny zapewni kompleksową opiekę weterynaryjną, pozwoli nam obserwować stan zdrowia i stosować leczenie psa na bieżąco.

Na pewno warto jest rozważyć ubezpieczenie psa, które możemy kupić za niewielką cenę, około 70 złotych za rok. Wizyty w salonie psich fryzur i spa dla zwierząt, mogą poprawić nie tylko wygląd naszego pupila, ale przede wszystkim jego samopoczucie. Jeżeli chcemy sami zadbać o wygląd labradoodla spróbować swoich umiejętności fryzjerskich możemy zakupić odpowiednie do tego narzędzia, takie jak nożyczki, grzebienie, golarka, a nawet specjalną suszarkę przeznaczoną dla tej rasy.

Labradoodle – podsumowanie

Labradoodle, jest wspaniałą mieszanką radości, troski i energii. Jeżeli ma zapewnioną uwagę i trochę ruchu, będzie dla nas najlepszym przyjacielem, a nawet przewodnikiem, z którym nigdy nie będziemy się nudzić. W niniejszym artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje o tej wspaniałej rasie psa. Opowiedzieliśmy trochę o charakterze oraz wychowaniu labradoodle.

Pamiętajmy, że odpowiednio socjalizowany pies odpowie nam miłością. Jeżeli zapewnimy mu dom z ogrodem, będzie niezmiernie wdzięczny. Labradoodle niewątpliwie zbliży nas i całą naszą rodzinę do natury. Wspólnie możemy wędrować, pływać, biegać i odkrywać. W naszym artykule nie zabrakło informacji odnośnie szkolenia tego inteligentnego, a zarazem upartego czworonoga.

Poruszyliśmy także tematy odnośnie z hodowli i kosztów związanych z nabyciem labradoodle. Żeby chwile radości nie były zakłócone zmartwieniami o stan zdrowia psa, nasza decyzja powinna być bardzo solidnie przemyślana. Wiąże się ona nie tylko z dużym kosztem, który musimy wydać, ale także z odpowiedzialnym zakupem. Powinniśmy prześwietlić możliwie drobiazgowo rodowód, stan zdrowia i hodowlę, która oferuje nam psa rasy labradoodle. W ten sposób możemy zostać szczęśliwymi opiekunami zdrowego psa.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.