Kuvasz – węgierski pies stróżujący

Kuvasz to potężny pies o pięknej, białej sierści. Już od niepamiętnych czasów gościł na dworach węgierskich monarchów. Jego szlachetny wygląd przykuł uwagę króla Mateusza Korwina, który cenił go również za doskonałe walory użytkowe. Historia kuvasza jest bardzo ciekawa i owiana tajemnicą. Postaramy się nieco uchylić rąbka tajemnicy i opowiedzieć więcej na temat tej rasy. Opowiemy trochę o jego usposobieniu, wychowaniu i nie tylko. Jeśli chcesz bliżej poznać tę rasę, zapraszamy do przeczytania wpisu.

KUVASZ hodowla

Owczarek węgierski kuvasz – historia rasy

Kuvasz węgierski to rasa zaliczana (według Międzynarodowej Federacji Kynologicznej – FCI) do grupy 1 (psów pasterskich i zaganiających) oraz sekcji 1 (psów pasterskich). Numer jego wzorca FCI to 54.

Kuvasz wśród różnych organizacji kynologicznych

Inne organizacje kynologiczne zdecydowały stworzyć się własną klasyfikację dla tej rasy. Prezentuje się ona następująco:

  • American Kennel Club (AKC) – psy pracujące;
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 5 psy pracujące;
  • World Kennel Union (WKU) – psy pasterskie;
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy pasterskie;
  • Canadian Kennel Club (CKC) – psy pracujące.

Pochodzenie węgierskiego owczarka

Historia powstania rasy kuvasz nie jest do końca jasna, krąży wiele teorii na ten temat, co może świadczyć o tym, że rasa ta jest dość stara. Nie wiadomo, od jakich psów konkretnie pochodzi kuvasz, jednak jest łudząco podobny do czuwacza słowackiego i naszego rodzimego owczarka podhalańskiego. Prawdopodobnie trafił na Węgry z pomocą koczowniczego ludu Madziarów. Do czego były im potrzebne te psy? Odpowiadamy.

Użytkowość owczarka z Węgier

Madziarze wykorzystywali owczarka węgierskiego tej rasy do pilnowania swojego dobytku. W XV wieku zainteresował się nimi król Mateusz Korwin – kuvasz pomagał mu w polowaniach. Po wybuchy II wojny światowej jego populacja znacznie zmalała. Poza krajem swojego pochodzenia, kuvasz w Europie nie jest zbyt znany. Większą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie można spotkać go na wystawach psów rasowych. Poza tym kuvasz obecnie może pełnić rolę stróża lub psa obronnego. Rzadziej używa się go do polowań.

KUVASZ

Jak wygląda kuvasz pies?

Biały pies pasterski kuvasz to dość masywne zwierzę. Jego wygląd odzwierciedla siłę i dumę. Jeśli chcesz wiedzieć, czym charakteryzuje się ta rasa, zapraszamy do zapoznania się z opisem wyglądu kuvasza.

Kuvasz – pierwsze wrażenie

Kuvasz ma prostokątną sylwetkę, grube kości i wyraźnie zaznaczone mięśnie. Chociaż jest masywny, to nie powinien sprawiać wrażenia ociężałego. Jego oczy są w kształcie migdała, mają ciemnobrązowy kolor. Uszy są oklapnięte – gdy zwierzak jest podekscytowany lub zaciekawiony, unoszą się delikatnie do góry, jednak nigdy nie powinny być sterczące. Ogon jest osadzony dość nisko na zadzie. Nie jest całkowicie prosty, lekko wygina się ku końcowi. Kończyny kuvasza są proste i mocne, co sprawia, że pies porusza się płynnie oraz energicznie.

Wzrost i waga białego owczarka węgierskiego

Kuvasz ze względu na swoje gabaryty zaliczany jest do ras olbrzymich. Psy tej rasy mogą mieć od 71 do 76 cm w kłębie. Suki są kilka centymetrów niższe – mierzą od 66 do 70 cm. Jeśli chodzi o wagę, to samce ważą od 48 do 62 kg, a samice od 37 do 50 kg.

Umaszczenie kuvasza – kolory i rodzaje

Pies kuvasz ma falistą, dość nastroszoną sierść, która układa się w wyraźne loczki, może być również prosta. Pod wierzchnią warstwą włosa kryje się miękki podszerstek. Włos jest krótki jedynie na uszach, pysku i przedniej części łap. Sierść na ogonie jest najdłuższa, tworzy obfity pióropusz. Kuvasz to pies pasterski białej maści, w przypadku umaszczenia tej rasy dopuszczalna jest także barwa kości słoniowej. Powieki, a także trufla nosa zawsze powinny być w czarnym kolorze.

KUVASZ szczeniaki

Jak przygotować kuvasza do wystawy?

Uroda owczarka węgierskiego kuvasz zasługuje na uhonorowanie. Mimo że rasa ta spotykana jest głównie na wystawach w Stanach Zjednoczonych, to liczymy na to, że zagości również w naszych rodzimych stronach. Zanim jednak zgłosimy naszego pupila do udziału w pokazie, musimy go wcześniej odpowiednio do tego przygotować.

Psa powinno przede wszystkim oswajać się z gwarem i hałasem, jaki panuje na wystawach. Musi być także przyjaźnie nastawiony do innych ludzi i zwierząt, dlatego socjalizacja szczeniaka to bardzo ważny punkt jego wychowania. Poza tym powinien umieć poprawnie chodzić po ringu wystawowym, by prezentować się dumnie i z klasą. Wypada, żeby poruszał się z wysoko uniesioną głową, a jego chód ma być sprężysty i elegancki.

Oprócz tego trzeba zadbać o nienaganny wygląd psa – przede wszystkim należy pilnować właściwej diety, a także pamiętać o tym, by zwierzak miał zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności każdego dnia. Kilka dni przed wystawą warto wykąpać pupila, najlepiej z dodatkiem szamponu do białej sierści. Na koniec warto wyrównać odstające włosy na łapach.

Jak pielęgnować kuvasza?

Owczarek węgierski kuvasz to pies o pięknej, białej sierści. By była utrzymana w idealnym stanie, trzeba o nią należycie dbać. Podpowiemy, jak pielęgnować zwierzę tej rasy.

Jak chronić swojego psa przed kleszczami?

Kuvasz zwłaszcza podczas spacerów latem potrzebuje szczególnej ochrony. Kleszcze mogą atakować w zasadzie cały rok, dlatego warto zaopatrzyć swojego pupila w kompleksową ochronę. Na rynku możemy spotkać wiele produktów, jak, np. spraye lub szampony. Jednak najbardziej opłacalny jest zakup obroży – w porównaniu do innych produktów są one najbardziej wydajne. Wszystkim miłośnikom czterech łap poleca się zwłaszcza obroże Bayer Foresto. Jej rozmiar można dopasować do wielkości psa, zatem dobór tej odpowiedniej dla dużego kuvasza nie będzie stanowił problemu. 

Jak dbać o sierść kuvasza?

Sierść kuvasza jest dość twarda i nie ma tendencji do zbijania się w zwarte kłęby. Mimo wszystko psa tego  należy wyczesywać regularnie (przynajmniej raz dziennie lub częściej w razie potrzeby) ze względu na martwy, wypadający włos. W okresie linienia trzeba robić to nawet codziennie, by sierść nie osadzała się na meblach. Najlepiej robić to szczotka z gładko zakończonymi drucikami, a do wyczesywania martwego podszerstka przyda się furminator

Kąpiel białego psa pasterskiego

Kuvasz węgierski to duży pies z gęstą sierścią. W związku z tym jego kąpiel nie należy do zadań najłatwiejszych. Na szczęście nie trzeba kąpać go zbyt często – raz na kilka miesięcy wystarczy, wszystko zależy od tego, jak bardzo pies jest brudny.

Przed umyciem trzeba dokładnie rozczesać jego sierść, następnie można umieścić go w dużej wannie (lub w upalne dni umyć go na dworze przy pomocy węża ogrodowego). Końcówkę prysznica warto trzymać blisko skóry psa – dzięki temu będziemy mieć pewność, że dokładnie ją namoczymy. Szampon można trochę rozcieńczyć z wodą, ponieważ zbyt mocno spieniony może się ciężko spłukiwać. Żeby pies się nie przeziębił trzeba dokładnie go wysuszyć, nadmiar wody można odsączyć ręcznikami, a potem dosuszyć psa suszarką. Należy przy tym uważać na temperaturę powietrza.

Co jeszcze jest ważne w pielęgnacji kuvasza?

Typ ucha, jaki ma kuvasz sprawia, że pies tej rasy ma tendencję do infekcji narządu słuchu. Warto regularnie kontrolować jego uszy, a w razie potrzeby przemywać je specjalnymi kroplami. Na rynku jest wiele produktów tego typu, jednak szczególnie polecane są krople od Vetoquinol. Dodatkowo można obserwować pazury – jeśli będą za długie, należy przyciąć je obcinaczkami dla psów. Nie należy zapominać także o higienie jamy ustnej, na szczęście specjalne smaczki dentystyczne szybko poradzą sobie z powstającym kamieniem nazębnym.

Węgierski pies pasterski kuvasz – jaki ma charakter?

Kuvasz jest śmiały, czujny, oddany i odważny. Wszystkie te cechy czynią go dobrym psem stróżującym, który jest w stanie chronić dobytku i swoich najbliższych za wszelką cenę. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat charakteru tej rasy, zajrzyj do poniższego wpisu.

Jak węgierski owczarek zachowuje się wśród bliskich?

Kuvasz to pies, który do pieszczot podchodzi z pewną rezerwą. Oczywiście obdarzony miłością odwdzięcza się tym samym, jednak sam woli decydować o tym, kiedy jest pora na głaskanie i przytulanie. Zainteresowany czułościami na pewno przyjdzie sam do opiekuna. Nie należy go do niczego zmuszać, ponieważ mogłoby to przynieść odwrotny skutek. Dzieci mogą czuć się przy nim bezpiecznie, należy jednak brać pod uwagę, że jest to pies sporych gabarytów, zatem dobrze, żeby zabawy odbywały się w kontrolowanych warunkach.

Kuvasz wobec nieznajomych

Kuvasz to potężny pies, który dzielnie strzeże swojego terenu, co czyni go znakomitym psem stróżującym. Jest także bardzo czujny, szybko alarmuje o niebezpieczeństwie, mimo to na co dzień nie jest szczekliwy. W stosunku do obcych jest raczej zdystansowany i mało ufny. Nie powinien być agresywny, lecz sprowokowany może zaatakować, dlatego tak ważna jest socjalizacja już od małego. Kuvaszowi dobrze żyje się pod jednym dachem z psami innej rasy i kotami, jeśli był z nimi wychowywany od początku.

Jakie aktywności będą odpowiednie dla kuvasza?

Kuvasz pies jako szczeniak jest skory do zabaw i wygłupów. Można powiedzieć, że z wiekiem poważnieje i staje się spokojniejszy, jednak musi mieć zapewnioną codzienną dawkę aktywności. Lubi, kiedy dane ćwiczenie jest ukierunkowane na konkretny cel, dlatego można zakupić, np. matę węchową, z której mógłby wybierać smaczki. Chociaż mogłoby się wydawać, że kuvasz ze względu na duże rozmiary raczej nie jest psem aktywnym, to nic bardziej mylnego. Lubi i potrzebuje codziennych długich spacerów. Dzięki temu w domu będzie spokojny i zrównoważony.

KUVASZ a owczarek podhalański

Kuvasz węgierski – jak go wychować?

Pies kuvasz charakteryzuje się dość sporą niezależnością, lubi działać według własnych reguł, dlatego nie polecamy go, jako pierwszego psa. Potrzebuje opiekuna doświadczonego w kontakcie z charakternymi psami, który jest w stanie zaspokoić wszystkie jego potrzeby, wpływające na właściwe zachowanie. Opowiemy, co jest potrzebne w wychowaniu tej rasy.

Mieszkanie czy dom z ogrodem? Co lepsze dla kuvasza

Kuvasz węgierski jest duży i potrzebuje terenu, którego mógłby pilnować. W związku z tym, w mieszkaniu w bloku nie czułby się komfortowo. Dużo lepiej odnalazłby się w przestrzennym domu z ogrodem. Rasa ta nie ma skłonności do ucieczek, a ponieważ posiada gęste, grube futro chroniące przed zimnem, może mieszkać nawet na zewnątrz. Poza tym samotność nie sprawia mu większych trudności. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinniśmy poświęcać czworonogowi uwagi.

Własny kąt dla owczarka z Węgier

Owczarek węgierski tej rasy bez względu na to czy mieszka na dworze, czy też w domu musi mieć własny kąt do odpoczynku. Możliwości jest kilka, możemy kupić mu wygodną ocieplaną budę, kojec lub miękkie legowisko. W przypadku wyboru ostatniej opcji warto wcześniej zmierzyć psa, by wybrać rozmiar najlepszy dla naszego pupila. Legowisko powinno być na tyle duże, by zwierzak mógł spokojnie rozprostować nogi.

O czym warto pamiętać przy wychowaniu kuvasza?

Wiele osób zastanawia się, jak nauczyć posłuszeństwa tak upartą rasę. Otóż kluczem do rozumienia psa jest przede wszystkim budowanie z nim dobrych relacji. Można to osiągnąć w bardzo prosty sposób – trzeba poświęcać swojemu kuvaszowi dużo uwagi i angażować go w życie rodziny (oczywiście nie pod przymusem). Każdy pies, nieważne jakiej rasy, będzie posłuszniejszy wtedy, gdy poczuje się kochany.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Szkolenie białego psa pasterskiego kuvasz

Kuvasz pies jest inteligentnym zwierzęciem, nie oznacza to jednak, że bezwzględnie będzie wykonywał wszystkie polecenia swojego opiekuna. Jak dobrze wyszkolić tego czworonoga? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Nauka posłuszeństwa owczarka węgierskiego

Kuvasz, jako pies pasterski w pracy musiał wykazywać się dużą niezależnością i tak zostało do dziś. Nigdy nie będzie w stu procentach całkowicie posłuszny opiekunowi. W jego szkoleniu warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim na początek ważne jest określenie hierarchii. Ten węgierski pies pasterski musi widzieć, że to nie on jest przywódcą stada. Naukę posłuszeństwa najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Im wcześniej wpoimy szczeniakowi pewne zasady postępowania, tym osiągniemy lepsze rezultaty. Posłuszeństwa nie warto egzekwować agresją i przymusem, istnieją dużo skuteczniejsze metody. Jakie? Podpowiadamy.

Pozytywne metody szkoleniowe

Kuvasz węgierski lubi stawiać na swoim, w związku z tym jego szkolenie nie należy do najłatwiejszych zadań. Pomocna może okazać się tu metoda pozytywnych wzmocnień. Polega na nagradzaniu psa za każdy, nawet najmniejszy, postęp w szkoleniu. Podawanie zwierzęciu smaczków to niezastąpiony element treningu, z całą pewnością pomaga w osiągnięciu wyznaczonego celu. Kuvasz nie należy do specjalnie łakomych ras, więc serwowane przysmaki muszą przede wszystkim wpisywać się w jego gusta kulinarne. Warto pamiętać również o tym, że nie powinny przekraczać 10% energetycznego zapotrzebowania kalorycznego.

Kuvasz – hodowla białego psa pasterskiego

Kuvasz nie cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Znalezienie hodowli w Polsce nie jest łatwe. Zawsze można zdecydować się na sprowadzenie psa zza granicy. Czym kierować się przy wyborze dobrej hodowli? Odpowiadamy.

Metryka a rodowód w Polsce

Metryka kuvasza węgierskiego to ważny dokument, który warunkuje przynależność danego osobnika do rasy. Powinna być wydawana wraz z każdym szczeniakiem opuszczającym hodowlę. Jej autentyczność najszybciej można poznać po wszystkich wypełnionych polach. Na podstawie metryki opcjonalnie można wyrobić rodowód. Dokument ten będzie nam potrzebny w przypadku zakładania własnej hodowli lub przed zapisaniem psa do udziału w pokazach. Każda suka i samiec przeznaczeni do rozmnażania powinni mieć wyrobione rodowody. Psy takie są przebadane pod kątem występowania chorób genetycznych m.in. dysplazji stawów biodrowych i łokciowych.

O czym warto pamiętać przed zakupem szczeniaka?

Pies to duża odpowiedzialność, decyzję o jego nabyciu wcześniej powinniśmy dokładnie przemyśleć. Kuvasz to doskonały stróż, jednak jest wymagający pod względem szkolenia. Właśnie dlatego warto kupować psy rasowe ze sprawdzonych hodowli. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że biały pies pasterski kuvasz odpowiada typowi danej rasy. Dobry hodowca dba o swoje szczeniaki, zapewnia im dobre warunki. Pilnuje, by były zaszczepione, odrobaczone i zaczipowane. Poza tym maluchy powinny być również poddane socjalizacji.

Wyprawka dla szczeniaka – co zawiera?

Młody kuvasz pies opuszczając hodowlę, dostaje wyprawkę, składa się na nią m.in.:

  • karmę dla szczeniąt;
  • dwie miski – na wodę i jedzenie;
  • zabawkę;
  • smycz z obrożą.

Oprócz tego maluch powinien otrzymać oczywiście metrykę, książeczkę zdrowia i umowę kupna-sprzedaży. Doby hodowca dba o swoje szczeniaki, nawet kiedy opuszczą hodowle. Zatem w razie jakichkolwiek wątpliwości możemy zwrócić się do nich po dobrą radę.

KUVASZ SZCZENIAK

Owczarek z Węgier – zdrowie, najczęstsze dolegliwości

Pies kuvasz, dzięki grubej sierści dobrze znosi chłodniejsze dni, jednak może mieć problem z upałami. Latem warto nieco ograniczyć jego aktywność fizyczną oraz zapewnić dostęp do cienia i świeżej wody (oczywiście nie tylko w gorące dni). Ten węgierski pies pasterski może borykać się ze schorzeniami typowymi dla ras dużych, czyli m.in. z dysplazją stawów biodrowych, dlatego przed zakupem szczeniaka warto zapytać hodowcy, czy jego rodzice byli przebadani pod tym kątem. Oprócz tego niektóre osobniki mogą urodzić się głuche. Innymi chorobami, z którymi mogą zmagać się nieliczni przedstawiciele tej rasy to entropium (wywinięcie się powieki do wewnątrz oka), a także zaćma. Właśnie dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów bardzo ważne jest to, by natychmiast udać się do psiego okulisty.

Kuvasz pies – żywienie od podstaw

Każdy opiekun musi należycie zadbać o właściwą dietę tego psa pasterskiego, biały kuvasz potrzebuje w swojej diecie odpowiedniego podażu białka, tłuszczy, węglowodanów i innych składników odżywczych. Jak skomponować zdrowe, zbilansowane menu węgierskiego owczarka? Chętnie udzielimy kilku przydatnych wskazówek.

Jakie są dostępne metody żywienia białego psa pasterskiego (kuvasz)?

Węgierskiego psa kuvasz można karmić na kilka sposobów. Jedną z polecanych metod jest dawanie mu gotowych karm, które zawierają skompresowane składniki odżywcze. Oczywiście dobór odpowiedniej karmy należy uzależnić od takich czynników, jak: wiek, waga, kondycja fizyczna, czy też indywidualne problemy zdrowotne zwierzęcia. Poza tym trzeba zwracać uwagę na skład i unikać produktów zawierających dużą ilość zbóż i konserwanty.

Kolejną metodą, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność, jest dawanie psu do jedzenia surowego mięsa z podrobami i kośćmi (byle niekruchymi) z niewielkim dodatkiem warzyw i niektórych owoców. To tzw. dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food), czyli naturalny, odpowiedni biologicznie surowy pokarm. Ten sposób żywienia z całą pewnością stanowi wydajny sposób zaspokajania naturalnych instynktów psa. To bardzo zdrowa dieta pod warunkiem, że mięso jest odpowiednio przechowywane, jednak wcześniej warto zaczerpnąć wiedzy w tym temacie, by nie zaszkodzić naszemu psu pasterskiemu, białemu kuvaszowi.

Kuvasz pies – jak wygląda żywienie szczeniąt?

Szczeniaki mimo niewielkich rozmiarów mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż dorosły kuvasz pies. Zwłaszcza w okresie dorastania maluchom trzeba podawać białko w zwiększonej ilości. W przeciwnym razie może to skutkować zaburzeniami rozwoju. Warto, by posiłki były podawane o określonych porach. Szczeniaki mniej więcej po ukończeniu dwóch miesięcy mogą regularnie zacząć jeść posiłki stałe. Można już wtedy podawać im karmę dla szczeniąt.

Ich metabolizm działa trochę inaczej niż w przypadku psów dorosłych, maluchy szybciej spalają kalorie. Warto pamiętać także, że mają delikatne żołądki, zatem na początku można karmić je mniej więcej 4-5 razy na dobę małymi porcjami, a z biegiem czasu ograniczyć ilość spożywanych posiłków do 2-3 razy dziennie. Nasz pies pasterski, biały kuvasz należy do ras dużych, które osiągają dojrzałość nieco później, bo dopiero między 18 a 24 miesiącem życia. W tym okresie warto stopniowo przyzwyczajać go do jedzenia karmy przeznaczonej dla psów dorosłych.

Biały pies pasterski kuvasz – jak karmić tak dużą rasę?

Kuvasz, jak większość przedstawicieli ras dużych i olbrzymich ma tendencję do skrętu żołądka, dlatego ściśle trzeba pilnować pór karmienia i nie podawać zwierzęciu zbyt dużych porcji (zazwyczaj tyle, by każdorazowo zniknęła cała zawartość miski). Po posiłku warto zapewnić mu przynajmniej godzinę odpoczynku, należy pilnować także, by pies nie jadł zbyt szybko – w tym zadaniu może pomóc miska spowalniająca jedzenie.

Kuvasz – cena w hodowli i pozostałe koszty utrzymania

Owczarek węgierski kuvasz może kosztować mniej więcej od 2000 do 4000 tysięcy złotych. Tyle będziemy musieli zapłacić, jeśli zależy nam na wzięciu psa z legalnej hodowli. Musimy liczyć się z tym, że rasowe szczenię oferowane za zaniżoną wartość najpewniej będzie posiadać defekty. Takie okazje zawsze trzeba weryfikować. Na nabyciu psa lista wydatków się nie kończy, spróbujemy w skrócie podsumować pozostałe koszty.

Kuvasz – cena miesięcznego utrzymania

Pies pasterski, biały kuvasz na co dzień potrzebuje przede wszystkim dobrej jakości karmy. Może ona kosztować ok. 250-300 zł. Do tego dochodzą smaczki (ok. 10-20 zł) oraz worki na nieczystości (ok. 10-15 zł).

Kuvasz – cena za dwa lata utrzymania

Do wyprawki psa kuvasz powinniśmy dodać także dwie miski, smycz i obrożę, zabawki (dla szczeniaka), szczotkę, szampon, legowisko. Za wszystkie te artykuły możemy zapłacić ok. 500-600 zł. Na szczęście nie zużywają się one tak szybko, więc nie trzeba wymieniać ich przesadnie często. Dodatkowo można tu jeszcze doliczyć wizyty u lekarza weterynarii, jednorazowy koszt może wynieść ok. 100 zł.

Podsumowanie

Owczarek węgierski kuvasz to pies pasterski i stróżujący, więcej jego wyjątkowych cech możemy poznać po przeczytaniu niniejszego artykułu. Opisaliśmy charakter i wygląd kuvasza, a także kwestie związane z jego wychowaniem i szkoleniem. Tak, aby podstawy odpowiedniego postępowania z tą wymagającą rasą nie stanowiły dla nikogo tajemnicy. Nie zapomnieliśmy omówić najważniejszych zagadnień odnośnie zdrowia i prawidłowego żywienia tej rasy. Wszystko po to, by przyszły opiekun mógł należycie zadbać o swojego pupila.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.